Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Noua lege a adoptiei


25 raspunsuri la acest subiect

#1
inapopescu

inapopescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 16 ianuarie 2005 - 21:58

Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine referitor la noua lege a adoptiilor: cit timp poate mama sa-si revendice copilul, in cit timp devine un copil adoptabil? Am inteles ca dupa ce semneaza mama se mai intreaba si alte rude? Asta cam cit ar dura?
Merci

#2
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 14:48

Ina, imi pare rau, dar nimeni nu stie sa raspunda, nici macar autoritatile. Legea este noua, abia acum incepe sa se puna in aplicare, deci inca nici un copil nu a avut cand sa devina adoptabil. Am inteles ca DPC-urile vor relua toate dosarele copiilor, pentru a la "instrumenta" conform noii legi. Asta implica, intr-adevar, efectuarea tuturor demersurilor pentru a integra copilul in familia largita: cautari ale mamei cu politia, citarea la tribunal, apoi citarea intr-un ziar, apoi pe usa judecatoriei, la fiecare faza am impresia cate un termen printre procesele civile, apoi intrebat mama, tata, bunicii, unchii, matusile daca nu cumva vor sa ia copilul. Daca nu, mama trebuie sa spuna in fata judecatorului ca renunta la copil. Chiar si parintii decazuti din drepturi vor fi intrebati. Abia dupa ce se incearca in toate felurile, ultima masura este adoptia.



Poate spun prostii pe-aici, dar asa mi-a ramas in creeeeeer cand am citit.



Tu parca aveai atestatul de familie apta sa adopte?



Victoras (24.08.2004)

#3
micha

micha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 15:16

Daca tot s-a deschis subiectul spuneti-mi si mie daca putem primi copilul in plasament inainte de indeplinirea conditiilor de "COPIL ADOPTABIL" binenteles cu asumarea riscurilor,si cit de repede se poate efectua plasamentul.Eu primul meu copilas l-am primit in plasament de urgenta cind avea 14 zile si doi ochisori albastri .

#4
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 16:31

Nu stiu cum e acum, dar avand in vedere ca nimeni nu stie cand devine copilul adoptabil, nu stiu cum poti numara zilele invers de la data respectiva pana la ziua in care l-ai lua. Nu stiu cum este, plasamentul se prelungeste? Stiu ca cel de urgenta e de 15 zile. Cel simplu se poate prelungi la infinit, ma rog, pana la momentul cand e adoptabil?






Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) [foto]mai noi

#5
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 18:44

Aissa, Rozi, fetelor, va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine, aveti deja copii in plasament in vederea adoptiei, din cate inteleg... V-ati luat CIC de la serviciu? Unde Doamne iarta-ma e paragraful care lamureste treaba asta? Sau voi v-ati descurcat altfel? Cum e mai simplu si mai recomandabil sa procedezi?

#6
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 19:27

quote:
Originally posted by Mmmaria
Aissa, Rozi, fetelor, va rog frumos, lamuriti-ma si pe mine, aveti deja copii in plasament in vederea adoptiei, din cate inteleg... V-ati luat CIC de la serviciu? Unde Doamne iarta-ma e paragraful care lamureste treaba asta? Sau voi v-ati descurcat altfel? Cum e mai simplu si mai recomandabil sa procedezi?
Nu, eu am deja incredinare (in vederea adoptiei), nu plasament.Da, se poate lua CIC de la serviciu, citez din Legea 19 / 2000:"SECÞIUNEA a 4-a Indemnizaþia pentru creºterea copiluluisau îngrijirea copilului bolnav Art. 122. - (1) Beneficiazã, la cerere, de indemnizaþia pentru creºterea copilului sau pentru îngrijirea copilului bolnav, opþional, unul dintre pãrinþi, dacã solicitantul îndeplineºte condiþiile de stagiu de cotizare prevãzute la art. 98 alin. (2) sau (3). (2) De aceleaºi drepturi beneficiazã ºi asiguratul care, în condiþiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, cãruia i s-au încredinþat copii spre creºtere ºi educare sau în plasament familial. "Victoras (24.08.2004)

#7
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 17 ianuarie 2005 - 20:29

Citat din Legea 19 actualizata la 30.09.2004



ART. 122

(1) Beneficiaza, la cerere, de indemnizatia pentru cresterea copilului, optional, unul dintre parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (4).

(2) Beneficiaza de indemnizatia pentru ingrijirea copilului bolnav, optional, unul dintre parinti, daca solicitantul indeplineste conditiile de stagiu de cotizare prevazute la art. 98 alin. (2).

(3) Beneficiaza de aceleasi drepturi, daca indeplineste conditiile cerute de lege pentru acordarea acestora, si asiguratul care, in conditiile legii, a adoptat, a fost numit tutore, caruia i s-au incredintat copii sau i-au fost dati in plasament.

------------------

Art. 122 a fost modificat de ORDONANTA DE URGENTA nr. 9 din 27 februarie 2003 publicata in MONITORUL OFICIAL nr. 167 din 17 martie 2003.








Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) [foto]mai noi

#8
inapopescu

inapopescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 280 mesaje

Postat 18 ianuarie 2005 - 09:43

Nu eu nu am inca atestatul de abia ne-am hotarit in principiu la varianta asta.[dual]

#9
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 18 ianuarie 2005 - 12:57

Wow, ce prompte sunteti! Multumesc frumos de tot si sanatate voua si pruncilor. Abia astept sa va stresez cu intrebari gen "cum se inchide un pampers" sau "cum se foloseste suzeta" (glumesc!) (glumesc? sau chiar asa o sa fie?)

#10
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 18 ianuarie 2005 - 13:23

Maria,

Tu poate ca glumesti... dar chiar asa o sa fie.
Vin cu o mare-mare rugaminte la voi, viitoarele mamici care abia acum incepeti procedurile: tineti-ne si pe noi la curent cu pasii pe care-i faceti, actele care vi se cer pentru ca, impreuna cu voi, sa intelegem si noi noua legislatie.

Succes si sa ne "auzim" cat mai curand la pampersi si suzete!
Q


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -