Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ghiocei-Martie-Aprilie 2009 *(89)*


224 raspunsuri la acest subiect

#21
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 00:45

GATA eu chiar plec...ca ma intind ca baba la usa inchisorii[alcool]



novus - btw...nici eu nu ii dau branza decat f f rar pt ca nu ii place(singura combinatie acceptata a fost cu cartofi si galbenush de ou),i-am zis pediatrei si nu a comentat nimic. de aici trag concluzia ca e ok in cazul nostru



[copil]

25 martie 2009




#22
Kea

Kea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.920 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 00:46

Mariana bine ai revenit![flo] Am vazut si eu pozele, Maya e un bebe tare dulce! [pup]

Karina, felicitari!!![pup] Ce ma bucur cand scrieti ca sunteti insarcinate, parca as fii eu![:D] Vad ca Olga doar ne facea in ciuda ca o sa ne-o ia inainte.[:)]

Sa va zic, vroiam sa iau o pauza de la forum, dar iar m-am intors din drum, ca sa va multumesc si eu ca existati, asa cum a facut si Ayla.[pup] Vad zic imediat si de ce. Azi, keutu era intins in carucior langa mine (in casa). Eu agitam sticla cu lapte cand am vazut ca s-a inecat cu saliva. L-am luat repede sus si l-am batut pe spate, nu-si revenea, atunci mi-a venit in minte ce spunea Dodo[pup] ca a facut cand s-a inecat Iza. Chiar de picior nu l-am scuturat, dar l-am tinut oblic, cu capul in jos, in timp ce il bateam pe spate, il ridicam, iar parea ca se ineaca, l-am mai pus de vreo doua ori cu cu pieptul pe picioarele mele, si l-am lovit pe spate (asta cred ca am vazut intr-o carte) si pana la urma si-a revenit, dar eu simteam ca ma lasa picioarele. De asta vroiam sa va multumesc, ca-s multe lucruri pe care le citim in carti, dar pe care nu le retinem, sau nu ni le amintim mereu cand avem nevoie. Dar mie una in momentul ala, in sperietura aia mi-am amintit ce a facut Dodo, nu ce scria in nu stiu ce carte, sau mi-am amintit si asta, dar nu in prima faza. Si va spun drept ca desi asta ar trebui probabil sa citim prima data, tehnicile de prim ajutor, eu numai mi-am aruncat privirea peste ele, mi se parea sa e echivalent cu a cobi, prea multa aprofundare.[:I] Sunt poze in cartea de pe mailul comun, mama si copilul de Elizabeth Fenwick, la pagina 234, daca vreti sa vedeti exact cum trebuie procedat.
In concluzie, si daca ma mai hotarasc sa iau pauze, o sa va citesc din umbra, m-au ajutat multe informatii din ce s-a discutat aici de-a lungul timpului. Va pup pe toate![pup]

Asa, daca tot m-am apucat de scris, sa mai spun una alta.[:)]

Keutu creste! Stiu ca stiti, dar chiar are o faza acum in care creste. De cand e mic, am observat ca are perioade in care doarme mai mult si dupa aceea face ceva nou. De cateva zile si cand e treaz se freaca la ochi, casca, se cuibareste la pieptul meu de zici ca-i frant de oboseala. M-am speriat, ca asa fac eu de obicei, desi mi-am amintit ca a mai facut asa, dar pana acum n-a fost asa evident, pt ca fiind mai mic, nu facea el prea multe chestii cand era treaz. Asa ca acum sunt tare curioasa ce urmeaza.
Si am dubii ca ii raman ochii albastri. Nu stiu ce sa zic, poate daca gasesc ceva poze din ultimele zile in care sa se vada mai bine vi le arat sa ziceti si voi, ca eu ba vad albastru in fata ochilor, ba nu.[:I]

Mona parca zicea de jucariile cazute e jos. Eu am spalat constiincioasa la inceput tot, apoi cand am vazut ca eu i le dau si el le si face vant, le spal numai pe cele pe care stiu ca le molfaie cu pofta.

Si mai aveam de scris, dar nu mai stiu ce.[:I]

Keutu cheliutu

#23
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 00:47

Asaaa....intru cit de scurt o sa pot la raport. Nu stiu nik din ce s-a intimplat pe aici, oi recupera cindva.

Luni dimineata ni s-a prescris antibiotic. Luni la prinz Ilinca a facut febra. Luni seara am inceput sa ii dau antibioticul.
Marti dupa-masa am fost iat la doctorita pt ca avea in continuare febra. Mi-a spus ca abia daca dupa 4 doze de antibiotic nu scade febra trebuie sa schimbam antibioticul, sa o sun azi la 17 ca o sa fie la nush ce congres da vorbim la telefon.
Nu a scazut febra. Am sunat-o azi sa ii explic ca Ilinca face in continuare febra PE CARE O TIN SUB CONTROL CU ANTITERMICE. Partea asta cred ca nu a inteles-o. La 17 ea ma trimite cu copilul la UPU sa ii puna perfuzie sa scada febra. Si imi zice ca trebuie schimbat antibioticul dar nu stie cu ce, ca i l-a dat pe cel mai "prietenos" avind in vedere parametrul hepatic bulit...ca nu gasesc pe nimeni disponibil pina luni, ca toata lumea e la congres. NO SHIT!!! Si sa ma duc la UPU ca numa dr de garda e acolo.

Decid ca nu e cazul sa ma duc la UPU. Copila e vesela, la 38,8 ii dau antitermic, reactioneazala el, dupa vreo 8 ore o luam de la capat...dar asta e.
Intind antenele (in paralel cu restul familiei) sa gasesc un pediatru ne-congres-it. Gasesc in final pe cineva (multumesc mababei, dar dura prea mult sa apuc o prima programare la madam cu pricina).

Dupa vizita pediatrului mi-au placut (si am "aflat" urmatoarele):
- analizele facute sint de tot kktul, nu numai eu m-am mirat ca laboratorul spitalului nu indica si valorile normale pentru parametrii aia (valori care variaza in functie de kiturile si aparatele folosite)
- este imposibil ca din doi parametri hepatici unul sa fie perfect si celalalt sa aiba o valoare absolut haotica
- sideremia, hematocritul etc nu sint in Groapa Marianelor, sint in cel mai rau caz la limita inferioara (din nou deficiente de interpretare din cauza absentei limitelor minim-maxim pe buletinul de analiza)
- VSH-ul nu indica in nici un caz o infectie, mai ales una atit de grava ca infectia urinara
- hemoleucograma (mai precis seria alba) se stabilizeaza la copii la aprox 6 ani.

In plus:
- desteapta aia a vazut pe antibiograma augmentin, si a recomandat o alta ampicilina; augmentinul contine intr-adevar ampicilina dar si acid clavulanic, care mai face el niste trebi pe-acolo, nu e pus ca sa dea gust de cirese. Pe cale de consecinta probabil ca deocamdata ampicilina este compromisa pentru seria asta de crocobaui. Daca pina miine dimineata nu ii scade febra, avem recomandat sa luam altceva.
- fiica-mea e rosie in git si ar trebui sa fiu multumita ca nu s-a procopsit cu altceva la citi medici a vazut saptaminile astea
- fiica-mea a luat prea putin vigantol pina acum

Si ca sa fie multumirea completa, omul i-a zis maica-mii ca BEBELUSUL ALAPTAT LA SIN NU ARE NEVOIE DE ALTE LICHIDE si ca diversificarea trebuie facuta pas cu pas, fara graba,tinind cont mai mult de gusturile copilului dcit de ce scrie in carte.

Deci asadar si prin urmare, nu am terminat cu boalele dar sper de data asta ca sintem pe drumul cel bun.
Gata, am fugit la nani. Iertati-ma ca nu sint la curent ce si cum, dar zau daca am avut vreme de forum.
Pumpicei!

______________________________

If you can't say something nice, then don't say nothing at all

"In a world filled with hate,we must still dare to hope.In a world filled with anger,we must still dare to comfort.In a world filled with despair ,we must still dare to dream. And in a world filled with distrust,we must dare to believe."-Michael Jackson

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#24
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:07

Citat:
citat din mesajul lui aris26
ayla - am uitat sa mai iti raspund la o dilema. eu zic ca nu are importanta ce tratamente a luat sotul tau. la fecundare functioneaza regula selectiei naturale si din cele cateva milioane de gigei pe cm patrat doar unul singur,cel mai cel ajunge la destinatie(probabil ala cu trandafirii). ginecologul meu nu m-a intrebat niciodata ce tratamente ia sotzul si e un tip f grijuliu in mod normal. la spermograma au aparut o gramada de forme atipice dar cica e normal sa fie si dinastia ciumpalii dar cica nu ajung sa isi faca treaba[:D]
Doamne, Aris, esti nemaipomenita.[:-)))][:-)))]Ciumpalii? [:-)))] Pai la noi n-au fost "milioane de gigei" ca data trecuta [xinpat] Daca ala singur, cu trandafirul in dinti, o fi fost si ciumpaliu?[alcool] Ala e baiu, ca neurologul lui azi a facut niste ochii, cand a auzit de sarcina...sau asa oi fi interpretat eu reactia.[:-@] O fi crezut saracu om ca taman la el pe sectie l-om fi proiectat pe bebe...nu stiu. A zis ca daca ar afecta, si ar avea efect teratogen, in cel mai grav caz ar avea "anencefalie" si s-a elimina in primul trimestru. Si cautai si io sa vad ce-i aia si [ups][help] cum sa faca un tip intelijent ca tac-su asa copchil?[alcool] Eu stiu ca dr incerca sa ma linisteasca putin, ca afectul teratogen nu va duce la un copil cu handicap, pt ca sarcina nu va supravietui, dar, atata mi-a trebuit. M-am enervat azi si pe Alex, si pe situatie, ca m-a luat cu intepaturi si dureri de burta, de am placet de la spital. Tot dr asta mi-a zis unde sa ma duc maine la un ginecolo, ca as vrea si sa nasc aici. Si se face un test, CVS il cheama (chorionic villus sampling) asemanator amniocentezei, dar care se face din saptamana 11.Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i969.photobucket.com/albums/ae180/Fluturas2s2/Alma/captionit163739I467D32-1.jpg"]Alma[/url]Aprinde o lumanare in memoria Almei. Viata merge inainte...Iar apoi ii voi multumi Lui Dumnezeu pentru tine si nu-i voi cere nimic altceva, decat o alta zi

#25
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:18

Vezi, mai, pisicoantzogri in cate belele te pot baga medicii astia, ce-si mai dau ei cu stangu'-n dreptu'...

Cat despre febra, antibiotice etc: ai zis ca mai citesti din cand in cand pe attachment parenting, daca intri pe subforumul "sanatate" sunt cateva topice pe tema asta cu unele idei interesante. Uite si un link direct:http://attachmentparenting.ro/cms/front_content.php?idcat=19&idart=81

Eu mi-am dat seama ca sunt AP prin instinct abia dupa ce am citit despre ce e vorba; imi dau seama ca eu chestiile promovate de AP le faceam c-asa mi se parea mie normal, nu fiindca citisem (ma refer la chestii gen alaptare la cerere (nu la program-sinistra inventie!!), ne-lasat copilul sa planga (conform indemnurilor destepte:"lasa sa se invetze minte, santajistul! lasa ca nu moare de plange 10 minute!") etc. Ca de ex. partea de co-sleeping nu i se potriveste lui Sophiphi. Sa va zic ce a facut azi: la amiaza eu muream de somn (dupa trezirile "de rigoare" de noapte)dar ea avea chef de joaca. O pun in pat langa mine cu gandul ca io dorm, orice-ar fi, asa, imbracata, neinvelita, numa sa trag un pui de somn. Vazand ca se tot hlizeste la mine si ma trage de par i-am intors cu tupeu spatele. Simteam eu ca de indignare da din picioare si duce ceva lupte, dar n-am stiut ce face. Cand dupa un pui foarte relativ de somn ma intorc spre ea, vad numa niste picioare. Capul ii era la mine in fund!

In fine. Ma bucur ENORM ca pediatrul i-a inchis gura maica-tii legat de ceai si apa in alaptare. Sper ca acum daca nu e 100% convinsa, macar incepe sa aiba dubii si asupra atotstiintei in cresterea copiilor[:D]. Eu sunt foarte mandra de a mea mama care nici macar o secunda nu m-a batut la cap cu "ceiutzul" si apa, de fapt ea a facut ochii cat gogonelele cand a auzit ca unele mame dau apa sugarilor, nu de alta, dar ei nu i-a trecut prin cap sa-mi dea mie cand eram bebe, nu stia ca se poate[:-)))]

Iar ma intind ca o guma hubba bubba. Sa nu uit: Karina, felicitari!!! Tufete, dar stiu ca sunteti puse pe treaba![pk]



mami de Sophia-Diana (Sophiphi)

5luni

#26
Kea

Kea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.920 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:21

Ayla, anencefalia, se vede la ecograf inca de la varsta pe care o are sarcina ta acum. Cred ca ai aproape 11, nu?

Keutu cheliutu

#27
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:23

Citat:
citat din mesajul lui Kea
Ayla, anencefalia, se vede la ecograf inca de la varsta pe care o are sarcina ta acum. Cred ca ai aproape 11, nu?Keutu cheliutu
Eu cred ca se vedea si cand am fost eu la eco, daca dai pe poza e vizibil ceva acolo. Dr vroia sa spuna ca in cel mai rau caz...Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda...Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i969.photobucket.com/albums/ae180/Fluturas2s2/Alma/captionit163739I467D32-1.jpg"]Alma[/url]Aprinde o lumanare in memoria Almei. Viata merge inainte...Iar apoi ii voi multumi Lui Dumnezeu pentru tine si nu-i voi cere nimic altceva, decat o alta zi

#28
shasa

shasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:25

Hai ca va iau pe rand ca acu's la recuperari:)



ILINCA nu stiu inca daca iedul indian nr3 ramane cu ochii asa. Era vorba despre Teo care a avut ochisorii albastrii pana la 1 an, verzi pana la 2 si de atunci tot caprui spre verde. Eu stiam ca se schimba culoarea pana la max. 8 luni dar se pare ca noi suntem exceptia care confirma......

Dar uite pt. tine [flo]sunt sigura ca Phiphi-cai ii vor ramane albastrii. Daca am patit-o noi sigur nu o veti pati si voi[pup]



Florin[*]Theodor[*]Petru

New Life Is Born



#29
shasa

shasa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:29

ANCA nu am nimic rusesc[:I]cred ca ma confunzi cu o alta mamica[flo] Dar eu nu am spus ca va iubesc mai putin daca imi gresiti numele. NOOOOOO!!!!! Fiindca stiu ca si eu va gresesc "la strigare". Doar nu o fi sa retinem atatea nick-uri corect[alcool]Oricum am inteles ca ma asociezi cu niscaiva rusesc deci pt. tine raman sasha[pup]



Florin[*]Theodor[*]Petru

New Life Is Born



#30
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 22 octombrie 2009 - 01:32

Citat:
citat din mesajul lui shasa
Hai ca va iau pe rand ca acu's la recuperari:)Florin[*]Theodor[*]PetruNew Life Is Born
Cuscra Shasa [pup][pup], ma ratezi daca cumva aveai vreo treaba si cu mine [:D][:D], ca ma pun la somn, maine am treaba multa : au venit Olga si David [pk][pk][pk]asa ca va [pup][pup] si merg la [nani][nani]Mami lui [copil] Alexandra (03.03.09)


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -