Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

maseaua de minte


21 raspunsuri la acest subiect

#1
blanca000

blanca000

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.942 mesaje

Postat 12 ianuarie 2005 - 17:40

Mie mi-au iesit toate cele 4 masele de minte, ma rog...doua au iesit de tot si alte doua ma chinuie de ceva vreme (5-6 ani) si inca nu au iesit total.
Trebuie sa le scot acum pe toate 4!!!!! si mi-e o frica de mor...niciodata nu mi-am scos vreo masea si nu stiu cum e.
Toate sunt masele sanatoase, dar am probleme din cauza lor. Cele de sus mi-au impins dintii si cei din fata s-au incalecat si acum port aparat ortodentar dar deja nu isi mai face treaba daca nu fac mai mult loc si asta inseamna scos maselele de minte.
Cele de jos nu au loc sa iasa si mai cresc si stramb , una e chiar acoperita mult de o gingie care mai mereu se umfla si ma doare, ba chiar odata nu am putut dechide gura o zi intreaga din cauza ei.
De obicei merg la dentist cand am o problema de rezolvat (carie sau altceva), dar acum trebuie sa imi scot masele sanatoase...si imi e asa teama.
Am auzit ca cele de minte se scot mai greu asa e? Voi ati scos aceste maselute? E nasol cand iti scoate o masea, ce simti?



http://community.web...user/blanca_000

#2
blanca000

blanca000

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.942 mesaje

Postat 13 ianuarie 2005 - 16:06

Am fost ieri la dentist si mi-a spus ca trebuie sa scot aceasta masea de minte care ma tot doare, se umfla gingia si etc. Numai ca ea creste stramb si loveste in ceilalti dinti, adica cum sunt dintii drepti (l l l l ) ea creste invers (-).
Ca desen arata cam asa : llllll- (liniile verticale sunt dintii normali si linia orizontala este maseau de minte).
Pentru a-mi scoate maseaua de minte, cica trebuie sa imi scoate maseau dinaintea ei si apoi sa ajunga la maseaua de minte. Cam aiurea nu???? Ca in filmele cu.....:(
Zice ca nu are loc altfel sa intre la ea...ce sa fac? daca nu o scot ce se poate intampla???

http://community.web...user/blanca_000

#3
tynadiana

tynadiana
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 18 ianuarie 2005 - 12:08

E INGROZITOR ADICA ITI SCOATE 2 MASELE IN LOC DE UNA SINGURA ODATA?[:0][:0][:0][:0][:0][:0]
E oribil , si mie mi-e frica sa merg la dentist [audinti]tot cu maselele de minte sufar si eu inainte de craciun au inceput sa se sfarame si cum ma spal[dint] pe dinti cum mai "scuip" o bucata de masea...Dar acu m-am convins nu ma duc...mie si mai frica!!!!!!!!!!!!!!![q][q][q]
Am auzit si de cazuri in cere maseaua de minte are radacina mare si te chinuie pana o scoate de te nenoroceste..!![q][q][q]
MIE MIE FRICA!!!

TYNA SI DIANA!


#4
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 20 ianuarie 2005 - 14:33

Mie imi suna cam aiurea sa-ti mai scoata si alta masea ca sa ti-o scoata pe aia de minte. Stiu ca sint greu de scos din cauza locatiei, dar trebuie sa existe o metoda fara sa-ti mai scoata si alte masele. Mai incearca si la alt stomatolog zic eu...

http://community.web...ser/roxanabella

#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 21 ianuarie 2005 - 16:45

Daca dai peste un doctor bun poate dura foarte putin! Si ar fi bine sa mergi la un barbat pentru ca are mai multa forta decat o femeie si dureaza mai putin. Acum doi ani am avut dureri groaznice cu doua masele de minte in aceeasi luna. M-am dus la intamplare la o doctorita si mi-a zis ca ma poate primi numai dimineata (ca sa fie odihnita) si ca poate dura si doua ore. M-a bagat de tot in sperieti, asa ca am cautat un dr cu mai multe recomandari, si a fost foarte bine. Nici injectia de la anestzie n-am simtit-o ptr ca a pulverizat ceva care mi-a amortit toata gura si intr-un sfert de ora mi-a zis gata!!
Asa ca, vezi la ce doctor te duci, poti sa nu simti chiar nimic. E foarte nasol cu maselele astea de minte! Chiar daca nu le scoti acum or sa-ti faca mereu probleme. Succes!

Cristina si bebe DPN 06.03.2005

#6
adrianafedorca

adrianafedorca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.894 mesaje

Postat 23 ianuarie 2005 - 23:32

mai fetelor e tare nasol cu maselele de minte, si eu am patit-o asta vara si de atunci am zis ca mai bine mor decat sa mai scot vreo masea de minte

si eu aveam maseau exact ca blanca toate erau crescute asa IIIIIiar aia de minte asa -, eu am un prieten care e stomatolog si m-am dus la el sa o scoata , era cariata dar nu ma durea, insa in vara aveam de gand sa facem un bebe si ma gandeam ca ar fi bine sa o scot inainte sa nu ma apuce durerile in timpul sarcinii

ma duc la el cu radiografia se uita si zice ca trebuie operatie ca el nu poate sa o scoata ca e de chirurgie...eu cand am auzit am crezut ca lesin, dar mi-a zis ca ma trimite la un dr bun si ca nu o sa simt nimik si ca o sa scap usor, dar s-ar putea sa-mi scoata si maseaua de langa ca sa aiba loc la aia de minte.....

imi da nr de tel dau tel fac programare ma duc , intru la dr ....acolo ala facea numai operatii, cand termina cu un pacient iesea in fata usii si zicea ...cine mai pofteste????, am vrut sa fug...zau...cand ii vedeam pe aia cum ieseau de acolo ...lesinati altii veneau cu falca cat tot capul ...zau ca m-a luat lesinul,am intrat s-a uitat ...si ma intreaba daca ma doare, ii zic ca nu ca de fapt eu vreau bebe , rade de mine, cica nu stia ca acum trebuie sa scoti o masea ca sa faci bebe, facea misto ca a vazut omu ca eram terminata si ca-mi venea sa ma arunc pe geam, o pune pe asistenta sa pregateasca anestezia ma inteapa in vreo 2-3 locuri si ma pofteste afara sa-si faca efectul anestezia, dupa vreo ...nu mai stiu cate minute ,ma cheama imi pune o chestie pe fata sa nu vad era taiata in jurul gurii, si-mi zice ca daca ma doare sa-l opresc ca sa mai faca anestezie, el nici nu incepuse sa faca ceva si eu i-am zis ca doare, se apuca omu de treaba , pe mine ma cam durea si ii zic mai face anestezie, si nu mai simt nimik , doar ca umbla acolo si ca tragea de nenorocita aia de masea care nu vroia sa iasa neam..., ce sa va mai zic ...a taiat din os, din gingie din toate , si taia si taia de ma saturasem, dar nu durea nimik , dar era enervant rau, in fine pana la urma a reusit sa o scoata si a iesit si intreaga de fapt el asta a vrut ca daca se rupea ma chinuia si mai rau, mi-a dat-o acasa ca amintire , e urata rau , dupa m-a cusut si mi-a spus sa nu ma spal cu pasta de dinti in seara aia sa pun o compresa cu apa rece si de a doua zi sa ma spal normal si peste 3-4 zile sa vin la scos firele, a...si a 2 a zi sa vin sa ma vada , si sa nu ma sperii daca se umfla , cum am iesit l-am sunat pe prietenul ala al meu stomatolog si mi-a zis sa ma opresc la farmacie sa cumpar nu mai stiu ce fiola sao beau ca sa nu se umfle , asa am facut si nu s-a umflat deloc, dupa ce a trecut anestezia a inceput sa doar dar foarte putin , a 2 a zi deloc a 3 a zi rau de tot , am luat aulin, mi-a trecut , a 4 zi firele aleaa din gura se acrisera cred ca trebuiau scoase insa prietenul meu stomatologul n-a avut timp in ziua aia si m-am dus in a 5 a zi si atunci a inceput calvarul....firele erau acre parca se stricasera, trebuiau scoase in a 4 zi ca se inchisese taietura si arata asa bine, si a inceput durerea, din a 5 a zi si m-a tinut cam vreo 10-12 zile de am crezut ca mor, imi venea sa bat pe toti, calmantele nu-si mai faceau efectul , a fost groaznic, si asta se intampla chiar de ziua mea, n-am putut sa fac nimik, nu aveam chef de nimeni, a fost groaznik,dar a trecut , si am scapat

acum eu nu vreau sa va sperii, poate la voi o sa fie mai usor, daca trebuie scoasa pana la urma tot o s-o scoateti mai devreme sau mai tarziu, mai bine sa nu ajungeti la durere ca eu cred ca e mai nasol,
ce sa va mai zic ca toata distractia a costat 1.500.000 lei ,doctorul e unul dintre cei mai buni in chirurgie si vi-l recomand cu toata increderea, si-a facut treaba super, am fost eu ghinionista ca m-a apucat durerea dupa 5 zile, daca vreti va pot da adresa si nr de tel, are cabinet pe la delfinului,si are si la fac de stomatologie dar acolo cica e mai nasol ca e lume mai multa ,

ce sa va mai zic...ca si asa m-am lungit cat o zi de post daca aveti vreo intrebare...va raspund cu cea mai mare placere

am uitat sa va spun nu mi-a scos si maseau de langa aia de minte , ca de aia s-a chinuit omu asa mult,sa o salveze pe aia de langa, totul a durat cam 30-45 de minute, dar pt mine a durat o vesnicie, daca ar fi sa mai scot vreuna tot la el ma duc ca e bun, sper
sper ca la al 2 lea bebe sa nu fiu nevoita sa mai scot inca o masea de minte [bang][bang][bang]

va pup si mult succes
Adriana si bebelinul 26+


Daca vrei cu adevarat gaseste o cale, daca nu vrei gaseste o scuza

#7
inni

inni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 15 septembrie 2005 - 22:40

Buna Adriana.
Am citit si eu acum [hop] cele scrise de tine si as dori sa-mi dai si mie detalii despre medicul care te-a operat pe tine (nume, adresa, etc) pentru ca voi avea si eu nevoie de un asemenea medic si as vrea sa fie unul bun. Am maselele de minte (cele de jos) paralele cu gingia, nu au iesit deloc si nu mai au cum sa iasa.Trebuie scoase.Iar cele de sus sunt tot in gingie, nu vor mai iesi vreodata de acolo dar sunt pozitionate prost, asa ca trebuie scoase si ele.
Multumesc.


#8
megy

megy
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 15 septembrie 2005 - 23:50

buna, acum cand m-am uitat mai bine la data cand au fost postate subiectele astea, imediat se face anul, dar poate mai citeste totusi cineva aici. Eu tocmai mi-am scos o masea de minte HORROR a fost si mai am una de scos. Si eu vreau sa fac Bb. Am mai postat un SB la somatologie aici dar nu mi-a raspuns inca nimeni. Eu am facut si o radiografie acum doua zile si intrebarea mea este cat timp trebuie sa treaca ca sa raman insarcinata?? Poate sa afecteze o viitoare sarcina toate acestea???Cine stie, plsss sa imi spuna!!!

#9
Loma

Loma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 16 septembrie 2005 - 21:25

Eu mi-am scos doua masele de minte pana acum, pentru ca aveam carie la ele, si doctorul mi-a zis ca nu merita sa le mai tratez, una am scos-o in Canada f. fain si elegant in 10 min. eram gata, si pe cealalta in Ro, nici atunci nu a durat mult insa a durut f. tare dupa scoatere, pt. ca era din partea de jos.

Insa ce vreau sa-ti spun, e urmatorul lucru, maselele de jos dor mai tare dupa scoatere (au radacini mai mari, adanc infipte in maxilar) pe cand cele de sus nu dor deloc, asta mi-a zis doctorul si am constatat si eu dupa scoatere.

Sotul meu si-a scos si el o masea de minte de jos, aici in Canada, si dupa 3 ore de la anestezie plangea ca un copil, si eu ma agitam in jurul lui nu stiam ce sa-i mai dau sa-i calmeze durerile.

Nu am vrut sa te sperii insa e mai bine sa stii dinainte ce te asteapta.

Loma


#10
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 17 septembrie 2005 - 00:02

si pe mine ma chinuie rau o masea de minte..a 4-a...

cele 3 dinaintea ei..nici o problema..ce-i drept..nici una din ele..iesita complet..e chestie de cativa ani de cand se chinuie sa iasa...dar fara dureri. blestemata asta...ultima...de vreo 8 luni tot iese. m-a durut acum vreo 4 luni...3 saptamani zi de zi. m-a lasat. acum...iar...6 zile consecutiv. calmantele..frectie la picior de lemn...acum...m-a lasat iar durerea...pana cand..oi trai si oi vedea...insa de scos..mi-e frica!



[flo] MirelaV

pupicei pe burticei



Racusori

pozici


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -