Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Despre croitorie - sfaturi si idei


311 raspunsuri la acest subiect

#31
teodora35

teodora35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 06:47

filofteia daca faci de placere croitorie si nu ca meserie un triploc chinezesc ti-ar fi foarte bun eu am unul luat din europa si sunt multumita de el acum citiva ani mai bine zis vreo 4 ani 1.500.000 mi-a parut rau ca nu am luat unul cu 5 fire care sa faca si cusatura la un centimetru nu numai sa surfileze dar de asa este cind te grabesti



nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

[foto]



#32
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 07:28

Cel cu trei fire e acceptabil,mai poate fi reglat si nu conteaza daca nu coase perfect dar la cel cu 5 deja e mare diferenta.Cusatura de interior o face tip lant si de multe ori nu o leaga bine,iese insirata, ca mai apoi sa existe riscul sa se desfaca de la capat pana sus.Daca nu asiguri capatul cusaturii risti sa te trezesti cu haina descusuta.Oricum pt. croitorie in casa si cateva cusaturi merge unu cu trei ate.

alina

#33
cookie

cookie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 08:31

Liliana, foarte frumoasa rochita fetitei! [flo]



Hai sa ma dau si eu rotunda cu rochita Craciunitei mele:

http://pg.photos.yah...re2.jpg&.src=ph

Am facut-o dupa Burda, au niste modele tare dragute pentru fetite, si nu foarte complicate...





Cookie si Sabina bulina





#34
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 08:56

Liliana intradevar frumoasa rochita...
Si unde as putea gasi un tiploc chinezesc? Cum arata?

#35
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 22:08

Liliana, este o rochita superba, bravo!, cred ca ai muncit o groaza la fusta.

Cookie, si tu esti talentata, mie imi ies tiparele din Burda prea mari desi aleg corect masura care o port.



Si eu vreau triploc, ma ofer sa sponsorizez drumul pana la magazinul cu pricina daca dupa aia bem o cafea :)



Nu certati copiii cand viseaza!

Noi_doi

Copiii

Felix

Otilia



#36
teodora35

teodora35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 23:09

filofteia si craciunitza in europa gasiti triploc nu mai stiu exact locul de unde l-am luat eu iar daca nu stiti cum arata am sa fac eu o poza celui de la servici sau la asta pe care il am acasa si o sa le pun miine sa le vedeti



nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

[foto]



#37
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 08 martie 2006 - 13:02

Se gasesc si in magazinul Bucur Obor.Fiti atente daca cumparati din Europa sa nu fie ruginit in interior.

alina

#38
lgireada

lgireada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 11 martie 2006 - 20:54

Felicitari pt subiect! E super ... am absorbit repede tot ce s-a scris, desi nu ma pricep prea tare.
Ce m-a adus aici e faptul ca mi-a placut in oras o rochie de gala de 19 mil. Si pana la urma am zis ca daca o incerc nu pierd nimic, asa ca mi-am luat inima in dinti si am zis, hai ... si cand colo imi era mare cu 2 numere [neand] Tipa mi-a zis ca mi-o modifica, dar n-am avut incredere deloc caci are aplicat pe corset tot soiul de paiete si fluturasi cu margine brodata (sau surfilata, habar n-am care notiune e cea corecta). Cum ziceam, paietele astea is aplicate pana in cusatura si mi-e frica ca nu mi-o modifica asa cum imi doresc. Asa ca la pretul piparat am zis cu ciuda ca ma apuc io de cusut paiete, daca trebuie numai sa-mi iasa rochia [:I]
O intrebare as avea: prin targ, pe la ateliere de croitorie imi surfileaza sau brodeaza cineva marginile? Ca asta doare cel mai mult, de mana as innebuni ... [;)] Aveti idee?

Liliana
http://pg.photos.yah...reada/my_photos

#39
teodora35

teodora35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 12 martie 2006 - 10:03

IGIREADA DACA MERGI LA UN ATELIER DE CROITORIE SIGUR SE VA REZOLVA PROBLEMA dar eu zic ca trebuia sa o modifici acolo de unde ai cumparat-o pt ca tipa care este pusa acolo la magazin sigur se pricepe la croitorie dar daca tu ai ales sa o iei asa sigur vei gasi la un atelier sa o modifice



nu calca adevarul in picioare ,daca vrei sa ai trecere la oameni

[foto]



#40
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 12 martie 2006 - 11:10

nu pot sa spun ca/s experta in ale croitoriei, dar am la activ multe costumase facute de mine si mai nou rochite pt.maimuta...astea imi place cel mai mult sa le lucrez...acum un an mi s/a stricat masina de cusut si am facut nenumarate rochite de mana...dar m/am hotarat sa imi iau masina de cusut...am vazut una in metro, singer, cu 20 programe, cam 6 mil.si cred ca e ok...masina veche de cusut ma innebunea ca nu surfila deloc, singerul asta are cusatura aia in zig/zag care e similara surfilatului (adica pt.acasa nu se pune...)

cel mai mult i/am lucrat Alexandrei din dantela (aveam un sul mare de dantela de pe vremuri nefolosit!) si am facut fustite crete (sunt migaloase rau cand le cosi de mana, dar la cusutul de mana nu se pune ca ies cretii egali!) si rochite cu partea de sus din dantela si partea de jos din voal incretit, mai are o fustita cu 2 randuri de dantela neincretite si un volan cam de 10 cm.din matase grea incretit tare...e ca o papusa...pb.e ca le/am facut vara trecuta si acum nu mai sunt bune de ea...so tb.sa ne apucam sa mai cream ceva...

i/am facut si multe bluzite tricotate (aici e mai usor ca tricotez cand ma uit la tv) si pulovarase cu diverse culori (unul e pe site/ul cu pozele noastre fotografiat, promit sa fac poze la toate creatiile sa le pun pe site!)

sfat pt.iren: mie imi ies mereu incretiturile astfel egale: cos de mana (cu pas mai mic pt.incretituri mici si pas mai mare pt.creti mari), apoi trag firul si incretesc pana cand lunginea firului e ok, aranjez ochiometric cretii egali, prind cu bolduri de bucata cealalta si insailez creti de bucata, apoi trag la masina...dc ii insailezi intai nu se vor mai duc de colo colo...e adevarat ca ia mai mult timp!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.web...alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -