Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18


239 raspunsuri la acest subiect

#211
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 17:25

Bine ai revenitDalma,ma bucur sa aud ca Daria e bine cu toate ca a durat atat de mult raceala,unde pot vedea si eu pozele?[pup]

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/

#212
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:37

Buna fetelor, ne-am trezit si noi dupa o alta noapte alba[bang], de fapt a fost mai gri pt ca am reusit sa-l adorm in patut fara sa-l iau cu mine in pat.
Cred ca in viitorul apropiat am sa-l mut la el in camera, ca nu se mai poate asa, am impresia ca se trezeste la orice fosneala.
Dalma, ma bucur ca sunteti bine, sa stii ca m-am gandit la voi[pup], am vazut pozele ce frumos a crescut Daria, ce dulce e in costumasul de craciunita..pupici
Nici Dennis nu are dinti,numai simptome,... ei lasa ca va avea dantura mai puternica;-)[8D]Iar de umblat in 4 labe nici gand, sta in fund si daca vrea vreo jucarie se intinde pana ajunge in 4 labe dar revine la pozitia initiala.
Legat de daycare, nu-ti fa griji pt ca acolo merg baby care sunt de 3-4 luni, si aceia nu merg in picioare.Vreti sa va stabiliti aici sau numai periodic veniti?
De maine mergem la innot[pk], sa vedem daca ii va place.
[pup][flo]

#213
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 08 ianuarie 2010 - 19:58

Multumim frumos de aprecieri[olala]



Mikaela, contractele sunt pt 2 ani, dar probabil vom aplica pentru rezidenta in toamna, daca ne acomodam bine. Sotul e acolo din septembrie deja, dar el spune ca nu poate avea o idee obiectiva despre viata in Canada pana nu vom ajunge si noi acolo. Totul este estompat fiindca ii e foarte dor de noi.....



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#214
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 02:07

Eu sper sa va placa aici, pt Daria va fi mai bine(zic eu) pt ca ai mai multe posibilitati.Am fost la masuratori azi si suntem asa: 7.390kg, 67cm, si cica se incadreaza la graficul de 12 luni la motricitate.Asta e parerea fam dr, vom vedea ce zice pedi luna viitoare, deoarece in ea am mai multa incredere.
Merg sa ma odihnesc ca sunt franta [alcool]

#215
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 02:54

Fetelor, eu vin rar, dar....amar [:D]





Am cateva intrebari, poate ma ajutati:



1. cand ati sistat alaptatul (in cazul meu ma mulg, dar lapte e tot mai putin) cu ce tip de lapte ati continuat? Ma refer aici la mamicile care au alaptat min. 9 luni. Eu nu prea am incredere in med. de fam si acum chiar nu ma mai incurc sa-l schimb....

Daca da, imi recomandati si mie o marca buna de lapte praf? Sunt tabula rasa la capitolul asta



2. am citit/auzit ca laptele de capra e foarte bun pt copii. Stiti cumva daca in comert exista produse din lapte de capra? Citisem undeva ca exista ceva iaurt, dar nu mai gasesc postarea.



3. a trecut cineva de la lapte matern direct la UHT? eventual de vaca???

Capraru in "mama si copilul" recomanda ca prima alternativa pt inlocuirea laptelui matern laptele de vaca, in dilutie corespunzatoare.



4. ati dat copiilor mancare la borcanel? cum au acceptat-o? Ma gandesc ca imi va fi util daca calatorim mult cu avionul, alta solutie nu prea vad/nu stiu.



Cam asta a fost.

Am mintea "odihnita" in miez de noapte [:D]



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#216
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 09:08

Dalma, incerc sa-ti spun parerea mea:
1.daca vrei sa-i dai formula incearca sa-i gasesti o marca pe care o vei afla si aici(din cate am inteles nu e prea bine sa-i schimbi des laptele)
2.din ce am citit parereile sunt impartite la fel ca si despre laptele de vaca. Aici se gaseste in magazine, lapte, iaurt si branza de capra
3.nu stiu ca eu inca pompez[:D]
4.eu i-am dat, dar numai organic, si a acceptat-o. Pe avion cred ca iti dau ei mancare pt baby, tot la borcanel.
Ma duc si eu la culcare ca e tarziu [pup][pup]
Va doresc un weekend minunat

#217
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 11:49

Dalma, eu inca o mai alaptez pe Karla, dar de pe la 10 luni am inceput incet sa o obisnuiesc si cu lapte de vaca din comert. Pediatra noastra e de parere ca daca pana la un an nu i-am dat lapte praf dupa un an nu mai are rost si si eu sunt de aceeasi parere. Laptele de capra e foarte bun pentru copii dar cred ca de o varsta mai mare. O sa ma documentez si o sa va spun mai multe.

Mancare din borcanele nu i-am dat niciodata fiind convinsa ca nu sunt chiar asa de naturale dupa cum se spune. Cu singuranta contin ceva pentru a avea valabilitatea care o au. Plus ca sunt convinsa ca toate pireurile si combinatiile din comert ies mai bune daca i le fac eu acasa. Sfatul meu e sa i le faci tu, sa le portionezi in sticlute si asa puteti sa zburati linistite.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#218
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:40

Salutare

Admirat poze Dalma,Jo,Mirela intr-un cuvant niste domnisoare...mama-mia

Dalma la intrebari nu te prea pot ajuta dar iti zic cum a fost la mine am inceput cu lapte praf completare la san de pe la 6 luni,am inceput cu nan de care am fost multumita si Luca la acceptat bine,pe parcurs l-am mai scchimbat ba aptamil,ba pasteorizat in schimb nu i-am dat deloc de capra s-au vaca(nam de unde) acuma depinde si de la copil la copil

iar despre mancarea la borcanel Luca nu a acceptat nici-odata legumele in schimb borcanasele de fructe le adora cate 1 mare la fiecare masa de s-ar putea,eu nu prea sunt de acord cu ele dar cat am fost in concediu mama mea numai cu astea il indopa(ca na la ei asa se da ca o are pe cutarica care are copilul de aceeasi seama si numai asa ii da si e mare,gras si frumos...bla,bla...si ca sunt ff bune) acuma baiatul refuza fructele razuite [bang][bang] dar il readuc eu pe linia de plutire






[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#219
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 13:51

A si de calatoria cu avionul la mine nu au fost probleme mai ales la plecare cand Luca a avut scaunul lui a fost cuminte,sa uitat pe geam sa jucat,dar la intors am fost nevoiti sa il tinem doar in brate ca locul era ocupat si se plictisea ca nu vedea la geam

Si de mancare poti sa iti iei borcanele de mancarea gatita mie nu mi-au zis nimica si aveam asa 2 biberoane lapte unu gol unu plin,un borcan de ciobita si un borcanel pilaf,butoiasul cu apa...dar de ziceau ceva nu le dadeam cu ele in cap pe ce ca am stat 5 ore in aeroport[bang][alcool][bang]si de plecati iati mancare de rezerva atat pentru tine cat si pentru ea.

Si cu ce ziceai tu Mikaela(ca e posibil) mie in avion nu mi sa dat mancare pentru bebe deloc cu toate ca a avut bilet cumparat,poate ca nu a fost zborul asa lung doar 4-5 ore,s-au poate conteaza firma noi am calatorit cu ,,Tarom,,firma de nota...nici 1 nu merita cred pacat de nume ca-ci conditiile[q][bang]




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#220
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 09 ianuarie 2010 - 14:25

Dalma incerc si eu sa-ti raspund. 1.eu am avut pb.cu dantura si am pierdut laptele si i-am datAptamilse impaca ff bine cu el si-a reglat si scaunul,dar depinde de la copil la copil daca il accepta,unii fac alergie la un anumit tip de lapte,2.nu stiu cum e cu laptele de capra dar sigut gasesti in comert,3.eu cred ca laptele de vaca e mai bun si o sa povestesc ce am patit noi cu laptele din comert,4.in mamcarea din borcanele asa cum au zis si felete nu am incredere.

http://s564.photobuc...87/camelia_cgm/


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -