Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Olita - conteaza modelul?


24 raspunsuri la acest subiect

#21
doxinu

doxinu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.244 mesaje

Postat 09 noiembrie 2009 - 09:51

Nu stiu cat conteaza modelul olitei sau cat conteaza ca puiul tau sa fie pregatit pentru acest pas.Io cred ca marea greseala a parintilor privind olita este ca aleg ei timpul cand copilul TREBUIE sa renunte la pampers.

Dupa ce am citit mai multe articole si pareri ale unor psihologi am inteles ca olita este acceptata foarte usor cand copilul este pregatit.Copilul este pregatit atunci cand stie ca faca pipi.Daca el nu este constient de acest fapt nu faci decat sa-l "ajuti" sa urasca olita si procesul de dezvatare a pampersului sa fie un cosmar,bineinteles ca din cauza copilului spun foarte multi "este rasfatat".



Io consider ca fiinta careia ii dam viata are dreptul sa creasca fara a fi zorita sa treaca in fuga prin etapele de invatare,fara a fi obligat sa depaseasca cat mai repede etapa de bebe,sa creasca rapid.Stiu ca fiecare copil este unic avand etapele de dezvoltare diferite si de aceea nu inteleg de ce unii parinti adopta metoda lui PAVLOV.



Ioana mami de Stefan Bogdan 13 iunie 2007[testoasa]



POZE 1 AN



filmulete cu ingerasul nostru STEFAN

minunea noastra Stefan





#22
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 09 noiembrie 2009 - 15:33

AnaMaria, stai linistita, n-am vazut inca pe nici unu care sa se marite cu olita dupa el [:D] (am zis eu in ziua in care am lasat vizigotul fara pamp dimineata in drum spre gradi si-am ajuns la birou pisulita suprem pe blugi....).

Au dreptate fetele, e f important sa fie copilul pregatit, ca de acomodat cu olita, oricum, se va acomoda, dar NUMAI SI NUMAI CAND O VREA EL.



La noi asa a fost cu olita, asa a fost si cu suzeta...am observat ca in general plozii astia mici si draguti nu fac niciodata ce vrem noi, ci doar ce sunt ei pregatiti sa faca [olala] . Mai mult decat atat, am constatat ca, cccc cu cat imi doresc eu mai tare sa faca ceva, cu atat e el mai indiferent la respectivul aspect. Pana la urma mi-am zis ca orice copil parcurge, de regula si in medie, etapele de dezvoltare ce le are de parcurs. Unii mai tarziu, altii mai devreme, fiecare in felul lui.



Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004



cronicile vizigotului

Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#23
aditapop

aditapop

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 596 mesaje

Postat 09 noiembrie 2009 - 17:54

Doxinu, doar nu crezi cumva ca mi-as forta copilul sa faca la olita[:D].. am incercat, am vazut ca nu protesteaza, ba chiar se distreaza si acum facem kaka doar la olita[pk]... dimineata si pe la pranz...deocamdata il asez de 2-3 ori pe zi...cu timpul o sa facem progrese, sunt convinsa de asta..dar nici intr-un caz sa creada cineva ca il pun cu forta...daca ar fi plans, s-ar fi speriat sau as fi observat ca nu-i place pozitia/postura, normal ca amanam operatiunea[:)]

Spor la toate va doresc[flo]



Un vot pentru Razvan, va rugam, la ad1 ad2

#24
Liliana Cocieru

Liliana Cocieru

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 22 noiembrie 2009 - 18:17

Felicitari pentru succese Adita!
Si eu pe copiii mei i-am pus pe olita cam de pe la 8 luni (nu cu forta, doar cu acceptul lor desigur), dimineata, dupa mese, cand venim de afara... si am avut mare succes. Vladut, prichindelul meu care acum e baiat mare (are 6 ani) nu a mai purtat pampers in casa de la 1 an (e drept ca el, care a fost extrem de vorbaret de la o varsta frageda, zicea "caca" cand vroia la olita inca de pe atunci, chiar daca atunci cand era vorba de pipi de fapt se intampla frecvent sa nu reusim sa mai ajungem la olita :) ), la 1 an si 6 luni i l-am scos si pe cel de noapte, iar pe la 1 an si 10 luni am scapat de scutece de tot. Rasfatata mea mica, Alessia, are acum 1 an si 1 luna. Nu se cere decat rar (arata cu degetelul spre pantaloni :), ca nici pe ea nu o port cu pampers prin casa, sau face "ii"), dar o pun eu cam o data in ora si tot asa, dupa mese si dupa somn, si face la olita.... de cele mai multe ori ;)
Tineti-o tot asa!
Liliana, mamica de minuni Vlad si Ali


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -