Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cu ce este mai bun crestinismul decat alta religie


322 raspunsuri la acest subiect

#21
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 04:57

Cine erau cf acestei istorii parintii lui Isus Lady?
Uite, din pacate somnul nu stiu dc al gandirii, ratiunii, moralitatii poate naste nu monstri, ci mai rau...cautand un site crestin in lb romana ptr a explica acest paradox pe care nici crestinii nu si-l explica, am dat peste:

http://www.zboara.ro.../sexul_lui_Isus


Ca si amanunt, nu stiu cat va vine sa credeti, de fapt Biblia a fost teoretic scrisa in aramaica, o lb care astazi nu se mai vorbeste nicaieri in lume...mai apropiatecat de cat, mai mult ca origine ar fi ebraica si araba. Pr e ca in ebraica aceasta expresie nu prea inseamna asta. Poate stie cineva ceva mai corect.

"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

#22
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 05:12

Vroiam sa mai spun ca mi se pare atat de ciudata si goala si nelalocul ei intrebarea ta....
Imi pare rau, nu vreau sa te jignesc..
Insa - cum eu simt ce simt, imi pare rau ca tu pui problema asa. E ca si cand ai cauta avantajele inainte de votare..[B)]


Iar in legatura cu "ceilalti"...tot timpul au fst si alte religii; ia BIblia si ai sa vezi! Insa Dumnezeu a aratat tot timpul ca El e Dumnezeu cel Viu.
Iar in "tabara cealalata" erau tot timpul adepti care credeau uneori pana la fanatism in puzderia de dumnezei creati de ei. Asta nu insemna ca acei dumnezeu erau si reali.

Pe Dumnezeu Tatal si pe Fiul, trebuie sa ii simti cu sufletul. Iar asta e un Dar de la EL. Daca sufletul tau il cunoste, indiferent de ce vor spune altii, tu vei stii ca El e Viu, si ca te iubeste.. si ca e un Tata bun. Indiferent daca altii sunt suparati pe EL si spun neadevaruri. [flo]

Doamne-ajuta.


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)



#23
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 05:18

quote:
Originally posted by maryam

Cine erau cf acestei istorii parintii lui Isus Lady?
Uite, din pacate somnul nu stiu dc al gandirii, ratiunii, moralitatii poate naste nu monstri, ci mai rau...cautand un site crestin in lb romana ptr a explica acest paradox pe care nici crestinii nu si-l explica, am dat peste:

http://www.zboara.ro.../sexul_lui_Isus


Ca si amanunt, nu stiu cat va vine sa credeti, de fapt Biblia a fost teoretic scrisa in aramaica, o lb care astazi nu se mai vorbeste nicaieri in lume...mai apropiatecat de cat, mai mult ca origine ar fi ebraica si araba. Pr e ca in ebraica aceasta expresie nu prea inseamna asta. Poate stie cineva ceva mai corect.

"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"




asa este Maryam,Iisus a folosit cuvintele de pe cruce,in limba aramaica.Si stiam ca biblia a fost tradusa din acesta limba.Desi in Biblie azi apar cuvinte in ebraica veche.

Conform scrierilor LAICE parintii lui IIsus au foat Maria si Iosif.se specifica ca al ar fi avrut un frate.

Conform credintei,Maria a fost mama lui,Iosif ´´tatal´´ pamantean,dar el a fost zamlisit de Dumnezeu in pantecele mamei sale.


In legatura cu linkul tau...ce sa zic,e o porcarie(scuze de expresie)
Asta nu mai e nici macar istorie,este imaginatie bogata,incercarea de a aduce ceva la nivel de arta nepriceputa....ori sunt eu prea obosita acum cand citesc,ori e autorul oleaca...captiv in mrejele fantasticului si adancimilor nepricepute....

Una e scrierea religioasa,una e scrierea laica,una e aberatia de amorul artei.esti de acord cu mine?


ladyJ




#24
spic de grau

spic de grau

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 708 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 05:28

quote:
Originally posted by ladyJ

Evangheliile dupa Luca si Matei stabilesc ca IIsus descinde din familia regelui David(nu este o certitudine)

La varsta de aproximativ 12 ani IIsus a fost dusde parinti la Ierusalim unde asculta rabinii discutand despre Tora..
Cam atat se stie de copilaria lui IIsus.Nimic altceva nu a fost mentionat de scrieri(laice sau religioase)
In lumina acelor manuscrise de la Marea Moarta,e posibil ca IIsus sa-si fi petrecut copilaria in lacasul monahal esenian.(adica exact acolo unde precizeaza Noul Testament ca si-ar fi petrecut IIsus tineretea)

Urmatoarea aparitie a lui IIsus in paginile Evangheliilor,apare in jurul anilor 28-30 e.n. la varsta de 30 ani cand e botezat de Ioan Botezatorul.
Aceasta nu era o actiune eretica sau neobisnuita printre evrei.

Ioan Botezatorul sustinea ca el e Mesagerul Domnului si ca misiunea lui era de a face cunoscuta Imparatia Cerurilor.

Evreii nu gaseau aceasta declaratie blasfemitoare.
Ioan a fost omorat de regele Irod Antipas,deoarece si-a permis sa numeasca casatoria regelui cu nepoata lui ca fiind incestuoasa si ilegala.
LadyJ



Lady - vezi ca faci erori in ceea ce scrii aici, si multi pot lua de buna ce spui tu.

1. Cine ti-a spus ca Iisus nu descindea din David? Daca imi poti spune care din Evanghelii sau unde in NT se arata asta, m-ar ajuta.
2. Sunt informatii privind viata lui Iisus in afara de acea "poveste" cnd merge la Templu si vorbeste rabinilor. (in timp ce Iosif si Maria il cautau disperati ca nu stiau unde e).Astfel - este spus ca el a invatat meseria de tamplar de la tatal sau.. Nu stiu de unde ai gasit tu varianta cu spatiul esenian..

3. Ce mi-a sarit in ochi si aici m-am oprit: Irod nu se casatorise cu nepoata! Ci cu sotia fratelui lui Filip pe cand acesta era inca in viata!

Si ultimul comentariu ptr Maryam: parintii lui Iisus cred ca stii cine sunt. Nu vad restul acestei intrebari.
SI ptr sufletul tau - nu cred ca un articol de-al unui reporter fara o instruire teologica te poate lumina (sau sa ne lumineze) despre "adevarata" religie.

Si cu asta va spun noapte buna.

Inevitabil acest topic va scoate scantei.

Religia si ceea ce credem nu sunt lucruri de discutat pe un forum. La ce bun toate astea? CHiar credeti ca va veti converti in urma unui comentariu? Sa fim seriosi! Nu e altceva decat samanta de scandal si prilej de pacatuire.

O seara frumoasa!
Luminita


Tu spui ca iubesti florile, dar le tai si le pui in vaza.
Zici ca iubesti cainii, dar le pui zgarda si ii tii legati in lant.
Te lauzi ca-ti plac pasarile si le inchizi in custi mititele...
Cand spui ca ma iubesti mi se face frica. (Jean Cocteau)



#25
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 06:11

Nu e site-ul meu lady, ferseasca ALLAH!
Este o porcarie, da, fara sa ma scuz [biz]sa isi puna cineva problema asa, asta este rezultatul: cand omul invata despre religie din alte parti decat de la geneza ei...

Stii ceva Luminita, poate ca scanteile le aprinzi tu prin indecenta postarilor :

Si ultimul comentariu ptr Maryam: parintii lui Iisus cred ca stii cine sunt. Nu vad restul acestei intrebari.
SI ptr sufletul tau - nu cred ca un articol de-al unui reporter fara o instruire teologica te poate lumina (sau sa ne lumineze) despre "adevarata" religie.

Pentru ca nu esti in masura nici tu si nici altcineva de pe pamantul asta sa imi dea nici indicatii si nici gingasii ptr suflet. Asa ca fii atat de buna si scuteste-ma pe viitor. Mersi!
ESTE ALLAH-BUNUL DUMNEZEU si asta imi e de ajuns!
Cum spunem noi in excesivele noastre proslaviri carora altii nu le vad rostul :Hasbi ALLAH wa neamal waqil- ALLAH imi este de ajuns!

Si dc nu erai asa de plina de zel si de prejudecati ai fi vazut ca am postat articolul acesta al unui presedinte care intamplator e al CRP (!!!) tocmai ptr a dezaproba si a arata ce inseamna sa fi handicapat sufleteste in privinta propriei religii.

Nu stiam enormitatea asta ca Isus pacea asupra lui a avut parinti, ci doar mama...cf religiei mele tocmai in asta consta natura lui Divina, dovada ATOTPUTERNICIEI LUI ALLAH , ca l-a facut pe el fara tata, tot la fel cum pe Adam, l-a facut (o minune si mai mare decat crearea lui Isus!) fara mama si fara tata!!!

Dar la cate aberatii citesc, nu stiu de ce ma mai mir.


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

#26
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 11:46

quote:
Originally posted by ladyJ

Conform scrierilor LAICE parintii lui IIsus au foat Maria si Iosif.se specifica ca al ar fi avrut un frate.



Conform credintei,Maria a fost mama lui,Iosif ´´tatal´´ pamantean,dar el a fost zamlisit de Dumnezeu in pantecele mamei sale.






[:-)))]

conform caror scrieri laice? alora din care ai citit si despre "crede si nu cerceta"? Lady, citatul ii apartine lui Marx, nu lui Marcu, fi-ne-ar cultura de ras, mai ales cand mai facem si parada cu ea in public. [(pc]



Ajutati-o pe Diana

************

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

************

Alaptatul Help-Line

************

mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

#27
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 11:48

quote:
Initial creeata de clau2toma

De fapt care este diferenta dintre crestini si ortodocsi ca eu mare diferenta nu am gasit decat ca bisericile ortodoxe nu sunt asa pictate sau poate deloc .




Socrate zicea ca inainte de a ajunge la adevar, trebuie sa ajungem la intrebarea despre adevar. cu alte cuvinte, pana nu ne clarificam in cap ce anume nu intelegem si ce anume nu stim, nu-i chip sa aflam nimic, ba mai rau ne zapacim de creieri.







Ajutati-o pe Diana

************

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

************

Alaptatul Help-Line

************

mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)

#28
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 15:55

Lady - vezi ca faci erori in ceea ce scrii aici, si multi pot lua de buna ce spui tu.

1. Cine ti-a spus ca Iisus nu descindea din David? Daca imi poti spune care din Evanghelii sau unde in NT se arata asta, m-ar ajuta.
2. Sunt informatii privind viata lui Iisus in afara de acea "poveste" cnd merge la Templu si vorbeste rabinilor. (in timp ce Iosif si Maria il cautau disperati ca nu stiau unde e).Astfel - este spus ca el a invatat meseria de tamplar de la tatal sau.. Nu stiu de unde ai gasit tu varianta cu spatiul esenian..

3. Ce mi-a sarit in ochi si aici m-am oprit: Irod nu se casatorise cu nepoata! Ci cu sotia fratelui lui Filip pe cand acesta era inca in viata!




spic de grau,buna!

´´erorile´´ pe care le fac eu aici,cum zici tu,dunt relatari din Max.Dimont.Nu ete parerea mea,eu doar am scris ce am citit.

Nu am spus ca sunt de acord cu aceste scrieri.
Nu vreau sub nicio forma de denigrez credinta.Cred ca asta nu s-a inteles.

Si daca citesti mai atent,i sa vezi ca se precizeaza intrarea lui IIsus in Templu,la varsta de 12 ani.

Spuneam doar ca istoria nu ne zice prea multe despre copilaria li IIsus.

Cat despre esenieni,sunt si ei o parte din IIstorie.Poate tu nu ai mai auzit niciodata de ei,asta nu inseamna ca nu au existat.

Ma asteptam la reactii gen reactia ta.Motiv pentru care am ezitat sa postez.Insa Porimbita de exemplu,a scris ca ar vrea sa le auda.

Probabil nu intereseaza pe toata lumea.Nimeni nu cere sa fii de acord cu ce scriu.E doar o alta poveste,deat cea din Biblie.

Si ca sa-ti mai spun ceva,eu chiar si dupa ce am citit aceste relatari,cred cu tarie ca IIsus este Mantuitorul meu.

Am fost in pelerinaj la Ierusalim.Cand am urcat pe VIA DOLOROSA, inspre Golgota am simtit un nod in stomac,am simtit niste emotii de nedescris.Eram pe urmele lui IIsus,eram in locul unde El a murit pentru mine.Cea ce simteam eu atunci,era credinta mea.Sufletul meu l-a simtit atunci pe IIsus.Nu pot explica in cuvinte energia pe care am simtit-o atunci.

Credinta mea,nu ma impiedica sa citesc alte relatari decat Biblia.Am spus si o mai repet: credinta mea e in suflet,nu in minte.In mintea mea sunt fapte logice.Care,oricum nu-mi afecteaza credinta.

Nu oricine intelege asta poate,insa asa sunt eu.

Sper sa nu te mai supere cea ce scriu.Nu fac niciun fel de propaganda impotriva crestinismului.(ar fi chiar culmea)
Daca nu e clar,imi pare rau.


ladyJ


#29
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 16:07

quote:
Originally posted by conchita
quote:
Originally posted by ladyJConform scrierilor LAICE parintii lui IIsus au foat Maria si Iosif.se specifica ca al ar fi avrut un frate.Conform credintei,Maria a fost mama lui,Iosif ´´tatal´´ pamantean,dar el a fost zamlisit de Dumnezeu in pantecele mamei sale.
[:-)))]conform caror scrieri laice? alora din care ai citit si despre "crede si nu cerceta"? Lady, citatul ii apartine lui Marx, nu lui Marcu, fi-ne-ar cultura de ras, mai ales cand mai facem si parada cu ea in public. [(pc]Ajutati-o pe Diana************Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!************Alaptatul Help-Line************mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
conchita eu am citit postarile tale de la alte subiecte si iti apreciam modul de gandire(nedogmatic)Nu am spus ca am citit undeva in scrierile laice´´crede si nu cerceta´´.Nici nu am spus ca am citit in Biblie asa ceva.Am spus doar ca nu ma caractrizeaza...Uite,acum am aflat de la tine cine a scris asta.E clar ca esti o persoana care citeste mai mult decat Biblia.Sa ma iertati fetelor,dar daca nu vreti sa auziti si alte pareri referitoare la crestinism,pe mine nu ma deranjeaza.Se stie ca in Evanglelii apar unele contradictii,oare de ce?Daca nu cautati un raspuns logic,e ok pentru mine.Cate oare dinte noi stiu cand au foat scrise Evangheliile?Cate dintre noi stiu exact felul in care Pavel a propovaduit crestinismul?Cate din noi stiu exact cum a aprarut credinta in Sfanta Treime?Va doresc o zi buna!ladyJ

#30
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 16:08

ladyj, daca toate cele scrise de tine pina acum sunt preluate din max dimont cred ca ar fi trebuit sa specifici asta de la bun inceput,sa nu sa creeze confuzii.asta fiindca din felul/tonul in care ai scris reiese ca cele expuse sunt fapte,intimplari,adevaruri general valabile.eu zic ca e mai corect sa precizezi sursa:max dimont,si sa lasi lumea sa fie de acord sau nu cu el.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -