Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

ADD?


99 raspunsuri la acest subiect

#11
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 17:18

Citat:
citat din mesajul lui Bee

Carolinah, a stat 3 ore langa un caiet de matematica si s-a uitat la/prin temele alea? Asa degeaba 3 ore?
Nu interb aiurea, dar genul asta de comportament ar trebui sa-ti dea de gandit. Un copil super-inteligent cum spui ca e ea, ar fi rezolvat toata plictiseala aia in viteza, numai ca sa scape de ea. Dar sa stai 3 ore degeaba, iti trebuie ceva rabdare! Are o problema de atitudine?
Si mai am nelamuriri. Are FB la toate materiile, dar la lucrari cum se comporta? Scrie dupa dictare in clasa la lucrari? rezolva exercitiile cand i se spune? Sau nu rezolva nici lucrarile in timp util?
Happines, sa inteleg ca esti cadru didactic. Copilul respectiv are o problema? Ai incercat sa schimbi ceva, sa vezi ce-o fi in capsorul lui de nu scrie? Undeva trebuie sa existe o cauza, o explicatie.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)


Bee, ce numesti tu probleme de atitudine? Si, da, imi da de gandit, ca altfel nu scriam aici.

Ea nu face ceva ca sa scape, rapid. Ea e ceva de genul: nu fac ca poate nu mai trebuie...

Nu are probleme la teste, termina repede si cu FB. Scrie dictarile la clasa, nu s-a intamplat niciodata sa nu termine o dictare. Scrie cand e vb de test, acolo se concentreaza, n-am vazut evaluare neterminata. Numai ce se face/scrie in clasa de pe tabla sau individual (dar nu test/evaluare) sau teme acasa cand nu e supravegheata continuu.

Caro

#12
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 19:11

Si pana acum Doamna nu i-a trecut in catalog notele de S si I luate pa caiet pe motiv de nescriere, ca intreba cineva ce se intampla cu notele astea. Voia sa o atentioneze prin note, dar cred ca i-a fost mila de toate FB-urile alea din carnet.

Caro

#13
mirela_lz

mirela_lz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 19:15

[flo]

#14
lorelaim

lorelaim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.488 mesaje

Postat 19 martie 2011 - 20:54

Carolina - sincer eu cred ca cel mai bine ar fii daca ai putea consulta un psiholog si sa-i ceri sfatul cum poti s-o ajuti pe copila ta sa se automotiveze. Poate ca nici nu trebuie sa mentionezi temerile tale ref la ADD - ci simplu sa-i relatezi psihologului lucrurile exact asa cum sunt si sa-l lasi pe acesta sa-si exprime parerea. Trebuie gasit "butonul" de motivare/automotivare.
Multa sanatate si numai bine iti doresc!

Lorelai

As a woman, I have no country
As a woman, I want no country
As a woman, my country is the whole world.
Virginia Woolf


#15
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 11:10

O singura interventie am la topic: de unde si pana unde ideea de ADD la un copil care invata din zbor, care are FB pe linie, care evident ca e atent la lectii de vreme ce le intelege? ai zis singura: daca i se pare interesant, lucreaza. Daca e plictisitor, nu. Punct.
Si acum, pe bune, de ce atata incrancenare, sa copieze dom'le de pe tabla, tot, ce daca stie materia? Cam cat de roboti ii vrem?

#16
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 13:17

Carolinah,
nu mai stresa fata. Eu am fost exact la fel, am avut note bune, stiam materia dar ma plictiseau profesorii. Putini profesori mi-au placut si la putini stateam conectata. Am avut din clasa a 5-a o profesoara de biologie pe care am venerat-o, ii sorbeam fiecare cuvant. De scris nu prea am scris la nici o materie, la cele la care ma plictiseau profesorii visam iar la cele care ascultam cu atentie profesorii preferam sa fiu atenta decat sa scriu. Intotdeauna am invatat muuult mai usor din carti decat din notite sau cursuri. La facultate am fost la cursuri soradic in primul semestru. Am ajuns la concluzia ca invat mai usor din carti chiar daca era mai multa informatie decat la curs, mi se parea mai accesibila. Cursurile la facultate in Romania erau ridicole oricum, oameni in toata firea scriau dupa dictare [bang]. In Australia am incercat sa merg la cursuri, mult mai interesant, nu se scrie nimic, se prezinta power-points pe care le poti vedea si de acasa de pe situl facultatii. Am ajuns la concluzia ca imi ia 20 min sa citesc si sa inteleg un power-point prezentat intr-o ora...40 minute pierdute la curs [:D]. Eu personal am mari probleme sa stau conectata daca cel care preda nu este deosebit.

Daca ar fi copilul meu, atat timp cat are rezultate bune nu as insista, eventual as vorbi cu invatatoarea sa o lase in pace. Ce as face ar fi sa incerc sa o invat sa faca singura lectiile fara impins de la spate. Asta mi se pare mult mai important decat scrisul de pe tabla.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#17
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 13:39

Citat:
citat din mesajul lui happiness
Cum adica, daca doamna e plictisitoare copilul trebuie sa nu scrie, sa stea si sa se relaxeze?

Daca doamna e plictisitoare, copilul are dificultati sa se concentreze.

Citat:
Noi ii spunem sefului nostru, vezi ca nu imi place ce trebuie sa fac, asa ca ma deconectez acum?

Sau decidem ca jobul nu ni se potriveste si avem curaj sa facem altceva in viata. Cealalta varianta ar fi sa strangem din dinti, sa facem 'ce trebuie' si sa acumulam frustrare pe zi ce trece si sa ne trezim dupa ani de zile nefericiti ca viata a trecut pe langa noi.

Citat:
Desigur, poate pentru unii parinti scoala nu e atat de importanta...

Glumesti...daca nu frec copilul la cap sa faca niste activitati care nu il ajuta cu nimic si il streseaza inseamna ca nu e importanta scoala? Care este scopul scolii? Vorbesc in Romania nu in general. In Romania este sa transmita niste informatii copiilor, scopul fiind la ca sfarsitul fiecarui an copilul sa aibe acumulata o anumita cantitate de informatii. Ce importanta are daca copilul obtine asta copiind de pe tabla sau nu? In alte parti scopul scolii este sa dea o eductie mult mai holistica decat ce se practica in Romania. De aici si abordarea complet diferita a lectiilor.

Citat:
Am si eu un elev la o clasa mica , preluata acum 2 saptamani, care face la fel. Am scris la tabla 2 exercitii, dupa ce mai intai am facut un joc si am cantat un cantecel, deci nici vorba sa fie frant de oboseala sau plictisit. Cand ceilalti copii au terminat de scris si aveau pe caiet o pagina si un pic, el avea doua randuri. Este bine asa?

Ai uitat informatia vitala: stie copilul ala sa faca exercitiile? Sau asta nu are importanta, e important daca copiaza de pe tabla.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#18
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 16:28

Citat:
citat din mesajul lui ary_v
Citat:
citat din mesajul lui happinessViata e grea si facem uneori si ce nu ne place, nu?
Da, este o lectie care trebuie sa o invete inca de la clasa I. Nu cumva sa scape vreunul si sa ajunga sa creada ca viata e frumoasa.
[flo] [pup]
Citat:
citat din mesajul lui happinessDeocamdata il las sa se obisnuiasca cu mine, il ignor...Daca va continua sa nu scrie voi vedea ce metoda adopt, in niciun caz nu il fac de ras in fata celorlalti, dar nici nu ii incurajez comportamentul
Doamna profesoara hotaraste ca ala micu' ii face in ciuda, doamna profesoara o ia personal - cum altfel?? Ca doar asa a citit ea in cartile de psihologie a copilului si cele de pedagogie [:-@] - deci nu gaseste altceva mai bun de facut decat sa-l ignore pe copil si sa coaca o metoda eficienta de a-l pune la punct [8].Te-ai gandit, doamna profesoara, sa stai de vorba cu elevul in loc sa-l ignori? Te-ai gandit sa faci lectiile mai atragatoare?Te-ai gandit sa-ti "atragi" elevul de partea ta, stimulandu-l si laudandu-l?Te-ai gandit sa oferi alternative copiilor peste medie, care pot fi plictisiti de repetarea notiunilor/exercitiilor pe care ei le stapanesc foarte bine??Eh, cam complicat. Mai bine e sa ignori copilul... Ce naiba, is 30 in clasa, nu poti sa tii cont de hachitele fiecaruia [hot].Caro, eu cred ca fetita se plictiseste la ore. Nici vorba de ADD sau ce mai crezi tu acolosa :).Parerea mea e ca tu trebuie sa inveti copila sa se adapteze cat de cat si sa-i dai motive pentru care e de dorit sa se adapteze. Presupun ca nu-i fac bine calificativele de I sau S puse in caiet si deja ea incearca sa se comporte conform etichetelor de S si I cu care a fost "evaluata" [alcool] pentru scrisul de pe tabla :(.Atata timp cat copila ia FB la teste, mi se pare stupida incapatanarea invatatoarei de a-i da calificative pe copiatul de pe tabla, dar daca nu ai de gand sa schimbi scoala sau invatatoarea, nu vad alta iesire din situatia asta decat convingerea copilei ca trebuie sa faci si chestii care nu-ti aduc satisfactii si care nu te stimuleaza intelectual [q].
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~


#19
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 17:44

Caro, chiar nu stiu ce sa zic, eu as cauta calea de mijloc - adica sa scrie si ea un pic mai mult de pe tabla.

oarecum in legatura cu subietul: imi arata invatatoarea lui M (cls I) acu vreo sapt caietul de mate. era scris asa:

23. R=39
24. R=15
25. R=17
26. R=0

ei bine, le daduse 4 probleme, fiecare dintre ele avea mai multe operatii de facut (cam 2-3-4). ei bine, ce-a facut tanarul meu? a socotit in cap si a scris pe caiet numaul problemei si raspunsul[:D]

#20
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 20 martie 2011 - 17:45

ah, si a primit FB, a contat corectitudinea, nu nr caracterelor [:)]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -