Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


346 raspunsuri la acest subiect

#31
casandra

casandra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 25 februarie 2006 - 06:44

Simina, [pup]

#32
ama_kaly

ama_kaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 26 februarie 2006 - 01:13

Ina mi-ai dat noi batai de cap..[bang] Si care e procedura buna ca sa o verific si eu pe dr mea sa vad din ce categorie de dr face parte?[:D] [flo]



io[gravi] 31(fix) cu [baietel]Seby



[foto]Poze mami si bebe

Poze noi burtica si hainute Seby



Bebe


#33
dia_codat

dia_codat

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 14:26

simina2005, curaj o sa vezi ca o sa treci cu bine.

Cind am inceput sa citesc subiectul vroiam sa iti spun de sora mea (miraklucker). Dar vad ca ai aflat deja. Ai scris ca ai luat legatura cu ea pe PM.



Nu e asa de grav sa ai 3 cezariene. In plus diferenta vad ca e mai mare decit a fost la sora mea. (prima cezariana aug 2002, a doua nov 2004, a treia feb 2006).



Multa sanatate si sa auzim numai vesti bune de la tine.







Dia



Printesele lu mama

#34
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 15:13

Simina, va doresc multa sanatate si sa ai putere sa treci peste toate obstacolele care se ivesc. Asteptam vesti de la tine.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.web...om/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)

#35
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 27 februarie 2006 - 18:34

[hia]

Simina imi pare tare rau ptr copilul pierdut! E chiar aiurea sa pierzi un copil din cauza slujbei...Cand eram in facultate si eu ma gandeam ca trebuie sa imi aranjez viata si apoi sa am un copil...Eram dispusa sa dau tot ptr cariera...Acum dupa 2 ani in campul muncii gandesc total in alt fel...mi-am dat seama ca e chiar stupid sa pui pret pe o stare de fapt decat pe o fiinta...Oricum oamenii nu te apreciaza, mai ales daca esti binevoitoare! Asa ca hai sa ne apreciem noi primele si o sa vezi ca o sa fim privite cu totul altfel! Sigur o sa mai ai slujba...vor renunta la tine doar daca tu esti prea buna ptr o astfel de slujba! In acest caz vei avea sansa sa ajungi acolo unde iti este locul!
Te pup si iti doresc o nastere usoara!
Asteptam vesti despre tine si despre bebe!



Mihaela

#36
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 01 martie 2006 - 20:27

Cum de n-am dat eu peste subectu asta pana acum?
Teribila faza aia horror cu "da semnatura ca refuza intreruperea sarcinii"[bang]
Da daca ai o taietura orizontala si una verticala, cum e [:D], ca io asa am patit...si cred ca nu m-am saturat de cezariene[:D] La cate mai am dreptul?[:D]
Iar cat despre cum te priveste lumea daca esti asa prostuta sa vrei mai mult de doi copii, cand eram eu gravida cu Ioana, mai era o graviduta, fosta colega de liceu de-a mea, actuala colega de cancelarie...numa ca ea era la primul, eu la al treilea...toata lumea o intreba ce mai pofteste, cate ecografe a mai facut, cum misca bb, pe mine toata lumea se prefacea ca nu ma vede ca sunt insarcinata, desi eram in aceeasi luna...unii mai politicosi imi spuneau "curajoaso"...mi-amintesc ca in luna a opta m-am intalnit cu o fosta colega de facultate, si dupa ce am vorbit o jumate de ora, eu am zis ceva referitor la sarcina, si am vazut-o ca rasufla usurata "a, zice, felicitari, observasem, dar am zis sa nu fac vreo gafa...[:D]" ...penibil, nu?...de parca observase ca am ciuma, da a zis sa fie delicata.
Ei, hai , ca-mi varsai oful


Simina, stai linistita acasa, si incearca sa te menajezi cat poti, si mult curaj, nimic nu e intamplator[pup]. Sa ne spui cum a fost...

#37
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 13:58

[grup]OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!

Buna ziua!
Am revenit din spital, si pot sa va spun ca am multe vesti bune:
Am 25 de saptamani, copilul este baietel[copil], are greutatea normala si este bine dezvoltat dpdv al morfologiei fetale.[cool]
O veste mai putin buna este ca eu am Hipertensiune indusa de sarcina( tensiuni peste 15/7...),[ups] dar mi-am cumparat un aparat tip bratara cu care-mi pot verifica singura tensiunea( mai ales cand ma doare f tare capul). Ma doare si operatia pt ca copilasul este in prezentatie pelvina si loveste cu piciorusele in operatie.[box]
fdoina, ai mare dreptate, si eu mi-am pus de multe ori aceasta probleme: de ce al treilea copil nu are dreptul sa fie asteptat cu aceeasi nerabdare si bucurie ca si primul nascut?
Cred ca societatea in care traim s-ar bucura mai mult sa auda ca ai facut un avort decat sa vada ca ai curajul sa aduci pe lume inca un copil.[ups]
Recunosc, este greu sa cresti mai multi copii (chiar daca ai resursele materiale si financiare sa-i cresti pe toti[cool]), este adevarat ca timpul tau este impartit pt fiecare copil... si f ocupat cu problemele de ordin familial...[greutati]de fapt asta ma cam sperie si pe mine...dar si mai mult ma sperie ideea de a trai cu o astefel de "crima" pe suflet pt tot restul vietii...[duel]
mihaser, sper sa pot gandi si eu ca tine...,deocamdata sunt tare speriata...[dual]
mcrmiki, mcrmiki,dia_codat si tuturor fetelor va multumesc mult pt incurajari
Casandra, multumesc ca esti alaturi de mine...[pup]

Simina[gravi], Diana [huta]si Andrei



#38
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 14:24

Simina,

felicitari pentru baietelul din burtica ! Sarcina usoara in continuare si o nastere fara probleme cu refacere rapida, iar bb sa fie sanatos si mancacios si somnoros !

Da, esti o curajoasa, dar vei fi de 3 ori mai fericita decat cei care se uita mai altfel la tine [;)

(Cu tensiunea ... si io eram necajita ca nu depindea de mine, dar stiu ca-mi scadea cand ma plimbam seara, nu mult, dar totusi putin era mai bine)



[pup][pup]



________________________________________

Daria & [majoreta]Giulia (2004 08 16)

[floare3] Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX ! [floare3]

[foto] Supercopiii iulie/august 2004[colegi]

#39
raalucutza

raalucutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 07 martie 2006 - 22:05

multa sanatate tie si tie si bebelusului tau nenascut!la fel si pt ceilalti 2 copii ai tai!eu vreau sa iti spun atat!in locul tau as sta cumintica in spital si as avea grija de mine ca sa le pot oferii un viitor copiilor mei!fa ce trebuie sa faci dar sa vii cu vesti bune!

RAALUCUTZA[gravi]28+cu[fetita]CELESTINA http://community.web...user/raalucutza

#40
mariana_1976

mariana_1976

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 496 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 03:42

Simina,
In primul rind iti doresc multa sanatate si multa incredere ca CINEVA acolo sus te va ajuta.Nu stiu de ce unii doctori din Romania sunt impotriva unei a treia cezariene.Poate fiindca sunt de "scoala veche" si nu au experienta destula in asemenea situatii??[bang]

Eu am 3 copii,primele doua nasteri naturale si a treia cezariana pe orizontal.Operatia a fost facuta din cauza prezentarii pelvine.

Aici se fac atitea cezariene cite suporta peretele uterului.(uneori,dupa cezariene repetate, se subtiaza intr-atit incit devine transparent!)Dupa fiecare cezariana se examineaza acest perete si se apreciaza daca va mai suporta sau nu viitoare cezariene.

Despre ruptura uterina care ma intereseaza si pe mine(fiindca mai doresc 2 copii)am gasit urmatoarele:
-este mai frecventa daca se incearca o nastere naturala dupa cezariana
-procentul este de aprox.1% si se intimpla in special in urma contractiilor puternice.De asta nu este recomandata inducerea cu medicamente a nasterii daca ai o cezariana
-da,o simti,adica te doare ingrozitor!

Dupa cum am mai scris,cunosc pe cineva care are 5 cezariene si toate vertical!Ultima se datoreza faptului ca a ramas gravida desi avea sterilet.Intrebindu-l pe doctor ce va mai face in cazul unei a-6-a sarcini,i s-a raspuns ca o vor supraveghea cu mare atentie si dupa operatie nu are voie 4 saptamini sa faca NIMIC din ceea ce se numeste EFORT FIZIC,adica sotul va face mincare,va avea grija de ceilalti copii,va da cu aspiratorul,se va duce la cumparaturi,va intinde rufele,etc,etc!!

Da,cu trompele legate exista riscul crescut de sarcini extrauterine.Am auzit unele mame regretind legarea trompelor si chiar cunosc pe cineva care a facut operatia de desfacere a trompelor pentru inca o sarcina mult dorita!!De obicei daca se taie o portiune mai lunguta exista putine sanse de a mai avea copii,cu trompele indoite este o alta situatie,asa cum probabil te-ai informat deja.

Aici se prefera vasectomia,nu legarea trompelor fiindca prima alternativa este mai sigura dupa parerea suedezilor.

Despre perioada dintre cezariene mai mica de 1 an se refera la:
-cele care vor incerca sa nasca normal dupa o cezariana
-evitarea lipirii placentei de cicatricea uterina
-evitarea unei posibile si f.rare rupturi uterine
-evitarea mortii fatului in perioada uterina care creste cu cit nr.cezarienelor este mai frecvent
-evitarea unei alte cezariene care devine mult mai probabila daca intervalul dintre sarcini este prea mic si uterul nu a avut timp sa se refaca (asta pt.mamele care vor sa nasca normal dupa prima cezariana)

Eu(sa nu dati cu rosii)sunt pt.metodele naturale de contraceptie si ginecologul mi-a spus ca nu ar fi problema daca se intimpla vreun "accident" si ramin gravida la mai putin de 6 luni dupa cezariana,avind in vedere ca este prima.(sper si ultima,desi riscul cezarianelor creste in functie de nr.nasterilor!)

Despre problemele sarcinii tale,trebuie sa ai mare grija de tensiune si sa stai linistita,sa te odihnesti ori de cite ori simti nevoia,sa maninci desarat,sa eviti stressul si eforturile de orice fel.

Scuza-ma ca m-am lungit atit,cam astea ar fi informatiile pe care ni le dau aici

Astept sa citesc VESTI BUNE de la tine
sanatate multa tie si celor mici
Mariana







Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -