Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*


229 raspunsuri la acest subiect

#221
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 17 noiembrie 2012 - 16:21



O postare despre nutritie, despre alimente foarte bogate in glutamat natural - porumb, soia, cazeina din lapte, glutenul din cereale, despre alimentele si bauturile cu aditivi alimentari ca glutamatul artificial (MSG) si aspartam, despre un potential rol in cauzele si efectele diabetului zaharat si complicatiile lui.



http://diabetta.word...ul-si-diabetul/








studii diabet

diabet zaharat



#222
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 03 februarie 2013 - 11:21





Am adus un documentar subtitrat in limba romana. Merita vizionat

!





[tube][/tube]









studii diabet

diabet zaharat



#223
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 05 februarie 2013 - 10:44

Poate va e de folos info despre CHOLINE:
http://blog.choleste...011577927617678

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518

#224
mirabella23

mirabella23
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 13 martie 2013 - 14:09

buna fetelor si la multi ani de 8 martie. imi cer scuze ca nu am mai intrat de mult pe forum dar serviciul ma cam impiedica.Noi avem perioade schimbatoare cand bune cand rele. acum facem novorapid dimineata, la pranz si seara la 7 iar la 10 lantus. 5-6-1 iar 15 lantus . vine cu ele mici seara la 10 cu 50 de hidrati mancati si cu o singura unitate facuta. Cel mai rau este ca ma deruteaza si nustiu cat lantus sa-i mai fac dandu-i inaite dulce si apoi hidratii ca imi vine si dimineata daca raman la 15 lantus dupa ce la zece a avut-o 45
mancand 30 HC si dulce sau zahar. Dr noastra ne-a spus sa tot scadem dozele dar o data la 2 zile sau daca vine cu aceasi glicemie doua zile la rand totusi mi-e cam frica noapte sa nu faca hipo. A avut zile cand se trezea cu 36 dimineata iar la 4 cand i-o faceam o avea buna 80-90.Vrem sa mergem la buzias la vara prin iulie insa nu stiu cum sa rezolv cu concediul medical stiti cumva daca se da si acolo pentru cei care insotesc copii sau numai pentru persoanele cu diabet care lucreaza?
Astept cu nerabdare raspusul vostru poate ati trecut prin fazele astea si stiti mai multe cu toate ca noi avem 2 ani tot nu ne descurcam cu echilibratul glicemiilor, cateodata parca ma simt mai in siguranta daca o are mai mare decat atat de mica.Va doresc numai bine si glicemiii foarte bune!

#225
florizah

florizah
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 martie 2013 - 19:38

Buna Mirabela,

Scuza-ma nu am fost atenta la varsta copilului, nu am mai intrat de mult pe forum adica de vreo jumate de an. Voiam sa-ti spun ca primesti concediu medical (pentru ingrijire copil cu 85%) ca si insotitor la Buzias. Eu am o fetita cu diabet din iunie anul trecut. Dupa mine as spune ca o glicemie de 80, 90 spre dimineata e mica daca nu stii foarte bine ca Lantusul de seara e doza corecta. De exemplu fata mea face 4 unitati de Lantus seara si de cele mai multe ori glicemia de la 12 noaptea se mentine pana dimineata. Insa daca face miscare in cursul zilei avem nevoie de o glicemie de 200 la 12 noaptea ca sa ajungem cu 100 dimineata si sa fiu sigura ca nu scade sub 70. Sau invers dupa o zi fara miscare glicemia de la 12 noaptea poate chiar si sa creasca, dar nu chiar spectaculos cu 30-40 mg. Oricum cu penul de la Lantus e o problema ca nu are jumatati de unitate si inseamna mult. doar daca ai pendiq si atunci poti sa ajustezi mult mai bine doza in functie de situatie. Glicemii bune va doresc!

#226
tnicoleta

tnicoleta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.170 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 10:33

Buna

Vin si eu cu o intrebare pentru voi.
Sora mea are o colega cu un copilas cu diabet si nu gaseste o gradinita unde sa il incrie. Unde s-a dus si a vorbit nu i l-a primit.
Deci va rog sa imi spuneti daca exista grainite unde sa primeasca copilasi cu diabet.
Fata sta in zona Vitan.

Va multumesc

Nicoleta
Alexandra Bianca (25.05.2004) si Corina Maria (19.12.2012)

#227
lalitica2000

lalitica2000

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.264 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 14:11

au dreptul sa faca asa ceva, sa refuze inscrierea pentru ca are copilul diabet? eu zic sa nu lase lucrurile asa. gradinita este de stat sau privata?
eu vreau sa il dau pe david la o gradinita privata, am si vorbit acolo si nu este nici o problema (are diabet si este operat si pe inima).gradinita se cheama Familiy Kids care se afla pe Strada Mugur Mugurel Nr.21, Sector 3.

Lali [mamica] de David luptatorul nostru

#228
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 29 aprilie 2013 - 17:58

mamici de dulcinei, aveti un group special pentru voi - va invit sa va alaturati si acestui grup; http://comunitate.de...-tip-1-la-copii



#229

  • Guests

Postat 07 octombrie 2014 - 16:24

Buna ziua!
Incep prin a va spune ca sunt o mama ce poarta in suflet trista poveste a puilui ei diagnosticat cu dz tip 1 la numai 11 luni. Daca inca mai este activ forumul mi ar prinde bine sa invat de la voi multele lucruri pe care inca nu le inteleg.
Va pup si sper sa ma primiti in casuta voastra....am cautat asa mult dupa un forum de genul acesta.

#230
ZoitaR

ZoitaR

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 07 octombrie 2014 - 16:49

draga mea,

avem si un grup special, uita-te mai sus ca este pus linkul :)))




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -