Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

sterilizare hainute bebe


145 raspunsuri la acest subiect

#1
roxana_vicol

roxana_vicol

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 22:07

Cineva m-a invatat ca hainutele bebelusului se dezinfecteaza. Inainte se fierbeau hainele. Acum nu se mai procedeaza asa, ci doar se calca haninutele pe ambele fete. Eu asa procedez cu hainele fetitei mele de 2 luni. E bine ce fac? Si pana la ce varsta se calca asa hainutele?

#2
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 22:39

Mie mi s-a spus ca hainele se spala la temperatura mai mare si se clatesc de 2 ori (eu nu fac asta). Si mi s-a mai spus ca nu rezolva nimic obiceiul de a calca hainele.

Ce fac eu: spal hainele in mod normal, la 30-40 de grade, cu acelasi detergent pe care il folosesc pentru noi. Si le clatesc o singura data. La temperatura mare spal atunci s=cand sunt foarte murdare, asta fiind valabil la copiii mai mari.

Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [bebic] Tudor Andrei (16.02.2011)

#3
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 22:45

roxana, cel mai bine ar fi sa scrii la o odisee de care apartii..si daca fiica ta are 2 luni, cred ca esti la odiseea de ianuarie-februarie2011, acolo sunt mamici cu bebe de o varsta cu al tau si te-ar putea lamuri mult mai rapid.

daca vrei iti pun un link aici.



eu in primele sase luni am spalat hainele fiicei mele separat, cu dero si balsam special pentru copii.le-am tinut separat de ale noastre(cele murdare, ma refer) aproximativ un an.le-am spalat cu dero si balsam normal cam de pe la 8-9 luni iar acum le spal la comun si le tin la comun in cosul de rufe cu ale noastre.

de sterilizat haine, nu stiu.stiu ca se fierbeau pelincile inainte, cand nu erau scutece de unica folosinta,dar din motive temeinice.

de calcat am calcat doar o parte din haine si doar 2-3 luni.

acum calc doar ce se impune a fi calcat.

fiica mea are un an si patru luni aproape.






Blackmoon Lady&lipishtocul [copil]

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#4
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 23:50

Recunosc ca eu poate am fost putin exagerata, dar avand in vedere ca aveam bebe mic si catel in aceeasi casa m-am simtit obligata sa frec mai mult decat in mod normal. Plus ca am observat ca si panza de paianjen ii inrosea pielea puiutului meu asa ca doar gandul ca luand o hainuta de la uscat cu vre-o ganganie in ea....brrr. In concluzie: si acum la 4 ani jumatate ii depozitez si spal hainele separat de ale noastre. Ale lui la temeperaturi mai ridicate, cu mai putin dero (cand era bb luam din cel pt copii) fara balsam (caci si eu fac alergie de asa ceva). Si...le calc (inclusiv chiloteii si sosetele). Imi ia o ora pe saptamana. Ma simt eu mai bine daca fac asta si el pare sa se simta mai confortabil (sau e doar in creierul meu[:D])

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#5
Anka74

Anka74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 658 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 00:21

Tala ..daca tu zici ca esti exagerata, ce sa mai zic de mine, ca-i tin rufele murdare separat de ala nostre si acum, si are 6 ani si, ba i le mai spal si separat...ca asa m-am obisnuit, am si eu piticii mei pe creier, nu prea ma vad punand la spalat bluzele lui cu chilotii mei si cu sosetele lui tati! Dar cred ca e doar o chestie de pitici pe creier, si uneori mai fac si exceptii ...dar rar de tot![bang]
Cat a fost bebe selectam si clatirea suplimentara! Asta ...mi-a trecut!
Cat despre calcat, alti pitici, am calcat tot in afara de sosete si dresuri, multa vreme si chiloteii[:D] si calc si acum. Si chiar imi place![olala]

#6
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 00:32

Eu am spalat la comun tot din prima zi, cu detergent obisnuit, pentru amandoi copiii si au crescut mari si frumosi si fara bube [:D].

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#7
adra_bell

adra_bell

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.557 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 00:59

eu i le-am spalat separat cu detergent special, m-am invatat minte, inainte sa nasc i-am spalat hainutele noi cu detergent obisnuit si cand am imbracat-o cu ele, am umplut-o de pete. Pana la un an le-am spalat cu detergent pt bebe, apoi cu detergent normal, acum e ok, nu face alergii, are o piele sanatoasa.

Calcate si cam atat, nu le-am fiert niciodata



blog



asteptandu-l pe Filip (august 2011)



The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

#8
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 01:02

spalat la comun, detergent normal, clatire suplimentara mereu, 30-40-50 gr in functie de recomandarile de pe haine. nu calc decat ce nu se poate imbraca necalcat; prosoape, asternuturi nu calc [:D]

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#9
Ioanna81

Ioanna81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.852 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 01:31

eu am spalat la comun hainutele lui cu ale noatre, cu acelasi detergent pudra si acelasi balsam (pentru piele delicata, ce-i drept). de calcat le calc, nu pentru sterilizare sau ceva, ci pur si simplu pentru ca imi place cum miros si cum arata dupa aceea (nu calc nici eu asternuturi, prosoape)



Sa o ajutam pe Raisa


******************************************************************



Ioana si Carol Ioan fac [cool]Trazbâtii [cool]






#10
diuna

diuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.160 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 01:34

Citat:
citat din mesajul lui bird70

Eu am spalat la comun tot din prima zi, cu detergent obisnuit, pentru amandoi copiii si au crescut mari si frumosi si fara bube [:D].

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



Suntem de-un leat!
Nici nu mi-a trecut prin minte ca as putea sa le sterilizez.



Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -