Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

A treia cezariana! - Asa a venit pe lume Teo...


346 raspunsuri la acest subiect

#21
pisi_ella

pisi_ella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 01:49

Uffffff.....nu poti sa te duci la alt dr???[bang] Daca erai in Bucuresti...alta era situatia! Dar e nebuna, mai...dr. aia a ta? Cum naiba sa-ti povesteasca asemenea orori??[bang][bang][bang][bang][bang]
Dar de ce ti s-a zis tie ca nu mai poti suporta o a treia cezariana? Atunci, cand ti-au legat trompele?? Ca dr meu mi-a zis ca mi-o face si pe a treia...cand ma hotarasc![:D]

[pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237

http://community.web...ser/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.




#22
mihaser

mihaser

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.792 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 10:54

[hia]

Felicitari Simina! Sa dea D-zeu sa mearga totul bine si sa ne anunti ca ai un bebelus sanatos si tu esti bine.
Stai linistita si nu te gandi la moarte! Tu aduci un copil pe lume...asta e cel mai minunat lucru si nu are nici o legatura cu moarte. D-zeu e mare si o sa te ajute sa treci peste orice greutate!
Cat despre cei care se uita crucis la tine ar trebui sa-ti fie mila de ei...sunt atat de inapoiati saracii! Si eu am avut probleme la servici...si sunt la prima sarcina. Cand m-am dus sa anunt ca sunt insarcinata mi s-a spus ca voi fi data afara. Atunci mi s-a facut atat de multa scarba incat am decis sa plec. M-au angajat niste prieteni si am avut o sarcina super fara stres, fara probleme! Asa ca tot raul spre bine! Totusi e bine ca in astfel de situatii isi arata adevarata fata!
Medicii pot spune multe, insa am ajuns intr-un stadiu de dezvoltare in care refuz sa cred ca nu pot avea grija de o a treia cezariana. Eu voi avea acest prim copil prin cezariana se pare si am de gand sa il fac si pe al doilea imediat dupa, cam la 1 an. Daca o sa mai imi dea D-zeu
si un al treilea copil o sa-l consider o binecuvantare, iar daca medicii o sa-mi spuna aberatii de genul asta o sa merg si o sa nasc in
Ungaria.
Mult curaj si sa stii ca sarcina depinde foarte mult si de noi, nu numai de medici!

Pupici,
[gravi] 34+

Mihaela

#23
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 13:00

Simina,
ma bucur ca ai deschis subiectul asta.
Am si eu o intrebare: operatia ta e pe verticala sau pe orizontala?
Prietenei mele, care a nascut acum prin cezariana aici in Japonia, a intrebat-o cum sa ii faca operatia. Daca o vrea pe vericala poate avea mai multe cezariane, iar daca o vrea pe orizontala maxim 3.
Si aici cind iti face cezariana trebuie sa semnezi tu si inca o persoana ca sa ti-o poata face.


Delia, Melany Aiko(02.09.2001) si Brian Akio(31.10.2003)
http://community.web.../user/melanyaki

#24
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 18:29

Simina, sa-ti dea Dumnezeu putere si rabdare! Eu zic ca daca ai putut sa ramii insarcinata cu trompele legate, e numai din voia Domnului asa ca lasa-te mai departe in voia Lui. Sigur, nu trebuie sa faci excese, dar ai incredere ca va va purta de grija atat tie cat si copilasului.
Si eu am 3 cezariene la distanta de doi ani fiecare. Am avut si eu parte de fel si fel de priviri, discutii, chiar comploturi, dar n-am avut nicio clipa sentimentul ca mi se poate intampla ceva rau. Dumnezeu a fost cu mine de fiecare data. Ma gandesc chiar la a patra ca n-am vrut sa-mi leg trompele, desi, asa cum am zis, se complotase cumva fara stiinta mea. Cred insa ca o sa-mi schimb doctorul care, desi a mai facut 4 cezriene la alte paciente, pe mine ma dadea exemplu de fiecare data cand mergeam la spital de inconstienta. Si bineinteles ca fiecare isi dadea cu parerea, ba ca sunt pocaita, ba ca sunt maritata cu un arab, si cand le spuneam ca nici una, nici alta, ii bagam in ceata. Ce greu e sa fii tu insuti in ziua de azi!
Te astept sa vorbim oricand despre asta.
Chiar n-ai putea sa vii in Bucuresti sa nasti?

Irina & trupa

Ceea ce la oameni nu este cu putinta la Dumnezeu este cu putinta.

#25
mira_m

mira_m

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 21:21

Simina, sanatate multa si ai incredere in sufletul tau si in Dumnezeu, nu in medici!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami [vampa] & minunea mea [aerob] ( mai 2004) [pegeam]

#26
simina2005

simina2005

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 408 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 11:22

[grup]OAMENII S-AR PUTEA SA NU-SI AMINTEASCA EXACT CEEA CE AI FACUT SAU CEEA CE AI SPUS, DAR INTOTDEAUNA ISI VOR AMINTI CUM I-AI FACUT SA SE SIMTA!!!

Buna dimineata![hia]
Este ultima zi acasa, inainte de a pleca la spital si incerc sa traiesc din plin fiecare clipa.
Mai intai s-a trezit Andrei[bonjovi] pentru a pleca la gradinita.Somnoros si plapand, l-am mangaiat si pupacit pana a "facut ochi" si i-am spus ca trebuie sa se trezeasca deoarece sunt desenele animate preferate de el...A alergat in sufragerie, apoi la baie, a mancat si acum este plecat cu sotul la gradinita.
Intre timp "a facut ochi" si Diana.[copil] Incercand sa-si dea carliontii din ochi intreaba "Unde...mama?".Vine alergand si se cuibareste la pieptul meu.Este calduta, somnoroasa si dulcica...un pui de om.
Copii mananca in liniste iar noi savuram cate un ness...[cina2]afara este o zi racoroasa de februarie...este Dragaica, ziua indragostitilor in Romania...

Multumesc mult pentru incurajari![flo]
Merg cu inima impacata la spital, simt ca nu mai sunt singura in lupta mea cu viata pentru viata...[hippi]

pisi_ella, am o doctorita deosebita la spitalul din Iasi,[cool] dar problemele mele medicale dpdv al sarcinilor au un istoric lung cu o lupta disperata pentru a avea proprii mei copii(inca am actele pt adoptie...)
mihaser, mie mi-a murit primul copil din cauza serviciului...[biz]cat mai putin Concediu medical, sa fac cariera...Acum stau in CM pana nasc, daca o sa mai am serviciu dupa, numai Bunul Dumnezeu stie. Sincer acum, am un serviciu f bine platit, muncesc cu placere si este exact in domeniul meu ...[bang]
Bubu, cezarienele mele sunt ambele pe orizontala, am semnat pentru tot, dar eu stiam ca cezariana pe orizontala este mai rezistenta decat cea pe verticala[:I]( se fac taieturile in cruce...pielea de la suprafata se taie pe orizontala, muschii se "desfac" pe verticala iar uterul se sectioneaza iarasi pe orizontala...este o operatie mai complicata dar mai rezistenta si mai estetica)
bagoiu,[pup] ai surprins f bine atmosfera din spital, in plus ma simt aiurea [pic]din cauza ca toti sunt uluiti de sarcina mea si probabil se comenteaza... Ma bucur enorm pentru tine si pentru copii vostri. Va doresc multa sanatate si liniste sufleteasca ca sa va puteti creste copii cu demnitate si mandrie...
mira_m, multumesc pentru urari...eu cred ca Dumnezeu se foloseste de medici pentru a face bine oamenilor si uneori chiar pentru a face minuni...
Sper sa-mi iasa analizele bune si sa pot reveni acasa pana la 7 luni(32 de saptamani)..., dupa 7 luni voi sta numai sub stricta supraveghere medicala[medic]
Va doresc tot binele din lume! [bis]


Simina[gravi] Diana (30.05.2003)[huta] Andrei(10.04.2001)



#27
bubu

bubu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 12:06

Simina,
Multumesc pentru raspuns. O sa vezi ca dracul nu e asa de negru. Multa rabdare si iti doresc ca analizele sa iti iasa bune.


Delia, Melany Aiko(02.09.2001) si Brian Akio(31.10.2003)
http://community.web.../user/melanyaki

#28
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 16:34

Bubu, e exact invers . Adica orizontale faci cate vrei, la verticale e mai problematic. Cat despre taiera muschilor...nu stiu cum e la Suceava dar mie in Bucuresti nu mi i-a taiat nimeni. Pielea se taie, muschii se dau la o parte cumva si apoi uterul se taie.



Simina, dar de ce te duci la spital ca eu nu inteleg? Ai probleme grave cu sarcina? Si daca nu sunt, ce sa cauti in spital "neaparat" dupa 32 de saptamani? Nu poti doar sa te duci saptamanal la consult , de exemplu?




Ioana [gravi]28 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004)



pozici

#29
ama_kaly

ama_kaly

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 24 februarie 2006 - 23:37

Interesant subiect ca si eu vreau vreo 3 copii, tot nascuti prin cezariana..[:D]

inaioana nu toti doctorii fac acelasi lucru la operatia de cezariana?Adica unii taie si muschii, altii nu?[alcool] Ca eu credeam ca e o procedura stas..nu adaptabila dupa fiecare medic in parte..[bang]




io[gravi] 30+ cu [baietel]Seby



[foto]Poze mami si bebe

Poze noi burtica si hainute Seby



Bebe


#30
inaioana

inaioana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.931 mesaje

Postat 25 februarie 2006 - 00:56

Ama, nu e deloc o procedura stas. Unii fac porcarii si altii fac treaba ca lumea![:D]



Ioana [gravi]28 saptamani cu Serghei[copil] si [zana] Katja (30 martie 2004)



pozici


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -