Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Diversificarea, un ghid complet


7 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 02 noiembrie 2009 - 20:42

Diversificarea alimentatiei bebelusului este un proces foarte important pentru bebelus (dar si pentru parintii sai), reprezentand practic inlocuirea treptata a alimentatiei constituita exclusiv din laptele mamei sau de laptele de biberon cu alimente solide si semisolide. Dar, cand stim ca bebelusul este pregatit pentru alimentele solide? Sau cum reactionam vizavi de informatiile controversante pe care ni le furnizeaza medicul pediatru, soacra, prietenele sau diverse site-uri? Cu ce alimente incepem sa il hranim?Ce retete pentru bebelusi sunt cele mai bune?



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | [url="http://mirelablog.supereva.ro/dblog/"]Blogul meu |

#2
eriq

eriq
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 decembrie 2009 - 15:25

salutare dragi mamici!
sunt noua pe acest forum si va solicit ajutorul
am o fetita de 6 luni si am inceput diversificarea
papam suc de fructe la ora 10, supa la ora 14 si pulpa de fruct la ora 17. am citit ca acum urmeaza sa inlocuim sucul de fructe cu pulpa de fructe. intrebarea este ce-i mai dau la gustarea de ora 17?
ma bazez pe experienta voastra asa ca va rog.....astept parerile si sfaturile voastre.
va multumesc din suflet

#3
ioanagal

ioanagal
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 decembrie 2009 - 00:41

La masa de la 17 poti sa ii dai cereale Nestle, Milupa, etc(oferta este foarte variata). Sunt cereale care se fac cu laptic de la tine sau cu laptele formula pe care il bea bebe.

Ioana, mama de George - 6 ani si Andrei - 3luni



#4
Isis_23

Isis_23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 314 mesaje

Postat 31 decembrie 2009 - 20:43

La masa de la 17 poti sa ii dai cereale Nestle, Milupa, etc(oferta este foarte variata). Sunt cereale care se fac cu laptic de la tine sau cu laptele formula pe care il bea bebe.

SAu cu apa![:)]

Mami de Edith

#5
valentina_22

valentina_22

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.947 mesaje

Postat 26 ianuarie 2010 - 23:22

Fetita a fost alaptata la san sau cu formula?

Cei alaptat exclusiv la san incep diversificarea mai traziu,fata de cei crescuti cu formula.

Ai mei din motive medicale au crecut cu formula de lapte. De obicei la gustarea de dupa-amiaza, le dadeam ori cereale simple sau cu fructe (cel mai mult mi-au placut cele din gama Milupa de unde era si formula de lapte)si care se preparau cu apa sau lapte conform instructiunilor de pe cutie,ori cate un iaurtel simplu. De multe ori le dadeam sa roada si cate un biscuite, mai ales ca lor le-au dat dintisorii devreme. Uite aici mai multe informatii care te-ar putea ajuta. Succes!



______________________________________

Unde omul se multumeste, acolo raiul îl gãseste.




Vale, mami de ALEXANDRA - NICOLETA si ANDREI - GABRIEL

cum creste Alexuta

cat de mare este Andu









#6
Marta_Damoc

Marta_Damoc
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 februarie 2010 - 23:44

Eu folosesc tot cerealele de la Milupa, dar am optat pentru cele simple, fara diverse arome sau gusturi si fara lapte. Le amestec cu fructe naturale,pasate in prealabil. De exemplu cu banana este foarte gustos.
Dar am descoperit ca si cerealele de la Nutriben (au o gama foarte variata de cereale) sunt foarte bune si se pot combina in lapticul din biberon.Este o masa foarte gustoasa si mai consistenta decat lapticul simplu.[bibe]

#7
ctin_flori

ctin_flori
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 09 februarie 2010 - 17:37

Votez si eu tot pentru cereale..cei de la milupa au cereale care se dau de la 4 luni...si sunt f bune..se prepara doar cu apaEu am alaptat fetita si inca o mai alptez(are 11 luni) si pana la 5 luni nu i am dat nici macar apa.I am dat cerealele tot dupa masa si i au placut mult.Prima data le faci mai subtirele apoi mai groase sa se obisnuiasac sa mestece...oricum nu trebuie exagert cu cerealele mai ales la copiii cu tendinta de ingrasare dar o masa pe zi trebuie sa fie cu cereale.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -