Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

SFAT!


14 raspunsuri la acest subiect

#1
G.AURA

G.AURA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 11 noiembrie 2009 - 17:29

Unde ati facut kinetoterapie cu bebelusi daca ati avut nevoie,noi avem 1 an si 6 luni si inca nu mergem,nu are stabilitate ,merge pe langa pat ,dea busilea dar nu merge singur,are o usoara hipotonie.Suntem din ploiesti am facut 3 sedinte pe iuliu maniu in bucuresti la un cabinet ,l-am gasit pe internet dar nu prea mi-a placut,parca il mangaia mai mult nu prea era ala masaj .

#2
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 11 noiembrie 2009 - 17:55

Aura de ce nu cauti ceva in Ploiesti? Nu prea cred ca nu sunt cabinete de kineto daca eu am gasit in Bistrita un oras mult mai mic decat Ploiestiul.

Dupa parerea mea daca tinut merge nu are nevoie de kineto trebuie doar rabdare. O sa isi dea el drumul cand e pregatit.



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#3
ali

ali

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 732 mesaje

Postat 12 noiembrie 2009 - 16:54

Si eu cred ca trebuie sa ai rabdare.
Noi in 20 facem 1 an si 5 luni si inca nu am curaj sa-l las singur sa mearga pentru ca se mai dezechilibreaza si mi-e teama sa nu cada si apoi sarefuze sa mai mearga singur.Iesim pe afara cu hamul si merge bine dar prin casa il duc de manuta sau stau cu mainile in jurul lui in timp ce merge.
M-a sfatuit ciineva sa-i cumpar un joc (ceva gen caruciuor) ca atunci in timp ce impinge se invata sa-si tina si echilibrul .
Eu nu l-am fortat pe Andrei sa mearga mai repede decat a fost pregatit si nici n-am folosit mergator care poate l-ar fi ajutat sa mearga mai repede.Am trecut si de frustrarile de prin vara cand intram in contact cu copii nascuti la termen si vedeam ceavansati sunt fata de noi.
DAr daca te simti mai bine mai cauta sa mergi la kineto.Mult succes.

ali
Mama fericita de Andrei

#4
ancasilv

ancasilv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 12 noiembrie 2009 - 17:36

Gabi Boanta, Grigore Alexandrescu.

Dar daca esti din Ploiesti o sa-ti fie cam greu sa ajungi de 2 ori pe saptamana in Buc. Cel mai bine sa gasesti mai aproape un medic.

Succes!



anca, mami de [copil] Vladut... 06.10.2007

#5
G.AURA

G.AURA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 00:46

Multumesc pentu raspunsuri,rabdare am ,chiar mi sa parut normal ca,un prematur nascut la 32 de saptamani,incompatibilitate de rh,anticorpi crescuti,anemie,transfuzi de zange,icter prelungit,cred ca a a fost la incubator la lampa [la un moment dat ii punea cate 2 lampii]timp de 3 saptamani;sa mearga mai tarziu.Ideea este ca am avut o laringita,am fost intenati in spitalul de copii ploiesti si la controlul urmator tot la medicul care ne tratase in spital[ ii curgea nasul] si mi-am spus hai sa tin legatura si cu dansa in caz ca o sa mai avem nevoie vreo data de internare.Binenteles ca am plecat fara tratament de muci dar in schimb speriata ca are un handicap asteptam eu mult si bine sa mearga,ca poate nu o sa mearga niciodata.Problema este ca,e un medic bun in Ploiesti,

#6
G.AURA

G.AURA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 01:01

si un pic ma pus pe ganduri,de ce nu la vazut nimeni pana la 1 an jumate,ma refer la medici ca,slava domnului am umblat peste tot cu el de cand am iesit din spital Cantacuzino,am venit in Bucuresti la Amicus Med i-am facut ecografie la cap,la sold cum se fac la prematuri nu a avut nici o problema,bine la sold ar fi fost ceva am purtat 2 pampars timp de o luna apoi a doua luna nu a mai iesit nimic la eco.La vazut la 1 luna doamna dr. neurolog Burloiu si era un pic hipoton si acum am fost din nou la dansa si a spus acelasi lucru,dansa ne-a recomandat kinetoterapie si ne-a dat si un tratament medicamentos tonotil si encefoba.Noi am inceput kinetoterapia am gasit un cabinet pe internet in Bucuresti particular alfamedic parca pe iuliu maniu dar nu i-mi place.

#7
G.AURA

G.AURA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 01:07

Multumesc anca o sa sun maine la grigore alexandrescu ,drumul oricum il faceam in bucuresti daca nu ma insel am sunat la amicus med si parca mi-a spus tot de doamna ca ar face kineto la ei.Noi facem tot ce putem pentru Sebi ,nu vrem sa avem remuscari mai tarziu chiar daca medici se inseala, cu ce ii face rau kinetoterapia!

#8
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 10:28

Aura, bineinteles ca orice parinte vrea tot ce e mai bun pentru copilul sau.

Fetita mea e nascuta la 29 de saptamani, are acum un an si doua luni. Face tot ce face si micutul tau si noi facem si kineto dar eu acum vreau sa renuntam. Facem si acelasi tratament de care spui tu. Mie kinetoterapeutul mi-a spus ca cel mai bun kinetoterapeut al copilului e parintele. Exercitiile si stimularea de la kineto in cazuri asa usoare le poti face si tu.

Daca mai vrei va povestesti cu mamaici de prematuri te asteptam si la "Prematurii esentele tari se tin in sticlute mici"



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza





#9
G.AURA

G.AURA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 13:45

Sa inteleg joklk in general prematuri asa se dezvolta mai incet si observ asemanarea intre ei, doamna burloiu a spus ca ,Sebi este ca la 1 an si 2 luni.Acum deja mai pus pe ganduri sa mai mergem sau nu.Inteleg ca putem sa facem masajul si gimnastica chiar noi acasa.In general singura teama de spital este ,sa nu venim cu vreo boala,viroza de pe acolo,acum si cu gripa asta noua.

#10
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 noiembrie 2009 - 14:45

Aura, noua din spital ni s-a spus ca pentru urmatorii doi ani trebuie sa ne raportam la ea mereu la varsta corectata si nu la cea reala. Cu prematurii e mai complicat putin...sunt copii foarte speciali care necesita foarte multa atentie si rabdare. Ei se nasc din start cu un handicap, handicapul saptamanilor in care trebuie sa se dezvolte in exterior in loc sa fie in siguranta in burtica mamicii. Recupereaza de obicei foarte repede dar nu pot recupera pe toate planurile la fel. Fetita mea de exemplu este psihic cu trei luni peste varsta reala dar mai avem de muncint la motricitate, la mers.



Nu stiu ce a facut la kineto copilul tau dar stiu ce a facut si ce inca face fetita mea, si sunt de parere ca ce face acum pot sa fac si eu cu ea acasa. Adica se plimba tinuta de manuta, urca si coboara niste scari sau un plan inclinat, ii se pun doua scaune la o anumita distanta, i se pun jucarii pe ele si se tot schimba locul jucariilor de pe un scaund pe altul departand si distanta scaunelor astfel ca ea sa ajunga sa stea cat mai mult in echilibru. Ma gandesc ca toate astea le pot face si eu, le poti face si tu acasa.



Acum bineinteles, ca sa fi tu linistita mai incearca intr-un loc sa mergi la kineto. Sa fi impacata ca ai facut totul.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -