Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sc nr. 11 "ION HELIADE RADULESCU"


50 raspunsuri la acest subiect

#21
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 12:41

Pentru cine intereseaza aveti aici strazile arondate scolii si criteriile inscrierii.

 

ISMB

 

Iar criteriile (criterii valabile pentru orice unitate scolara) inscrierii sunt 

 

Criterii specifice pentru invatamant tradițional:

Bunicii sau rudele care se ocupa de educatia copilului locuiesc in circumscriptia unitatii scolare
 
Unul / ambii parinti ai copilului au locul de munca in circumscriptia unitatii scolare


#22
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 14:54

Viviana, da nu e pe Banu Manta este colt cu Titulescu, langa inspectorat.



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 15:17

Viviana, da nu e pe Banu Manta este colt cu Titulescu, langa inspectorat.

Nu e Titulescu colt cu banu manta. E chiar pe Titulescu. E scoala nr. 3, Nicolae Titulescu. Acolo a invatat fii mea. Eu stau chiar in blocul de langa scoala. Din balcon vad curtea scolii.

Scoala 11 e la maxim 10 minute de mers pe jos de la mine. A avut copii in bloc care au fost acolo. Nu m a interesat niciodata de ce au mers la scoala aia.

Dar baiatul prietenei mele a mers acolo că statea bunica sa unde trebuie

Ca si fetele altor prietene.



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:09

Din auzite (prieteni, cunostinte care au sau au avut copiii acolo) stiu asa despre scoala 11 (aleator pun liniutele, nu in ordinea in care ar conta)

- este o scoala buna, cautata, profesori ok, si foarte buni si mediocri, ajungi pe pile (o prietena de-a fetei mele este eleva acolo - aveau o profesoara de istorie parca, de au tot incercat sa o schimbe, petitii peste petitii si le-a zis doamna de la obraz la un moment dat "nu mai incercati sa ma schimbati, ca am pile la minister!"), dar au si profi buni, exigenti. Depinde peste cine dai... e valabil pt orice scoala.

- nivelul material este unul destul de ridicat

- au sediu nou, 4 ani de zile s-au chinuit copiii de au invatat in tot felul de spatii inchiriate, in cu totul alte zone - dar problema s-a rezolvat (parca de anul trecut), e cladire de patrimoniu, arata foarte frumos si inauntru si pe afara

 

Mai departe mai scriu despre partea inv primar, invatatoare (cine a intrebat stiu ca intreba de gimnaziu, dar scriu ca idee, pt altii, de aceea le-am si separat un pic)

- multe din invatatoare lucreaza la tot felul de afteruri private si racoleaza prin metode mai neortodoxe copiii, contand pe potenta financiara  iar cine nu poate (copil obisnuit din familie fara mari posibilitati financiare) e marginalizat si i se sugereaza elegant ca "daca nu tine pasul, e liber sa se mute". - a patit o prietena de-a mea cu baiatul ei in clasa 1 (in clasa a 2-a l-a mutat, din cauza pretentiilor materiale exagerate, nu aveau posibilitati extrem de mari)

- bani in plic la doamna de nenumarate ocazii...peste nivelul scolilor obisnuite... ca na, toti mai strangem in anumite momente si foarte multe cereri de donatii si la fel, erau obligatorii, nu doar cine voia/putea.... si... dadeai prost daca nu... si la fel, ti se sugera usa.

- o alta cunostinta cu copil la scoala 11, adunau parintii luna de luna bani sa ii plateasca dnei invatatoare leasingul la masina.... probabil per copil iesea o suma rezonabila, taxa/nr de copii... dar nu e ok...

 

Deci...o scoala buna, cautata....si la fel ca in alte parti... depinde peste cine dai: profi buni, profi naspa, fite mai multe sau mai putine...



#25
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:21

Si e o scoala unde se intra masiv prin metoda "Viza de flotant". Ia-ma in spatiu (contra unei sume probabil).

Tin minte foarte clar (dar nu stiu cum s-a finalizat, ca nu s-a mai zis nimic, probabil ca a ramas asa), gasisera la o scoala din asta foarte cautata (nu mai stiu daca era chiar 11 sau nu, habar nu am), gasisera 30-40 de copii rezidenti la aceeasi adresa, intr-un apartament de 2 camere :))))



#26
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:30

Asta cu flotantul e valabil la orice scoala. 

De asta de cativa ani scolile au relaxat criteriile.

De ex la jean monnet:

Criterii specifice pentru invatamant tradițional
Locul de muncă al părinților se află în proximitatea Liceului Teoretic Jean Monnet
 

 

Un părinte/bunic/frate/văr al copilului a absolvit Liceul Teoretic Jean Monnet
 

 

O rudă până la gradul IV, a copilului care se ocupă de aducerea/preluarea acestuia la/de la școală are domiciliul în proximitatea Liceului Teoretic Jean Monnet
 

 

Copilul desfășoară activități artistice sau sportive într-un club sau instituție educativă din proximitatea Liceului Teoretic Jean Monnet
 

 

Copilul a urmat cursurile Grădiniței Liceului Teoretic Jean Monnet sau ale unei grădinițe cu care unitatea școlară a avut, în mod tradițional , parteneriat în ultimii doi ani
 


 

 



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:36

Da...Daca aceste criiterii sunt pe bune, nici o problema, sunt de acord cu ele.

Dar criteriul nr 1 (care este peste: loc de munca in proximitate, frate in scoala, bunici in zona) este domiciul in zona.

Si atunci vin, aranjeaza sa-si faca viza de flotant, sa-i ia cineva, fictiv in spatiu. Nu au nici o treaba cu alte creterii, nici macar nu stau in zona. Doar in acte, in casa cuiva din zona scolii.

 

Cand erau fetele mici, ieseam frecvent in parcul Kiseleff cu ele... si mai auzeam ce se mai cere/ofera pe piata neagra: viza flotant la scoala 11 sau 17: 100-150 eur....



#28
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 ianuarie 2022 - 16:45

Da, eu stiu asta.

Insa lucrurile se misca, nu stau pe loc. Asta cu viza flotant era valabila mai mult pt clasa pregatitoare, intai, la o anumita invatatoare.

De anul trecut sau acum 2 ani nu mai poti inscrie asa. Se repartizeaza copiii aleatoriu pe clasa.

 

Mie mi se pare perfect normal să dorești o scoala buna pt.  copil.

 



#29
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 06 ianuarie 2022 - 10:25

Viviana te rog sa pui inapoi mesajul meu in care te citam. Le-ai sters pe ambele.  [fal]



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 ianuarie 2022 - 10:28

Viviana te rog sa pui inapoi mesajul meu in care te citam. Le-ai sters pe ambele.  [fal]

Nu am sters nimic.

Le-am mutat la ZZ:

Scoala 11 - chef de distractie si zazanie - Zona Zoster - Forum Desprecopii, Discutii despre parenting si copii




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -