Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prea mamos..


14 raspunsuri la acest subiect

#1
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 15:22

buna ziua
as vrea iar sa va cer parerea intr-o problema aparuta destul de recent in viata mea si a fiului meu,a devenit prea mamos,mult prea atasat de mine
l-am inscris la un curs de lb engleza si la pictura dupa ce in prealabil am discutat cu el si l-am intrebat daca vrea sa incerce si a fost de acord,am ajuns cu el in fata salii acolo copii multi,agitatie,sala ff primitoare,d-na profesoara ff draguta,totul ok cand sa intre in clasa sa ramana a inceput sa planga si sa spuna ca lui o sa ii fie dor de mine si nu vrea sa intre,abia l-am convins cu chiu si cu promisiunea ca nu sta decat 3 minute,am ramas socata bineinteles de acest comportament care pana atunci nu l-a mai avut,el a fost la cresa,pe urma la gradi dar niciodata nu a plans ca ne despartim,in fine...a trecut ora de engleza,i-a placut ff mult si a iesit incantat de acolo dar de atunci nu mai vrea si pace sa mergem,i-am amintit ca totusi i-a placut dar el nu si nu,am si platit dar ma rog nu asta conteaza,ma uimeste de ce are acest comportament dintr-o data
ieri am fost invitati la ziua unei prietene a lui de pe strada la MC ,am ajuns un pic mai devreme si au mai sosit 2-3 copilasi odata cu noi,s-au jucat iar in momentul cand a inceput petrecerea oficial cu d-na care facea animatie,el a inceput sa planga iar,m-am socat,de ce?,sa nu plec de langa el ca el ma iubeste mult de tot si nu vrea sa plec si ma pupa si toata lumea se uita la noi,iar eu eram....
sunt fericita ca al meu copil ma iubeste taree dar totuis,nu vrea sa mai mearga aproape nicaieri cu motivatia ca o sa ii fie fff dor de mine si el nu poate sa se desparta de mine,si ma ia de gat si ma pupa,dar totusi este baiat si ar trebui sa fie un pic mai tare si as vrea si eu sa il invat mai detasat un pic de mine

cum sa fac ? unde gresesc?

va rog muuult orice parere sau situatie asemanatoare conteaza pt mine si pt puiul meu

va multumesc


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

#2
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 15:49

Mirela, nu te nelinisti!! [:)]



Daca te vrea mai mult decat altadata langa el, nu e un semn ca baietelul involueaza sau ca intr-a noua o sa vrea sa mearga cu tine de mana pana in poarta liceului.



Daca nu s-a schimbat ceva in viata voastra, inseamna ca pur si simplu are o nevoie pe care tu trebuie sa i-o indeplinesti.



Nu trebuie sa intri in panica, nu trebuie sa il faci sa se simta vinovat pentru ca are nevoie de prezenta ta, nu trebuie sa ii aduci la cunostinta ca e singurul copil din grupa care are aceste "pretentii" de la tine (nu spun ca ai facut-o, vorbeam asa, in general).



Ii indeplinesti nevoia si, odata indeplinita nevoia, el va iesi din asta mai puternic si cu mai multa incredere in el.







~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#3
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 16:04

Tot io :)).



Ideea e ca nu ii foloseste la nimic copilului daca parintele ar incerca sa ii demonstreze ca nevoia lui (aparuta din senin) nu e potrivita cu situatia/varsta/orice altceva.



Ii e de folos copilului doar daca nevoia lui e luata in serios si se tine cont de ea [:)].







~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#4
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 16:27

DENIZEL multumesc[asia] si totusi ce fac cu aceste cursuri,le intrerup? si le reiau mai tarziu...sau cum fac sa il conving ca eu sunt afara si il astept nu plec...sa il inscriu la un sport sau sa il las liber o perioada?
pe mine nu ma deranjeaza ca ma iubeste si mi-o spune mereu,eu vreau ca el sa mearga mai departe doar atat adica sa isi continue cursurile de lb engleza

ma gandesc ca poate si eu i-am iubit si rasfatat prea mult dar asa sunt eu... si fetita este fff atasata de mine...cum sa ma educ?

iti multumesc mult


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

#5
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 16:39

Mirela, pai daca i-ai rasfatat pe masura iubirii pe care o ai pentru ei, eu zic ca esti perfecta!!!! [:)] Nu mai ai ce sa educi la tine [flo].





Citat:
totusi ce fac cu aceste cursuri,le intrerup? si le reiau mai tarziu...sau cum fac sa il conving ca eu sunt afara si il astept nu plec...sa il inscriu la un sport sau sa il las liber o perioada?






Poti sa ii explici ca ai achitat cursurile, ca e pacat ca banii astia sa se piarda, dar ca, daca lui ii e foarte greu, ati putea sa renuntati la o sedinta, iar apoi sa reluati.

Lasa-l pe el sa aleaga sedinta la care renunta.

(asa am facut noi cu primele lectii de inot si a functionat foarte bine).





Sau:



Ii spui ca tu il astepti afara si oricand doreste, poate sa deschida usa ca sa verifice. Asta ar trebui sa-l linisteasca.





Probabil ca e ceva acolo care nu-i prea place lui, chiar daca sala e frumos aranjata, chiar daca profa e foarte draguta (in relatia cu copiii, se poate ca ea sa nu fie tocmai o prezenta agreabila :).

Poate ca are nevoie de un timp pentru a se acomoda cu ceilalti copii, poate ca e o competitie stransa intre ei, poate ca vreo unul din copii il face sa se simta inconfortabil, chestii din astea... [:)].







~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#6
Jasmin012

Jasmin012

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.212 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 16:40

Mirela, dar daca ai merge cu el la cursuri? Ai posibilitatea?



Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007)



Lucas

poze cu mogaldeatza

http://blogulluilucas.blogspot.com/

http://elblogdeluquitas.blogspot.es



Regula de aur de 24 de carate: "Poarta-te cu copiii tai asa cum ti-ai dori sa se poarte altii cu ei"

#7
MIRCLAU

MIRCLAU

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 962 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 17:08

merg cu el la cursuri doar ca el spune ca nu poate sa se desparta de mine (adica sa intre in sala)si plange ca el nu poate sta fara mine ca i se face dor,etc...
DENIZEL o sa incerc si asa sa ii spun sa deschida usa de cate ori vrea sa ma vada,ideea este ca daca a facut si la MC unde erau copii si totusi este o atmosfera placuta doar ca era in compania unor copii necunoscuti,sa ii fie frica de nou(adica de copii noi)si sa simta nevoia sa stie pe cineva langa el...nu stiu o sa mai tratez si sa mai discut cu el...


MIRELA mami de andreas nazdravan 10.09.2005 si de maria-lavinia 14.08.2009

#8
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 17:38

Mirela, probabil ca trece printr-o etapa a dezvoltarii in care are nevoie mai mare de prezenta ta.



Din experienta cu baiatelul meu stiu ca exista intotdeauna o explicatie solida pentru comportamente pe care nu le intelegem la copiii nostri.

La noi de exemplu, 3 ani am avut probleme cu trasul de timp dimineata.

Ajunsesem sa ma trezesc cu emotii dimineata [alcool].

Problema a disparut ca prin minune cand am schimbat scoala.

Abia dupa ce am schimbat scoala, a putut copilul sa-mi spuna cat de nasol era de fapt la scoala veche.

Prin comparatie, a putut sa-si dea seama de lucrurile in neregula de acolo si ne-am explicat de ce tragea de timp in halul ala [q].



Bine, cand ma duceam sa-l iau de la scoala el voia sa mai stea [:D], daca il intrebai despre scoala zicea ca e ok [alcool].

Se re-acomoda in fiecare zi cu nasoleala de-acolo, iar dimineata o luam de la capat cu rezistenta [:)].





La baietelul tau, eu cred ca e fie e o etapa in dezvoltare pur si simplu, fie ca a aparut ceva care il face sa nu mai fie atat de sigur pe el.







~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~












#9
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 18:26

Fata mea reactioneaza exact la fel ca baiatul tau cand e vorba de mediu nou si mai ales zgomot. A vrut ea, a tras de mine sa mergem la dansuri. Nu stiu ce isi imagina ca o sa fie acolo, dar cum am intrat in sala (o sala de sport, cu vreo 20 de copii, muzica tare, galagie) s-a aruncat in bratele mele si nu a vrut sa se dea jos, cu greu am convins-o sa stam pe o bancutza sa vedem impreuna macar ce fac ceilalati copii, poate pana la urma ii place. La fel, agatat de mine (in brate, sa nu plec, sa stau cu ea sau sa plecam de acolo) a facut si ea la 2 petreceri la MC unde cunostea cativa din copii, dar muzica era data f, tare. Eu nu am inca solutie, incerc sa o expun gradual la aglomeratii, galagie, poate-poate capata incredere in ea. La prima serbare la gradi a fost singurul copil care cand au dat drumul la boxe si microfon, a inceput sa urle si nu s-a dat jos din bratele mele. La urmatoarea serbare a participat pana sa ma vada (s-a dus soacra mea si a imbracat-o, a stat cu ea pana a ajuns in sala). A 3-a serbare a fost fara parinti (era de Craciun si paranoia cu gripa porcina, asa ca au facut ce pregatisera ei intre ei si noi am vazut pe urma pe urma pe DVD). A fost f dezinvolta. La ultimele 2 a fost superba, dezinvolta, fara nici o retinere. Asa cum a fost cu serbarile, sper sa fie in timp si cu celelalte situatii cauzatoare de stress ... Sa incepa usor-usor sa le faca fatza tot mai bine.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#10
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 17 martie 2011 - 18:48

si ai mei sunt la fel, mamosi...

fetita are 4 ani si 3 luni si nu suporta aglomeratia si galagia niciunde, in parc, la locurile de joaca, la petrecerile de copii, la nunti, la gradinita nu merge pt ca e prea galagie si se sperie ca doamna vorbeste prea tare sau loveste cu palma in masa, copiii zbiara, ma rog....le-as numi si fitze dar nu-mi permit cata vreme imi pasa cand o vad in stare sa renunte la orice alt privilegiu doar sa n-o duc acolo (m-a rugat daca pot s-o las doar sa stea langa mine ca n-o sa scoata un sunet si n-o sa-mi ceara nimic, si nu-mi mai cere jucarii deloc, nici ciocolata, ca va merge pe jos cat vreau eu, unde vreau eu, nu se va mai plange de oboseala deloc)

ma gandesc ca se va invata incet-incet si cu aglomeratia si cu galagia din lumea asta

i-ar placea la dansuri, unde am dus-o sa vada cum e, insa zice ca e prea galagie si acolo, sta doar cu palmele pe urechi la mine pe genunchi. Ce-i drept muzica e cam obositoare, copiii vorbesc tare, insa asa e in colectivitate...s-a decis ca inca nu doreste sa o inscriu la dansuri, "poate cand mai cresc putin"

baiatul idem, are 6 ani jumate si de ceva timp intruna imi spune cat ma iubeste si vine sa ma pupe si cand dau cu aspiratorul, sau cand gatesc. Cand plec in oras fara el imi spune ca o sa-i fie dor de mine pana vin inapoi, isi face si griji ca daca ma fura cineva oare? imi spune sotul ca pana vin il intreaba de cel putin cateva ori ingrijorat daca e sigur ca n-am patit ceva, eventual ii cere sa ma sune sa se asigure ca sunt bine si ca vin acasa in curand. Am ramas perplexa putin la inceput, descumpanita, si ma tot intrebam ce are cu grija asa brusca oarecum fata de mine, daca ma vede uneori ca stau intinsa ca ma doare capul, devine si el nelinistit, ma intreaba daca o sa-mi treaca, aproape ii dau lacrimile si-mi zice ca nu vrea sa mor[bang][bang][bang][bang]. Practic e mai atasat de mine decat era cand avea 5 ani de exemplu. Si nu e vb ca nu are o relatie buna si cu taicasu, pt ca are, insa pe el nu-l inconjura cu atata afectiune, nu e devine ingrijorat daca il doare capul si pe taicasu, sau daca pleaca in oras la cumparaturi.
Inseamna ca daca si ai vostri au perioade din astea de afectiune manifestata, trebuie ca e o etapa in dezvoltarea personala specifica varstei...eu ma invinovateam ca poate eu am facut ceva de i-am declansat nelinistea si nesiguranta asta care-l face sa se simta linistit doar daca sunt langa el.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -