Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici18


239 raspunsuri la acest subiect

#151
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 15 decembrie 2009 - 02:10

Felicitari plimbaretilor,abia astept si eu sa-l vad ca are mai mult curaj. Deocamdata suntem la stadiul de ajutor, dar nu ne grabim.
Valy, calatorie placuta,dar cand plecati?
Eu azi am facut o curatenie mai amanuntita, inainte de Craciun. Dar cu Dennis e greu tare ca se plictiseste repede si nu prea pot face prea multe. Si cate geamuri am, cred ca termin la anu'[:D]
Azi i-am facut dovleac la cuptor cu carne si unt, dar nu a fost tare incantat, drept pt care a mancat destul de putin.
[pup][pup]

#152
miany75

miany75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.538 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 02:34

Joklk sunt convinsa ca intentiile au fost bune...asa am si luat ceea ce ai scris ,dar frustrarea e sentimentul care ma incearca pe mine ,cand ma gandesc la alaptat...mi-am dorit prea mult sa alaptez si uite ca nu imi reuseste...de pus la san il mai pun ,numai ca nu ne place ca nu vine laptic cum vrem...
Felicitari pt primii pasi de una singura!![flo]

miany
fericita mami de DAVID ANDREI


#153
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 19:16

Fetelor multumesc de toate felicitarile. De cand cu umblatul asta s-a terminat cu linistea din casa [bang]. Eu una acum ma simt mai obosita decat cand era mica. La noi ninge de doua zile ca in povesti. Azi cred ca am fost singura mamica cu carucior afara, si copilul meu dormea asa frumos si afara ningea cu fulgi asa mari...

Am vazut ca voi spuneati ca le cumparati laptop la copii cadou. Mai fetelor, copilul meu ar fi cel mai fericit daca i-as cumpara unul real, cu cel de jucarie sigur se plictiseste. A primit de la firma la care lucra tati un telefon foarte haios dar a fost incantata doar o jumatate de ora. Karlei i-ar trebui o jucarie cu cabluri, butoane si sa lumineze. Deci o cam mare dilema ce jucarie ar putea fi...[bang].

Plecam la kineto....revenim mai deseara [pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#154
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 17 decembrie 2009 - 22:07

Heiii, am revenit si eu, tare greu sa fac si pregatirile de sarbatori, sa fiu si langa Dennis sa mai si gatesc[bang][bang]
Jo, asa face si Dennis cu telefonul, a lui nu e bun, cu toate ca are luminite, melodii....degeaba, cel real e bun. Am vazut ca si Monica ,merge la kineto, nu stiu cum sa fac sa o conving pe pedi sa-mi dea trimitere si mie. Ea ia in considerare varsta corectata si zice ca nu e cazul....nu stiu daca e bine sau ba. Nu stiu daca v-am zis ca am facut branzica din lapte de vaca fara calciu lactic si a iesit buna[pofta]
Ne pregatim si noi sa mergem la pedi la control, sa vedem cum stam cu kg. La cantarul meu arata ca are 7kg, acum sa vedem.
[pup][pup]

#155
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 12:37

Mihaela, eu am mai tot spus ca nu cred ca un prematur poate fi catalogat doar dupa varsta corectata sau doar dupa cea reala. Eu am azut la Karla ca realitatea e undeva la mijloc. Dupa mine fiecare prematur recupereaza pe unele aspecte mai repede, pe altele mai incet. Karla a recuperat foarte bine pe aspectul psihic, pe comunicare, pe limbaj, pe socializare. A recuperat mai incet pe motricitate si greutate. Nu trebuie sa te ingrijorezi, dar trebuie sa vezi cat din ce ar trebui sa faca la zece luni, face Dennis. Ar cam trebui sa mearga dea busilea, sa dea semne ca vrea sa se ridice in picioare agatandu-se de diverse obiecte....Kineto nu strica dar e indicat sa o incepi cat mai repede. Cu cat bebe e mai mic reactioneaza mai bine.

[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#156
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 15:19

Salutare noi am cam lipsit de la apel zilele astea,am facut curatenie in toata casa si nui putin deloc(4camere,2bai,1bucatarie,1balcon si un ditamai holul[bang][bang][bang])am zis ca nu mai termin am tras ca nebuna de una singura
Astazi ne pregatim sa plecam la aeroport dar vremea asta ne pune bete-n roate ca e autostrada inchisa,de la Constanta in colo se circula greu(blocaje)of iarna asta chiar acuma sa gasit sa vina,plus ca si avioanele au intarziere...dar asta ei noi suntem pregatiti si plecam la drum cu D-zeu inainte si sper ca totul sa fie bine si pana plecam noi sa dea drumul la drumuri,inportant e sa putem ajunge la aeroport ca de acolo...mai vedem noi Mikaela noi nu am facut kineto deloc nici macar nu au luat in calcul doctorii asa ceva nu stiu daca e obligatoriu ca toti prematuri sa faca(s-au o fi)[alcool],dar daca Denis e bine tu de ce tragi cu kineto ca ai face?ti se pare ca nu este ok?
Fug sa mai fac din bagaj daca mai am timp mai intru de nu va urez de acuma la toate mamicile si la toti copii in primul rand sanatate multa ca asta e cea mai inportanta si sa aveti parte de sarbatori frumoase alaturi de familie,de cei dragi,de copii vostri si sa mai aveti parte si de multe,multe cadouri de la MOS sub bradut.




[cavaler]Luca Daniel
aici [foto] cu mine









#157
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 17:12

Mikaela eu nu am trimitere la kineto, cu trimitere te referi ca poti merge gratuit? Pt ca daca eu vreau pot chema kineto acasa pe banii mei cand vreau eu, la ce-mi foloseste trimiterea? La noi am intrebat-o pe dr si a zis ca e ok, o va ajuta daca va continua cu kineto, tipa care face cu ea este de fapt maseora, dar are specializare kineto (face si presopunctura, reflexoterapie, masaj terapeutic, medical, de intretinere), este prietena cu noi, si vine acasa contra cost.



Edit: am pus poze noi la semnatura, azi am pictat, ne-am pictat si am luat amprentele la manute si picioruse, si am fost foarte fericite.[bis]



____________________________________________________________________

Monica, mommy blessed with my children Claudiu-Adrian(20.01.2005),Luana-Emilia(28.01.2009)

and my angels Alma-Lorena(28-30.01.2009),Maria-Alexandra(29.10.2009-13weeks)

My baby, my joy, my heart, my gift from God

Light a candle for Alma


#158
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 decembrie 2009 - 23:39

Salutare tuturor, am fost ieri ls pedi si mi-a zis ca e super Dennis(am intrebat-o iarasi de kineto) ca se tine foarte bine in fundulet, ca se ridica de pe spate in picioare (cu ajutor) dar se tine singur de deget, are forta, ca eu ziceam ca nu are forta. De tarat se taraste dar inapoi nu inainte[:D] Daca il pun in locul de joaca a lui , in cateva minute e prin mijlocul livingului dar toata "deplasarea" se face cu spatele. Ei asta e ...ce pot face.. e bine si asa[:D]
Asa ca ma potolesc cu kineto, si astept saptamana viitoare sa vedem ce ne zice la programul la care mergem(se numeste infant development).
Monica, aici nu sunt particulari, din ce stiu eu, si pt kineto imi trebuia trimitere de la pedi sau fam dr. Dar cum fam dr. nu are raspuns la nici o intrebare de-a mea legat de baby, trebuie sa apelez la pedi.
Eu o tineam cu kineto pt ca v-am auzit pe voi ca mergeti si ma gandeam ca nici noua nu ne-ar strica.
Valy, am gandesc ca nu mai intri de curand , dar eu iti spun drum bun fara peripetii, sa aveti Sarbatori Fericite alaturi de cei dragi, multa sanatate si sa va aduca Mosul tot ce ati visat[pup][pup][flo]

#159
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 17:00

Salutare mamici si bebici[pup]

Nu am mai intrat de mult timp, dar indraznesc sa vin acum si sa va cer si eu un VOT, daca se poate.
Multumim mult de tot.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#160
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 21 decembrie 2009 - 17:07

Am cerut, dar unde sa mi-l dati?[alcool]

http://concurs.pampe...ls.php?id=5116.

Saru-mana [asia]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -