Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie


303 raspunsuri la acest subiect

#21
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:04

Poate simte tipuri diferite de iubire pentru voi doua..
Nu imi place sa dau sfaturi dar TREBUIE SA FI PUTERNICA asta nu e o optiune, TREBUIE pentru copii vostri.
Nu as paria pe faptul ca sunteti in aceiasi situatie amandoua..nu cred ca de cateva luni bune el vine si ii plange sub balcon si ea nu stie cum sa il goneasca..
"Sa il ofer ei? Sa lupt ?" Tocmai devenind sotia intelegatoare si iubitoare il pierzi. Ciudat poate dar cam asa functioneaza barbatii, au instinct de vanator..daca tu esti demult a lui, decalarata, sfartecata si digerata deja caprioara de amanta nu e!


#22
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:13

O sa iti devina indiferent..dupa multa suferinta..poate ca ar trebui sa ii explici asta..acum el poate decide, tu sau ea dar in pendularea asta a lui o sa te piarda pe tine, din pacate definitiv.

#23
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:29

Teodora, eu sustin ca exista persoane care pot iubi doua alte persoane in acelasi timp. Iubirea nu e numai de un fel, iubirea are o mie de fetze.
Iubirea n-are o definitie general valabila si uneori e confundata cu atractia, cu simtitul bine.Sau hai sa nu zic confundata, pentru unii pur si simplu asta e iubire autentica si punct, ca doar de aia sustinem ca iubirea are multe fetze.

Asa, sa revenim la..voi. Sotul tau e las,desigur, ca nu isi asuma..schimbarile sentimentale din viata lui, adica aparitia unei iubiri noi . Poate e si egoist, ca se gandeste doar la el. Dar este si confuz,dat peste cap,fara stare, in bezna. Nu, astea nu-s scuze, asta e realitatea asa cum o vad eu.
Se zbate intre doua iubiri plus parametri sociali,copiii, egoismul, dorinta.

Iar tu, teodora, ai nevoie urgenta de doza dubla de incredere in tine insati. Ai nevoie sa INTELEGI ca NU EXISTA oameni doar destepti ,frumosi si fantastici si oameni doar nestiutori,urati si de nebagat in seama! Noi suntem toti cu parti bune si rele,deci TU nu ii esti in genere inferioara amantei sau oricarei alte femei DOAR pentru ca nu esti mai slaba sau cu mai multe diplome pe perete. Asta nu e competitie profesionala si nici concurs de miss. Asta e VIATA, iar in viata avem cu totii parti bune si parti rele.
Dupa cum vezi, nici in fata barbatului din viata voastra nu exista una mai buna si una mai rea! Asta asa, ca exemplificare a ceea ce am scris mai sus.

Cand tu vei intelege ca esti valoroasa ca om, ca femeie, ca mama, atunci problema voastra se va rezolva. Nu stiu cum, ca sunt mai multe posibilitati, insa se va rezolva, se va ajunge la o concluzie.
Pana atunci, sotul tau se va zbate intre doua lumi, tu te vei intreba la nesfarsit daca te iubeste, vei interpreta fiecare gest sau vorba a lui, o vei intoarce pe toate fetele, in zadar, pentru a primi un raspuns care defapt zace-n tine si nu in altcineva.


TU sti cea care STIe, sau daca nu stie e nevoie sa afle, daca:
-poate trai si se simte fericita in triunghi conjugal(sunt sute de exemple din astea)
-nu accepta o alta femeie in viata sotului, in patul sotului, in viata proprie,pana la urma;


Sotul tau nu poate alege. Va trebui sa alegi tu. Poti, desigur, sa stai asa intre acceptare si disperare inca zece ani de acum in colo. Sa te zbati asa ca pestele pe uscat, sa te termini psihic, sa te victimizezi, sa te desconsideri, sa te subapreciezi. E alegerea ta, doar ca asta din urma e boala lunga.




--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#24
teodora77

teodora77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:36

tocmai am citit un mesaj trimis de el azi ei , sotul meu doarme si , Doamne ce am ajuns sa ma furisez si sa ii iau telefonul de langa el, m-am dus de emotie in baie ; tremur in primul rand ca am facut asta , si tremur de ce a scris el "raspunde te rog, nu face din nou asa, nu pot fara tine , te iubesc da-mi un semn de viata ca inebunesc". Culmea ca azi s-a comportat normal cand a venit acasa , a facut lectii cu fetita noastra , a mancat , apoi s-a pus la televizor si a adormit , cu mine a vb normal . De ce insista atat asupra ei daca ea nu il mai vrea , femeia asta mi-a spus clar ca desi si ea il iubeste situatia o depaseste si nu mai vrea asta. Acum cateva seri cand a venit de la munca , a spus ca pleaca putin pe afara sa ii duca nu stiu ce cablu usb cuiva , si nu m-am putut abtine si i-am spus ca stiu ca te duci la ea si el mi-a zis ca a terminat cu ea ca nu o mai suna si ca asa au stabilit amandoi sa se termine. Nu, nu il pot lasa , nu ii pot spune sa plece pt ca il iubesc cu disperare , nu vreau sa raman cu doi copii singura . Credeti ca ii va trece? Credeti ca daca si ea renunta definitiv la el , lucrurile intre noi se vor mai aranja vreodata?

#25
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:47

Dar de unde o cunoaste? Cum au ajuns sa aiba legaturi? Cum de au legaturi si acum? De cand dureaza aceasta legatura? Cu ea ai vorbit? Ea are sot, sau este necasatorita?



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#26
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 02:52

Mai Teodora tu ceri pareri si sfaturi dar tu deja stii ce vrei sa faci..asta inteleg..nu vreau sa divortezi..dar cum poti sa te culci in noaptea asta alaturi de un om care scrie amantei ca o iubeste in disperare si ca inebuneste fara ea...sincer...nu pot sa concep...ce te face sa fii atat de vulnerabila si sa accepti?? Asta e dragoste?? E boala curata, zau...No offence..dar imi pare asa rau ca nu te poti detasa un pic sa privesti lucrurile din exterior..sa vezi ca la tine e cheia succesului...adica daca tu ai fi mai ferma ai rezolva ceva..pur si simplu tu complici treaba pt ca ierti..ca si cum un copil vine azi cu un 4 de la scoala si nu-i zici nimik...pai fii sigura ca va veni si maine cu 4, si poimaine cu 3..ca doar e mai usor sa stai la joaca toata ziua decat sa pui burta pe carte..logic nu???Te rog..analizeaza si ru...noi putem sa trimitem nu 100, 1000000 de mesaje ..dar tu esti singura care decide..daca tu n-ai curaj sa iti taurul de coarne, cine sa o faca pt tine??? Astepti de la amanta..pt aia e comod..stai tu fara grija..ca poate ei ii convine asa..baiatu vine la ea curat, parfumat, dornic de... ea nu are nici o obligatie,,nu tu spalat/facut mancare...tot ce tre sa faca e sa se faca frumoasa pt el...tu...vesnic amarata..mirosind a mancare...cu unghiile nefacute de la atata spalat vase si rufe, poate nemachiata ca daca stai toata ziua numai in casa si faci smotru numai de rimel nu-ti arde...si normal ca el cand vine acasa iti arunca in nas ca tine la tine (pt ca are nevoie de tine)..dar trimite mesaje de amor nebun amantei...ma lasi..e de domeniul sf in ce viata te complaci....

#27
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 12:02

Teodora..nici nu stiu ce sa-ti spun..
chiar nu stiu ce raspunsuri mai astepti si mai cauti.

trebuie sa te opresti, sa nu mai dramatizezi si sa incetezi cu atacurile de panica.

sa plece si sa traiasca cu ea; tine la copii, si la tine ([:-@]), deci va avea in continuare grija de voi - adica tot ceea ce face pana acum va face si de acum inainte.

ce inseamna zbuciumul asta? cine iti va pune da inapoi sanatatea pe care ti-o distrugi?

hai ca nu a murit nimeni; doar iluziile.

sa presupunem ca o sa termine relatia cu ea ([:-@]).
asta e viata pe care o doresti? un fel de parteneriat rece si cam atat?
viata alaturi de un barbat ADEVARAT e mult mai mult de atat.

da, stiam ca exista barbati pentru care conteaza copiii, foarte mult; nu trebuia subiectul asta ca sa ma convinga.
si tu ce esti? un accesoriu la copii?

ce vrea sa insemne ca"insa mila fata de sotie, copii, datoriile ,rudele si comoditatea atarna f greu"
da, si??


Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




#28
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:30




Pana la urma e clar ca tu nu doresti sa plece. Poate e si asta un factor care il tine.

Deci, acestea fiind datele problemei si acceptandu-le asa cum sunt eu as proceda in felul urmator. I-as spune sotului ca intalnirea cu amanta a fost de mare inspiratie pentru mine si ca vreau sa fac si eu o facultate sau macar niste cursuri. Important este sa poti incepe acum (nu de la toamna) si sa ai cursuri seara (nu de la distanta). Sa pleci seara de seara la cursuri iar el sa ramana cu copiii acasa. Si tu sa te detasezi, sa te deschizi spre lumea din afara familiei cu tot ce presupune ea...alti oameni, alte preocupari, alte oportunitati. Daca se va iesi la o cafeluta dupa cursuri nu fugi acasa. Nu pot sa ma arunc sa fac nicio previziune despre ce ti-ar putea aduce aceste noi preocupari dar pot sa-ti garantez ca e bine sa-ti dai o sansa la o viata paralela cu cea de familie, viata care face minuni cu psihicul si fizicul unei femei si nu trebuie sa fie neaparat legata de sexualitatea acesteia. Deasemenea nu pot sa fac nicio previziune despre cum va reactiona sotul tau...dar stii ce?...pana la urma nici nu conteaza!!! Stiu doar ca practic, tu fiind plecata seara la cursuri el va trebui sa fie acasa si tu vei putea sta linistita ca cel putin in acele ore stii unde este. Asta ca un mic bonus si nimic mai mult.

In rest, ti-au spus si celelalte fete ca gresesti comparandu-te cu cealalta. Important este ca o femeie sa fie iubita, si orice femeie are potentialul de a fi iubita/adorata/femeia-perfecta pentru un anumit barbat intr-o anumita etapa a vietii ei si a lui. Asteptand iubire de la un barbat care nu este capabil in momentul asta de iubire pentru tine iti limiteaza sansele de a fi iubita de un altul, si e pacat. Tu poti iubi pe cine vrei, si daca acela pleaca sau ramane...cel mai frumos mod de a iubi este acela in care nu astepti nimic inapoi, si in care ramai liber si confortabil cu persoana ta.




#29
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 14:41

Accept92...super postarea ta...sper sa o citeasca Teodora77[flo]

#30
teodora77

teodora77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 09 ianuarie 2011 - 16:30

aveti f multa dreptate, ratiunea imi spune ca nu e normal cu procedez, inima il vrea pe el , sa ma iubeasca doar pe mine , sa fiu doar eu. Dar cred ca solutia este sa vad in copii mei fericirea adevarata si sa il las sa decida singur , sa ma detasez intr-un fel ; deocamdata e acasa , e cu mine si cu copii nostri si asta imi da sperante ca poate ce simte pt ea este poate doar o obsesie care va trece . Eu am sa ma ocup si de mine mai mult . Am sa las timpul sa decida . I-am spus azi dimineata de mesajul pe care l-am vazut in telefonul lui azi noapte si am plans iar el m-a luat de umeri m-a intors spre el si mi-a zis " as vrea sa o uit , cu timpul am sa o uit , nu am vrut sa se intample asa , dar acum nu pot" , l-am vazut cum ii dau lacrimile si sincer am avut pe moment un sentiment de mila pt el . Am realizat ca atunci cand mi-a zis ca ar vrea sa se imparta in doua de fapt a vrut sa spuna ca nu intre mine si e a ci intre ea si copii nostri.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -