Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Atentie la capuse,la Borelioza,la Lyme! (7)


215 raspunsuri la acest subiect

#11
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 08 februarie 2011 - 23:04

Ce te-as sfatui eu: sa finalizezi tratamentul inceput, sa faci 2 luni pauza apoi sa repeti WB la noi. Daca iese in continuare pozitiv ii poti trimite un mail dr. Bozsik la care sa atasezi si rezultatele si sa-i ceri sfatul.E foarte amabil,raspunde la mail-uri foarte repede si are o experienta de 30 de ani in problema.Nu mi-as permite sa-l intreb pe ce se bazeaza dar eu am incredere in el.
Da, Minociclyne(se gaseste in Germania) sau Doxiciclina.
Noi am trimis probe de sange si la Clinica de borelioza din Augsburg-acolo nu a iesit nicio coinfectie(nu a iesit Bartonella dar din ceea ce am mai citit am inteles ca nu iese intotdeauna la testele acestea uzuale)
Fiica mea nu are simptome,are ganglionii inflamati si a avut eritemul migrator specific.
Unde ai facut analizele?
Iti voi trimite pe PM adresa de mail a dr. Bozsik

________________________


#12
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 09 februarie 2011 - 12:29

Techo, nu ai activata optiunea PM.

________________________


#13
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 09 februarie 2011 - 15:58

Gata, e activata, ti-am trimis mesaj PM. Astept info despre dr. Bozsik. Multumesc.

#14
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 13:14

Dupa un schimb de e-mailuri cu dr. Bozsik sfatul sau a fost sa finalizez tratamentul actual si sa incep o perioada de refacere. Mi-a spus ca sunt supratratat (dupa cele 3 etape de amoxicilina, doxiciclina si acum ceftriaxona) si trebuie refacere.
Problema e ca in aceasta refacere el include si Plaquenilul pentru 3-6 luni insa am citit ca are efecte adverse serioase si vreau sa-l evit. L-am intrebat de Artemisia annua dar a subliniat inca o data Plaquenilul. De asemenea parerea lui e ca Ceftriaxona are efect limitat la afzelii, insa nu l-am mai intrebat ce altecva ar avea efect, el recomandandu-mi incetarea deocamdata a tratamentului.

#15
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 15:54

Da, mi-e teama si mie de Plaquenil, imi spunea cineva ca i-a afectat vederea...

Eu cred ca e bine sa repeti analizele dupa 2 luni.
Cand a fost intepatura de capusa?


________________________


#16
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 17:46

In mai, anul trecut. Oricum ma voi consulta si cu doamna doctor Cretu sa vad ce e de facut dupa finalizarea tratamentului. DUpa 4 saptamani de ceftriaxona simptomele mele nu s-au modificat, ma gandesc sa nu fie si altceva.
Eu ma simt bine iar simptomele astea nu sunt deranjante (micile spasme musculare si mici dureri in unele articulatii, destul de rare). Floaters (ceva "scame") in ochi am, insa nu ma mai streseza, m-am cam obisnuit. Astea cred ca nu se trateaza asa usor deocamdata, exista tratamente dar sunt ceva riscuri asa ca mai astept evolutia medicinei in tratarea lor.
In orice caz cred ca mai fac maxim un tratament cu antibiotice dupa care, daca e nevoie apelez la tratamente naturiste/alternative.

#17
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 18 februarie 2011 - 14:05

In saptamana asta, a 5-a de ceftriaxona (mai am prescrisa inca una) mi s-au cam amplificat simptomele, dureri in tibii iar azi chiar ma supara un genunchi ceea ce pana acum nu s-a mai intamplat. Antibioticul asta face mai mult rau sau ce se intampla?

#18
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 25 februarie 2011 - 15:44

Marilen ce detalii poti da despre cel care a spus ca i-a afectat vederea? Ce anume s-a intamplat?

Ce doza lua, pe ce perioada si daca avea ceva probleme inainte de inceperea tratamentului care s-au agravat?



#19
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 12:53

Scuze, n-am mai intrat, nu stiu mai multe detalii, mi-a spus doar ca i-a afectat vederea, am sa incerc sa iau legatura prin mail cu persoana respectiva si daca aflu ceva, revin cu detalii.
Sanatate!

Ceea ce am constatat eu la fiica mea in urma tratamentului cu Cefort este ca i s-au retras ganglionii limfatici...abia astept sa facem analizele(la inceputul lui aprilie).

________________________


#20
Techno

Techno

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 28 februarie 2011 - 13:05

Bravo, ma bucur pentru fetita ta.
Si eu ma simt in regula, sper ca in timp sa imi treaca absolut toate micile probleme. Cred ca starea de spirit ar trebui sa fie hotaratoare alaturi de tratamente. Voi incerca sa pun accent pe imunizarea/vitaminizarea organismului si eventual folosirea de antibiotice naturale. De asemenea sportul/miscarea cred ca sunt hotaratoare pentru oxigenarea celulara care distruge bacteriile plus transpiratia care elimina o parte din toxine.
Cred ca se pot aplica aceste principii si la fetita ta, pentru a se mentine sanatoasa.
Poate afli totusi ceva in legatura cu problemele de vedere ale persoanei respective. Multumesc.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -