Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Maternitatea Sanador?


399 raspunsuri la acest subiect

#51
roxanamara

roxanamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 25 mai 2011 - 19:21

Buna

Da..bebelina a avut dubla circulara - adik cordonul infasurat de 2 ori in jurul gatului. S-a vazut la eco dar multi copii au circulara si nu e nici o problema cat timp sunt in burta...doar pe durata travaliului din cauza contractiilor se poate strange cordonul si ii poate scadea pulsul. In situatia asta se face cezariana de urgenta. Pe durata travaliului meu i s-a monitorizat tot timpul pulsul sa nu cumva sa scada pe durata contractiilor. Dar nu a scazut deloc..s-a mentinut cam la 150-160.Dupa ce i-a iesit capul i-au taiat cordonul si gata..a fost totul in regula.

Bebelina a avut 3,400 si 51 de cm. A iesit dupa 15 impingeri serioase :D. Mi s-a facut si o epiziotomie mica..dar mi s-a sfasiat pielea de la vagin pana la anus si a trebuit cusuta si asta. dureri am avut vreo 2 saptamani. din sapt 3 sunt foarte ok. Nu mai doare nimic.

Eu am luat 15 kg..aveam 55 si am ajuns la 70. Fix dupa nastere aveam 65..deci tot ce a iesit din mine a avut 5 kile. Acum dupa 2 sapt jumate am ajuns la 62.

Daca esista conditii pt nasterea naturala se stabileste cu doctorul. Dimensiunea capului lui bebe, greutatea estimata, latimea bazinului tau etc.

Sper sa fie totul in regula si la tine si iti doresc sarcina usoara in continuare si sa poti naste asa cum iti doresti. Vreau sa spun ca nu a fost o experienta infricosatoare si daca iti face si epidurala e chiar ok. Ma asteptam la ceva mult mai greu si mai dureros. Mai greu a fost cu durerile de dupa ..dar 2 sapt de dureri zic ca e acceptabil pt minunatia de copilas care iese din noi.

Pupici

Roxana A

#52
baridoi

baridoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 30 mai 2011 - 17:27

Multumesc mult pentru informatii si pentru gandurile bune Roxana !

Ma bucur mult ca totul a decurs cum trebuie si ca ti-ai revenit bine dupa nastere. Nu-mi ramane decat sa iti doresc multa sanatate tie si bebelinei tale !

Te pup si tinem legatura :)
M

#53
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 31 mai 2011 - 12:08

intrebare, puteti sa-mi dati cumva un link al maternitatii Sanador?

#54
ned

ned

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 01 iunie 2011 - 00:20

Buna fetelor! Nu am mai scris de ceva vreme pentru ca intre timp am pierdut cea de-a doua sarcina. Deocamdata suntem in pauza, asa ca voi schimba subiectul.
Sarcini si nasteri usoare va doresc!

#55
baridoi

baridoi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 01 iunie 2011 - 13:45

Buna,

Din pacate maternitatea Sanador nu are inca link, pe site-ul Sanador exista informatii despre spitalul Sanador. Referitor la nastere poti vedea costurile pe linkul de mai jos :

http://www.sanador.r...pachete-nastere

Eu voi merge azi la control, sper sa pot vizita si maternitatea chiar daca nu am facut nicio programare in prealabil :)

Jackkie, cum merg pregatirile de nastere ?

Ned, imi pare tare rau pentru ce s-a intamplat... sper sa iti revii din aceasta incercare si sa nu-ti pierzi speranta.

Va pup !

M



#56
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 02 iunie 2011 - 12:54

Tot eu tot cu intrebari [:D]
Puteti sa-mi recomandati o doctorita buna la Sanador?
Sotul o sa ma treaca pe abonamentul lui pe langa ca firma mea este langa clinica de la Victoriei. As dori sa merg la cineva de acolo dar nu stiu la cine si nici nu pot lua toti doctorii la rand.


#57
jackkie

jackkie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 09:32

Buna dimineata si bine v-am regasit! Imi cer scuze Baridoi pt ca nu am mai reusit sa intru deloc pe aici , dar am predat la munca tot ce aveam, m-am casatorit si am avut musafiri "din tari straine la noi". [cheers] Am fost la ultimul control acum 2 sapt ( la 36 sapt) si pustoaica era ok , avea 2,700 kg.
De cand mi-au plecat musafirii nu fac altceva decat: sa spal hainutele si sa fac curatenie...asteptand cu mare emotie evenimentul ce va fi peste 2 sapt, asta bineinteles daca domnisoara nu va fi nerabdatoare sa ne cunoasca [bebic]. Sincera sa fiu sunt f emotionata si m-a cuprins frica ca nu stiu daca ma voi descurca singura cu ea [:I]. Trebuie sa merg sapt aceasta la Sanador pentru a discuta cu anestezistul si voi reveni cu amanunte. Ma bucur f tare pt tine Roxana ca totul a decurs cu bine pana la urma si ca ti-ai revenit bine dupa nastere. Nu-mi ramane decat sa iti doresc multa sanatate tie si bebelinei tale, acelasi lucru pe care-l doresc de fapt tuturor!
Va pup si o zi frumoasa!

#58
jackkie

jackkie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 12:02

Iti multumim Ned, imi pare rau sa aud ca ai pierdut sarcina, stiu cat este de greu in momentul in care iti doresti f mult un copil( am pierdut si eu o sarcina anul trecut), dar toate sunt trecatoare in viata. Asteptam sa-ti revii si sa vii cu vesti bune cat se poate de repede. Iti doresc o zi frumoasa!

#59
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 12:24

Jackkie, iti tin pumnii sa ai nastere usoara. Mai ai putin [:)]

#60
jackkie

jackkie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 00:50

Asa e, mai e fffffffff putin si am inceput deja sa ma gandesc cum voi reactiona cand o voi lua in brate prima data :[9cer])


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -