Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV Dr DRAGOS ALBU 24


193 raspunsuri la acest subiect

#31
maria81

maria81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 887 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 12:06

camercam [pup] imi pare rau pt ce ai patit, acum sa stai acasa cumintica si ai grija de bebei. Tu ai vreo mutatie?



Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

#32
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 13:22

arabela tre' sa te duci la hematolog cu tot cardul de mutatii, iti va doza si homocisteina 9ca sa vada cat de grav e afectat organismul), iti va face si proteinele c si s. Ii poti cere scrisoare medicala pentru clexane, cu asta te duci la doctorul de familie si iei retata 50% compensat, ca nu esti graviduta. Cand vei fi gravida, vei avea 100% compensat, dar tre' sa mai faci un drum in plus, in fiecare luna, la casa de asigurari de sanatate, care-ti da o foaie cu o stampila si un cod de graviduta si cu toate cele 3 documente, te duci la farmacii si primesti compensatia.

camemar AI TRIPLETI!!! de ce nu-i ceri lui Albu concediu medical pentru 90 de zile? Ai acest drept! Apoi, in fiecare luna vei primi concediu medical pe 30 de zile, te duci la casa de asigurari, iei parafa si stai toata sarcina acasa, sa nu pierzi comorile. Vei primi si 75% (sau 85%?, ete ca nu-mi mai amintesc) din salariu.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

#33
maria81

maria81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 887 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 13:29

aristica [pup] oare cand vom fi si noi in aceeasi situatie ca corry cu 2 sau camercam cu 3?[alcool]



Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

#34
camemar

camemar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 13:46

Aristica, multumesc pt sfat...Ma gandeam si eu sa mi iau medical dar mi am zis sa astept pana la 12 sapt sa mai imi vina inima la loc ca or sa stea cu mami [bibe] [bibe] [bibe] ...Oricum nu mai e asa mult...
Maria eu am 2 mutatii, respectiv 677 heterozigota in mthfr si 844 pai homozigota si iau clexane de 0,4.
[pup]

#35
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui maria81

aristica [pup] oare cand vom fi si noi in aceeasi situatie ca corry cu 2 sau camercam cu 3?[alcool]


LA TOAMNA [pup]

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

#36
maria81

maria81

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 887 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 14:08

aristica [pup] Doamne ajuta
camercam eu zic ca nu e rau sa stai de pe acum acasa pt ca primele 3 luni sunt cele importante[pup]



Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

#37
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 17:42

Va citesc de ceva timp, fiindca e terapie curata :) iar acum m-am hotarat sa si scriu...fiindca, dragelor, am inceput sa am cosmare legate de acest FIV.

Cred ca odata aleasa aceasta cale ar trebui dat la pachet si un psiholog, care sa te sustine, altfel totul devine foarte complicat.

Deocamdata sunt in perioada de anticonceptionale pe care trebuie sa le iau pana spre mijlocul saptamanii viitoare, dupa care vin injectiile [bang][bang].

Va vad pe voi cat sunteti de curoajoase insa ideea e ca eu nu iau medicamente sau nu intervin asupra corpului meu decat in situatia in care nu se mai poate...pe de alta parte imi dau seama ca trebuie sa accept tot acest proces cu seninatate altfel voi considera invaziva orice interventie si al cat de costisitor este acest tratament atat emotional cat si financiar...numai asta nu-mi trebuie!

O sa va povestesc pe parcurs cam ce mi se intampla, probabil voi fi la randul meu un reper pentru cele asemenea mie... adica fricoase de numa' numa' :))

Curaj tuturor si sa ne vedem la sala de nasteri peste 9 luni si un pic![pup]

#38
alina.barbu

alina.barbu
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 18:36

bine ai venit pe forum si mult succes maruscha! [:)]

eu tocmai am trecut de 3 zile de la etapa anticonceptionale la injectiile de dimineata. si eu sunt la fel de speriata ca tine, dar m-am hotarat sa nu ma gandesc decat la fiecare etapa in parte. momentan cu injectiile m-am linistit. pe prima am facut-o la medlife si pe restul a invatat sotul meu sa mi le faca. si nu doare. voi vedea ce se va intampla mai tarziu in urmatoarele etape


#39
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 18:37

fetelor, dragelor,

maruscha, bine ai venit si... curaj! tinem pumnii![pk]

nu stiu daca sa ma bucur (asa sunt eu: mai "retinuta")... mi se pare inca prea devreme. s-au obtinut 5 embrioni[:I]. maine am ET... si drumul inca mi se pare lung.

azi dimineata pe la 4, (dupa punctia de ieri) am avut niste dureri cumplite de ovare (saracele de ele, mi le imaginam asa "chelite" si insangerate...). acum ma simt mai bine, in sfarsit, dar cam epuizata[nani]...

desi imi doresc sa "se termine" odata, ma si tem de "capatul drumului"... sper ca intelegeti metafora[:D].

sa auzim numai de la foarte bine in sus!
[pup]toate!

[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo]


#40
alina.barbu

alina.barbu
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 02 martie 2011 - 19:48

alilumi, astazi te-a durut toata ziua sau au fost momente?
mult succes maine!!!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -