Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urgent sfaturi despre masina de spalat vase!!!


125 raspunsuri la acest subiect

#121
belleane

belleane

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.042 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 18:56

Mikaela:ca sa pui sare trebuie sa desfaci un capac aflat pe fundul cuvei. Se pune intai un litru si jumatate de apa.

Te iubim, printesa Victoria!!!

#122
Mikaela_a

Mikaela_a

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 10:22

Va multumesc mult. M-am uitat aseara si am vazut pe fundul masinii ceva ce seamana cu un capac albastru. Probabil ca ala s-ar putea ridica, presupun ca trebuie sa elimin gratarul de jos al masinii ca sa pot ajunge la capac.
Am sa citesc topicul de la inceput sa citesc ce fel de sare trebuie sa cumpar.

belleane, n-am inteles ce ai vrut sa spui cu un litru jumate de apa.

#123
belleane

belleane

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.042 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 13:18

Mikaela_a: ca sa pun sarea a trebui mai intai sa pun in acel rezervor aprox 1,5 l apa.

Te iubim, printesa Victoria!!!

#124
Mikaela_a

Mikaela_a

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 13:26

Am inteles, multumesc mult. Credeam ca sarea trebuie pusa doar asa. Inca o data, multumesc.

#125
anda16

anda16

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 11 octombrie 2012 - 23:23

Masina mea de spalat este Candy de 9 seturi (45 cm) am luat-o in urma cu 4 ani. Este minunata, este clasa A la consum, foloseste 16 litri de apa/ciclu de spalare iar la curent nu am simtit o deferenta. Daca inainte de a o cumpara foloseam 4 metru cubi de apa rece si 4 litri de apa calda la bucatarie acum folosesc mai putin de jumatate de metru cub de apa rece si calda.
Aproape tot ce se strange pe parcursul zilei pun in masina de spalat si dau drumul seara, uneori cand nu se umple dau drumul a doua zi. Atunci cand am musafiri este grozav sa ai vasele spalate cand pleaca invitatii. Pentru o familie de 4 persoane este suficienta si cea de 45 cm doar ca nu intra oale mai mari (pe acelea le spal de mana) desii uneori le asez in asa fel incat le fac loc si lor.
Cand am cumparat-o prima data mi-a trebuit ceva timp sa ma obisnuiesc cu ea si sa invat sa dozez detergentul, sarea si agentul de clatire, la inceput vasele ieseau cu urme de detergent dar dupa 10 spalari mi-am ,,imbunatatit tehnica,, :) si am inceput sa am pahare fara pete :), bineinteles ca am spalat toate paharele din casa :).
Apoi am inceput sa testez pastilele Somat, calgon, chiar si pe cele mai ieftine pe care le-am gasit si am descoperit ca totul depinde de cat de mult incarc masina de spalat, cum le asez, cat de murdare sunt si ce program folosesc. Vasele le curat doar de resturi inainte de a le baga in masina de spalat, nu le clatesc nu am o tehnica speciala de curatare doar arunc resturile.
Uneori cumpar parfumant pentru masina de spalat vase, in special vara desfac ambalajul extern si il agat de sertarul superior, cred ca dureaza 1 - 2 luni.
Acum pentru ca ne mutam intr-o casa noua cu mai mult spatiu am comandat o alta masina de spalat incorporabila, 12 seturi Bosch SMI50E55EU, are clasa A ++, 12 litri/ciclu se spalare si sper sa fie mult mai grozava decat vechea masinuta Candy :) care nu mi-a creeat probleme niciodata (mici exceptii: o data la 2 luni nu s-a topit pastila sau am pus multe vase si am gasit o farfurie care nu era bine spalata dar am lasat-o tot in masina de spalat si am mai spalat-o a doua zi cu alte vase.
Daca inainte de a cumpara masina de spalat vase credeam ca spalatul vaselor nu este o corvoada pentru mine, acum cred ca masina de spalat este una dintre cele mai grozave inventii.






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -