Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


346 raspunsuri la acest subiect

#51
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 26 martie 2006 - 22:44

Simina, cred ca sunt cat tine, am 27 saptamani. Si eu sunt la al treilea, dar i-am nascut natural pe primii. Esti o curajoasa [flo]
Ma amuza tare remarcile pe care le primesti.. nu se gandesc ca exista Dumnezeu? (sau poate nu, pentru ele[:D])
Doamne ajuta sa duci sarcina pana la capat si sa fie bine.

Ai dreptate si la faza cu tinutul picioarelor mai sus decat capul( sa nu mamanci sarat si conserve.. cica asta face sa se umfle picioarele, mainile)... dar mai stii cum e bine? eu de ex. numai pe dreapta dorm, asa ma simt bine, si cica in pozitia asta apas pe nu stiu ce vena.. bla bla.. corpul si bebe imi spun daca nu e ceva in ordine..[:)]
Si la multi ani pentru maine[flo]

#52
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 03:13

Simina, ce mult ma bucur ca sunteti bine, si tu, si bb!! Lasa, sa vezi cum trece timpul...o sa fie totul bine, sunt sigura!

Multa, multa sanatate si sarcina usoara si tie, Adriana!
Toata admiratia mea pentru voi, fetelor! [flo]

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#53
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 27 martie 2006 - 13:57

[s][s][s] si tinem pumnii sa fie totul foarte bine, sa ai un bb sanatos si sa te refaci foarte repede !



[pup][pup] de la o mamica invidioasa [;)]



________________________________________

Daria & [majoreta]Giulia (2004 08 16)

[floare3] Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX ! [floare3]

[foto] Supercopiii iulie/august 2004[colegi]

#54
simonela

simonela

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 00:44

Buna seara, fetelor! [hia]
Scriu pentru prima oara pe forum la despre copii.com. De citit citesc de mai multa vreme articole si povestile mamicilor despre nastere si cresterea copiilor, dar abia acum am timp si chef sa scriu si eu doua vorbe. Sunt foarte impresionata de toate mamicile si viitoarele mamici de 3 si mai multi copii!! Este foarte frumos ca mai exista si astfel de mame in Romania.
Eu am o fetita de 11 luni, Andrada Cristina, pe care am nascut-o natural si fara prea mari probleme, dupa o sarcina relativ usoara. Ne mai dorim inca un copil (sotul vrea si un baietel, evident). Sper sa se intimple minunea intr-un interval de timp nu prea indepartat, avind in vedere ca avem deja 32 de ani si cu primul copil am asteptat 3 ani pina am ramas gravida! Oricum suntem fericiti si recunoscatori lui Dumnezeu ca o avem pe Andrada - deja ne gindeam la tot felul de solutii: fertilizare in vitro sau chiar adoptie...
Sper ca de data asta Dumnezeu ne va aduce din nou bucurie in suflet mai devreme, adica sa nu mai treaca 3 ani...Vom vedea!
Ce vroiam eu, de fapt, este sa va transmit felicitari tuturor mamicilor curajoase, multa sanatate, sarcina si nastere usoare, fara complicatii si numai bine!!! Va admir si va respect!
Poate daca aveam si noi sub 30 de ani ne-am fi gindit si noi la 3 copii, asa insa...mi se pare cavom fi prea "batrini" atunci. Daca insa s-ar intimpla fara voia noastra, n-as avea suflet sa intrerup sarcina pentru nimic in lume. Chiar daca e greu cu multi copii, e si frumos, cred eu!
Adevarul este ca eu cunosc o singura familie care are 3 copii, in schimb cunosc cel putin 6-7 cupluri care incearca de ani de zile sa aiba copii si nu reusesc, fara a fi depistata o cauza anume!

Numai bine va doresc! [:)]


#55
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 11:20

[grup]“Sint frunze care nu cad si clipe care nu se uita"


Multumesc mult pentru urari.[cheers]

Am avut o zi plina de surprize placute.
Andrei[bonjovi] mi-a construit un castel f frumos iar Diana [copil]a fost cuminte, a mancat si dormit la timp"Ca sa creasca mare ca mama si sa coasa goblen...".Am primit multe telefoane dar si invitati. Sincer , [flo]a fost o zi in care mi-am dat seama cat de multa lume se gandeste la mine si asta mi-a dat increderea ca o sa reusesc sa trec cu bine prin toate.
Ma bucur ca sunteti alaturi de mine si pot sa discut in liniste cu voi.
Va doresc toate cele bune si voua![bis]



Simina[gravi], Diana[huta] si Andrei


#56
mira_m

mira_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 11:50

Pai, nu? Viata e frumoasa![pup][pup][pup]

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami [vampa] & minunea mea [ispita] ( mai 2004) [RO]

#57
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 13:23

Simonela, te asteptam cu drag la "Mamici de mai-iunie 2006" adica aici: http://forum.desprec...023&whichpage=1



Sarcina usoara si bebe perfect![flo]




Ioana [gravi]33 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004)



pozici

#58
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 15:32

Simina,
Ce bine imi pare sa citesc ca ai fost acasa de ziua ta![bis]
Iti admir curajul si iti doresc un bebe sanatos si o nastere cu refacere rapida![flo][flo]

In Suedia ni se dau o droaie de informatii sub forma de pliante si brosuri din care tocmai am citit ca problema cu umflatul picioarelor se intilneste in special la gravidele care au peste 35 de ani si dispare dupa nastere.
Aici se spune sa se odihneasca ori de cite ori se simt obosite,sa stea linistite in pat,sa reduca dar NU sa renunte complet la sare,iar daca continua sa prezinte umflaturi se recomanda spitalizare.

La intrebarea ta,copii mei sunt nascuti la diferente de virsta destul de acceptabile(zic eu)asa ca intre primii doi sunt 3 ani iar bebe nr.3 a aparut cind surioara a implinit 8 ani si fratiorul mai mare 5!
Eu nu prea stiu cum se descurca mamicile care au intre copii 1 ani sau 18 luni diferenta de virsta!

Cit despre intrerupere de sarcina,multumesc lui Dumnezeu ca nu a trebuit sa fac niciodata asa ceva!Sunt casatorita de 9 ani,am folosit NUMAI metode naturale de contraceptie(nu din motive religioase) si pina acum,nu au existat "surprize".Pentru noi fiecare copil e un dar de sus,si iti aprob si inteleg hotarirea de a risca pentru inca un bebe!

Ioana,despre problema financiara cu mai mult de 3 copii,sa stii ca aici e normal SA NU cumparam totul nou pentru bebe!
Eu de exemplu,am primit de la cumnate hainute si jucarii(chiar patut)pt.bebe nr.1,iar pt.bebe nr.3 am pastrat cite ceva de la fratiorul si surioara mai mare.In plus am tricotat si tras la masina hainute,sotul se pricepe la toate reparatiile fie masina,fie casa,amenajam singuri gradina,avem numai dulciuri si mincare preparate acasa,am facut chiar piine,chifle si alte minuni in concediile de maternitate.
Cred ca 3 copii incap perfect intr-o masina normala,intr-un apartament de 3 camere si sunt fericiti in vacantele la tara la bunici[:D]

Sotul meu provine dintr-o familie cu 5 copii si fiecare la rindul lor au acum intre 3-5 micuti,asa ca el a fost de acord sa avem si noi cam tot atitia![:D][:D]

Familia mea din Romania crede ca exagerez,insa eu am visat intotdeauna o familie mare deoarece nu am decit o sora si doua verisoare!

Si eu sunt "nebuna" nu numai pentru ca doresc mai mult de 3 copii,ci si fiindca sper sa incerc sa nasc vaginal dupa cezariana!

Aici s-a observat ca nasterea vaginala dupa 1 cezariana prezinta riscuri mai mici pentru mama decit cezarienele repetate,asa ca mai nou,doctorii suedezi incurajeaza FOARTE MULT mamele in directia asta![^]

Multa sanatate tuturor mamicilor si bebeilor
Mariana
mama Monicai(1998),a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)










#59
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 17:35

LA MULTI ANI SIMINA!, sa fi sanatoasa si fericita impreuna cu familia ta. Anul trecut am facut si eu 30 de ani si m-am simtit mult mai bine decat la 25, probabil mult mai implinita, mai realizata. Scuze de intarziere, dar sti cum se zice, mai bine maio tarziu decat niciodata.
Ma bucur ca sunteti mai bine, incearca sa te odihnesti cat mai mult, eventual gaseste pe cineva sa te ajute cu copii, sa te poti tu odihnii mai mult. Iti doresc sa treci cu bine peste aceasta sarcina si sa ne ti la curent cu noutatile.
Sunt incantata sa vad ca mai sunt destule mamici care au sau isi doresc mai mult de doi copii si ma gandesc cat sunt de superficiali in gandire altii, care dupa cum am mai spus se uita la tine ca la urs cand aud ca mai vrei inca copii dupa ce ai facut doi, dar pana la urma noi sa fim sanatosi.
Eu am deschis mai demult un subiect "de 3 x mama" pt. mamicile sau viitoarele mamici cu trei sau mai multi copii, dar nu a avut succes. Daca redeschid subiectul ati veni sa mai povestim pe acolo?
Va pup si va doresc numai bine!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.web...om/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

#60
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 28 martie 2006 - 19:11

simina La Multi Ani! cu intarziere! Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si multa fericire si iubire alaturi de familia ta!

Si iti urez multa putere sa treci peste zilele astea de stres.....ai sa vezi ca o sa fie bine pana la urma...

De curiozitate, la ce medic ai mers pana la urma, cine te supravegheaza?



Ana si Bianca-iubita

[foto]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -