Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cu ce este mai bun crestinismul decat alta religie


322 raspunsuri la acest subiect

#1
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 17:48

Eu sunt crestina ,dar m-am intrebat mai mereu cu ce este mai bun crestinismul decat alta religie .Poate imi poate explica careva dintre voi care se pricepe mai bine la asta .Eu de ex vad la islamici ca ei se roaga toti in fiecare zi la o anumita ora tin toti post ,ca altfel ei constientizeaza ca e pacat mare ,pe cand la noi nu e asa .La cresttini cine vrea sa se roage o face ,cine nu nu ,la fel si cu postul smd .De fapt eu as vrea daca stiti f bine sa postam aici despre fiecare religie in parte ce e voie si ce nu ce sarbatori exista smd .Eu nu ma pricep f bine la asta ,sunt credincioasa si as vrea sa aflu mai multe si despre alte religii .De fapt care este diferenta dintre crestini si ortodocsi ca eu mare diferenta nu am gasit decat ca bisericile ortodoxe nu sunt asa pictate sau poate deloc .

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yah...m?.dir=/4f18re2

#2
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 18:13


quote:
De fapt care este diferenta dintre crestini si ortodocsi ca eu mare diferenta nu am gasit decat ca bisericile ortodoxe nu sunt asa pictate sau poate deloc .


Diferenta dintre crestini si ortodocsi??? cred ca altceva ai vrut sa spui...?

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)



#3
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 18:15

Nu mi-se pare potrivita comparatia religiilor.
Asa cum nu mi-se pare potrivita ideea de a fi mai multe religii, dar asta e deja alta chestiune.
As vrea sa te intreb, tu, ca si crestina, este ok ptr tine ca ai o carte sfanta despre a carei autenticitate nu ii poi spune copilului tau ca da, e sigur ca asta e originalul?????
Dc se poate aas avea niste intrebari, la care as dori sincer, obiectiv, argumentat stiintific, istoric un raspuns...Multumesc.


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

#4
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 18:29

Clau2toma,nu prea te pricepi deloc la religie!Ce e aia diferente intre crestini si ortodoxi???

Crestinismul este unul singur,cu diferite denominatiuni,ortodocsi,catolici,protestanti,adventisti,penticostali,etc,etc!

Cum este si islamul,din care fac parte sunni,shia,coranisti,etc,etc pana la 72 de secte parca!

Crestinismul te indeamna la iubire,pace,la rugaciune,dar nu te obliga!Daca vrei o faci,daca nu nu?Bineinteles ca nu te duci la biserica sa te impartasesti daca nu ai tinut post,daca minti,daca ai omorat,daca ai inselat,daca ai furat,daca ti-ai inselat sotul?sotia!Nici un preot nu o sa te impartaseasca!

Ca e mai cu mot sau nu crestinismul,o simte fiecare in sufletul lui,daca il iubeste pe Iisus si crede in El ca fiu al lui Dumnezeu si Parte a Sfintei Treimi ramane crestin!Daca nu,se face orice altceva,ce-l satisface dpdv spiritual!

Religia nu esti nimic altceva decat hrana pentru suflet!Pentru minte avem stiinta!





"La vita e bella"

poze

marea inghetata





#5
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 18:30

Maryam,nu este aici locul,o sa-ti pun dincolo o intrebare in ceea ce priveste afirmatia ta de mai sus!



"La vita e bella"

poze

marea inghetata





#6
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 19:09

quote:
Originally posted by valentinag
Clau2toma,nu prea te pricepi deloc la religie!Ce e aia diferente intre crestini si ortodoxi???Crestinismul este unul singur,cu diferite denominatiuni,ortodocsi,catolici,protestanti,adventisti,penticostali,etc,etc!Cum este si islamul,din care fac parte sunni,shia,coranisti,etc,etc pana la 72 de secte parca!Crestinismul te indeamna la iubire,pace,la rugaciune,dar nu te obliga!Daca vrei o faci,daca nu nu?Bineinteles ca nu te duci la biserica sa te impartasesti daca nu ai tinut post,daca minti,daca ai omorat,daca ai inselat,daca ai furat,daca ti-ai inselat sotul?sotia!Nici un preot nu o sa te impartaseasca!Ca e mai cu mot sau nu crestinismul,o simte fiecare in sufletul lui,daca il iubeste pe Iisus si crede in El ca fiu al lui Dumnezeu si Parte a Sfintei Treimi ramane crestin!Daca nu,se face orice altceva,ce-l satisface dpdv spiritual!Religia nu esti nimic altceva decat hrana pentru suflet!Pentru minte avem stiinta!"La vita e bella"pozemarea inghetata
Ai dreptate ,nu ma pricep la religie ,tocmai de aceea am postat acest subiect ,sa ma luminez putin .In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa poze cu Zanul meu http://pg.photos.yah...m?.dir=/4f18re2

#7
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 19:10

quote:
Originally posted by Elena


quote:
De fapt care este diferenta dintre crestini si ortodocsi ca eu mare diferenta nu am gasit decat ca bisericile ortodoxe nu sunt asa pictate sau poate deloc .


Diferenta dintre crestini si ortodocsi??? cred ca altceva ai vrut sa spui...?

_________________________

"Mare pacoste sa nu ai destul duh ca sa vorbesti frumos, nici destula judecata ca sa taci cand trebuie." (La Bruyere)




Nu , eu chiar am vrut sa intreb care sunt diferentele dintre religii .

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yah...m?.dir=/4f18re2

#8
clau2toma

clau2toma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 19:16

quote:
Originally posted by maryam

Nu mi-se pare potrivita comparatia religiilor.
Asa cum nu mi-se pare potrivita ideea de a fi mai multe religii, dar asta e deja alta chestiune.
As vrea sa te intreb, tu, ca si crestina, este ok ptr tine ca ai o carte sfanta despre a carei autenticitate nu ii poi spune copilului tau ca da, e sigur ca asta e originalul?????
Dc se poate aas avea niste intrebari, la care as dori sincer, obiectiv, argumentat stiintific, istoric un raspuns...Multumesc.


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

Deci eu sunt credincioasa ,cred in Dumnezeu ,nu sunt o credincioasa ca la carte ,nu tin posturile ,nu ma duc la biseruca decat atunci cant trec pe langa vreuna si nu prea e lume ,incerc sa il invat pe fiul meu Tatal Nostru si Ingerasul si cum sa se inchine ,Biblia nu o stiu nici eu ,deci nu am cum sa ii explic fiului meu ca este autentica sau nu ,tocmai de aceea am deschis acest subiect sa aflu niste raspunsuri daca se poate .

In fiecare zi trebuie sa ne hidratam cu apa
poze cu Zanul meu http://pg.photos.yah...m?.dir=/4f18re2

#9
lilanda

lilanda

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.366 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 19:27

quote:
Originally posted by clau2toma

Nu , eu chiar am vrut sa intreb care sunt diferentele dintre religii .






Pai cred atunci ca ar trebui sa schimbi titlul subiectului cu altul mai sugestiv pentru ceea ce vrei tu sa afli. :-)





pozulici si calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

#10
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 20:35

Parerea mea este ca nu ai cum sa-ti formezi o cultura mai ales ca e vorba d ereligia ta doar printr-o simpla navigare.
Este important ca sa studiezi, sa citesti...pentru ca, in general copiii au nevoie de argumente solide.

Dc se poate, am vazut ca sunt si persoane care isi cunosc bine religia.

Cf doctrinei crestine Isus si Dumnezeu sunt unul si acelasi, intrupati...in fine, nu am sa comentez as vrea sa stiu numai de ce dc e asa, atunci cannd, teoretic Isus a fost pus pe cruce a spus "Dumnezeul meu, de ce m-ai parasit?"

"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -