Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pret bona


13 raspunsuri la acest subiect

#1
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 16:13

Rog moderatorii sa lase subiectul aici macar o zi, ca sa fie vazut de mai multe pers.
Cam cat ar putea sa ceara o bona full time?
Copilul sta de luni pana vineri acasa la bona, ca parintii sunt in alta localitate. Deci e vorba de dus-adus scoala, mancare, ajutat lectii, cazare, tot tot. Cei la care trebuie sa stea nu stiu cam cat sa ceara...


va multumesc anticipat!

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#2
blue_flower

blue_flower

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.990 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 16:18

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Rog moderatorii sa lase subiectul aici macar o zi, ca sa fie vazut de mai multe pers.
Cam cat ar putea sa ceara o bona full time?
Copilul sta de luni pana vineri acasa la bona, ca parintii sunt in alta localitate. Deci e vorba de dus-adus scoala, mancare, ajutat lectii, cazare, tot tot. Cei la care trebuie sa stea nu stiu cam cat sa ceara...


va multumesc anticipat!

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


In ce oras?



[mamica] de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

#3
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 16:49

Timisoara

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#4
blue_flower

blue_flower

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.990 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 17:03

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Timisoara

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro


Sunt atatea elemente de luat in calcul, incat doar cei implicati pot evalua corect.
mancarea (sau banii de mancare) sunt dati de parinti? intretinerea de plata daca stau la bloc; parintii au posibilitati mai mari sau nu? ca daca e sa ajuti pe cineva....o faci si pe bani mai putini...poate e cunostinta sau ruda indepartata....sunt multe de luat in calcul.
Cred ca undeva intre 1000 si 1500 lei pe luna, cu mancarea asigurata de parinti si intretinerea platita tot de ei.
Dar e doar o parere.




[mamica] de Daniel, n.01.02.2010
Mama fericita

#5
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 17:13

Mersi de raspuns!
Si multumesc moderatorilor ca au lasat mesajul acolo unde i-am rugat...

In fine... nu exista nici un fel de obligatie intre cele 2 familii, familia fetitei este in comert, deci mancarea presupun ca o asigura ei (o parte).


**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#6
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 18 martie 2011 - 17:23

Xio, parerea mea e ca poate sa ceara linistit 20 de mil si stii de ce? pentru ca eu acum un an si acum doi ani cand am organizat "casting" pt bone, doar ca sa-mi ia copilul de la gradi si sa-i puna in fata mancarea infoliata si pusa la frigi de mine dimineata, deci de la ora 13 la 17 mi-au cerut invariabil 5 milioane, fara alte sarcini, fara curatenie, gatit, nimic, deci .... iar ca sa-mi stea cu amandoi copiii, tot 4-5 ore, fara sa faca nimic decat sa ii supravegheze si nu-s in scutece, mi-au cerut 10 milioane/luna. Asta m-a dat pe spate, si am ramas io acasa ca m-as fi dus la job doar ca sa fiu plecata de acasa, lucram ca sa platesc bona...Unele pretindeau si sa-mi ia copiii la ea acasa unde mai avea inca alti 3 copii ai altor parinti de ingrijit. ALtele imi cereau sa le asigur transportul sa vina la mine acasa, sa le platesc abonamente la mijloacele de transport, in afara celor 5 milioane salar fix pe luna indiferent daca se imbolnavea si lipsea o saptamana. Deci ....mi s-a aplecat, si crede-ma ca nu erau persoane de vaza ce am gasit eu, gospodine peste 50 de ani, somere, NU am cerut sa aiba nivel de educatie, etc, si totusi pretentiile lor in proportie de 90 % astea au fost. Cele ce ar fi venit si pe 4 milioane pretindeau sa si manance la mine de ex, insa nu puteau aduce nici o recomandare si pareau cel putin dubioase fizic si la nivel conversational. Asa ca daca e sa iti dai copilul sa se scoleasca in Timisoara si gasesti o familie gazda ca lumea, nu trebuie sa se zgarceasca. Dar repet, trebuie sa fie si bona si familia ei, de calitate, pt ca sa ceara un pret pe masura responsabilitatii mari ce si-o asuma, este o responsabilitate imensa sa ingrjiesti copilul altuia ca lumea 5 zile pe saptamana de la A-Z

iar agentiile de baysitting la care am apelat, m-au bagat si mai mult in ceata, comisionul de gasire a bonei ...hmm, plus dosarul bonei (analize medicale, cazier, evaluare psihologica) trebuia sa-l platesc tot eu (cam vreo 12 mil startul)....plus sa NU ofereau nici o garantie, doar intermediau contactul

asa ca 20 de mil mi s-ar parea un pret corect daca preia copilul la ea acasa sa-i si gateasca, sa-l spele, sa-l ingrijeasca, ajute la lectii, dus/adus la si de la scoala, dormit, deci cu tot-tot...zau ca nu e mult nici 25 mil. Practic il are in grija cu zi cu noapte, cu tot ce inseamna ingrijire si educare, plus drumurile la scoala.
lia

#7
wapi

wapi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 11:39

Lucrurile s-au mai schimbat fata de acum un an, sau doi. Pretentiile sunt mult diminuate.
Eu zic ca ar trebui separate cheltuielile de intretinere a copilului de salariu ca bona.

Wapi & Mihai Theodor (20.04.2010)& Stefan Cristian (19.05.2006)

#8
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 21 martie 2011 - 12:37

Eu o platesc la ora, 6 lei/ora. Consider ca o bona o iei pentru a se ocupa de copil, e singura mea cerinta, treburile casnice nu intra in atributia ei ( cum am vazut ca cer unii parinti ). Deci, supravegere copil, joaca, schimbat, pregatire papa din ce ii las eu ( cel putin acum cand este inca mica ), adormit copilul, plimbat etc ...

R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."


#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 martie 2011 - 08:41

va multumesc de ajutor! :) s-au inteles zilele astea la pret.[asia]

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

#10
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 04 mai 2011 - 17:41

de curiozitate, cat?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -