Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebei cu greutate mica


175 raspunsuri la acest subiect

#1
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 21:18

Buna seara,

Deschid acest subiect, pentru ca as vrea sa vad cat de multi bebei au greutate mica la aproape 1 anisor sunt.
Fetita mea, nascuta cu 2,6 kg, are la 11 luni si un pic numai 6,4 kg. Nu a fost o mare mancacioasa de la inceput, in primele 5-6 luni rata medie luata in greutate a fost de 400 gr/luna, apoi mai putin (din pacate eu nu am putut s-o alaptez, pentru ca nu am avut lapte [:(]). Cu toate astea nu mi-a refuzat nici un aliment de cand am inceput diversificarea, nu are probleme de sanatate - a fost usor racita (niste mucisori, fara febra sau alte complicatii) doar de 2 ori pana acum, in ambele dati raceala a fost capatata de la cineva din afara, n-a vazut antibioticele pana acum, este foarte activa, atenta, receptiva pentru varsta ei (mai mult chiar decat alti copii cu greutate mai mare de aceeasi varsta - dupa cum spune pediatrul).
La inaltime sta bine, isi mentine din ce in ce mai des si mai mult echilibrul nu mai avem mult pana la mers singurica, nesustinuta, alearga prin patut toata ziua tinandu-se doar cu manuta(de fapt nici cand doarme nu sta locului, ci face ture de la un capat la altul al patutului ei). Si inca ceva: pana acum nu avem nici un dintisor, asa ca preferam mancarea pasata.
Edit: la 5 luni a zis mama clar, apoi si tata si de atunci bodogane tot timpul. Mai nou ne plac cartile cu poze, la care ne uitam foarte atent, de pe la 4-5 luni studiem toate etichetele, tuburile de crema, ce ne cad in mana si incepem sa dansam cand auzim muzica (bine...e mai mult o bataiala, dar e ritmata [:)]), aplaudam cand auzim "bravo", facem din mana de "pa,pa" si...gata cu lauda.
Se mai inscrie cineva la categoria musca? [:)]




Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 21:35

Fa-i urgent un test de digestie din scaun. Ceva analize i-ai facut pana acum? Uneori si anemia merge cu inapetenta.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#3
roxana971

roxana971

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 23:12

Eu il declar pe fiu-meu tot in categoria musca-sau pana; nascut cu 4 kg, la 1 an 7,800 kg; pt linistea ta cauta-o la diferiti dr., eu asa am facut , si ma alegeam cu chestii de genul:la primul consult''e anemic, are paraziti, are ceva grav...grav; dupa analize imi spuneau ca nu are nimic, asa e el; ne incadram si acum in limitele inf. 7 ani-22 kg.
Fiecare copil e unic, eu asa cred.

#4
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 23:28

Multumesc pentru subiect. E foarte bine cand vezi ca sunt si altii in aceeasi situatie.

Si Minunita (Minunitza) mea s-a nascut de 2,700. A scazut in spital pana la 2,420. La o luna avea 2,500. Am intrat in panica, i-am dat Aptamil (pe langa san). A crescut o luna 1,200 kg si apoi a inceput sa creasca sub "standard". La 5 luni a inceput sa refuze biberonul si acum nu mai bea lapte (numai san). Mananca asa cum spui tu, de toate dar putin de tot. Cateva lingurite. Are aproape 10 luni si 7,160 kg. In rest, tot vioaie, vrea societate, vrea sa fie tinuta in picioare. Si are doi dinti mici....

#5
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 00:37

Serios acum: si copilul meu era mic (la un an avea avea 8 kg), insa in locul tau nu as sta linistita cu mesaje de genul: va fi bine! Sunt o gramada de boli genetice, unele serioase, care merg cu falimentul cresterii, cu inapetenta.
Cum mananca? Cate scaune are pe zi? Cum arata ele? Poate nu digera cum trebuie alimentele, sunt o gramada de investigat. Insa spre binele celui mic maine dimineata du-te cu un pampers cu scaun la analize (nu se compenseaza, insa nu-i scump) si cere testul de digestie.

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#6
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 09:44

banuiesc ca pediatrul i-ar fi zis daca era ingrijorat in ce priveste dezvoltarea fetitei, dar chiar a zis ca e mai avansata decat alti copii de varsta ei.

totusi niste analize complete pt linistea ta nu ar strica.
lipsa vit D este de regula asociata cu intarzierea eruptiei dintiilor.

#7
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 12:17

Pentru ca a fost primul copil, asteptat foarte mult si dintr-o sarcina cu mari probleme, la inceput m-am isterizat cand am vazut ca nu se incadreaza in standarde (vreo 2 luni am notat absolut tot laptele pe care il bea, chiar daca erau numai 10 ml), asa ca am mers cu ea la controale, unde a fost intoarsa pe toate partile. Mi s-a explicat foarte clar ca, ce scrie in carti, e pura teorie. Fiecare copil are ritmul lui de crestere, iar cantitatea de mancare ingerata zilnic trebuie raportata la greutatea copilului, nu la varsta si standarde teoretice.
S-o iau pe rand cu raspunsurile.
Scaunele au aspect si consistenta normale, in medie are 2 /zi (cu mici variatii intre 1 si 3).
Suplimente de fier primeste de la 5 luni, calciu de pe la 6-7, iar vitamina D o ia constant de la aproape 2 saptamani de viata (fontanela anterioara se inchide in limite normale). In sezonul rece primeste si vitamina C si a facut si o cura cu Imunnobaby la inceput de toamna. Daca ar avea carente vitaminice , s-ar vedea si in aspectul pielii (cu mici sensibilitati este normala, rozalie, elastica), al parului (pe asta l-am avut muuuult de la nastere, nu a cazut deloc, creste intr-una, deja de vreo luna facem codite), al unghiilor (arata foarte bine, nu sunt pigmentate si cresc foarte repede), al tonusului general, iar imunitatea ar fi scazuta (noi stam fara probleme afara si la -10 grade cel putin 1 ora). Inaltimea si perimetrele sunt in limite normale.
Zilnic mananca: cam 400ml lapte (din care 150 ml cu cereale seara), 140-150 ml suc de morcov cu mar si portocala, 100-150 gr piure de fructe (la inceput simplu, apoi cu branzica de vaci si acum cu biscuiti), 150-200 gr piure de legume (sau supa groasa cu galuste) cu carnita/ficatel/galbenus fiert, 100 gr iaurt cu branzica de vaci (asta de vreo 3 saptamani). Pe langa astea mai bea si vreo 200 ml apa si ceai.
De dormit, doarme binisor: cam 2-2,5 ore ziua si 10-11 ore noaptea.
Problema ei este ca e foarte, foarte activa (mai in gluma, mai in serios, i-as fi pus pedometrul sa vad cati km face zilnic, dar nu cred ca l-ar tine [:)]).N-are nici un pic de grasime (barnutele pe care le au de obicei bebelusii), cand se incordeaza se simt bine conturati muschii. La 1 luna isi tinea foarte bine capul (si avea numai 3,1 kg), la 3 luni s-a rasucit ca titrezul de era sa cada din pat cu mine langa ea, de la 3,5 luni n-am mai lasat-o singura in patul nostru nici macar baricadata, pentru ca am vazut ca poate sa treaca fara probleme de perne si paturi.
Desi pana la 6 luni a stat numai in pozitie orizontala (am eu un fix cu coloana si n-am ridicat-o nici in carut la 45 grade, de pus intre perne nici vorba), in 2-3 saptamani a stat bine in fundulet. La 8 luni s-a ridicat singura din culcat in sezut si invers si imediat dupa, in picioare, in patutul ei. De o luna si ceva alearga (la propriu) in patut sustinandu-se numai cu o manuta si sare ca mingea (cum faceam noi la orele de sport).
Ar mai fi de povestit, dar se enerveaza daca stau mult timp la calculator (deja a inceput sa tipe la mine [:)]).








Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#8
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 12:37

Noi-categoria semi-musca. (fiimea)

S-a nascut cu 3200 (nu cred ca avea 3000, body-urile marimea 50-56 erau mai lungi cu vreo 5 cm intre picioare, scutecul newborn ii era bun pana la 7-8 saptamani, marimea midi i se potrivea cam pana la 1,5 ani...

Primele 4 luni se ingrasa de ne speria, 1 kg prima luna, 1,25 kg lunile 2,3,4, dupa care a zis stop. S-a uitat in oglinda si s-a speriat cat e de grasa[:D] (era numai pe lapticul meu) La 6 luni avea 9 kg, la un an 9,6, doctorita era deja disperata de ce nu se mai ingrasa fata. La 1,6 ani a ajuns la 10 kile, la 2 ani a ajuns la 12 kile, dar a facut varicela si a ajuns iar sub 10[bang]

Acum are 24-25 de kile, la 137 cm. E cea mai slabuta dintre colegele ei, ea fiind si cea mai tinerica din clasa, celelalte au 9 ani impliniti inca de anul trecut, si este una care are deja 10 anisori)



Littlelight, nu fii speriata, daca fiita se dezvolta bine, e multumita, vesela, eu zic ca e ok. Evenyual poti sa-i faci un coproparazitologic pt. linistea ta.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#9
Simonix

Simonix

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.302 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 12:44

Copilul meu s-a nascut la 37 de saptamani, avea 2740 gr. A scazut pana la 2500 in spital iar la o luna de-abia a ajuns la 3 kilograme. La 1 an avea in jur de 9 kg. Totusi eu nu l-am vazut niciodata in categoria "musca" :D Am vazut copilashi mai mici decat el si care sunt bine merci :)Singura lui problema datorita greutatii mai mici la nastere (desi 2700 e chiar OK) este ca nu s-a putut alimenta de la san, caci nu avea destula forta (dar la noi au mai fist si altele la mijloc, nu greutatea lui exclusiv).



Grasimi de bebelush [:D] nu a avut niciodata, insa a inceput sa le faca pe la 2 ani, de cand suporta mai bine racelile (este genul de copil caruia ii scade apetitul instant cand il paste o raceala, a mers la cresa de la 8 luni, deci imunizare la greu, iar intre un an si doi ani a vomat aproape zilnic). Pe curbe a fost mereu jos, acum insa este pe medie si cu greutatea si cu inaltimea, a urcat nitel.



Evolutia lui a fost absolut normala; desi cu greutatea mai jos, a mers la 11 luni nesustinut, a fost mereu genul foarte activ, asa cum iti descrii si tu copilashul, plin de energie, a facut de toate cand a trebuit, e genul care efectiv nu are stare [:D] Grasimi - mai putin la noi, dar in schimb se simteau muschii, asa cum spui si tu. Si acum are carnea tare :D desi a devenit mai bucalat la fatza si am mai pus ceva kile pe el. De vorbit a vorbit relativ repede, la 2 ani a inceput sa ne capieze [:D] desi e expus unui mediu bilingv, are imaginatie, joc simbolic, si toate astea le-a aratat foarte devreme.



Cu greutatea am avut si eu o perioada in care am fost mai ingrijorata, pentru ca el voma foarte mult si mi-era ca nu tine nimic in stomac; i-am facut analize la vremea respectiva, l-am urmarit destul de atent, cu pediatrul, insa nu a avut nimic major si ne-am relaxat total [:D] Concluzia mea ar fi ca daca nu exista alte probleme majore de sanatate o greutate mica nu afecteaza deloc evolutia unui copil.



Simona cu Robert



Cum a venit Robertzel in viata noastra



Poze cu noi toti

#10
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 31 ianuarie 2011 - 13:48

Buna.

Ma mir ca nu ti-a recomandat nimeni pana acum nici o analiza si nu ai cercetat mai amanuntit problema.

Fetita mananca bine din ce vad eu si totusi nu ia in greutate,ceea ce nu e ok.

Copilul meu s-a nascut cu 2600,la 5 luni avea 6400,iar la 7luni 7300.Tocmai falimentul asta in crestere a pus drii pe ganduri.Nu a fost bolnavicios,nu am avut probleme mari,totul a fost foarte bine pana la 5-6luni,cand a venit vara si el vara intampina probleme foarte mari si scade mult in greutate,insa la vremea aia nu stiam ce are de fapt si am dat vina pe o viroza,pe anemie,pe faptul ca abia incepusem diversificarea... adevarata cauza am aflat-o mai tarziu.Noi am facut analize,am cercetat,am urmat tratamente si intr-un tarziu am aflat cauza.

Nu e obligatoriu sa aiba ceva,e posibil sa nu aiba nimic,dar personal nu as putea fi linistita sa stiu ca puiul meu are doar 7kg la aproape un an si as cere parerea unui pediatru competent si i-as face niste analize mai amanuntite..

Sanatate multa si sper sa nu fie nimic.[flo]



POZE CU NOI

[mamica] de David Christian[copil]



Speranta si incredere pentru David

Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -