Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

de ce nu pleaca sotul meu daca iubeste alta femeie


303 raspunsuri la acest subiect

#1
teodora77

teodora77

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 17:12

va ascult de atatia ani , atatea infidelitati, atatea dureri, si multe multe intrebari.
L-am intrebat pe al meu sot de ce nu pleaca daca iubeste alta femeie si ea il iubeste . Raspunsul lui a fost pentru ca nu pot sa pierd din copilaria copiilor mei, pentru ca tin la tine , ca esti o mama buna si o femeie care m-a ajutat intotdeauna si ca nu vreau sa te fac sa suferi si ca daca ar pleca la ea la amanta mintea lui ar fi acasa la copii lui. Am auzit de la voi de f multe ori ceva de genul daca iubeste pe alta de ce nu pleaca la ea , ca nu copii il tin ... dar uite ca sunt barbati pentru care copii conteaza f mult chiar sacrificandu-si sa spun asa zisa "iubire a vietii lui" , plus datoriile pe care le avem impreuna , neamurile lui care nu sunt de acord ca el sa plece de langa copii, prietenii comuni . Sunt lucruri f complicate ca un barbat sa plece pur si simplu cand sunt copii, ma refer la genul acela de barbati care isi dedica timpul copiilor lui , care se ingrijesc de ei. Eu nu vreau ca el sa plece de acasa , as vrea insa sa ramana dar mintea lui sa nu mai fie la ea. Stiu ca relatia lor continua . Si sufar , pt ca amanta lui e mult mai frumoasa , e mai citita (eu am doar liceul terminat ) , ea are doua facultati, stiu o sa spuneti ca nu e relevant...dar este pt ca el o admira , o sa spuneti de ce nu te faci frumoasa , mai frumoasa, slabeste ... nu , chiar daca m-as ocupa numai de aspectul meu tot nu as putea sa fiu ca ea , si doare ca poate daca ar fi fost alta era mai usor , dar am vazut-o si este intr-adevar mai mult decat mine. Si totusi el nu pleaca la ea si ma minte , mi-a spus la un moment dat ca ma iubeste si ca a terminat cu ea si sa ii acord timp, asa ii spune si ei . Eu cred ca el ar vrea ca eu cu inima usoara sa ii dau drumul , copii sa ii vada cand vrea el, sa vina acasa la ei oricand, rudele sa inteleaga , dar asta nu se poate ...si din cauza asta ramane si continua si cu ea . Asa ca sunt multi factori care impiedica plecarea unui barbat infidel de acasa , nu este atat de simplu , ma refer la un barbat nu care are doar o aventura ci unul care iubeste alta femeie. Cei care pleaca pur si simplu imediat sunt acei care poate nu sunt atat de paterni, dar cei de genul sotului meu nu pot.Am deschis acest subiect pt ca aud f des aici pe forum si in viata reala aceste vorbe : ca daca nu te mai iubeste , macar sa iti spuna si sa plece...asta ar fi ideal , insa mila fata de sotie, copii, datoriile ,rudele si comoditatea atarna f greu .

#2
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 17:22

Eu divortez acum, din alte probleme dar tot divort este. Sotul meu va avea voie sa-si vada copii cand va vrea el. eu nu-i pot interzice asa ceva, sunt si copii lui, iar pe copii nu-i pot priva de tata.

Ce a fost intre noi nu are treaba cu copii mei si fericirea lor. E de ajuns ca ne despartim nu le pot lua tatal.

Poate ar trebui sa ii dai drmul, asa chiar nu are sens. Vei gasi si tu pe altcineva si vei fi fericita si iti va parea ra ca ai asteptat atat.



Si cat despre frumusete si scoli, of, cum poti spune ca cineva e mai bun ca tine? Eu nu am decat scoala profesionala si sunt slaba moarta, 45kg la 1,60m, dar am si eu calitatile mele si sunt frumoasa. Ma fac frumoasa, incerc sa zambesc tot timpul sa fiu fericita, mereu imi zic, nu am decat o viata.

Crede-ma ca am toate motivele din lume sa ma transform intr-o acritura dar nu vreau, mi-am interzis asta.Am grija de mine si sunt cocheta. Incearca sa-ti spui ca esti mai buna

Nu conteaza cate kg ai , daca tu incerci si reusesti sa radiezi din-nauntrul tau si ceilalti vor observa.

Mi-emi plange sufletul acum, dar radiez in afara, pt ca nu are rost sa arat cat de razbita sunt.



[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta





Poze





#3
Claudi@

Claudi@

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 17:26

Capul sus si cauta in sufletul tau frumuseatea, curajul si taria de a trai.

Lasa-l sa plece, asa va chinuiti amandoi[flo]

Imi pare enorm de rau ca treci prin toate astea si te inteleg ca vrei putina razbunare, dar viata e mai frumoasa traita in liniste si fericire. Nu-ti amara viata





[mamica] de Tony 07.04.07 si Nico 23.02.09

Nunta





Poze





#4
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 18:03

psihologul prietenei mele, la acesta intrebare a spus: "fiindca este las, fiindca nu-si poate asuma ceea ce face! Tu trebuie sa pui piciorul in prag. El nu o sa o faca fiindca este las."

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

#5
Lo_li_Ta

Lo_li_Ta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 18:42


Pt orice femeie frumoasa va exista una si mai si, pt cea mai desteapta, de asemenea. E un lucru mare sa nu fii orbita si sa ai totusi capacitatea de a vedea calitatile celeilalte femei. Dar nu face asta subestimandu-te, simtindu-te inferioara. Daca e loc de imbunatatiri (sa slabesti, sa ai mai multa grija de tine) fa-le, dar nu in ideea concurentei cu cealalta.
Mie per ansamblu mi se pare destul de corect sotul tau. Ea, din cei ai zis la celalalt subiect, cam mironosita, se victimizeaza, dar de fapt stie f bine ce face si sunt convinsa ca si lui ii spune ca nu vrea sa-i faca rau, sa-l desparta de copii etc. Eu in locul tau as incerca sa-mi adun toate fortele, sa-mi fixez o perioada de doua sapt-o luna in care sa fiu foarte distanta, rece, dar politicoasa cu domnul, fara sa mai incerc apropieri fizice, fara sa comunic mai mult decat strictul necesar, i-as lasa mult copiii in grija motivand ca am treaba si atat. Apoi i-as da un ultimatum de inca 2 saptamani in care sa se decida, ori e cu totul acasa, ori e cu totul la ea. I-ai suportat destul framantarile interioare, a facut pe batutul de soarta, dar gata. Tu pari destul de maleabila, il iubesti si sunt sigura ca te topeste cu 2-3 aprecieri la adresa ta. Fii dura cum nu e obisnuit sa fii si transeaza lucrurile, ca ai mari sanse sa ajungi la povesti din alea cu 20 de ani de viata paralela, cu barbati care au trait o viata intre amanta si sotie.

#6
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 19:28

Pai ar fi prost sa plece asa de unul singur si nesilit de nimeni. De ce sa plece? Are 2 femei care ii servesc toate nevoile pe care le are. Amanta pe cele sexuale, de atentie si admiratie, nevasta rufele murdare, mincarea, stabilitate, familie ...

Atita vreme cit i se permite nu va pleca si nici nu va inceta cu amanta.

In locul tau as pune piciorul in prag. In momentul cind a inceput amantlicul si-a pierdut dreptul de a pune conditii in familia pe care o distruge. Vrea sa fie prezent constant in viata familiei? O incheie cu amanta. Nu o incheie cu amanta? Isi vede copiii cu program de vizita. Tata de duminica.

Daca intr-adevar tine la copii atit de mult o va termina cu amanta. Daca o termina cu amanta, si numai dupa ce o termina cu amanta vei avea vreo sansa sa ii recistigi iubirea. Pina atunci esti o cirpa si isi sterge pantofii cu tine. Nu iti face iluzii, nu te iubeste in momentul asta. Te-a iubit, poate te va mai iubi, dar acum nu te iubeste si nu de asta sta cu tine. Dar acum el are si ciorba unsa si slana in pod. Cum sa plece, are the best of both worlds.

Singura ta sansa e sa ii iei jucariile. Sa poarte consecintele si atunci POATE se va trezi.

Si poate te vei trezi si tu sa iti dai seama ca ti-e mai bine fara el si ca de fapt nici nu il vrei inapoi.


#7
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 21:09

Ceea ce traiesti TU e un cosmar. Si Deus a zis cel mai bine: e lash! Suferintele lui legate de copii (daca zici ca e implicat), de ce vor spune rudele (da, da, gura lumii...[alcool]), sunt nimic fata de ce induri TU! Cum sa zica el ca-i e mila de tine? Sau ca nu vrea sa suferi daca pleaca. Dar acum nu-i e mila de tine?
Tu esti o persoana care simte si sufera. Si asa cum acum suferi, dupa ce va pleca din viata ta, te vei mai linisti. Tu stii cat de des isi va vedea copiii dupa. Daca crezi ca e un tata dedicat, nu cred ca exista vreun motiv sa nu-i vada cat de des poate. Daca a fost un om calculat, banuiesc ca exista metodele sa impartiti din obligatii echitabil si civilizat. Cu rudele, e fix treaba lui! Sa stie toti ca e un las, ca a inselat si inseala. Sa stea el cu amanta cu gandul la copiii lui! E dn nou, problema LUI, suferinta lui, asa cum placerea a fost a LUI cand a cautat altceva la alta persoana
Si din pacate, va trebui sa pui tu capat acestei situatii.
Iar faptul ca ea e mai.... si mai.... si mai.... decat tine, e irelevant in cazul asta. Atat trebuie sa te gandesti: e o alta, de acre s-a intamplat sa se indragosteasca.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#8
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 21:16

Asta gresesc multe femei...se subestimeaza...pt ce m-as vedea mai urata si mai inculta decat o alta..dar oare pe lume nu exista unul mai frumos si mai destept ca el???? Intotdeauna vor exista femei mai frumoase si mai destepte ca noi..sau altii mai bogati etc...dar de ce sa ne gandim la asta??? Astea-s lucruri atat de relative..pt ca mie mi se pare superb tie poate sa ti se para banal..sau invers...si ce-i cu asta...frumusetea e efemera...conteaza sufletul omului...si stai linistita...si tu ai fost candva cea mai frumoasa pt el...acu veni vremea ei..dupa ea sigur va gasi alta mai frumoasa...ce va face va umbla toata viata din floare in floare??? Ce varsta are el? 15 ani??? Scuza-ma dar e cam imatur sotul tau..eu zic ca in momentul cand te casatoresti tre sa fii constient ca o faci pt toata viata si ca o sa trebuiasca sa fii fidel..sa stii ce vrei pt ca se vor naste niste suflete nevinovate care nu vor intelege niciodata de ce "instinctul masculin" e mai puternic ca dragostea de tata si de sot....

Una peste alta..daca e desteapta e meritul ei, jos palaria..si eu am studii superioare si stiu ca nu-i usor..ba dimpotriva..cand altii/altele n-au nicio grija tu stai cu nasul in carti sau inchis zi lumina in biblioteca..doar de dragul pasiunii tale...[asia]; dar frumusetea nu-i un merit personal...nu am eu nimik de-a face cu faptel ca-s mai frumoasa sau mai putin frumoasa...asta e meritul naturii...ca e bine sa mai "ajutam" si noi natura..asta e partea a doua..dar nu-i un merit personal...Si ca o concluzie...si pe mine ma atrag mult barbatii inteligenti si cu care am ce discuta..nu pt ca sotul ar fi incult, dar orele petrecute cu cartea in mana se simt de multe ori intr-o discutie...dar niciodata n-as fi in stare sa-l parasesc pt altul mai "citit"...nu se stie altul ce hiba are..asa si sotul tau/...

Eu una as zice sa-l lasi sa plece..nu faci decat sa te chinui..nu te/va merita...daca e baiat destept o sa realizeze ce pierde in momentul cand va inchide usa in urma lui..dar pacat de tine si de copii...tu ai impresia ca ei nu simt cat te chinui???

#9
Grishca

Grishca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 21:35

teodora77, am trait, nu de mult, o experienta asemanatoare cu a ta. Si sotul meu s-a indragostit de alta femeie, isi iubeste si copilul foarte tare, si de mine il leaga sentimente profunde de atasament si prietenie.
Acum sotul tau este in situatia ideala. Adica are satisfacute toate dorintele, fara sa fie nevoie sa minta, sa se ascunda sa fie frustrat de anumite lipsuri, sa-si asume responsabilitati si consecintele faptelor lui. nu stiu cat de constient este el de toate astea. dar eu nu cred ca vrea sa schimbe nimic. e perfect asa, pentru el. si nu cred ca va face ceva pentru a schimba situatia.
Din punctul meu de vedere ai doua optiuni: 1. schimbi situatia, adica te separi de sotul tau si 2. accepti realitatea si ti-o asumi fix asa cum este si il accepti pe sotul tau langa tine cu tot cu iubirea lui pentru amanta. Eu cred ca tu esti cea care alege cum sa-si traiasca viata. Nu are nicio legatura cu ceea ce face sau zice sotul tau. Iti doresc sa gasesti acea putere in tine, de a alege sa fii fericita, indiferent de ceea ce inseamna asta.
Eu nu cred ca sotul tau se sacrifica absolut deloc. S-ar fi sacrificat intr-adevar daca rupea orice relatie cu amanta. Si eu cred ca tu nu esti cu nimic mai prejos decat amanta. Nu te mai compara cu ea. sunteti doar doua fiinte diferite nu inseamna ca una este mai buna si cealalta mai rea.
Eu si sotul meu ne-am separat. Eu nu am putut sa il iubesc , neconditionat, adica cu tot cu sentimentele lui pentru altcineva. Am suferit enorm, inca mai sufar, dar acum am libertatea de a alege ce sa fac cu viata mea mai departe, sa mi-o traiesc demn si sa invat cat pot de mult din experienta asta. Mi-am dat sansa de a nu mai suferi chiar daca inseamna o durere initiala profunda; cu timpul trece si in locul pierderilor, golurilor , apar experiente noi care imi imbogatesc fiecare zi din viata.

Incearca sa privesti realitatea in fata, priveste adanc in sufletul tau, afla cine esti cu adevarat si asta va fi cheia problemei tale. Succes!

Mamica fericita de Tudor Mihai (31.07.2009)


#10
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 21:36

am o colega (are 2 copii) care a patit ceva asemanator dar ea nu si-a pus problema sa accepte viata in 3 ci l-a dat afara din casa. Acuma ea este bine mersi , are un prieten si fostul sot regreta. Se vad, el se intereseaza si se ocupa de copii ... ea si-a vazut de viata. A ales sa traiasca sincer si sa-i invete si pe copilasi asta.

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -