Sari la conținut

Sari la conținut

Ati citit asta?

324 raspunsuri la acest subiect

#321
AB_AC

AB_AC

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 04 februarie 2011 - 02:29

Citat:
citat din mesajul lui simali

Legat de atentie. Da, se educa pana la un punct. Ai vazut insa ca exista un anumit tip de copii nativ foarte atenti si scrupulosi? Dunt copiii aceia capabili ca la 3 ani sa petreaca 2 ore la masuta facand puzzle sau colorand, sau insirand margele?

Pe de alta parte sunt copiii activi, mereu in miscare, care nu uita niciodata imaginea de ansamblu? Ei vad mereu padurea si tind sa faca abstractie de copaci? Rezolva problema foarte bine, rationamentul este chiar inedit, dar aduna 7 cu 4 si-i da 18 fix la sfarsitul testului? Acesti tip de gandire se numeste "holistica" si are multiple avantaje mai tarziu, in dezvoltarea carierei. Din pacate "holisticii" sunt dezavantajati la testele scolare si nu este in totalitate vina lor. Cu cat pui mai mult accentul pe "fii mai atent" maresti presiunea si-i faci si mai neatenti; ba mai mult, devin anxiosi, timorati, se preocupa exagerat sa n-o sfecleasca si nu-si mai folosesc intuitia, nu mai vin cu solutii originale, pierd, cu alte cuvinte exact ceea ce-i face speciali.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

http://barcapevaluri.blogspot.com/

Pai eu nu zic ca si reusesti cu cei neatenti. Eu am un copil "enervant " de ordonat si unul "dezordonat". Eu nu insist sa fie atenti, eu insist ca lucrurile elementare sa le faca din reflex. Aceea adunare facuta prost se poate face bine prin concentrare sau prin trecerea ei in categoria automatism. Adica se fac suficient de multe incat a fi dezordonat nu mai conteaza. Indiferent cat esti de dezordonat poti sa-ti legi sireturile si sa tii furculita in mana ... pentru ca a devenit un reflex... si aceste lucruri au fost si ele o data complicate, nu?

Eu cred ca notiunile din primele opt clase ar trebui sa fie privite ca lucruri elementare care tin de un reflex cultural minim.

Prima roata dateaza ce mii de ani i.e.n de prin sfarsit de neolitic inceput de epoca brozului. Amuzati-va sa ciopliti cu un cutit de fier ceva rotund si mai micut ... e foarte greu sa cioplesti rotund fara sa-ti cioplesti si degetele ... asa eu il vad ca foarte priceput si foarte rabdator pe cel care cioplea o roata cu uneltele de atunci ca si pe cel care a cioplit-o cu spite. Intre refuzul de a face ceva pentru ca-i prea greu si o solutie sa face mai simplu e o mare diferenta. De obicei incercand sa faci acel lucru greu vezi unde scartaie si unde il poti ameliora.

OspitalitateaGaiei

#322
Guest128_58543

Guest128_58543

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 06 februarie 2011 - 12:09

Simali, intrebare: simaptic este un cuvant de specialitate sau ai vrut sa spui simpatic?

#323
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 06 martie 2011 - 16:13

altcineva care are nevoie de publicitate[:)] :

Anti-tiger mom

http://shine.yahoo.c...behind-2460982/

Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

#324
Diana2007

Diana2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 972 mesaje

Postat 09 martie 2011 - 08:08

Citat:
citat din mesajul lui Sabina
nu stiu daca are destula putere in degetele pentru chitara, la varsta asta. Vioara sau pian sunt cele mai bune, cele de suflat iarasi necesita ditai plamanii.____________Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!Cum mi-am alaptat copiii______________ Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.
Multumesc de confirmare, asta am gasit si eu ca info, instrumentele de suflat de pe la 7-8 ani.Victor al meu vrea sa cante la trompeta !!! la 3 ani jumate, s-a molipsit de la Pisicile aristocrate. Are ureche muzicala, il surprind fredonand diferite ritmuri dar nu vreau sa push.Rationamentul meu este ca daca are muzica in sange, o sa vrea sa studieze si mai tarziu cand va avansa mult mai rapid.Si eu am fost cu el la diverse activitati de mic, si asta nu pentru a-l face patinator sau dansator sau gimnast ci pentru a-i da gustul activitatilor respective. De exemplu inotul a fost ok atata timp cat am intrat cu el in apa, cand a ajuns la faza, doar el cu grupa de copii si teacher-ul care ii baga pe rand in apa, nu a mai vrut. Am respectat asta, am zis ca o sa incercam mai tarziu, in schimb sunt parinti care spun, lasa-l sa planga, o sa se obisnuiasca, si se obisnuiesc, dar de inotat singuri vor inota probabil la aceeasi varsta cu al meu [:D]

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -