Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ingrijirea bebelusului prematur


43 raspunsuri la acest subiect

#11
ioanahoria

ioanahoria
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 02:45

maimentionez ca bea lapte praf de la milupa si cereale cat incape.Astept o parere de mamica cu experienta.multumesc

#12
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 28 ianuarie 2011 - 13:50

Nu sunt mamica, nici experta insa am invatat multe in ultimele mai mult de 9 luni despre copiii prematuri, si eu am nascut acum 9 luni si o zi, doar ca eu nu o mai am. Insa iti pot spune sigur ca au mare dreptate medicii, iar 9.96 kg pt celalalt pui este chiar prea mult pt varsta lui corectata. Pe de alta parte asa cum se diferentiaza mai mult sau mai putin copiii nascuti la termen asa se diferentiaza si cei prematuri. Daca puiul nu da semne ca nu s-ar satura si are energie atunci nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.



Pe alt topic http://forum.desprec...TOPIC_ID=160231 gasesti mamici asemeni tie, asta in cazul in care nu ai scris deja acolo.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#13
tzuna

tzuna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 944 mesaje

Postat 02 februarie 2011 - 16:52

Nu cred ca fetita ta e prea mica. Daca are 9 luni (de fapt 6 si un pic)cred ca e destul de ok sa aiba 6 kg. Daca e sanatoasa, vioaie si medicii te asigura si ei ca e bine cred ca at trebui sa-ti impui s anu te mai streseze greutatea.

Am nascut o scumpete de fetita acum 3 ani si 11 luni. Am nascut-o la 38 de saptamani si a avut 3,350 kg. A luat fff greu in greutate avand reflux gastric. Vomita, plangea mult si manca prost. au fost luni intregi in care lua 250 g sau deloc in timp ce altii de varsta ei luau 750-1000g. la 1 an abia a avut 8,600 kg. nici acum nu e o grasa avand 13,5 kg dar e cel mai sanatos copil. E vesela, viaoie si tot timpul analizele i-au iesit f bine fara anemie sau altceva. A fost alaptata exclusiv pana la 5 luni si apoi a mai baut lapte de mama pana la 7 luni dar am inceput si diversificarea (care a mers fff greu).
Va doresc multa sanatate si rabdare.

#14
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 01:57

Buna ,sunt noua pe forum..si eu am nascut un baetel la 25 de saptamani si 32 cm...de 900 de gr.Am ajuns cu el acasa dupa 3 luni si un pic de stat in spital ..a iesit aproape la data care trebuia sa se nasca din cauza plamanilor nefiind dezvoltati a sta mult timp cu tubulet de oxigen.Insa nu am scapat de teama pe care am acumulato cu timpul vazand prea multe si trecand cu el prin enorme incercari..sper ca sau terminat...:)Cate o data plange si nu stiu ce are,poate burtica poate somnic si mai multe ..are o problema cu scaunelul nu vrea sa faca singur..e cam lenes si nu e costipat...ce mi sugerati?Doctorul a spus ca e bine...mai este si balonat cate o data se screme mai des pana oboseste.e normal?:)multumesc si astept raspuns...merci.Acum puiu meu are 55-56 cm si 5,120kg si aproape 6 luni varsta reala 2 luni si..:)

#15
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 09:38

Uneori si copiii nascuti la termen au astfel de probleme. Pe de alta parte cel ma bine ar fi sa scri pe urmatorul topic http://forum.desprec...TOPIC_ID=160231



Iti doresc din suflet sa creasca mare si sanatos si sa va aduca numai bucurii ...




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#16
loys

loys

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 21 februarie 2011 - 14:37

Multumesc mult.[pup].Azi noapte de exemplu am facut noapte alba,nu intodeauna e asa.ii dau niste picaturi pt colici(sab simplex).Stiu ca o sa mia aibe dureri dar pana cand?In rest e vsel a inceput sa tipe si sa gangureasca [olala][hia],nu are probleme cu ochi sau cu altceva.cu toate ca a stat cu oxigen 3 luni.ii dau doar vitamine si un medicament pentru aciditatea din stomacel ca cica are arsuri,si de asta se tot scremea el mai des inainte...:(.Multa sanatate si voua si la bebelusi vostri.[pup] Mamica de puiutu mik Alexandru DAvid

#17
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 18:29

poate ar trebui sa facem o prima pagina cu dri/investigatii obligatorii pt prematuri?
gen: control oftalmologic - dr adrian burloiu si ileana vatafu.
neurologi: carmen burloiu(sanador), dr poppa(gr alexandrescu), dana craiu si dr iliescu de la medlife.
echo de sold/transfontanelara - dr stamate, medlife.

spitale cu sectii bune de terapie intensiva prematuri: polizu, municipal.

foarte bune pt apetit sunt picaturile POLYVITAL, care costa 8 lei sticluta, contin acid folic si complex de b-uri.

pt kinetoterapie: dr ligia robanescu, cabinetul ina therapy (in sebastian), care are o echipa excelenta de kinetoterapeuti. 50 lei ora de kineto.

interzisa folosirea premergatoarelor la prematuri.

daca imi mai amintesc sfaturi esentiale, va mai adaug.

am nascut gemeni la 33 s, de 1700/1800 g, dar cu ajutorul unora dintre drii enumerati mai sus, suntem recuperati.avem 1 an, 10 kg, mergem, vorbim, nu prea mancam legume, dar mama ne pacaleste cu banana si atunci le mai papam...

bafta tuturor!

Adi, mami de ana si ioachim

#18
mihaela_sir

mihaela_sir
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 noiembrie 2011 - 18:10

buna.. si eu sunt noua pe forum si avem si noi aceasi problema cu scaunul.
facem cand vrei si de 2 ori pe zi si uneori trec vreo 2 3 zile si nu facem..
avem 6 luni, dar nascuti la 33 saptamani..medicul mi-a spus ca odata cu inceperea diversificarii se va rezolva problema..
ce stiti cand se incepe diversificarea la prematuri?

#19
ronna

ronna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 61 mesaje

Postat 20 noiembrie 2011 - 12:04

Eu cred ca de la 6 luni poti incepe diversificarea, indrumata normal de dr. pediatru.
Adi poate sa-ti spuna mai multe ca ea a trecut deja prin asta.Ale mele esente au doar 5 luni si inca nu am inceput.

#20
adipapazi

adipapazi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.965 mesaje

Postat 20 noiembrie 2011 - 14:13

mihaela sir, depinde de sfatul medicului. eu am inceput la 4 luni si 3 sapt cu mare pasate, pt ca ii hraneam mixt, san si lapte praf, si se constipau, plu aveau anemie. le-am bagat fier si se constipau si mai rau, de aceea am fost siliti sa incepem diversificarea. oricum, e un mod de a spune, abia peste o luna jumate au reusit sa manance 1 mar de caciula, moment in care am inceput cu legumele, calvar care la baiat nu a luat sfarsit nici in prezent. apoi vei introduce carnea, oul, iaurtul, pestele, nu mai stiu exact ordinea, dar o gasesti in cartea mama si copilul, precum si la medicul tau.

alte fete asteapta sa se corecteze varsta si atunci incep, ceea ce as face si eu daca as lua-o de la capat.

sfaturi impotriva constipatiei: pune o lingurita de ulei de masline in biberon sau fa laptele praf in ceai de musetel. daca nu, la cateva zile faci skema cu termometrul in funduletz sau mai pui jumatate de supozitor cu glicerina.

bafta!

Adi, mami de ana si ioachim


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -