Sari la conținut

Sari la conținut


Frumusete la 40 de ani - un ghid cu sfaturi


74 raspunsuri la acest subiect

#21
olganca

olganca
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 noiembrie 2010 - 18:29

Nu stiu cat as apela la noua tehnologie de mentinere a tineretii, cum ar fi chirurgia estetica. Bine ca ati deschis acest subiect, deoarece aceasta varsta este mai defavorizata de media.
Consider ca orice varsta are farmecul ei.
Eu una ma indrept spre 40 de ani si ma gandesc cum voi arata la acea varsta.
Ce mi-am dat seama ca te face sa arati bine este sa ai o sanatate buna. Controalele periodice la doctor, chiar preventive, o hrana adecvata, o viata activa, un moral ridicat. Lucrand la toate cate putin vei avea voia buna de a te mai aranja si a arata bine. De asemenea si vestimentatia e putin diferita. Aici tot de noi depinde de cum ne dam seama cat de bine ne sta si ce croieli ne avantajeaza. Ar fi super daca ar exista un ghid pentru persoanele de varsta a doua spre a treia. Sau chiar reviste. Voi intra pe siteul mentionat de dvs. O sa mai caut si subiecte care acum vad ca sunt la moda, mamica la 40, sau mai bine :) [flo]

#22
blue eyes

blue eyes

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.720 mesaje

Postat 08 decembrie 2010 - 14:19

In articolul postat la inceput de catre Mirela gasim aceasta indicatie: Poti incerca sa iti albesti dintii cu produse de albire a dintilor pe care le poti cumpara de la magazinele obisnuite.
Mai oameni buni, nu mai publicati asemenea absurditati! "Produsele miraculoase" din magazine cauzeaza daune permanente dintilor pentru ca au un factor abraziv foarte ridicat. Cine vrea sa-si albeasca dinti, trebuie sa o faca doar in cabinetul unui dentist de incredere.

Mai gasesc in aceeasi serie de articole: Spuneti adio rujului in nuante inchise - principalul motiv este faptul ca, indiferent de calitatea lui, rujul are tendinta de a impregna ridurile foarte fine din jurul buzelor, iar efectul optic poate fi dezastruos. Optati mai degraba pentru nuante calde, deschise. [bang]
Culoarea rujului - a machiajului in general - trebuie adaptata in primul rand tipului de personalitate, a machiajului ochilor si nu in ultimul rand nuantei dintilor. Cine are dintii galbui trebuie sa foloseasca un ruj mai inchis.


ps. Am dat o steluta subiectului. Mirela tranteste ca intotdeauna un link - de obicei unul care conduce la Supereva - si apoi nu mai ia parte la discutie.

Cadoul potrivit pentru o femeie? Descopera-i feminitatea!
Cadoul potrivit pentru un barbat? Apreciaza-i masculinitatea!
Cadoul potrivit pentru un copil? Lasa-i copilaria!

___________________________________________________


#23
monabella

monabella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 03 februarie 2011 - 02:25

Si eu zic ca nu e neaparat necsar adevarat ca daca am sarit de 40 gata ne rujam numai cu culori deschise. Exemplu personal: m-am i nscris anul trecut la o sedinta de machiaj profesionist.
Stiti ce ruj mi-a pus respectivul? Unul rosu rosu pe care eu n-as fi avut curaj sa-l pun pe buze neam. Insa stiti ce? Aratam foarte fain.
Bineinteles ca am fost mirata si am comentat cu el chestia asta si mi-a zis: cum sa vrei sa pui rujul ala searbad? Te face stearsa. Asa, esti imbracata in rosu, ai parul roscat inchis, rujul asta iti scoate toata figura in evidenta. Fireste ca l-am cumparat si de atunci il folosesc cind port rosu. E lancome. miroase innebunitor.
By the way nu ne spui ce e cu crema aia? Ca si eu vrea sa stiu. Pina acum cred ca am i ncercat f. multe dar in afara de vreo 2, Strivectin si Crem de la mer (gel) nimic nu a avut rezultat spectaculor. mai am sa incer SK II sau cum ii spune, cea careia ii face reclama Gweneth Paltrow.



#24
oanaDo

oanaDo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 03 februarie 2011 - 16:29

Buna fetele,

am 38 de ani si tare as fi curioasa care e crema aceea minune. Eu sunt blonda si "imbatranesc" mai repede la fata; as fi tare recunoscatoare sa aud pareri despre o crema cu efecte anti-age.

Pupici

Oana
____________________
"Tragedia vietii consta in ceea ce moare intr-un om in timp ce traieste"


#25
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 18:16

fetelor, ma "bag" si eu la subiectul acesta [:D]
Am 45 de ani si mor de ciuda cand ma uit in oglina.. riduri la ochi si pe frunte... folosesc creme adecvate de multi ani, ba mai nou mi-am luat si niste fiole de la Plafar cu colagen si acid hialuronic.
Dar rezultate, ioc. Adica ridurile astea nu mai dispar, e clar.

Stie cineva, a facut cineva "umplere de riduri" pe la clinicile astea de infrumusetare ? cat o costa, se merita oare ? Ca tare sant trista [q]

Ingrid si Cristi 8 ani

#26
Ramona2006

Ramona2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 01 martie 2011 - 17:55

Si eu am 45 de ani si am riduri de expresie de cind aveam...de mult...Parerea mea proprie si personala este ca e f bine sa avem grija de exteriorul nostru, dar sa nu uitam de ce avem inauntru. Alimentatia este f importanta, multe legume si fructe, Omega 3, antioxidanti. La mine pe fata se vede imediat daca iau suplimente de vitamina C, de exemplu. Important este sa bem multe lichide. Pe urma, starea de spirit...Sa nu uitam de yoga, meditatie...
Stiti cum se spune, "beauty is only skin deep" sau mai pe romaneste, frumusetea vine dinauntru...
Si daca tot vorbim de produse cosmetice L'Oreal are un peeling cu microcristale care face minuni. Eu sint multumita de Gerovital, imi cumpar in fiecare an cind merg in Romania, sau rog prietenii sa-mi trimita.
Cam asta cred eu acum, insa ptr ca am o fetita de 4 ani si ceva, nu o sa ezit sa-mi fac injectii cu Botox daca va fi nevoie, nu vreau sa zica fii-mea ca-s o baba...

Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

#27
somalc

somalc

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 04 martie 2011 - 16:14

sunt o "fetita" de 39 de ani [:D] care nu poloseste creme scumpe, ba din contra.... foloseste cineva Tenapin (este o lotiune tonica) si Apiten (emulsie nutritiva antirid) - ambele sunt de la plafar, pe baza de laptisor de matca si miere......si mai folosesc o crema cu spirulina de la Hofigal (tot de la plafar). Eu una sunt f f multumita de ele am tenul curat fara cosuri si riduri. Deci se paote si fara sa cheltui multi bani pe creme scumpe. [:D]

#28
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 04 martie 2011 - 17:10

somalc, ai tu noroc de un ten bun [:D], fericito !
cat am stat cu Cristi acasa un an in CIC a trebuit sa restrang bugetul.. si am folosit creme mai ieftine, de la Hofigal... s-a cunoscut al naibii de rau [bang]

nu stiu, eu una sant nemultumita de tenul meu, dar poate ca asa e la 45 de ani offf

Ingrid si Cristi 8 ani

#29
Rodica

Rodica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 72 mesaje

Postat 15 aprilie 2011 - 21:45

dragelor, am 40 batuti pe muchie ( sunt inca in perioada de acomodare dupa schimbarea prefixului) si vreau sa va intreb care sunt provocarile acestei varste.
Ce urmeaza si ce solutii a-ti gasit?
Sunt casatorita, am 2 baieti si un catel iar la capitolul grija de mine.....ma situez dupa...catel[:D].
Inca sunt in cautatea cremei potrivite, si nu prea ma machiez pt ca seara sunt prea obosita sa ma demachiez( mai ales urasc sa dau rimelul jos...).
va pup si sa multumesc mult pentru incurajari[flo]

#30
cosmina_p

cosmina_p

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 16 aprilie 2011 - 22:21

Rodica,am vazut ca avem multe in comun...40 de...primaveri,casatorite si...cu catei!!!Pentru ca am acumulat ceva riduri,am cerut sfatul unei cosmeticiene.Mi-a zis un NU hotarat curatarii fetei cu sapun;am inceput sa folosesc un gel de curatare si sunt multumta de el(nu-mi usuca fata si curata destul de bine machiajul). Referitor la creme,cosmeticiana mi-a zis ca orice crema cu care ma simt bine e buna!M-am dotat cu 2 creme(zi si noapte) Olay pentru "peste 40"...si am vazut ca s-a "musamalizat" un rid din coltul gurii[:D].Ma Forez sa beau peste 2 litri de lichide pe zi!!!!Cam astea-s "masurile" pe care le-am luat in cinstea celor 40 de primaveri!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -