Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Activitati de weekend/ clubul parintilor singuri


24 raspunsuri la acest subiect

#1
Arcenciel07

Arcenciel07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 ianuarie 2011 - 19:31

Stie cineva vreun link la pagini web sau comunitati online (gen Meetup, facebook care organizeaza evenimente de socializare (de ex iesit impreuna cu copiii la un parc de distractie/parc/alte activitati pentru copii, etc) pentru parinti care isi cresc singuri copiii?

Am gasit doar un singur link de genul acsta, Clubul parintilor singuri din Timisoara, dar m-ar interesa si activitati similare in Bucuresti.

De multe greu e greu sau neplacut sa te urnesti singur(a) din casa sa iesi cu copilul pe undeva, la care se adauga si factorul singuratate. Pe de alta parte, ma gandesc ca in Bucuresti sunt multi parinti singuri care ar mai vrea sa schimbe o vorba, sa discute cu alti parinti in situatii similare. Intrebarea mea e cum sa ii cunosti pe ceilalti? Exista pagini/bloguri/comunitati dedicate pentru asa ceva? Exista vreun link pe acest forum cu propuneri de activitati de weekend cu copiii?


#2
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 15:04

Si eu sunt interesata de astfel de informatii, locuri si modalitati de intalnire pentru parintii ce-si cresc singuri copiii...
...nu am auzit sa existe in Bucuresti, dar ma gandesc ca poate daca ne strangem cativa/cateva putem organiza ceva placut pentru noi si copiii nostri.
Maria, te rog activeaza-ti PM sau adresa de mail.[flo]

#3
redai

redai

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.665 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 16:14

Si pe mine m-ar interesa, dar in Cluj[:)]

#4
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 16:26

Mie sincer nu mi ar place asa ceva. Nu m as vedea la un loc de joaca insotita numai de femei, a fi mama singura nu e ste un stigmat, este o situatie de viata, sau de revelion sa fim la un restaurant numai femei cu tancii in b rate, chiar nu mi ar place.

ANNA

#5
redai

redai

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.665 mesaje

Postat 01 februarie 2011 - 16:46

Anna , nu e vorba de revelion, ci de un weekend in care nu iti vine sa iesi singur, poate iti doresti sa mai schimbi impresii. mai ales dupa un divort, cand e posibil sa ramai fara "prieteni".

#6
Arcenciel07

Arcenciel07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 11 februarie 2011 - 18:28

Mi-am activat PM.
Si eu o vad ca pe o activitate de socializare si de schimbat impresii, nu ca pe un club de 'noi astialalti'. Plus cat copiii se joaca (de ex in parc) sa ai cu cine sta la o poveste.





#7
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 10:18

Citat:
citat din mesajul lui Arcenciel07

Mi-am activat PM.
Si eu o vad ca pe o activitate de socializare si de schimbat impresii, nu ca pe un club de 'noi astialalti'. Plus cat copiii se joaca (de ex in parc) sa ai cu cine sta la o poveste.






pai si ce nu poti sa stai la o poveste in parc si cu mamici nedivortate?

Cine are copiii un pic mai mari cred ca deja si a facut o astfel de retea de suport.

ANNA

#8
Arcenciel07

Arcenciel07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 12:17

M-am mutat in Bucuresti doar de putina vreme, si din experienta proprie, nu e asa usor sa intri in vorba cu oameni necunoscuti in parcuri sau la locuri de joaca; te privesc cu suspiciune si neincredere in general. Sau de cele mai multe ori discutia se reduce la 3 vorbe
[asia]

Cat despre contactul cu restul de parinti la cluburile de copii si gradinita, e si el redus la buna ziua-buna seara; traim intr-o lume grabita grabita, cand fiecare are 'probleme' mai importante de adresat decat conversatia cu oameni noi. Si cumva inteleg sentimentul, pentru ca nu mi-a fost niciodata usor, nici cand eram cu familia, sa deschid contactul cu cineva necunoscut.

Ce vreau sa spun e ca oamenii se apropie mai usor cand au experiente similare in spate si nevoi similare. Desigur, pentru cineva foarte extrovertit sau cu mult timp liber in spate, a-si creea cunostiinte noi nu prezinta o problema majora, dar pentru cei cu timp putin si introverti de la mama natura, anumite 'cluburi'de interese comune sau cu experiente comune cred ca ar fi benefice.

In fine, era doar o idee, ca sa citesc si opinia altora; sunt convinsa ca se gasesc pana la urma cai de socializare in orice domeniu si in orice oras nou.


#9
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 14 februarie 2011 - 13:14

Arcenciel07, poate ai dreptate, eu sunt o persoana care mi fac usor cunostinte nu am probleme de socializare, dar prefer sa mi aleg eu, de exemplu si la gradinita si la scoala sunt si mamici care imi plac si mamici care nu mi plac si nu m as simti comod sa trebuiasca sa socializez cu persoane care mi sunt antipatice.

Arcenciel07 in ce cartier stai, vad ca esti din Bucuresti.

ANNA

#10
Lahemia

Lahemia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 03 mai 2011 - 12:58

Mie mi se pare o idee foarte bine venita. E adevarat ca mamicile in general se cunosc intre ele si nu se pune problema ca iesi in parc si nu ai cu cine vorbi. Dar o intalnire cu mamici divortate si copii cu aceeasi problema (lipsa unui parinte) se poate dovedi utila din multe puncte de vedere. Pentru ca e greu pentru un copil mic sa-l auda pe tovarasul de joaca cum povesteste despre tati si cum a fost el cu mami si tati nu stiu unde. Iar el sa se gandeasca cu tristete ca el nu merge nicaieri cu amandoi parintii(am observat asta la al meu). Cred ca daca ar intalni copii care locuiesc si ei doar cu mama (sau tata), li s-ar parea mai usor de suportat. Si ar vedea ca nu sunt unici, mai sunt destule cazuri si lumea nu s-a sfarsit odata cu divortul parintilor.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -