Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Burtici cu flori de liliac de mai - iunie 2010(20)


207 raspunsuri la acest subiect

#21
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 12:02

eu cafea nu beau si nici cappucino. Ma ia cu budi bum, dar Cola si ciocolata nu refuz.

Laurita voiam sa te intreb de ce ai scris tu 19 saptamani, ti s-a schimbat DPN-ul. Eu sunt abia in 18 si nasc cu o saptamana mai repede decat tine. Nu de alta, dar daca mai punem una in plus eu ma bucur.

Sabina [gravi] 18+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#22
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 12:24

neata, fetelor



la noi nu prea sunt noutati, eu ma simt bine, greturile din ce in ce tot mai rare si mai usurele, raman sanii tensionati si burtica un pic umflata. la fel a fost si la prima sarcina, la 12 saptamani am scapat de nesuferitele de greturi, se pare ca si acum o sa fie la fel.



daca s-o adeveri prognosticul cu dulce=fata, atunci eu sigur o sa am fetita [olala], ma abtin cu greu sa nu mananc o ciocolata intreaga. zilele trecute imi picase pe o punga cu ciocotoff, pur si simplu nu ma puteam abtine sa nu mai desfac inca una, si inca una... nu stiu ce se intampla, eu de regula sunt pofticioasa, dar imi pun usor frana, acum se pare ca s-a defectat pedala de frana [:D].

si este adevarat, la sarcina cu david nu suportam dulcele deloc, as fi mancat numai acrituri, nu aveam cine stie ce pofte, dar daca aveam pofta de o inghetata, trebuia musai sa fie una acrisoara, de fructe de padure sau ceva similar.



david a inceput si el sa constientizeze ca o sa mai avem un bebe, ii aduce jucarii, mi le baga pe sub bluza "sa se joace si bebe mic" [olala], il pupa, il imbratiseaza [olala]... vad eu cum o sa reactioneze cand o sa il vada in carne si oase, pare sa fie genul de copil gelos :(.



cafea in sfarsit reusesc si eu sa beau, nu mult, o cescuta dimineata, parca dupa ea vad lucrurile mai clar [:D]. eu am si tensiune mica (9 cu 6), iar cafeaua asta ma mai pune pe picioare, chiar si doctorul mi-a recomandat.



discordia, nici mie nu-mi suna prea bine partea cu umflatul, incearca sa-ti iei o tensiune (daca n-ai aparat, incearca sa rogi la o farmacie, de regula au un tensiometru acolo). eu m-am umflat cam in ultimele 2 saptamani, se vedea in special la picioare, nu mai puteam sa incalt incaltarile mele normale, a trebuit sa-mi cumpar niste papuci mai largi, ma simteam ca un elefant. tensiunea nu mi-a crescut atunci, dar dr. mi-a interzis sa mai mananc sarat, nu parea prea fericit de situatie (si nici eu, normal). m-am dezumflat instantaneu dupa ce am nascut....



am inceput si eu sa visez numai tampenii, dar visez atat de intens incat dimineata chiar trebuie sa ma concentrez sa-mi dau seama ca a fost vis si nu realitate [alcool]. e foarte nasol si nu inteleg de ce totusi se intampla, chiar nu mai sunt stresata cu sarcina asta, nici nu apuc sa ma gandesc prea mult peste zi ca sunt insarcinata, la munca lucrez, acasa nu ma lasa david...







_________________________________________________



Mami de pui nazdravan (2/9/07)[avion] + [^]11+

Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba


#23
anamariam79

anamariam79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 12:35

Neatza burtici [pup]



Eu beau ceai de musetel, vad ca m-a mai lasat senzatia aia care cred ca e de la vezica (dupa ce am bagat ieri 2 cani de ceai duble la concentratie de musetel) - si am mai facut eu legatura cu faptul ca mi s-a parut ca e cald si nu am mai pus soseta in picioare, ca doar deh, aveam papuci de casa, nu mai aveam nevoie si de soseta. Si uite asa cred ca am racit nitel la vezica. Nu cred ca era bebe/uter/col ca era prea difuza si nici nu aveam vreo ameliorare de la no-spa. Asteptam urocultura sa vedem. Oricum, e mult mai bine azi.



Pe mine m-a apucat lista de cumparaturi pentru bebe, am inceput de la o banala discutie cu o colega legata de scaun pentru masina (ca a mea nu are isofix, si eram panicata ca nu o sa gasesc scaun, si cum o sa-l prind eu cu centurile) si uite asa am ajuns la o lista de vreo 2 pagini in Word, in forma bruta si nefinalizata.



Si ma tot gandesc cum sa-i colorez/decorez camera. Am gasit niste picturi pe pereti pentru camere de copil, si gata, ma declar oficial preocupata de subiect. Am adunat materiale, dar tot asa in forma bruta. Am ocupatie de acum [:D]



O zi usoara.



Ana [gravi] 15+

bebica mea mica si scumpica [comoara]



ticker [colegi]



#24
Ramona80

Ramona80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 178 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 13:08

Buna dimineata,

Sunt mai vesela azi pentru ca au inceput sa ma lase greturile. Trebuie doar sa am grija sa nu ajung la foame pentru ca atunci iar mi se face rau si greu imi mai revin. Cu pofta de mancare insa nu s-a schimbat nimic, adica nu prea am pofta de mancare.
La mine se adevereste doar pe jumatate pofta de acru=baiat. La prima sarcina am mancat tone de kiwi. Din cel mai acru. Iar acum, sa nu-l mai vad. Dar ma atrag dulciurile foarte tare. Poate, cine stie, vom avea fetita. Abia astept sa aflu.

Mamica fericita a lui Victor Stefan [copil] din 04 iunie 2008 si [gravi] 9+

#25
Onana

Onana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 13:54

Neata burticute!

Azi am o greata de nu-mi vine sa ma misc deloc, de teama sa nu [vom]
Nu stiu de ce nu ma lasa greata asta, am o zi buna - una rea si sunt deja in a 17 sapt (le am de la 9 sapt[bang]
E si o parte buna, nu am luat niciun kg, am dat jos 5 si de atunci, stagnez, desi bag dulciuri la greu; sa fie oare fetitza[olala]?
Aflam vineri[batetoba]
)Altfel, as vrea sa plec la munte in we prelungit, dar r fi un drum de 7 ore pe care cred ca-l voi face cu trenul, cu masina mi se pare prea obositor, voi aveti planuri de 1 dec?

Cam atat. [pup]Sa aveti o zi frumoasa!

Sorana

#26
taty_ana

taty_ana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:08

Citat:
citat din mesajul lui discordia

Neata, burticute, AlinaBu ma bucur ca ne mai dai vesti despre tine, sunt sigura ca tuturor fetelor le este dor de tine.[pup]
Fetelor, dimineata cand m-am trezit am constatat ca sunt umflata. Am mainile unflate, fata umflata, picioarele la fel, inclusiv pe cerul gurii mi-au aparut niste afte. V-ati mai confruntat vreuna din voi cu asa ceva? Sper sa nu ma umflu cum am vazut unele gravidute, sunt de abia in sapt 14, maine intru in 15 s, ce ma fac pana la sfarsitul sarcinii?

mamica de fetita si [gravi] 14s+



de umflata inca nu sunt insa si mie mi-au aparut in cerul gurii niste afte si ma dispera, am luat de la farmacie glicerina cu nistatin si incep sa treaca
[pup]burticile

[gravi]13s+

#27
mommy_to_be

mommy_to_be

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 769 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:14

Buna dimineata, burtici fericite!!!!



Ma gasesc intr-o dispozitie nu prea incantatoare. Ieri am auzit o stire care m-a cam socat si ingrijorat in acelasi timp... La Iasi, o graviduta in 16 saptamani a fost nevoita sa faca avort pentru a supravietui, dupa ce a fost infectata cu AH1N1[bang][bang][bang] Ma rog lui Dumnezeu sa ne fereasca pe toate de noua gripa... [ruga] Eu una sunt terifiata....



Mary, bine ai revenit printre noi! Chiar ma intrebam pe unde umblii[:D] Inca putin si trec si greturile, ca intri in trimestrul II incepand cu saptamana a 15-a.



Arturici, ti-am zis eu ca nu ai de ce sa te ingrijorezi!!![;)] Felicitari pentru inimioara sanatoasa de bb mic![flo] Urmatoarea mea eco e tot pe 9 dec [olala]



AlinaBuBine ai revenit si tu[flo] Si noua ne-a fost dor de tine, sa stii. Sa vii sa ne anunti si cand se mai produce minunea!!!![pup]



Discordia, poate ai retentie de apa... stiu ca gravidutele mai patesc asta... Nu te poti duce macar la medicul de familie sa vezi cum sta situatia?



Laurita, vad ca si tu aveai probleme cu balonarea si inainte de sarcina. Ai fost pe la ceva medici sa vezi care e cauza? Te-a lamurit cineva?



Sqabina, sper sa nu se grabeasca totusi prea tare fetitele tale sa iasa la lumina[flo] mi se pare incredibil ce descri tu, cum le simti... mi s-a facut pielea gaina... In ceea ce o priveste pe Ale... e o figura si jumatate!!![:D]



Elena, si eu am avut o noapte plina de vise... de tot felul!!! Si de bine, si de rau, insa toate la fel de ciudate...



Vivela... Frumoase momente ai si tu cu David al tau... ce frumos trebuie sa fie... Eu am tot spus ca dupa bb 1 o sa fac o pauza considerabila pana la bb 2, ca sa nu imi intrerup prea multi ani munca. Insa cand va aud... cred ca e super sa ai 2 copilasi micuti care sa se joace impreuna si sa se bucure unul de celalalt... eh, nu zic... n-o fi foarte usor, da' ce nu face o mama pentru puii ei?....



Ana, insanatosire grabnica!!! [flo] 2 pagini de Word? WOW. Spor in continuare[:)]



Ramona, ma bucur mult ca te mai lasa greturile!!! Incet, incet nu o sa le mai resimti deloc.



M-am apucat la 10 de scris mesajul asta, iar de atunci numai dimineata nu e....[:I] Insa am tot facut si treaba printre tastari, asa ca se explica[:D]. Aseara am mancat varza acra, rasa, murata cu morcovi rasi si chimen... Doamne, Doamne... vreau si acum. Iarasi am mai vrut sa va transmit ceva si am uitat... cand imi amintesc, revin.



[pup]Pe toate, burtici fericite! Sa aveti o zi super!!!



Mira [gravi] fericita 14+cu [fetita] Maya Alexandra



minunea mea

#28
rosanne

rosanne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 386 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:16

Buna burtice



Eu sunt fericita ca de azi am intrat in concediu de odihna pana pe 10 decembrie...trebuie sa fac ceva, asa ca am inceput sa caut perna pentru dormit....binenteles cat mai ieftina....am gasit de la bertoli, dar nu stiu exact cam e . Stiiti voi?



Bun venit noilor burtici....o sa incerc sa recitesc capitolul trecut si sa completez lista.



Roxy [gravi] 17+ cu [fetita] Natalia





Site-ul meu


Site-ul nostru


#29
Ioana5255

Ioana5255

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.673 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:39

mai fetelor eu nu vreau sa va sperii. Deapret de mine gandul asta. Doar v-am descris cum se desfasoara o contractie dureroasa.

Legat de acest virus, eu stiam de o graviduta infectata tot la Iasi care a nascut pe bebe sanatos, dar ea e in stare grava si ventilata mecanic. Si pe mine m-a pus asa un pci pe ganduri. Sa dea Dumnezeu sa ne fereasca de nenorociri.

Sabina [gravi] 18+ cu gemenele Ekaterina si Iustina si mamica Alexandrei



#30
tigruta

tigruta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 25 noiembrie 2009 - 14:43

[:0][:0][:0]mommy ce spui tu..doamne nu-mi vine sa cred..sa ne fereasca dumnezeu de gripa..
de curizotate tie cand ti-a zis sexul copilului?
mai aveam ceva de completat dar am uitat..revin

elena[gravi]10+


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -