Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (7)


215 raspunsuri la acest subiect

#21
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 22:35

Techno,in legatura cu Plaquenilul,am primit raspuns la mail: i s-au agravat f.f.f tare problemele cu vederea(pe care am inteles ca le avea) si cei de la clinica din Augsburg unde se trata la momentul acela au decis sa il intrerupa.Cauta mai multe informatii despre produs, nu stiu ce sa spun.
Sanatate!



________________________


#22
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 11 martie 2011 - 12:05

Burrascano recomanda hydroxychloroquine (Plaquenil) sau amantadine (la noi cred ca e Viregyt-K), asta din urma pare a avea mai putine efecte adverse. Vad ca si la Augsburg folosesc Plaquenil, Bozsik recomanda la fel, chiar asa de eficient e, in combinatie cu Claritromicina, incat se trece peste efectele adverse grave?



#23
IliciDbr

IliciDbr

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 16 aprilie 2011 - 23:50

Salutare tuturor.In urma unui test elisa am fost diagnosticat cu borelioza.Tratamentul inceput este cu Minociclyne,ca si simptome, identice cu ale userului Techno, numai ca le am ce cica 4 ani, si intamplarea a facut ca acum o luna sa descopar pe net ca o capuse poate cauza atatea neplaceri. Bine,asta era treaba neurologilor,sa stie nu a mea.testul Elisa l am facut la Fundeni,dar totul este inca evaziv,in sensul ca sa constatat prezenta anticorpilor, si a micoplasmei, dar nu si specia.tutusi am inceput tratamentul cu antibiotice dupa o schema,data de medic, si am in plan sa ma folosesc si de tratamentul cu oxigenare hiperbara.Astept de la voi sa ma ajutati cu un sfat o sugestie, orice poate ajuta.Va multumesc

#24
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 18 aprilie 2011 - 00:30

Ilici Dbr,ce medic te trateaza?
Daca vrei, iti dau datele de contact ale laboratorului unde am facut fetitei mele testele(in Bucuresti), acolo iti spune ce benzi antigenice au iesit prezente si in functie de asta, se stie ce specie de borelia este.Sau daca poti mergi pana la Budapesta pentru Dual Dur.
Sanatate!

________________________


#25
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 13:21

Buna tuturor!
Marlen, te rog spune-mi datele de contact si cat costa analiza asta. Daca e concludenta nu mai trebuie sa merg la Budapesta?
Va pup pe toti si va doresc sanatate!

#26
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 13:24

Buna! Cum iti mergte cu tratamentul? Eu inchei azi a 5-a saptamana de tratament.
Sanatate si rabdare iti doresc!

#27
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 13:54

Si noi am patit-o. Am gasit acum cca o luna o capusa in capul copilasului meu mai mic. Fuga la spital, scos capusa la Budimex, apoi am fost trimisi la Matei Bals, unde am ni s-a prescris antibiotic 7 zile. Erau destul de obisnuiti cu muscaturile de capuse si cu profilaxia asta cu antibiotice. Problema e ca la cca 10 zile i s-a inflamat destul de rau un ganglion limfatic din apropierea muscaturii. Acum el fiind copil mic, ganglionii laterocervicali sunt mai mereu inflamati din motiv de infectii multiple si diverse. La Cantacuzino i-am facut testul de anticorpi pentru BOrellia, care a iesit negativ (la 2 saptamani de la muscatura). E concludent?
Mi s-a spus ca ar fi bine sa-l mai repetam, dupa inca 2 saptamani. Atat de mult dureaza pana apar anticorpii respectivi? Sau am avut noroc si nu a fost o capusa cu probleme. Sau antibioterapia instituita imediat sa ajute atat?
La locul muscaturii nu a aparut nimic suspect si nici urma de eritem migrator.
Sanatate.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#28
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 15:37

Gani, sper sa nu se considere reclama, scriu aici ca este vorba de Lab. Ecoparadiagnostic din Bucuresti, printr-o cautare pe google gasesti imediat datele de contact.Poti da un telefon sa intrebi cat costa, eu nu mai stiu exact cat este Western Blot-ul pentru ca am facut atunci fiicei mele f. multe analize.Dar pozitiv a iesit doar Western Blot.Eu la Budapesta am fost pentru ca fiica mea a facut tratament antibiotic anul trecut si WB iesea tot pozitiv dupa tratament si am tot sperat sa fie fals pozitiv...caci se poate intampla si asta dupa cum poate sa iasa si fals negativ rezultatul...Explicatia ma depaseste.
Am considerat eu ca am nevoie de o confirmate si anume aceasta analiza Dual Dur.Din pacate rezultatul nu a fost cel sperat si acolo au iesit pozitive, ba mai mult mi s-a spus si de o coinfectie...Bartonela care nu iesise nici la testele din Germania , nici la cele facute in Romania.In iarna aceasta fiica mea a facut 21 de zile de Ceftriaxon intravenos si dupa Paste vom merge la Bucuresti sa repetam analizele.Tratamentul recomandat la Budapesta ar fi fost mai eficient dar fiica mea are 12 ani si niciun medic nu si-a asumat raspunderea pentru el pentru ca nu se da in perioada de crestere si din cate am citit pe net si medicii de afara il recomanda doar adultilor.In paralel cu antibioticul a luat Flagyl(Metronidazol) si cred ca este obligatoriu pentru cei cu probleme cronice pentru distrugerea formei asa zise chistice care nu poate fi atacata de antibiotic.
Nu stiu nimic despre celelalte laboratoare din Romania unde se poate face WB pentru ca nu am fost in alta parte.
Gani, ce tratament faci?
Bee,ganglionii inflamati in apropierea muscaturii si eritemul migrator au fost la noi primele reactii la intepatura .Da, trebuie sa asteptati 1 luna de la intepatura pentru test ca sa apara anticorpii.

________________________


#29
gani

gani

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 16:19

Multumesc mult Marlen!
Iau doxi 100 mg 2/zi, ciprinol 500 mg 1/zi si tinizol 2/zi, curcumin 2/zi, restul vitamine si de sustinere.



#30
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 19 aprilie 2011 - 17:59

gani, da, tratamentul este bun, vroiam sa te intreb despre curcumin, ti-a fost recomandat de medic? Am gasit informatii pe net despre el,se pare ca este si protector hepatic.Acum nu stiu practic cat este de eficient.
In privinta vitaminelor am preferat sa i le dau dupa tratamentul antibiotic.Sunt medici de afara care sustin ca nu e bine sa se ia vitamine in timpul terapiei cu antibiotice.
Poate avea efect benefic si asupra bacteriei, ma gandesc...
Sanatate!

________________________



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -