Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va rog ajutati-ma cu un sfat!!!!


27 raspunsuri la acest subiect

#11
Deus

Deus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.177 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 14:34

ai posibilitatea sa-ti ingheti anul si sa te duci acasa unde sa te gandesti bine ce vrei sa faci pe viitor

alege cu grija, sa faci ceva ce-ti place fiindca daca tu nu esti fericita nu poti sa-i faci pe altii fericiti!



devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

Va rog sa-l ajutati pe ALEX! http://dianalaura.wblog.ro/.

#12
mamabebe88

mamabebe88
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 16:00

Multumesc mult de tot pentru sfaturi. O sa vb cu parintii mei acuma la sfarsitul saptamanii sa vad si ei ce parere au si o sa va anunt si pe voi. Multumesc inca o data!!

#13
onutza2

onutza2
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 17:33

citesc ce ai scris si imi zic doar...ce noroc pe capul tau.serios.eu nu am putut sa merg mai departe cu studiile pt ca parintii mei sunt alcoolici si nu avea cine sa ma intretina in scoala.acum sunt casatorita am un copil de 1an si 11 luni stau cu socrii si nici vorba de continuarea studiilor.ce vreau sa iti spun este sa te gandesti la binele tau si a fam tale.studiile poti sa le reiei si mai tarziu dar clipele petrecute cu cel mic se duc pt totdeauna.mult succes si astept raspunsul cu hotararea luata.

#14
emilia.m

emilia.m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.662 mesaje

Postat 06 ianuarie 2011 - 17:51

Soacra mea a facut medicina. Este medic acum. Din cate am inteles s-a casatorit in timpul facultatii si copilul l-a avut in timpul rezidentiatului. A stat departe de copil mai multi ani. Acest fapt pe ea nu stiu in ce masura a afectat-o pt ca ii place foarte tare meseria ei si faptul ca il vedea pe baiat un week-end la 2 saptamani a fost un sacrificiu pe care a fost dispusa sa-l plateasca pentru cariera aleasa. Absenta mamei insa l-a afectat emotional foarte mult pe sotul meu care a fost crescut de bunici, matusa si unchi.
De ce nu iti alegi o facultate care sa iti placa si sa iti permita sa fii aproape de familie?



Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

#15
mamicafericita

mamicafericita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 07 ianuarie 2011 - 16:47

Draga mea, cred ca din zbuciumul tau si din intrebarile tale ai o parte din raspuns. Pe langa asta, familia este de departe cea mai importanta, chiar daca aveai sau nu copil. Este si cariera importanta, dar nu prioritara. Orice cariera implica sacrificii in familie, dar cea de medic, implica mai mult. Sa dai pentru altii, timp,, efort, mereu specializari, sa fii in ton cu descoperirile, publicatiile medicale...etc si sa nu te poti opri pt ai tai pt ca nu ai cum... Indiferent ce specializare vei termina, vei ajunge tarziu acasa, obosita, avand familia pe locul 2.
Ca sfat personal, vazand ca te-ai oprit singura din alergatura asta si ti-ai dat seama ca nu e ceea ce vrei, te-as sfatui sa te opresti si sa alegi ceva mai usor de urmat care sa-ti permita sa cresti tu copilul si sa stai in aceeasi casa cu sotul tau. Sunt ani nepretuiti care vor consolida casnicia voastra. Se stie ca orice cuplu care sta despartit pentru o perioada de timp se raceste. Sotul tau are nevoie de tine, si de copil, dar de tine in primul rand si tu ai nevoie de ei amandoi.
Eu am nascut 3 copii unul dupa altul din 2006 pana in 2009, pe toti i-am vrut, e adevarat ca ultimul a venit ff repede, a fost o surpriza. Am 29 de ani si studii superioare. Am renuntat la serviciu, vreau sa ii cresc, sunt minunati, nu stau numai in casa, casnica sa mor de plictiseala, gasesc mereu cate ceva de facut si in afara, in societate. E absolut minunat. Pe langa faptul ca e ff greu si obositor, e minunat si n-as renunta la ei pt nimic in lume. Si impreuna cu sotul meu am convenit sa nu stam niciodata despartiti din cauza serviciului sau a studiilor decta pe o perioada ff scurta daca se impune. Am invatat sa fiu mama pt fiecare, si o sotie buna, care pe langa faptul ca imi ingrijesc sotul, aleg in fiecare zi/seara sa-i fiu pe plac, sa-i raspund cu dragoste atunci cand are nevoie de mine si sa-l implinesc.
Sper ca ti-am fost macar un pic de folos.

#16
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 00:15

Daca nici nu iti place acea facultate, ce rost are sa iti sacrifici familia pentru ea? Nu vei profesa niciodata cu drag, cu pasiune, sau macar cu o minima placere. Sotul tau se va indeparta de tine din ce in ce mai mult, copilul va fi al bunicilor mai degraba decat al tau... iar cand o sa tragi linie o sa vezi ca nici nu a meritat. Esti inca foarte tanara, alege-ti drumul pe care ti-l doresti, stai macar un an cu copilul tau si bucura-te de el, apoi reorienteaza-te. E pacat sa irosesti atatea clipe frumoase, atata dragoste. Succes!

#17
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 13:09

plus ca pana incepi sa profesezi o sa cam dispara spaga, asa ca... mai bine ceva practic si care merge mereu: un curs de coafeza, de cosmeticiana...



mami de andi [bat] si ilinca [alap]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#18
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 08 ianuarie 2011 - 13:40

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca
plus ca pana incepi sa profesezi o sa cam dispara spaga, asa ca... mai bine ceva practic si care merge mereu: un curs de coafeza, de cosmeticiana...mami de andi [bat] si ilinca [alap] _________________________ traduceri si asistenta________________________"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Asta e la misto, nu? [:-@]Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]

#19
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 15:12

nu. ei nu ii place ce face, vrea sa fie langa familie. un curs ar ajuta-o, daca ii place.

si tu te-ai apucat de ceva practic fata de ce ai terminat, nu?



mami de andi [bat] si ilinca [alap]

_________________________



traduceri si asistenta

________________________

"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#20
floaredemac

floaredemac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.675 mesaje

Postat 10 ianuarie 2011 - 15:22

Oare Androix nu se referea la chestia cu spaga?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -