Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent sfaturi despre masina de spalat vase!!!


125 raspunsuri la acest subiect

#11
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 10 decembrie 2009 - 14:37

Eu nu bag in ea tavi,tigai,etc cu strat de teflon,am citit ca nu e indicat.Voi ce experiente aveti?

#12
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 11 decembrie 2009 - 13:33

Si eu stiam tot felul de mituri: ca trebuie sa speli vasele inainte, ca le sparge etc.
Ce am constatat, dupa un an de utilizare (Beko,capacitate 16 seturi, clasa AA, pret bunicel, 1000 ron):
- e cel mai util aparat electrocasnic, dupa masina de spalat rufe
- nu se produc accidente gen spart, ciobit...ma rog, cred ca este posibil, daca nu sunt asezate vasele corect, dar mie nu mi s-a intamplat
- vasele sunt curatate si uscate perfect, iar ciclurile de spalare cu temperaturi inalte ( 70 grade C) asigura si sterilizare) Mici accidente (adica o pata, doua pe vase) apar numai daca este masina supraincarcata si vasele sunt amplasate incorect
- am spalat urmatoarele (cei slabi de inger sa nu citesca in continuare!): tigai, tavi cozonac de la bunica, cam jegosele, oale in care se arsesera orezul cu lapte sau grisul, tuciuri de aluminiu tot de la bunica, cu arsura de rigoare (nu va scandalizati, ca a fost experimental). La 65-70 grade, se curata excelent, oricat de grav ar fi dezastrul dinainte (sau hai, daca e chiar catastrofal, mai dau si eu putin cu buretele dupa, dar numai daca oala era ca de aruncat inainte).
- este foarte important sa folosesti produse de curata bune, adica detergent de vase si lichid de clatire de calitate sau pastile cu functii multiple (ex. Somat 7 in 1). Eu am folosit marcile Calgonit si Somat, cu rezultate excelente.
- este important sa alegi o masina adecvata numarului de membri ai familiei si stilului de viata. Noi suntem 3, murdarim o groaza de vase, asa ca am ales o masina de 16 seturi. O umplu de doua ori pe zi, cand gatesc de trei ori. Deci atentie, nu lua una cu o capacitate mica, ex. de 4 seturi, daca familia voastra are mai mult de o persoana:D.

Cam atat, succes!

[mamica]de[zana]Miruna (10.05.2007)

#13
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 12 decembrie 2009 - 10:29

Citat:
citat din mesajul lui jenn

Eu nu bag in ea tavi,tigai,etc cu strat de teflon,am citit ca nu e indicat.Voi ce experiente aveti?


am bagat teflon si intr-adevar partea exterioara a devenit complet mata. e drept ca nu era o tava de calitate.

iarasi daca bagi farfurii cu margine aurie, se duce aurul acela, atentie la cani gradate sau inscriptii, ele pot disparea dupa un timp daca inscriptiile nu sunt durabile din fabricatie.

nu bag plastic (asa cum nu se baga nici in microway), detergentul intra in textura de plastic, si de acolo in apa sau mancare.

unii zic sa bagi doi stropi de clor in detergent si ucide toti microbii, dar banuiesc ca detergentii de spalat vase contin oricum ceva deja clor.

#14
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 16 decembrie 2009 - 18:22

Multumesc mult!

#15
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 00:20

De cand am masina am inceput sa cumpar vase pe a caror eticheta/cutie etc. scrie ca se pot spala in masina de spalat vase(sau au semnul indicator respectiv)

#16
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 05 februarie 2010 - 13:38

Pana acum s-a vorbit de utilitate\multumire si toata lumea a fost de acord ca e o superinvestitie.



Pe mine ma intereseaza ceva recomandari de marci si modele. Eventuale probleme intampinate?

Mie imi trebuie ceva total incastrabil, cu latimea de 45 cm.



Are cineva asa ceva si imi poate spune ce marca-model este?



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



[bonjovi] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [caru](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



Ajutati-l si pe Darius!



#17
cristina30

cristina30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 06 februarie 2010 - 00:16

Buna seara,


noi suntem posesorii unei Miele de circa 10 ani si foarte multumiti de ea, dar se pare ca in Romania e greu de gasit masini de spalat din firma asta, ei sunt cei mai tari si in masini normale de spalat; dar ti-as recomanda un Siemens sunt tot foarte buni in schimb sunt scumpe; noi avemd e 60 cm latime , in cele de 45 va fi mai greu in caz ca aveti oale mari dar in rest eu zic ca incape destul in ea. Pretul m-am uitat acuma putin pe site-urile romaneste incepe de la 2600 Lei noi, nu e ieftina dar e calitate. Comparativ o masina buna de spalat vase aici costa in jur de 1000 EUR (ex. Miele,Siemens dar de 60 ). Bosch-ul ar fi cam urmatoarea, dar noi ne uitam sa fie si energie clasa A si sa nu faca multa galagie.

O seara buna,


Cristina [gravi] 32+[fetita] Ingrid Evelina si Magnus Tiberius (7.04.2006)

#18
dicirstea

dicirstea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.994 mesaje

Postat 06 februarie 2010 - 03:25

Pai cam asa si eu.



E mai greu decat ma asteptam. Bine...pentru ca am un anumit buget ~2500lei, ca de la 4000 in sus e foarte simplu[:D]



De curiozitate am scris unui importator de Miele sa-mi trimita oferta lor, dar nu mi-a raspuns.



Am vazut si un Aeg interesant.



Preturile sunt ~2600-2700, dar din pacate nu le poti gasi pe toate pe un site sau cu toate informatiile tehnice prezentate.



Aeg-ul cum e?



Sau daca gasesc cu ce vreau eu sa faca, nu e total incorporabila[bang]



[zz]

CAPRA CU 2 IEZI

[alap][xdulci][shopi]



[bonjovi] mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian [caru](03.06.2009)



MINUNEA MEA



A DOUA MINUNE 2



A DOUA MINUNE



Ajutati-l si pe Darius!



#19
ralucis

ralucis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 750 mesaje

Postat 13 februarie 2010 - 19:39

Citat:
citat din mesajul lui IreneCAM

Si eu stiam tot felul de mituri: ca trebuie sa speli vasele inainte, ca le sparge etc.
Ce am constatat, dupa un an de utilizare (Beko,capacitate 16 seturi, clasa AA, pret bunicel, 1000 ron):
- e cel mai util aparat electrocasnic, dupa masina de spalat rufe
- nu se produc accidente gen spart, ciobit...ma rog, cred ca este posibil, daca nu sunt asezate vasele corect, dar mie nu mi s-a intamplat
- vasele sunt curatate si uscate perfect, iar ciclurile de spalare cu temperaturi inalte ( 70 grade C) asigura si sterilizare) Mici accidente (adica o pata, doua pe vase) apar numai daca este masina supraincarcata si vasele sunt amplasate incorect
- am spalat urmatoarele (cei slabi de inger sa nu citesca in continuare!): tigai, tavi cozonac de la bunica, cam jegosele, oale in care se arsesera orezul cu lapte sau grisul, tuciuri de aluminiu tot de la bunica, cu arsura de rigoare (nu va scandalizati, ca a fost experimental). La 65-70 grade, se curata excelent, oricat de grav ar fi dezastrul dinainte (sau hai, daca e chiar catastrofal, mai dau si eu putin cu buretele dupa, dar numai daca oala era ca de aruncat inainte).
- este foarte important sa folosesti produse de curata bune, adica detergent de vase si lichid de clatire de calitate sau pastile cu functii multiple (ex. Somat 7 in 1). Eu am folosit marcile Calgonit si Somat, cu rezultate excelente.
- este important sa alegi o masina adecvata numarului de membri ai familiei si stilului de viata. Noi suntem 3, murdarim o groaza de vase, asa ca am ales o masina de 16 seturi. O umplu de doua ori pe zi, cand gatesc de trei ori. Deci atentie, nu lua una cu o capacitate mica, ex. de 4 seturi, daca familia voastra are mai mult de o persoana:D.

Cam atat, succes!

[mamica]de[zana]Miruna (10.05.2007)


Exista masina de la Beko cu 16 seturi? Eu stiam ca maxim e 12. Ce model este a ta?

#20
danangie

danangie

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.688 mesaje

Postat 14 februarie 2010 - 13:01

Citat:
citat din mesajul lui zuzi.simona
merita sa cumperi daca crezi ca o umpli in max 2 ziledaca se usuca resturile nu se mai curata chit ca spala la o temp. f. mare, eu dau cu o perie pe ele inainte sa le bag in masina, cateodata pe unele trebuie sa le pun iar..., nu te scuteste de frecatul cu sol. gen cif acolo unde e cazul, in afara de pastila sa nu uiti si de sol pt. pahare (eu una am aflat abia acum ca trebuie si din aia, masina era deja in bucatarie cand m-am mutat deci nu am citit instructiunile [:D]), pune in calcul si consumul electric...nu sunt genul care tine la nume de firma, eu tin cont mai mult de parerile celor ce au fol. produsul, am bosch, cea veche, si cum spuneam nu-s 100% multumita (dar nici fara nu as putea [:D]), iar cea noua e constructa care e mai scumpa de fapt dar fata de cea veche nu indica timpul ramas pana la final si sunt fixe tepusele alea (ca nu stiu cum sa le spun!) care sunt in zona pt. oale, la masina veche se pot plia si e mult mai lejer de aranjat...sper ca m-am facut inteleasa [:)]sa fii odihnita cand pleci la testat piata, eu aveam o durere ingrozitoare de cap dar barbatul meu nu avea timp decat atunci si eu nu vb. germ. asa ca de aia m-am gresit!poza cu noipoze diverseaprilie 2009[marinar] Simona, mama Antoniei (27.06.1998)
Da si eu sunt de acord cu ce ai scris. Daca se usuca mancarea pe ele....nu se curata.Eu ca sa nu am bataie de cap la clatit.....dupa ce se mananca...vasele le pun intr-un lighian mare cu apa calda.....asa murdaria nu se usuca.Iar oalele le umplu cu apa.Si cand tre' sa le spal....la mine se intampla se le spal dupa masa de pranz.....le scot de acolo si le pun direct in masina.Eu am cam 2 sapt de cand mi-am cumparat masina.Candy.Si sunt foarte multumita.....am un ceaun....care era negru..[:I]...tot spalandu-l incepe sa-si capete culoarea gri argintie originala.....foarte cool. Deci merita toti baniii.Cumpara-ti masina ca ai sa ne pomenesti! Economisesti timp, apa( a mea consuma 12 litri la spalat). S-a mai nascut o stea: ALESSIO MICHELE! (07/06/2008)A doua minune din viata mea: MATTIA GABRIEL! (21/10/2009)


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -