Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Despre croitorie - sfaturi si idei


311 raspunsuri la acest subiect

#291
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 17 octombrie 2006 - 14:50

[quote}
Midasnu, de ce ai zis ca nu e croitoria de tine? Nu iti place sau ti se pare prea complicat?
[/quote]

Nu croitoria nu-i de mine, ci croitoriile, lucratul acolo, cine a fost prin sectiile de croitorie stie despre ce vorbesc.

Mie imi place mult sa lucrez croitorie, mai ales pentru familie, mai fac si pentru cunoscuti, ies si banuti.
Ma bucur mult ca am descoperit forumul asta unde se discuta despre croitorie si chiar poti invata multe lucruri!
Va pup fetele si spor la lucru!

#292
cicina

cicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 02:27

Midasnu, in ce sectie la croitorie iti place. Ca eu am intrat pe la toate dintr-un mare concern, si fiecare facea bucatica lui.

"Un sorriso arrichisce chi lo riceve senza impoverire chi lo dona"
Cicina

#293
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 03:45

Fetele, nu stiti pe cineva care croieste bine si poate veni acasa?
Eu as avea nevoie de cineva, care sa-mi modifice unele haine, dar nu pot pleca de acasa.[xx(]

Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#294
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 09:27

Cicina - poate in Italia este altfel.... aici la noi este dezastru: conditiile de munca (iti inghetau mainile iarna pe masina, nu aveam toaleta, nu dadea banii la timp - te tinea o luna jumatate si abia iti dadea banii pe o luna, etc.). Asta la o firma mai mica la care am fost, la firmele mari nu am incercat sa ma angajez deoarece mi-a pus capac patroana la care lucrasem si m-am reorientat la alt domeniu de munca. Bine ca nu mi s-a facut greata de lucrat acasa!
Mai am prietene cu care am lucrat in croitorii si cand ma intalnesc cu ele au alt loc de munca, nu stau in aceeasi croitorie prea mult timp (max 1 an).
Ce mi se pare mie cel mai ciudat este ca nu am gasit in croitorii fete carora sa le placa sa lucreze lucruri pentru ele. Ziceau ca de nevoie s-au angajat in croitorii si ca abia isi scurteaza o pereche de pantaloni!

Cam atat despre experienta mea din croitorii...

#295
cicina

cicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 13:41

Intr-adevar stiu cam ce e in Ro nu se compara cu ce e aici. De exemplu am avut posibilitatea sa fac practica intr-un mare concern care este divizionat pe categorie de vestimentatie, adica, tineret, sport, femei si extralarge.

Fiecare lant are denumirea lui, Motivi, Dream, Krizia, Marina Rinaldi , si sant multe inca care au o anumita caracteristica.
Fiecare are stilistii lui, modeliste(cele care fac tipare), si lantul de asamblare. In general sant mai multe birouri dacat hale cu masini de cusut, aparte ca marea majoritate vin in Ro, Unga, Bulg. pentru a fi confectionate.

E o intreaga armata de tehnicieni in acest domeniu care studiaza tot pentru a pune in practica, si de a avea produsul finit fara greseli, dat ca sant linii care costa un pic mai mult.

Ceea ce nu aveam idee cand eram in tara ca intr-o zi croitoria va ajunge sa n-o mai facem noi cu manutza noastra asa se si intampla.
Deci pana la faza de asamblare, se face totul automatizat.

Ce spui tu de fetele care cos in Ro, intr-adevar o fac pt ca au nevoie de bani si trebuie sa munceasca undeva. Si aici e cam la fel in acea categorie, nu crede ca o fac din placere. Cele care sant la birouri o fac din placere pentru a avea satisfactia unui lucru nou bine confectionat.

Si mie mi-au pus capac in Ro, am vrut sa aduc un aport tarii, punandu-ma la dispozitie tot ceea ce am invatat aici, si am fost luata peste picior.



"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina

#296
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 17:15

Una din marile problema ale angajatorilor din domeniu este lipsa de personal calificat,oameni care sa stie sa faca mai multe operatii,sa poate fi flexibili.Cand o persoana vine la angajare are pretentii sa primeasca salariu mare dar cand intrebi ce stie sa faca raspunde ca nimic dar se califica la locul de munca.Multi dintre angajati fac greseli dar nu se gandesc ca asta costa angajatorul timp si bani.Pierzi timp invatand-ui anumite operatii si ei tot rasol dau.
Am avut ocazia sa-mi vina oameni la angajare care au lucrat o luna si cand am vrut sa-i mut pe alta operatie au plecat."E prea greu doamna"
Toti vor sa lucreze pt. firme mari,dar care din 2007 nu vor mai avea de lucru.Daca esti o firma mica nimeni nu vrea sa ramana,cred ca e lipsa de seriozitate,ca nu-i vei plati salariul.Eu una m-am saturat de interviuri,pretentii,rasoleala,romanul tot roman va ramane.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#297
mamescu

mamescu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 18:55

Buna,fetelor!Este vreuna dintre voi din Galati,caci as vrea sa o rog sa-mi faca ceva ce nu pot cumpara din Romania inca.

________________________
Binecuvantata cu suflet pereche-R. si cu un scop luminat in viata-Tomas Cristian,asteptand un bebelus in ianuarie.

#298
LunaNoua

LunaNoua

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.435 mesaje

Postat 18 octombrie 2006 - 19:15

Alinaxeni, foarte mare dreptate ai. Nu exista personal calificat in croitorie, nici un cusut. Si nici nu e de mirare, pentru ca nu se face nici o scoala. Eurocor, e vraja. La scoala de meserii, scoala profesionala, de unde ar trebui sa iasa tinerele fete care sa fie de meserie cusatoare, nu se mai face deloc, deloc practica. 0 ore de practica sunt trecute in programa, iar ore teoretice, stim cu toate ca nu serveste nimeni oricum. Sarmanii copii, fac scoala aia doar ca sa nu ramana doar cu 8 clase, caci nu mai invata nimic (nici ei nu invata, dar nici ore nu sunt alocate)



Deea

Ce e mic, ROZ cu doua puncte bleu?

#299
diana_roxana

diana_roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 19 octombrie 2006 - 09:26

Luna Noua, crezi ca intr-adevar nu sunt de ajutor cursurile de la eurocor? Si eu imi puneam atata baza in ele ca o sa reusesc sa mai invat cate ceva... si ca o sa pot aplica unele lucruri.

#300
cicina

cicina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 801 mesaje

Postat 19 octombrie 2006 - 13:10

Cine deschide un alt capitol, ca eu nu stiu cum?

"Un sorriso non dura che un istante, ma il suo ricordo è talora eterno" Cicina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -