Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

recoltare celule stem


52 raspunsuri la acest subiect

#21
blanca000

blanca000

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.942 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 17:13

Noi am recolat tot cu CBC dupa ce am analizat mai multe companii.

pt fata de mai sus care are "opinia" ei negativa : iti pot spune ca am cunostine apropiate (fina mea de ex, colega de birou..) carora le-a fost recolat gresit/putin deci depinde de medic..in ultima perioada se practica tot mai des recoltarea si medicii au capatat experienta..asa ca auzi de la mine de cazuri in care nu sa recoltat bine.

Alegerea este a ta daca recoltezi sau nu si eu am zis ca mia de euro (nu mi se pare asa ieftin) mai bine o dau degeaba decat Doamne Fereste sa am nevoie...

Fiecare face cum doreste in cunostinta de cauza si alegere proprie.

-------------------------------------------
Mami [mamica]de [copil] Eva Ilinca 25.07.09
"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo



#22
maria_albu

maria_albu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 00:03

Buna,

La mine este primul copil. Vreau sa stiu cat mai multe lucruri pentru a putea sa-i ofer copilului meu cat pot de multe.

Consider ca recoltarea celulelor stem este o oportunitate pentru acesti copii. Din cate observ suntem tot mai predispusi la anumite boli care pana acum cativa ani se auzeau de aceste cazuri numai dupa o anumita varsta.Vreau sa stiu ca si copilul meu poate beneficia de ea daca va fi nevoie. Sa speram ca nu.

De aceea caut cat mai multe informatii pentru a putea face alegerea potrivita.

Voi cu cine ati recoltat si unde ati ales sa depozitati celulele stem?

Merci

#23
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 03:54

Noi am semnat cu Regina Maria. Revin cu detalii dupa nastere, deocamdata nu ne-a costat nimic, daca ne razgandim nu achitam decat 420 RON (pretul kitului).

In love with life.

#24
maria_albu

maria_albu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 30 octombrie 2011 - 19:30

Buna,

Saptamana aceasta am programat sa fac merg la cateva banci.
Daca aveti intrebari pe care ati vrea sa le adresez direct lor, le astep cu drag.

Pup

#25
msilvy

msilvy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 30 octombrie 2011 - 21:41

e normal sa fie pareri pro si contra in privinta recoltarii , dar daca exista si o singura sansa dintr-un milion , ca aceste celule sa-ti fie de folos , nu ai vrea sa o ai pentru copilul tau ??
aruncam atatia bani pe lucruri nefolositoare , 1000 sau 2000 de euro nu schimba viata nimanui in ziua de azi , mai ales ca multe iti dau posibilitatea platii in rate (decat un tv hd superplat sau mai stiu eu ce "moft" ...)

e adevarat ca in romania in ultimii ani , recoltarea a devenit o moda, dar asta si din cauza situatiei sistemului sanitar .
in majoritatea tarilor europene exista banci publice de celule stem , mamicile , in momentul nasterii , doneaza sangele din cordon acestor banci , dar pana sa vorbim de asa ceva la noi cred ca e cale lunga ..

maria_albu : cred ca hotararea de a recolta celule este una inteleapta ; cat despre alegerea societatii e bine sa te informezi la mai multe si sa alegi cea care iti prezinta cea mai multa incredere .
eu asa am facut , mi-am facut o lista cu intrebari , am contactat multe firme si am ales cea care a fost in gradul sa-mi lamureasca dubiile .

#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 noiembrie 2011 - 22:07

Se poate recolta putin daca nu exista destul sange care poate fi recoltat. In cazul asta se restituie banii.

**Fur is for petting***
http://www.facebook....#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro
Nimeni nu ramane virgin, viata tot ne-o trage o data.

#27
maria_albu

maria_albu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 01 decembrie 2011 - 00:13

Buna,

Eu inca nu m-am hotarat daca sa fac stocarea celulelor la noi in tara sau in afara. Insa, cred totusi ca este destul de important ca procesarea sangelui sa se faca cat mai repede ca sa nu moara celulele. Dupa ce acestea sunt procesate, ele sunt inghetate si se pot transporta acolo unde este necesar. Cred totusi ca riscul este mult mai scazut.
Este adevarat ca trebuie sa fim foarte atenti cu cine facem stocarea, caci pe piata sunt tot mai multe firme care fac asta. Sa va spun sincer, pana acum doar trei banci imi inspira incredere si voi cauta mai multe informatii.

As dori sa stiu care este si parerea voastra.

Merci

#28
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 decembrie 2011 - 15:28

Noi am optat pentru CMU - actuala Regina Maria - pentru ca garantau pastrarea celulor/ sangelui in Ro si solicitarea acceptului parintelui in scris ca sa le scoata in afara tarii. Motivul: am avut eu niste pitici pe creieras cu trecerea prin portile magnetice, zburatul la altitudine, trecerea prin vama (daca se poticneste undeva) etc.

Derspre utilitatea lor: corect, acum se trateaza x boli, dar in 5-10-15 ani se pot trata xx boli sau xxx boli. Medicina avanseaza foarte rapid, speranta de viata acum 100 de ani era de 30-40 si acum este de 70-80 (vorbesc de statistici facute pe aceeasi tara sau tari comparabile).

Ce am suferit eu si sincera sa fiu condamn medicul pentru asta: a recoltat foarte putin sange, si nu ea, care avea 'atestat de recoltator' ca sa zic asa, ci a pus o asistenta [bang][bang], care stia si ea ce stia. Cei de la banca de celule mi-au spus asta si m-au intrebat daca vrem sa mergem inainte sau ne returneaza banii si am mers inainte.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#29
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 01 decembrie 2011 - 15:41

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Se poate recolta putin daca nu exista destul sange care poate fi recoltat.


Xio, se poate recolta putin si daca medicul nu isi da interesul [bang][bang][bang]. Si nu, nu acuz o meserie in general ca si tatal meu e ginecolog [:D], ci doar persoana respectiva.

Ioana, mami de zambarici

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 02 decembrie 2011 - 12:12

Eu pana acum nu am vazut sau auzit ca un medic sa nu isi dea interesul, nici macar nu exista vreun motiv plauzibil pt. asa ceva. Trebuie doar sa bage un a intr-un vas din cordonul ombilical, atat. Prea mare interes nu trebuie sa ai ca sa faci asta. Sa nu mai spun ca in sala nu e el singur, mai e si mana a doua, eventual a treia, mai e si cel care ajuta la recoltare, mai e instrumentara, anestezista, asistenta de anestezie, neonatologul si/sau rezidentul neonatolog, deci e cam greu sa spuna ca n-are chef cu atatia oameni de fata . A, sa nu uit de pacienta, ca e si ea acolo.[:D]

**Fur is for petting***
http://accesoriisihaine.blogspot.com
http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -