Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tratamente homeopatice la copii


227 raspunsuri la acest subiect

#11
anella

anella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 08:48

Carmen,si eu sunt din Iasi si sunt interesata de un medic homeopat pentru baiatelul meu(un an si opt luni).Am cautat pe net zilele trecute de mi-a venit rau dar n-am reusit sa gasesc niste date concrete (cabinete,nume de doctori,nr de telefon etc)despre homeopati din Iasi.Daca tu deja esti multumita de dr tau te rog spune-mi si mie despre cine este vorba,da-mi un nr de telefon sau alte relatii.
Multumesc anticipat.

mama de DODO

#12
iulia_b

iulia_b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 09:50

Carmen, pliizzz...vreau si eu un pm cu numele medicului. Merci frumos.

#13
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 10:49

quote:
Originally posted by Stinu
Din fericire pediatra noastra este si homeopata asa ca avem noroc ,eu il tratez pe Vladut eclusiv homeopat si sunt multumita .Sotul meu face un tratament homeopat pentru o boala foarte rara de piele si da roade ,dupa ani de tratamente grele si ca bani si ca repercusiuni asupra organismului lui .Ajunsese de facea analize de sange o data la 10 zile ,va inchipuiti ce "benefice" erau medicamentele respective pentru ficatul lui . Daca se imbolnaveste copilul il trateaza tot homeopat .Acum fiecare stie ce e mai bine pentru copilul lui .Iustina ,mamica lui Vladut,6 ani si 1/2 si a Anei ,8 luni
Stinu, chiar da rezultate ??? te rog frumos daca se poate trimite-mi si mie ceva date de contact ale doctorului vostru, am si eu probleme.6 ani - 14 februarie 2006

#14
denis

denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 14:21

Iustina (si nu numai tu, oricare alte fete care imi puteti recomanda...)
Si eu vreau, pt Bucuresti, coordonatele unui medic homeopat. De preferinta medic pediatru pt puiutul meu, dar ar fi super sa fie in acelasi timp si medic de familie, sa ne inscriem cu totii.
Eu una sunt o adepta convinsa a tratamentelor naturiste si homeopate, atat pentru noi, cat si pentru copil.
Dar n-am gasit inca un medic potrivit. Prefer sa merg la sigur, adica la recomandare.

Pupici
Denisa, mami lui Cosmin

#15
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 15:53

Siminaf,

uite complicatiile:

1. A inceput cu mucisori simpli, tratati cu Eurespal 5 zile,a inceput sa faca febra, am trecut pe antibiotic Ceklor(rosu in gat), febra in continuare sub antibiotic, febra 40, am ajuns la spital dupa 7 zille de Ceklor- diagnostic: Puroi pe amigdale, otita, puroi in urechiuse, tartat IV cu branula in manuta cu sulperazone si gentamicina.

2. A inceput la fel cu mucisori simpli, fara altele, dar direct cu febra, i-a dat Ceklor(bata-l vina) ca nu i-l mai dau vreodata, la finalul tratamentului dupa 5 zile la control, puroi in gat, si/ sau ceva ciupercuta in gat( care nici nu stim daca a fost) continuat antibiotic FROMILID5zile, Zinat 7 zile, final branula in manuta Cetriaxon 7 zile.

Deci Simina, ma temeam si de niste mucisori in gat, asa ca am dat fuga la homeopat,dar doream un homeopat care sa accepte si antibiotice daca e cazul. Nu ca as fi adepa antibioticelor, dimpotriva , nu vreau sa ii dau, dar daca e necesar,ce ma pot face???

Asa au stat lucrurile la noi. Sper sa fie mai bine de acum inainte,
Sanatate tuturor.


Marcela si Bianca cea cuminte (05.07.2004)

#16
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 17:12

sincer, cind am postat mesajul speram in postari ale mamicilor cu experienta in ale dusului copilului la homeopat, speram intr-un schimb de impresii. io mi-s insistenta de felu` meu, poate nu sper degeaba

anella, nu ai pm ca sa-ti pot trimite, da-mi o adresa de mail

iulia, trimis

bafta si rezultate bune!







Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

#17
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 21:59

Pai, Marcelle, astea nu-s complicatii de nerezolvat!!! In primul rind remediile homeopate nu se dau in acelasi timp cu antibioticele. Cine ti-a zis asa ceva nu avea habar de homeopatie. Clar. Intii termini tratamentul cu antibiotice, daca tot l-ai inceput si ai distrus sistemul imunitar al copilului, apoi faci tratamentul homeopat, ca sa refaci sistemul imunitar si sa rezolvi si afectiunea de baza. Simplu, nu?



Pe Deiu meu l-am dus la colega mea homeopat despre care am scris mai sus de cite ori mi s-a parut ceva in neregula. Desigur ca nu de fiecare data a fost de dat si un tratament. Colega mea fiind si pediatru, stia mai bine sa "umble" cu copiii decit mine. Dar de cite ori ii dadea un remediu, copilul meu era bine in doar citeva zile. Deiu a luat antibiotic de 3 ori in viata lui (de fapt prima data a luat Cotrimoxazol, care nu este antibiotic) si inca o data aici, pt. o masea umflata urit de tot. Atit. In rest, copil sanatos, nu raceste, nu tuseste, nu tu gripa, diaree, ceva acolo... nimic. Multumesc lui Dumnezeu. Om vedea cum o sa fie de acum incolo cu Raluca, mezina. Dar tocmai de asta si vreau sa fac studii in acest domeniu.



Sanatate piticutilor scumpi! [pup]









Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca



Virsta bebe2

Virsta Deiu





Home, wherever you are...



Excursie la Lake Arrowhead

Laguna Beach

Beach Cities

Noi 3, cu Raluca in burtica

#18
carmenp

carmenp

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.109 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 22:56

la ilinca ultima data remediul si-a facut efectul imediat, a doua zi (o saptamina nu mincase mai nimic si voma cam in fiecare zi) asa ca, celor care nu cred in homeopatie asa cum nici eu nu am crezut, va spun eu ca da rezultate... nu va zic cit antibiotic a luat ionut[xx(][xx(]...



Carmen,Ilinca&Ionut

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

#19
Siminaf

Siminaf

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.901 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 02:24

quote:
Originally posted by carmenp
la ilinca ultima data remediul si-a facut efectul imediat, a doua zi (o saptamina nu mincase mai nimic si voma cam in fiecare zi) asa ca, celor care nu cred in homeopatie asa cum nici eu nu am crezut, va spun eu ca da rezultate... nu va zic cit antibiotic a luat ionut[xx(][xx(]...Carmen,Ilinca&Ionut tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Carmen [flo2] [cool] [pup]Si sanatate la copilasi!Simina & Andrei (Deiutzu) & RalucaVirsta bebe2Virsta DeiuHome, wherever you are...Excursie la Lake ArrowheadLaguna BeachBeach CitiesNoi 3, cu Raluca in burtica

#20
denis

denis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 13:35

Fetelor, revin si eu cu rugamintea mea

Sa nu va zbrotositi la mine daca-s prea insistenta...da chiar vreau si eu, de la fetele din Bucuresti coordonatele unui medic homeopat. De preferinta medic pediatru pt puiutul meu, dar ar fi super sa fie in acelasi timp si medic de familie, sa ne inscriem cu totii.V-am zis, cred in homeopatie si in tratamentele naturiste...deci, faceti o fapta buna si cu mine si trimiteti-mi pe PM date despre pediatrii homeopati ai puiutilor vostri de care sunteti atat de multumite...
Pupici
Denisa, mami lui Cosmin


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -