Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Dulcineii DC - Diabet zaharat la copii *9*


229 raspunsuri la acest subiect

#211
marci_lari

marci_lari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 17 octombrie 2012 - 18:56

Buna fetelor,
Ce mai faceti? Vad ca din pacate se scrie tot mai rar pe forum.
Noi nu suntem prea bine, in sensul ca glicemiile au fost foarte mari in ultima luna, fara nici un motiv, din contra eu ma asteptam sa scada avand in vedere ca am inceput sa mergem la karate si atletism de cate 2 ori pe saptamana. Am incercat tot felul de combinatii, la inceput tot i-am taiat din carbohidrati pana mi-am dat seama ca slabeste si glicemiile tot mari erau apoi am urcat unitati de insulina dar in zadar. Poate ma ajutati voi sa-i dau de capat.
Larisa are 18 kg., 118cm., 4ani si 10 luni
Levemir: 4u dimineata si 3u seara
Humalog: 2u 2u 2u la mesele principale
1400 cal/zi
Glicemii -ora 8 intre: 180-300
-ora 11 sambata si duminica 100-170
-ora 14 intre:160-250
-ora 17 peste 180
-ora 20 peste 240
Eu cred ca Levemirul ,atat de dimineata cat si de seara nu ii ajunge ptr. ca de multe ori la ora 17 nu mananca si tot peste 240 o gasesc iar la culcare (ora 23) are in jur se 100 si dimineata tot peste 180 este.
Va doresc o zi buna si astept sfaturile voastre.

#212
mikaela74

mikaela74
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 00:29

Buna seara, fetelor!
Imi pare rau ca nu am mai putut intra pe forum, dar David a inceput gradinita, eu serviciul si nu prea am mai avut timp. Mi-a fost putin cam teama de reactia lui la gradi dar, spre surprinderea mea ii place foarte mult. Glicemiile insa .....lasa mult de dorit.David are acum 3 ani si aproape 8 luni, 19,2 kg si 115cm. Insulina facem dimineata 4 ui de ACTRAPID, la pranz 3 ui ,iar seara 4 ui de NOVOMIX 30. Glicemiile sunt dimineata peste 200-250, la pranz in general mari , ca la ora16 sau 17 , cand se trezeste, e mai mereu hipo 38, 40 50 si mananca in nestire ( calulat :1 plic zahar si cam 10, 15 HC LENTI+ ALIMENTE FARA hc.-CASCAVAL, PIEPT DE PUI FIERT, FRIPT,BRANZA TOPITA, cateva nuci, migdala etc.) iar seara vine iar cu gl mare si tot asa pana dimineata.
Am crescut dozele de dimineata si seara,dar degeaba, am scazut-o pe cea de la pranz si venea mare la 4, am umblat si la mancare, dar fara rezultate.Am observat insa un lucru : sambata si duminica cand sta acasa si nu merge la gradi imi cere mancare inainte de ora de masa si de multe ori gligemia este mica , ciuguleste tot timpul ba cate 1, 2 bombonele cu zahar , ba 1 biscuitel, ba mai fura cate un coltisor de paine si glicemia este apoi ori buna ori mica. Care este oare explicatia? Oare ii scade gligemia intre mese, el nu cere la gradi mancare si organismul incepe sa elibereze si el din rezervele de insulina?
S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?
Am uitat sa va spun ca am fost si noi la Buzias. Ne-a placut foarte mult,dar ne-am intors si cu vesti proaste. Este a treia oara cand hemoglobina glicozilata a iesit peste 8, iar in urma unor analize am fost diagnosticati cu tiroidita acuta autoimuna.
Ce stiti despre asta? Mai sunt dulcinei cu acest diagnostic? Sunt foarte speriata si nu stiu cum il pot ajuta.
Va las acum ca este ora de mancare , gl. e 293 si mancam doar o napolitana de diabet de 10 HC.
Noapte buna si sa va trezit toti cu glicemii ffffffffbune!
Pe curand!

#213
mikaela74

mikaela74
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 00:36

Scuze pentru cele cateva greseli de scriere!

#214
marci_lari

marci_lari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 octombrie 2012 - 01:01

Buna fetelor,
In final glicemiile s-au reglat din senin. Singura glicemie care imi mai da batai de cap este cea de la ora 21 care este in jur de 160-220, chiar daca am urcat levemirul de dimineata la 5 unit.
Va doresc o seara frumoasa si glicemii cat mai bune dulcineilor.

#215
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 21:19



Marci, incearca sa iei 5 HC de la ora 19.



Revin






studii diabet

diabet zaharat



#216
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 22 octombrie 2012 - 21:41

Citat:


‘Insulina facem dimineata 4 ui de ACTRAPID, la pranz 3 ui ,iar seara 4 ui de NOVOMIX 30. Glicemiile sunt dimineata peste 200-250, la pranz in general mari , ca la ora16 sau 17 , cand se trezeste, e mai mereu hipo 38, 40 50 si mananca in nestire ( calulat :1 plic zahar si cam 10, 15 HC LENTI+ ALIMENTE FARA hc.-CASCAVAL, PIEPT DE PUI FIERT, FRIPT,BRANZA TOPITA, cateva nuci, migdala etc.) iar seara vine iar cu gl mare si tot asa pana dimineata.

Am crescut dozele de dimineata si seara,dar degeaba, am scazut-o pe cea de la pranz si venea mare la 4, am umblat si la mancare, dar fara rezultate’


-------



mikaela74 poate ar fi bine sa lasi crescute dozele de dim. si seara, iar la pranz sa scazi 1 ui si sa-i dai +5 hc (poate chiar 10 HC ?!?!). (posibil ca hiper de la ora 16, dupa ce ai scazut insulina la pranz, sa fie un rezultat al unei hipo facute mai devreme, de aceea spun poate merge cu 5 HC in plus). (Daca ai crescut insulina de dimineata, fiind Actrapid, ea actioneaza cam pana pe la ora 15, deci are influenta si mai mare asupra glicemiei de la ora 16, in plus mai este crescuta si doza insulinei NovoMix 30).



Lasa 1-2 zile pe dozele nou fixate si vezi cum se aseaza glicemiile.



-----

Despre tiroidita, poate te ajuta aceste informatii :



« Tiroiditele se definesc ca inflamatia glandei tiroide, ce poate surveni pe o tiroida indemna, sau pe o gusa anterior preexistenta, caz în care tiroidita poarta denumirea de strumita.



Clinic, evolutiv, tiroiditele pot avea trei aspecte:-acuta,-subacuta,-cronica.



Tiroiditele au diverse etiologii:

-microbiana, ca în tiroiditele acute,

-virala, în tiroiditele subacute,

-procese autoimune, în tiroiditele cronice.



Diferenta între cele doua forme este data de intensitatea fenomenelor. Factorul etiologic este dificil de determinat:-virusi,-infectii bacteriene.



Tiroidita acuta este de etiologie microbiana si poate fi: -supurata ; -nesupurata. »

--------



Care sunt cauzele bolilor tiroidiene autoimune?



Bolile tiroidiene autoimune apar atunci când organismul isi ataca propria glanda tiroida. Atunci când sistemul imunitar dezvolta anticorpi pentru tesutul tiroidian, glanda tiroida este tratata ca un invadator al organismului. Acest lucru cauzeaza inflamatia glandei tiroide, care poate distruge tesutul tiroidian de-a lungul timpului. Tiroida este responsabila pentru crearea a doi hormoni, triiodotironina si tiroxina. Nivelurile scazute ale acestor hormoni poate duce la simptome de boli tiroidiene autoimune.



În cazuri rare, tiroidita autoimuna poate aparea ca parte a unei boli autoimuna care afecteaza multiple glande endocrine. Astfel de tulburari autoimune sunt cunoscute ca sindrom poliglandular autoimun I si II. În aceste conditii, alte glande, cum ar fi pancreasul, glandele suprarenale si paratiroide pot fi vizate de sistemul imunitar.



Tiroidita autoimuna este considerata a fi genetica la origine. Ca multe boli autoimune, este mult mai probabil si apare cu boli autoimune ale altor sisteme de organe. Factorii de mediu cum ar fi infectiile, supraconsumul de iod, sau efectele secundare ale medicamentelor pot juca, de asemenea, un rol important în dezvoltarea de boli tiroidiene autoimune, desi masura în care astfel de factori influenteaza boala nu este cunoscuta.

(retetanaturista.ro)



si alte cateva informatii :

http://endocrinologi...tahashimoto.php








studii diabet

diabet zaharat



#217
marci_lari

marci_lari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 23 octombrie 2012 - 20:27

Adriana, inca tot incerc tot felul de combinatii. Acum mananca 60 CH la ora 14 la 3 unit de Humalog, ajunge bine la ora 17 (90-130) iar daca ii dau 10 CH ajunge foarte inalta la ora 20 , peste 200 ; asa ca ultimele zile nu i-am mai dat gustarea de la ora 17 si valorile sunt in jur de 150. Nu stiu daca este foarte corect ceea ce fac dar pe zi totalizeaza 1500 cal. iar la ora 17 nu cere mancare.
Mikaela si noi ne confruntam cu probleme de genul acesta, in sensul ca atunci cand incepem scoala s-au avem vreun eveniment care ii provoaca emotii glicemiile "bubuie" si sunt foarte greu de controlat multa vreme, in special noaptea...pot sa ii dublez dozele ca parca i-as pune apa. Larisa este super emotiva si tocmai de aceea am inscris-o la karate cu gandul ca ii intarim putin stima se sine.
O seara frumoasa va doresc si numai bine.

#218
marci_lari

marci_lari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 24 octombrie 2012 - 15:15

O nebunie totala fetelor!!!!!!!
Lucrurile imi scapa de sub control. Iar ne-am trezit cu 219 in conditiile in care ieri la culcare avea 117 glicemie si 3 unit de Levemir. Am observat in multe seri fenomenul acesta: la culcare are in jur de 100 iar pana dimineata glicemia creste ajungand la 200 s-au mai mult(asta se intampla de vreo luna, cu mici exceptii).Pana acum o luna mergea la culcare cu glicemii 90-140 iar dimineata venea f. bine 100-110.Am citit pe forum ca este periculos sa mearga la culcare cu glicemia 100 iar noi o facem si chiar cu valori mai mici pentru ca endocrina Larisei ne-a zis ca e o.k. atat timp cat ea vine cu glicemii bune dimineta si nu face hipo peste noapte (la 3-4 dimineata are in jur de 150-170). Se pare ca Levemirul de peste noapte nu-si face efectul...?????? Nu stiu ,nu stiu, nimic nu mai merge. Maine am programare la medic ...sa vedem ce ne recomanda.
Mikaela, de 2 zile nu-mi iese din cap la Larisa ar putea avea si ea probleme cu tiroida (ptr. ca ereditar ar fi posibil).Ai observat ceva simptome inainte de diagnostic? Scriai, de asemenea, in mesajul tau ca banui ca David ar face hipo intre mese. De multe ori m-am gandit si eu la varianta aceasta si cred in ea pentru ca, chiar saptamana trecuta Larisa a venit de la scoala cu glicemia 258 si mi-a zis ca i-a fost rau in timpul orelor( ma gandesc ca era hiper dupa hipo).
Greuuuuuuuuuu pentru ca sunt foarte mici.
O zi frumoasa va doresc si glicemii bune dulcineilor.


#219
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 24 octombrie 2012 - 20:19



Citat:
Larisa are 18 kg., 118cm., 4ani si 10 luni

Levemir: 4u dimineata si 3u seara

Humalog: 2u 2u 2u la mesele principale

1400 cal/zi

Glicemii -ora 8 intre: 180-300

-ora 11 sambata si duminica 100-170

-ora 14 intre:160-250

-ora 17 peste 180

-ora 20 peste 240

Eu cred ca Levemirul ,atat de dimineata cat si de seara nu ii ajunge ptr. ca de multe ori la ora 17 nu mananca si tot peste 240 o gasesc iar la culcare (ora 23) are in jur se 100 si dimineata tot peste 180 este.





Citat:


Iar ne-am trezit cu 219 in conditiile in care ieri la culcare avea 117 glicemie si 3 unit de Levemir. Am observat in multe seri fenomenul acesta: la culcare are in jur de 100 iar pana dimineata glicemia creste ajungand la 200 s-au mai mult(asta se intampla de vreo luna, cu mici exceptii).Pana acum o luna mergea la culcare cu glicemii 90-140 iar dimineata venea f. bine 100-110. Se pare ca Levemirul de peste noapte nu-si face efectul...??????






Marci, sunt trei posibilitati:



1. Daca vine cu glicemii mari dimineata, este de vina Levemirul de seara, asa cum ai spus. Daca vine cu glicemii mari la ora 19, cand ii dai gustarea de la ora 17, este de vina Levemirul de dimineata in cazul tau.



2. Sa iei 5 HC din gustarea de la ora 22 si sa iei gustarea de la ora 17, daca se poate, o perioada, pana se mai regleaza gl.



3. Se poate ca Levemirul sa aiba o actiune mai buna in schema cu Actrapidul in loc de Humalog. Uite graficele atasate. Actrapidul are o actiune mai lunga, iar Humalogul mai scurta si mai rapida.



http://www.ourdiabet...ion profile.jpg



http://www.runsweet....edia/Slide9.JPG



Citat:
Glicemii -ora 8 intre: 180-300

-ora 11 sambata si duminica 100-170

-ora 14 intre:160-250

-ora 17 peste 180

-ora 20 peste 240







Ai variat dozele de insulina, ai variat nr. de HC si nu a mers. Eu vad pe ore cresteri ale gl. la mesele principale si scaderi ale gl. mai moderate la gustari. Le vezi ? Adica exact cat tine actiunea Humalogului, actiune scurta, pana la gustari. Dupa gustari incep sa creasca glicemiile. Ma gandesc ca actiunea Actrapidului are o durata mai lunga, va actiona peste ora de gustare.



Incearca sa discuti cu dr. aceste sugestii.










studii diabet

diabet zaharat



#220
marci_lari

marci_lari

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 octombrie 2012 - 20:23

Buna fetelor,
Azi am vorbit cu doctorita Larisei si ne-a urcat dozele de Levemir la 6 u dimineata si 4 u seara.
Adriana, ai dreptate in ceea ce priveste glicemiile mari la mesele principale si moderate la gustari. Mie sincer, imi era frica sa ii urc dozele mai mult pentru ca nu de mult timp le-am urcat si pe cele de Levemir si pe cele de Humalog. Am emotii mai ales pentru doza de Levemir de peste noapte...doctorita ne-a recomandat sa ii facem timp de 7 zile glicemia la ora 3 dimineata iar daca este in jur de 140 sa ii dam Ch. Sper sa mearga.
Va doresc o seara frumooasa



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -