Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 6 voturi

Cum ti se schimba viatza cand devii parinte!


38 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 07 februarie 2011 - 17:51

[:)] Candva am scris asta:



http://www.desprecop...info.asp?id=943



As putea sa completez .... poate am sa o fac...



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#12
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 08 februarie 2011 - 16:43

Foarte frumos subiect!

Am facut cunostinta cu fiul meu la doua ore dupa nastere, ma astepta ,avea ochii deschisi, l-am privit,nu-mi venea sa cred cat de frumos era (mai vazusem pana atunci noi nascuti, m-am uitat si la ceilalti bebelusi din salon )m-am prezentat, am vorbit putin cu el,parea ca m-asculta ,cred ca asa a si fost.

In primele luni de sarcina mi-am dorit sa fie fetita, in ultimele luni mi-am dorit sa fie baiat (cele ce au nascut pot intelege acest lucru)! Din acea zi pana astazi nu m-am simtit niciodata singura , am trecut prin momente foarte grele insa un copil iti da foarte multa putere sa treci peste toate problemele .

De cand s-a nascut , ar fi multe de spus , sunt multe etape prin care trece orice parinte cum ar fi : a mers in picioare la 11 luni fara a folosi mersul in 4 labe sau taras, a vorbit la 1 an si 4 luni dar foarte clar cam pe la 2 ani si un pic. A fost cuminte precum o fetita pana prin clasa a V a .... in tot acest timp ,in preajma lui am ras cu lacrimi , asa se intampla si-acum cand imi povesteste cate ceva !
Fiul meu este cel mai bun prieten ,mi-a dovedit-o !

" A fi tata inseamna sa devii un sens, o directie, o imagine, o stea calauzitoare. Atunci cand nu voi mai fi mi-ar place sa cred ca cineva se va uita undeva sus dupa mine nu cu tristete ci cu dorinta de a ma pastra in suflet. Si cu multumirea de a ma fi avut legati de destinul nostru comun. Pentru ca a fi tata cred ca inseamna soarta de a ne avea unii pe altii pentru totdeauna chiar daca odata si odata ceea ce vom putea sa vedem este lucirea unei stele in miez de noapte.
Acesta este crezul meu despre a fi tata."


Foarte frumos, Marius!

#13
felicic76

felicic76

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.008 mesaje

Postat 08 februarie 2011 - 17:01

intind un picior lenes, de sub pilota, sa prind raza de soare care se strecoara printre draperiii....ma intind, ma simt lenesa si mare, ca o pisica....oare de ce?...cum de ce? imi raspund tot eu, esti gravida, esti rasfatata de toti din jur, nu ai ora fixa de program, daca nu vrei sa mergi la serviciu iti iei concediu de maternitate, iti permiti,da? esti insarcinata....Da, imi permit si-mi mangai burta...goala, aproape plata...Copilul, COPILUL, UNDE-I COPILUL???? intr-o fractiune de secunda sunt in picioare si tasnesc pe usa dormitorului meu: il gasesc in patut, normal, dormind linistit, zambind, cu o manuta spre cap: WOW, CE FERICIRE, ESTE PRIMA NOAPTE CAND A DORMIT NEINTRERUPT!!!!CE BUCURIE!!!!
si de a doua noaptede somn neintrurpt al piciului, m-am sculat eu din ora in ora, sa-l pazesc, inainte imi dadea el desteptarea, la trei ore, acum nu mai puteam baza pe el, ca dormea banditul...si l-am luat in patul meu..

#14
narcisam102

narcisam102

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 351 mesaje

Postat 10 februarie 2011 - 01:41

Pt mine a fost un soc. Adica...nu ma asteptam deloc...
Uite-ma pe mine acu vreo 2 ani cea mai tare din parcare...fitze, mall, coafor, iesit cu prieteni, ma marit...ca o floricica totul o fericire sunt insarcinata wow ...vom fi parinti...toata lumea ma rasfata nimeni nu imi spune nimic. Nici cum e cu nasterea (ca sa nu ma sperie) nici dupa.
Apoi nasterea...6 ore de chin iar la sfarsit am simtit ca mi-au scos matele si acum o sa mor...uite ca n-am murit...
Vin acasa fericita aveam un puiut mic mic si tare frumos. Un ingeras...
Urmeaza 3 luni de colici si urlete si nopti nedormite,intr-o noapte m-am trezit in cur si am inceput sa cant. Din fericire nu se trezise. Cum inchideam ochii incepea sa urle.
Cred ca o saptamana a stat si el mai linistit ...apoi au inceput dintii sa urce cica...pana la 6 luni cand au spart si au iesit primii dintisori...Cei mai frumosi din lumea asta...
Tot intr-un urlet a tinut-o toata noaptea pana la 9 luni cred...cand se mai trezea de 2 ori [pe noapte si acum o face dar numai urla. Adica adoarme dupa ce mananca la loc.
Pe la 7 luni a inceput sa se ridice si sa vrea sa faca pasi...pai daca tot nu dormeam noaptea...era pacat sa nu stau cocosata in urma lui ziua.
Ziua dai si calca, fa mancare, smotru, tot ce trebuie pai da...
Asa ca pana la urma acum 2 sapt i-am spus sotului meu ca eu numai pot...L-am pus sa-si i-a concediu si m-am odihnit, m-am dus la dr. mi-am facut analize tot si am aflat ca sunt anemica si depresiva.
Si uite asa fetelor...floricica de mine ...a ajuns depresiva.

Acum ne tratam...incep sa inteleg ca nu pot sa le fac pe toate. Ca nu e nici o prb daca nu stiu sa gatesc pt ca altfel ne faceam toti bucatari....

Nu stiu cum va fi mai departe tare as vrea sa-mi spuna cineva ca gata, greul a trecut, sau cum va fi de aici inainte...
Dar probabil la fel...alergand dupa copil...sa nu cumva sa...cu nopti nedormite...
E pacat ca facem atatea scoli dar nu ne invata nimeni cum e sa fim parinti.
Poate era mai bine daca mama mea imi spunea cum va fi. Daca as fi avut pe cineva sa ma ajute....daca daca daca...
Dar am un pui mic si tare frumos si sanatos pt care sunt cea mai mandra mamica din lume...

#15
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 12 februarie 2011 - 18:02

Asa este, cnad apare un copil in viata noastra, viata se schimba. Programul ti-l cam faci dupa al copilului...



Narcisa, imi pare rau ca ai trecut prin momente asa de grele[flo] E groaznic sa nu poti sa dormi, nici ziua, nici noaptea...



Cati ani are acum copilul tau?



Greu e ca nu ai/avut nici un fel de ajutor, parintii tai, socri...

Sincer, e greu si cu copil mic si cu toata gospodaria pe cap (curat, gatit, spalat, calcat etc...)

Daca parintii/socrii nu va pot ajuta, poate sa angajati pe cineva sa te ajuta in gospodarie, curatenie, mancare, ca nu mai trebuiasca sa le faci tu pe toate?? Sotul te sustine, te intelege? Sper ca nu e din ala care se mira, cum de n-ai timp, cum de esti obosita, ca doar esti in CIC, stai acasa[alcool]. Macar sa te inteleaga, sa te sprijine sufleteste, conteaza ff mult, daca fizic nu poate (serviciu, program lung, delegatii, sau alte motive intemeiate).

Bine ca a putut sa-si ia concediu sa te mai ajute...



Mai lasa treburile deoparte, fa-le cum poti, cheama ajutoare, da-o in colo de gospodarie, sa fie doar strictul necesar, ca nu-ti ridica nimeni statuie daca esti as in toate, dar cu sanatatea praf. Nu-ti da nimeni nici o medalie, crede-ma! Ai grija de tine, greul va trece in timp. Zic si eu ca pe la un 2-3 ani incepe sa fie mai bine. Cu somnul incearca poate sa dormi cu el in pat, daca tot se trezeste des, macar sa te poti odihni cat de cat, sa nu mai fac drumuri multiple pana la el.



Eu cu fetele nu am avut f mari probleme, dar nici usor nu mi-a fost. pot spune inca, ca (,) cu cresterea lor, s-a mai usurat dpdv fizic "munca"...nu se mai trezesc noaptea, nu te mai cocosezi dupa ei, incep sa fie mai independenti, te intelegi altfel cu ei cand explici ceva... de aia te-am si sintrebat cati ani are copilul



Sanatate multa si ai grija de tine![flo][flo]



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#16
Tecky

Tecky

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.590 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 13:56

Si pentru mine aparitia fetitei mele a adus cu ea o schimbare radicala in viata mea.Acum are aproape 3 ani si mi se par atat de departe momentele in care nu am dormit noptile,colicii,diversificarea,statul in casa.Cred ca cea mai grea perioada si de acomodare mama-copil este pana la 6 luni dupa care totul devine usor.

Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)


#17
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 15:35

Citat:
citat din mesajul lui Tecky
Si pentru mine aparitia fetitei mele a adus cu ea o schimbare radicala in viata mea.Acum are aproape 3 ani si mi se par atat de departe momentele in care nu am dormit noptile,colicii,diversificarea,statul in casa.Cred ca cea mai grea perioada si de acomodare mama-copil este pana la 6 luni dupa care totul devine usor.Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)
Tecky, asa am zis si eu, dar acum in pubertate parca mi-e dor de varsta aia de 0-6 luni[bang]Si sa raspund la intrebarea din titlu: e ceva gen Enola Gay. Nu stia nimeni ce va fi cu "atomurile" alea pana cand nu s-a aruncat bomba. Ei, odata cu bomba cazuta, "dezastrul" s-a produs- acum stim cum e. Sincer, am si uitat cum a fost inainte, fara ei. Parca stiam ce-i aia somn, sau o masa inghitita in liniste, fara sa ma ridic de 50 de ori... dar restul nu mai stiu. Si nici nu mi-e dor de perioada dinaintea copiilor. E singurul lucru pe care mi l-am dorit in viata, si s-a implinit.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)Povestea nasterii: Lili si Robert

#18
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 19 februarie 2011 - 02:42

Nimic din viata anterioara nu mai e cum a fost. nimic din visele sau planurile anterioare nu se vor indeplini. Viata ta asa cum o stii sau doresti se termina aici. Incepe o alta in care pe primul loc e mica zgitie. Tu esti pe planul doi daca nu pe trei pentru ca pe al doilea nu-i asa, e sotul. Este minunat si induiosator dar incredibil de greu sa fii parinte, cere multa multa dedicatie, intelegere, iubire, diplomatie si tact.

Este cea mai grea meserie de pe pamint (parintii de adolescenti stiu despre ce vorbesc) dar si cea cu cele mai multe satisfactii.

Si nu uitati copii mici probleme mici, copii mari probleme mari.



#19
Ank83

Ank83

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.819 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 20:56

Am gasit si eu subiectul asta ... si mi s-a parut super interesant ...

... E grea meseria de parinte ..e adevarat ... depresii cred ca am avut toate la un moment dat... eu una am avut si m-am tratat...

Si eu m-am trezit nepregatita cand am nascut ..pe timpul sarcinii nu am constientizat bine responsabilitatea de dupa.... si m-am trezit cu un puiut in brate si cu cateva babe in jur superstitioase de imi venea sa le arunc pe geam[bang] .. pana la urma le-am evitat [:D] .. colicile au trecut ... .. a trecut si faptul ca am pierdut laptele si am trecut pe lapte praf ... fapt care atunci m-a distrus psihic...

Dar acum de cate ori merg la suc cu fetele cu care ieseam alta data ...nu ma simt bine... nu sunt deloc la locul meu acolo..

Acum viata mea e schimbata cu 180 de grade... dar e frumoasa ca ..in lumea asta piticeasca poti sa faci gafe si sa te maimutaresti ... si ei se distreaza si rad la grimasele mele ..

Acum stiu sigur ca ei ma iubesc neconditionat

..uneori imi e dor de libertatea p care am avuto inainte ...si parca nici nu mai tin minte cum e sa iesi in oras seara si sa nu te gandesti 2 zile cum si cu cine sa ii lasi...

Si eu am senzatia uneori ca parca perioada dinainte nici nu a existat [alcool]



Ank [mamica] Raul [bonjovi] 17.10.2007 si [zana]Cecilia 11.12.2008

Poze pitici



#20
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 06 aprilie 2011 - 22:04

ma bucur ca vi se pare subiectul interesant...numai userului larasarit i se pare neinteresant[:D], probabil pentru ca nu se "porcareste nimeni cu nimeni cu nimeni pe aici":))



si uitasem de acest topic.










Blackmoon Lady&lipishtocul [copil]

Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -