Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


346 raspunsuri la acest subiect

#61
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 29 martie 2006 - 14:42

[grup]OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!


Multumesc mult pentru urari.[flo]

simonela, bine ai venit!
Sper din tot sufletul sa-ti faca placere sa conversezi cu noi.[cina2]Si eu am reusit sa am copii dupa 10 ani de casnicie.Baietelul la 31 de ani, iar fetita la 33 de ani, dar am vazut si mamici de 42 de ani.Important este ca sunt ai nostri, si ca putem sa-i crestem cu dragoste si demnitate, si inclin sa cred ca Andrada Cristina va avea parte de o viata linistita alaturi de doi parinti maturi care stiu care sunt prioritatile in viata.

mira_m[flo], ma bucur ca esti optimista ...pentru minunea ta asta este cel mai important...

inaioana, tu ce ai acum, baietel sau fetita?

mariana_1976, ma bucur ca un om "purtat prin lume", care cred ca este in masura sa vada lumea de pe un alt nivel social si cultural, gandeste atat de frumos despre familie si despre copii.
La noi in Bucovina se spune ca: "Copilul care poarta hainele de la un copil mai mare, devine frate de cruce cu acesta"
In spital am surprins o scena in care o bunicuta[ilp](trecuta de 70 de ani) isi incuraja nepoata care avea un copil cu un tatic care "fugea de responsabilitate":
"Lasa mama, am cateva hainute de la celalat nepotel si a promis si verisoara ta ca ne mai da hainute...te ajut eu sa-l cresti, sanatos sa fie!" Ma uitam la batranica,[ruga] ca de-abia se tinea pe picioare si s-a asezat cu greu pe o bancuta din holul spitalului...dar cat curaj avea sa mai creasca un pui de om...[flo]

mcrmiki,multumesc pt urari, esti tare draguta ...chiar eu faceam analogie cu emisiunea"De 3X femeie" dar cred totusi ca meseria de parinte este cea mai grea si mai responsabila din lume. Sper sa duc sarcina la termen si sa ne intalnim fericite la subiectul "de 3 x mama". Mie mi-e cam frica de depresia postnatala, dar sper ca "o sa ma tii de maneca" si o sa-mi aduci aminte cat de frumoasa este viata .[hia]

eveline, eu am fost pacienta Dr. Ieremia cu prima sarcina,nu mi-a acordat primul ajutor...iar cand sa nasc mi-a spus ca trebuie sa mearga sa manance si a lasat vorba la un medic sa ma asiste. Era vorba de dr. Dragoi, care a fost un dragut si s-a comportat impecabil. Fetita a murit la 48 de ore de la nastere... Sunt multe de spus dar timpul si-a spus deja cuvantul...[zid]
In prezent sunt urmarita la Iasi, de catre dr.asistent univ.Socolov Demetra [medic]si prof.univ.Anton Cristina[flo].Cu ele am dus si celelate doua sarcini.Ma bucur pentru Bianca-iubita ca are o mamica atat de luptatoare...[surf]




Cu respect,
Simina [gravi]Diana [huta]si Andrei




#62
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 30 martie 2006 - 14:50

Deci sa inteleg ca tu atunci cand spui ca mergi sa stai in spital te duci de fapt la Iasi?...nu-i asa usor dar eu iti tin pumnii si ai sa vezi ca o sa ne intalnim la impins carucioarele prin parc...eu cu al meu, tu cu al tau si cu cele doua ajutoare de nadejde [il]



Ana si Bianca-iubita

[foto]



#63
mira_m

mira_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 30 martie 2006 - 17:00

Trebuie sa fiu optimista, desi de felul meu nu prea sunt! Nu?[:)]

Don't talk unless you can improve the silence!

[red]Mami [vampa] & minunea mea [ispita] ( mai 2004) [RO][red]

#64
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 13:03

[grup]OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!

Draga Eveline, sper din tot sufletul sa ne intalnim fericite [mamica]si sa ne bucuram de aceata perioada din viata noastra. Acum am probleme serioase cu inima [duel](tensiunea a devenit oscilanta: ba este 15/9, ba scade la 9/6) ceea ce ma obliga sa stau mai mult la orizontala...[ilp]

mira_m, cum adica nu esti optimista?
Orice mama trebuie sa fie fericita ca a putut aduce pe lume un suflet[bis].
Eu cred ca cea mai mare implinire din viata unui om este sa se bucure [cheers]ca va dainui prin urmasii sai,[copil] acesti copii minunati carora le putem transmite tot ce am agonisit si am invatat intr-o viata de om.[flo]


Cu respect,
Simina [gravi]Diana [huta]si Andrei




#65
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 15:34

Simina, cum te mai simti? Acum esti acasa? Cand mai trebuie sa mergi la spital? Copii sunt cumintei, te lasa sa te mai odihnesti? Cate saptamani ai? Cand ar trebui sa nasti?
Te pup si iti doresc sarcina cat mai usoara si sa treaca timpul cat mai repede si sa nasti un bb sanatos.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.web...om/user/mcrmiki
Miha[gravi]&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

#66
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 20:37

Draga Simina,
Ma bucur ca am gasit acest subiect pentru ca m-ai incurajat foarte mult si m-ai facut sa-mi fie rusine de temerile mele. Eu am 2 cezariene, nov 2002 si dec 2004,doua fete. Nu sunt insarcinata dar in fiecare luna ma gandesc "daca sunt"?[:p] Probleme majore nu am avut cu nici una dintre sarcini si chiar la ultimul control am intrebat-o pe dr ce parere are despre o a treia sarcina si mi-a spus ca e OK. Nu pot sa spun ca neaparat mi-am propus al treilea copil dar se poate intampla mai ales ca nu am nici trompele legate si nici sterilet.
Ma bucur ca esti bine si vreau sa spun ca te admir pentru curaj si pentru optimismul cu care privesti situatia. Sunt sigura ca Dumnezeu iti va da un copialas sanatos si frumos si vorba Evelinei "ne vom intalni prin parc"

Numai bine!
Carmen

#67
oanaralu13@yahoo.com

oanaralu13@yahoo.com

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 22:41

[hia]Simina[gravi],nu iti mai fa atatea griji.Am citit in revista "Mami" de luna asta ca e fals mitul celor trei cezariene.Se spune clar ca nu exista nici o limita in privinta numarului de cezariene,e adevarat pot exista complicatii care cresc cu numarul nasterilor,dar exista si cazuri in care unele femei au avut si 8 cezariene.
Iar riscul unei rupturi uterine e destul de mic.
Asa ca bafta,sa treci peste stres si sa ai parte de o sarcina usoara in continuare (am inteles din ce am citit ca in afara de tensiune te simti bine)si nastere usoara.
Stiu si eu pe cineva din Suceava cu 3 cezariene si se simte bine.
Nu esti singura,nici ultima.
Si nu fii complexata de ce spun cei de la locul tau de munca si al sotului.Am invatat pe propria piele,ca de obicei oamenii sunt invidiosi cand fac comentarii rautacioase[xx(].
Inca o data nastere usoara.
Pupici.[:X][pup]
Oana si [copil]Bianca Maria

#68
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 23:15

[grup]OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!

Draga mcrmiki[pup], deocamdata am probleme cu tensiunea, dimineata ma trezesc cu mainile umflate si amortite.Mana dreapta se dezmorteste cam la 1 ora de la trezire...[hia].
Mai incerc sa aman plecarea in Iasi la spital, deoarece luni 10 aprilie baietelul meu Andrei-Constantin implineste 5 ani si vreau din tot sufletul sa fiu langa el.[pup]Felicitari pentru ochii albastri din fotografie...ai pentru ce sa te trezesti dimineata .[flo]

Carmen, multumesc pentru mesaj, nu stiam ca exista un loc pentru suceveni pe acest forum.O sa va caut...[berica] Felicitari pt fetite, stiu ca este greu acum cand sunt micute dar cred ca o sa va aduca cele mai mari bucurii in viata voastra...[hopsieu][copil]

oanaralu13@yahoo.com, multumesc pentru incurajari.[flo] Adevarul este ca ma sperii destul de rau cand ma doare burta si contractiile apar in zona operatiilor...pana in Iasi fac 2,5 ore [auto]si chiar cu calmante riscul este major...[duel]dar nici in spital, departe de copilasi nu rezist mai mult de cateva zile...
Cred ca ai dreptate...unii chiar sunt invidiosi, dar numai noi stim cat de mult ne luptam ca sa trecem peste toate obstacolele [pic]

Acum sunt in saptamana 29, bebeul este tare cuminte si-l simt alaturi de inima mea. Copii sunt tare incantati de burtica mea si de cum face bebele "poc-poc" in burtica. [:I]
Acum suntem tare fericiti pentru ca am reusit sa facem impreuna "pacinta cu banza"[papica] si sincer sa va spun , cred ca mai bucuroasa sunt eu cand ii vad fericiti.[cina2]

Cu respect,
Simina [gravi]Diana [huta]si Andrei




#69
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 06:48

[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte.
Asa ca voi aceea ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!


Buna dimineta !
Din pacate nu ma simt bine...acum plec in spital in Iasi.Am tensiune mare 15/10 si nu pot respira.Copilul este f agitat.

Sper sa ma intorc saptamana viitoare...[hia]




Simina[gravi][q] Diana [huta]si Andrei






#70
geliza

geliza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 14 aprilie 2006 - 10:29

Sanatate multa Simina, iti tinem pumnii sa fie totul in regula si bebe sa mai stea



Eliza [gravi]22+[fetita]si Mara (24 ian 2002)

ticker bebe

________________________

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -