Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe de 4 luni nu stie sa adoarma singurel


69 raspunsuri la acest subiect

#11
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 14:49

Oana dar l-ai supravegheat si noaptea cand l-ai pus sa doarma pe burtica? [:-@]
Cat despre ceaiul de tei si ulei [:-@] de acord cu denitel


#12
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 15:23

denizel are dreptate cu ceaiul de tei ... eu i-am dat Sofiei timp de 3 zile 2-3 lingurite la sfatul pediatrului ( era ragusita de la tipetele prea inalte [:D] ) si atat, nici vorba de cantitate mai mare.

R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 )

"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."


#13
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 15:34

Citat:
citat din mesajul lui Serialbastre
Cezara mea are un an si sapte luni si nu a mai adormit singura de pe la 1-2 luni. A avut o perioada in care adormea numai in brate, dar cu adultul musai in picioare si eventual, mergand. Am pus pe seama colicilor si a acomodatului cu lumea asta mare si a mers asa vreo 2-3 luni. Apoi adormea numai pe mine (lunga perioada, pana pe la vreun an). Nu a fost usor ca deja era greuta si abia respiram pana adormea, dar altfel nu vroia sa doarma neam. Acum adoarme langa mine (sau tati daca nu-s eu prin preajma) si apoi o mut in patut. Cand se trezeste (peste noapte sau dimineata) vine singura in pat la noi. Acum ne vom muta si va avea camera ei, cu siguranta va dura pana se va obisnui, dar sper, incet-incet, sa adoarma singura. Din pacate, am scris doar asa ca experienta personala, nu stiu cum sa te ajut. [:)]Andreea si [copil] Cezara - Ilinca (2.06.2009)Cezara e chic! [hippi]In bucataria mea
asa si la noi, am avut o perioada cind dormea daca o plimbam in brate in ritm sustinut, ea cu capul pe umarul meu, apoi o scurta perioada cind adormea in patut in timp ce eu o tineam de minuta si ii cintam (pe vremea cind patutul nu era coborit si puteam sta pe un scanu linga ea), apoi adormit la sin in timp ce o alaptam culcat in patul mare si mutat apoi in patutul ei. Si acum adoarme linga mine (indiferent cu alaptat seara si fara alaptat la prinz. A mea cind se trezeste noaptea tb sa o scot din pat si sa o pun linga mine + alaptat) iar de cele mai multe adorm si eu linga ea.off topic: Andreea, sa inteleg ca nu mai doarme in patut de bb cu gratii sau ati scos citeva gratii sa se poata da jos ? intreb pt ca tare mi-ar place sa nu mai folosim patutul cu gratii si sa doarma in patul mare (lat 140) din camera ei dar mi-e frica sa nu cada"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)

#14
Serialbastre

Serialbastre

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.358 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 15:46

Agnes, am dat jos o laterala a patutului, iar sotul meu a pus doua stinghii in partea de jos.

Uite aici: http://picasaweb.goo...828351987357362

Nu a cazut niciodata din pat, in primele zile ii puneam niste perne mari alaturi de patut. A cazut ea din patut cand se juca, din neatentie ... dar asta e alta discutie.



Si noi pe vremea cand o adormeam mergand prin casa, trebuia sa avem viteza, nu mergea la pas de plimbare. [:D]



Andreea si [copil] Cezara - Ilinca (2.06.2009)



Cezara e chic! [hippi]



In bucataria mea





#15
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 17:01

e posibil sa fi intervenit o schimbare in programul lui, pe care voi sa n-o fi sesizat. si se poate ca deja sa fie prea obosit cand vreti voi sa adoarma.
sau sa fie prea stimulat si sa-l oboseasca asta.
relax, relax, relax si un pic de atentie la el, sa sesizati schimbarile [:)], pentru ca bebelusii isi schimba foarte des programul la varste asa mici.
incercati sa nu-l mai lasati sa planga si sa nu mai "incercati sa-l adormiti" mai curind prestati ceva activitati linistitoare si o sa dea el singur semne de somn.
repet, e posibil ca el sa fie deja fff obosit, la al meu, daca ii saream ora de somn plangea de nu stiam pe unde sa scoatem camasa.

#16
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 17:27

Da mai..dar eu folosesc ulei Jonson cu levantica..nu ulei concentrat[bang] eram sigura ca "prietenele mele" de aici o sa sara in sus..iar in ce priveste ceailu de tei...cat ceai bea un bb??? Al meu niciodata n-a baut mai mult de 30-50ml /zi asta vara...dar nu mai zic nimik..bine k sunt altele mai experimentate!

#17
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 17:38

Si Luisea..da..noaptea l-am supravegheat..pt ca spre deosebire de alti copii..al meu pana la 3 luni nu inchidea un ochi noaptea..asa ca stateam ori eu ori sotul cu el si ziua doar eu...Copilul meu e sanatos si l-am crescut fara nici un ajutor de la mama/soacra sau altceva...asa ca sincer cred ca n-am fost o mama chiar asa de rea si inconstienta...Cand l-a pus sotul pe burta eu mereu ma certam cu el...dar atata timp cat il supraveghezi nu are nimik..si daca incepe sa-si tina capul nu mai sunt sanse de sufocare decat daca lasi ceva in partu*(patura, jucarii de plus sau mai stiu eu ce)..eu una nu-l invelesc noaptea pt ca la mine e cald..iar jucarii de plus nu folosesc)...Baiatul Alexei e deja mare (4 luni)..eu refuz sa cred ca un bb la 4 luni se sufoca daca il lasi pe burta nesupravegheat...al meu la 4 luni deja se rostogolea de pe o parte pe alta.


#18
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 17:41

daca bebe suge la san n-are nevoie de nici un ceai.


#19
Nicoleta_M

Nicoleta_M

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 17:42

E posibil sa se trezeasca cand il pui in patut pentru ca patutul e rece. Incearca sa il adormi intr-o paturica si cu tot cu paturica sa il pui in patut, dar nu inainte de a te asigura ca a adormit bine..Noi asa facem si nu se mai trezeste.

#20
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 14 ianuarie 2011 - 18:07

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
Da mai..dar eu folosesc ulei Jonson cu levantica..nu ulei concentrat[bang] eram sigura ca "prietenele mele" de aici o sa sara in sus..iar in ce priveste ceailu de tei...cat ceai bea un bb??? Al meu niciodata n-a baut mai mult de 30-50ml /zi asta vara...dar nu mai zic nimik..bine k sunt altele mai experimentate!
1. Ulei Johnson cu levantica e cu totul altceva fata de ulei de levantica, asa cum ai spus initial!!Daca tot dai un sfat, incearca sa-l scrii astfel incat sa nu pui in pericol vreun bebelus.2. vai, ce putin... 30-50 ml/zi [alcool].Incearca tu sa bei un kil de ceai de tei/zi si spune-ne apoi cum te simti [bibe].Dar, dupa cat esti de sigura ca e bine sa-ti sedezi copilul cu plante medicinale, probabil ca si ceaiul de tei e un sfat provenit de la minunata si performanta echipa de medici cu care colaborezi [:-@].
~Lumea ar fi mai frumoasa fara macelari~



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -