Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pt copii spray anesteziant sau gel la dentist


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 14:22

buna

cum v-am mai scris, am ajuns si la aceasta etapa de extragere a dintilor de lapte de jos, care inca nu se misca, au erupt definitivii in spatele lor...

ca prima experienta la stomatolog sa nu fie traumatizanta as vrea sa-mi scrieti daca gelul e mai ok decat sprayul anesteziant. Ca si confort in timpul si dupa extractie. Eu sunt foarte traumatizata cu mersul la dentist pt ca am fost pacient de la 2 ani, cu carii la dintii de lapte deja, si apoi abia pe la 18 ani am scapat de mersul lunar la dentist. Ma si mir ca mai am dinti si masele in gura inca, dar cred ca am fost norocoasa ca am dat de un medic bun care mi i-a salvat pe cei definitivi in proportie de 90 %.

Sunt traumatizata pt ca sprayurile alea imi amorteau pana si limba si buzele si era o senzatie tare neplacuta sa nu-ti simti limba. Nu stiu cum sunt sprayurile de acum de aia intreb pe cele ce au ajuns cu copiii la dentist ce s-a folosit si a fost ok?

poate va ganditi ca imi bat prea mult capul cu detalii, insa nu mi-e rusine sa intreb, cine vrea si poate sa ma ajute si sa ma inteleaga asa cum sunt eu, ii multumesc, am copil sperios, panicos (de la mine i s-o trage dar...) adica stiu ca nu s-ar zbate si nici nu ar urla, insa nu vreau sa il streseze si pe el amortirea limbii

merci tare mult
lia

#2
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 14:34

Buna.

Nu cred ca dintisorii nu se misca chiar deloc. Poate copilul de frica nu vrea sa-i miste. Fetitei mele cand i s-a schimbat primul dintisor la fel ii crescuse in spatele celui de lapte, iar acsta se misca foarte putin. Ca sa grabesc caderea lui o rugam sa-l miste cu limba, dar dintele nu vroia sa cada asa ca am mers la dentist. Aici nu am avut probleme ca mai fusesem cu alte tratamente, dar medicul nu la scos si a spus sa-l lasam sa cada singur sa nu o traumatizeze. Asa s-a si intamplat in cateva zile a cazut singur.
Eu iti propun sa-l pui pe cel mic sa miste cu limbuta dintisorii de lapte si in felul acesta vor incepe sa se desprida ca ei de fapt nu au radacina din cate stiu si cad usor. Daca nu mergi la stomatolog dar explica bine mai intai copilului ce se va intamla acolo timp de cateva zile fara sa-l plictisesti. Oricum s-ar putea sa fie nevoie de o anestezie usoara pentru extractie, spray-ul nu va fi suficient.

[pup]


#3
Dorsilia

Dorsilia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.126 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 14:53

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Nu cred ca dintisorii nu se misca chiar deloc. Poate copilul de frica nu vrea sa-i miste. Fetitei mele cand i s-a schimbat primul dintisor la fel ii crescuse in spatele celui de lapte, iar acsta se misca foarte putin. Ca sa grabesc caderea lui o rugam sa-l miste cu limba, dar dintele nu vroia sa cada asa ca am mers la dentist. Aici nu am avut probleme ca mai fusesem cu alte tratamente, dar medicul nu la scos si a spus sa-l lasam sa cada singur sa nu o traumatizeze. Asa s-a si intamplat in cateva zile a cazut singur.
Eu iti propun sa-l pui pe cel mic sa miste cu limbuta dintisorii de lapte si in felul acesta vor incepe sa se desprida ca ei de fapt nu au radacina din cate stiu si cad usor. Daca nu mergi la stomatolog dar explica bine mai intai copilului ce se va intamla acolo timp de cateva zile fara sa-l plictisesti. Oricum s-ar putea sa fie nevoie de o anestezie usoara pentru extractie, spray-ul nu va fi suficient.

[pup]




se misca imperceptibil, fffff putin, i-am dar sa muste din mere cu tot cu coaja, intregi, a facut asta vreo 2 zile dupa care nu a mai vrut ca l-a durut putin cand musca.

sta in stadiul asta de vreo 3 saptamani, dintii definitivi nu au un ritm prea accelerat de crestere, atunci l-a vazut un dentist si a zis sa mai asteptam ca atunci nu se miscau defel-defel.

de ce spui ca ar avea nevoie de anestezie usoara daca nu au radacini, oooof, de unde intrebam daca gelul n-o fi mai bun, acum aflu ca nici macar sprayul ce incercam sa-l evit nu e suficient...doar nu ajungem la injectie cu xilina?




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -