Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Viata in germania (45)


312 raspunsuri la acest subiect

#1
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 12:57

quote:
Initial creeata de tumpi
despre joburicursuri pt corespondent limbi straine - 2 ani si traducator - 3 ani (cu diploma)corespondent limbi straineModele pt DAF si DSH, sau in general despre cursuri de lb germana12vsh 23456788910lectii si teorie on-line11exercitii onlineexercitii onlineun test si exercitiiDAF exercitiigramatica pe temegramatica pe teme, iarasi f. buna si fain structuratiarasi gramatica frumos structuratarevista buna de invatat germanatraducator in NürnbergMedici de fam, dr in Bayern vorbitori de lb romana,dr in general123dr. Gineco in Berlin medici romani pregatiri de pastiDespre Elterngeld, apostile, acte preschimbat pasaport, permis autoinfoinfo[tot infoErziehungsgeldActe necesare obtinere certificate nastere romanesc12 biserica romana in Offenbachrepere in Berlin scoli, gradiniteref la recunoastere studiicabinet avocat Münchencabinet avocaturasunam in tara cu..voipdiscountRomani in Germaniainfo utile pe categoriiromani in Delocul de intalnire al romanilor din germaniaStuttgartlarg.dealti romani in DeAmbasada Ro la Berlinromani in Baden-WürttembergPoate va intereseaza: http://www.just.ro/c...ate.php?idc=344"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)
_________________________________
quote:
Originally posted by helbi
Mirilita, eu trebuie sa-l schimb pina in octombrie. Intrebarea este: acea hartie tot de la Ausländerbehörde se obtine? (desi, banuiesc ca rasp. e da)Andreia
Da, si eu te-as sfatui sa iti faci termin inainte. Asta depinde si de land si de beamteri dar noi ne-am dus ca florile marului fara termin si ne-au zis ca se rezolva si ne trimit hartia acasa...si am asteptat vreo 2 luni degeaba. Pana la urma am facut termin si mi-au dat hartia pe loc (am asteptat vreo jumatate de ora)

#2
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 13:05

Am sunat la Ausländerbehörde si mi-au spus ca de la ei nu mai am nevoie de nicio hartie [bang], nici macar Freizügigkeitsbescheinigung (Aufenthaltsgenehmigung imi expira la sfarsitul lunii). Le-am spus ca imi trebuie pentru prelungirea contractului de munca si cica sa merg la Arbeitsamt.

Deci este sau nu nevoie de vreun Aufenthaltstitel?


Alina

#3
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 13:15

Eu zic ca ai nevoie dar nu pentru la munca. Pentru la munca, te duci frumusel la Arbeitsamt (tot cu termin ca nemtii are fixurile lor[bang] ) cu pasaportul, contractul de munca si state de plata (dar cel mai bine e sa suni la ei si sa ii intrebi ce hartii vor de la tine, ca fiecare beamter are pasaricile lui). O sa iti dea o hartie verzuie ( Arbeitsgenehmigung -EU ), in functie de situatia ta in DE.
Freizügigkeitbescheinigung iti trebuie pentru a fi in regula cu rezidenta. O sa ma uit mai tarziu dupa lege si iti spun. Multi beamteri nu sunt informati sau sunt prost informati (pentru ca se confrunta rar sau deloc cu astfel de cazuri) si daca nu le dai cu legea in cap, nu se obosesc ei sa caute.

#4
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 14:10

quote:
Initial creeata de paraluta

Salut, am aflat saptamana trecuta ca sunt insarcinata!!!
Eu acum lucrez, dar contractul meu e limitat si expira inainte de a naste.
As vrea sa va intreb daca seful meu e obligat sa-mi plateasca Mutterschaftsgeld si pe perioada sarcinii, pe lunile in care lucrez inca la el.
Mersi mult!!!



quote:
Originally posted by Miriluta

quote:
Initial creeata de paraluta

Salut, am aflat saptamana trecuta ca sunt insarcinata!!!
Eu acum lucrez, dar contractul meu e limitat si expira inainte de a naste.
As vrea sa va intreb daca seful meu e obligat sa-mi plateasca Mutterschaftsgeld si pe perioada sarcinii, pe lunile in care lucrez inca la el.
Mersi mult!!!



Ce sunt aia ''Mutterschaftsgeld''?. Eu stiu doar de Elterngeld, la calcularea carora ti se iau in considerare lunile in care ai lucrat si in functie de asta se stabileste valoarea Elterngeld.





#5
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 14:26

Multumesc mult fetelor pt. informatiile despre e-bay [flo]



St. necajita:( Ionu gasi o capusa azi dimineata pe el si pe Catrina am gasit numai ciupitura. Acu m-a sunat sa-mi zica ca din nefericire capusele din zona sunt cunoscute transmitatoare de borelioza insa tre sa asteptam sa vedem daca ciupitura se face cat o moneda de 2 euro. abia apoi ne primeste doctoru'.



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#6
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 14:27

Miriluta, merci de raspuns.

Acum sunt la serviciu si cica asa-i, nu mai am nevoie de nicio hartie de la Ausländerbehörde [berica] (asta dupa ce mi-au cerut in repetate randuri dreptul de sedere)

Iar cu Arbeitsagentur, la fel, nu va trebui sa merg eu personal, ci vor rezolva ei totul......eu voi primi acasa o copie de la nu stiu ce....

Eu mi-am luat deci de-o grija cu Aufenthaltsgenehmigung sau variatiuni pe aceasta tema.....sper sa fiu in legalitate [:D], eu m-am straduit....


Alina

#7
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 14:34

papadie, tin pumnii sa fie bine.....

Of Doamne, ce ti-e si cu capusele astea.....totusi putine sunt cazurile cand muscatura e periculoasa.

Poate nu-i nimic grav.[pup]


Alina

#8
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 14:42

Am luat fetele la descapushat. Duminica am fost sa hranim caprioarele din padure si acolo am cules una de pe cerb si am aratat-o demonstrativ lu' Ionu si asta s-a uitat la mine ca la paranoia mutter. Azi a ajuns la concluzia ca stie o sg. metoda de prevenire a boreliozei "sa ne mutam in Spania"[:D]



__________________________



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

#9
mikiriki

mikiriki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.756 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 15:14

Buna nemtzoaicelor

Mie imi expira Aufenthaltstitel joi. M-au sunat ieri de la munca sa-mi spuna ca-mi expira si daca mi-am facut termin la Ausländerbehörde deoarece nu-mi pot prelungi contractul de munca. Am termin maine la ora 7:30 la Ausländerbehörde si trebuie sa-mi duc Pass-ul si foto biometrica. Faza e ca Pass-ul e tot pe numele de fata. n-am avut timp sau chef sa-l schimb. Sper sa nu fie vreo problema.
Papadie imi pare rau pt. copilutzii tai. eu am gasit o capusa pe fruntea cainelui meu. M-am chinuit 30 de min s-o scot.....cu penseta. Maine am termin si la tierarzt. Io credeam ca nu sunt capushe in zona mea.
Va doresc o zi buna ( si in curand cu soare). Fug la munca ....inca in legalitate [:D] pana maine

Miki


#10
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 15:18

oana, nu exista "numai muscatura" de capusa. Capusa se prinde si sta acolo si se umfla, nu da drumu asa usor. Mai este o solutie: vaccinul[:D]. Noi suntem toti 4 vaccinati, la noi in zona sunt multe.

Cristina
-----------------------------------------------
http://www.sos-satelecopiilor.ro/


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -