Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Caricaturile


99 raspunsuri la acest subiect

#21
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 16 februarie 2006 - 20:02

Sunt sigura ca daca s-ar fi publicat caricaturi cu Isus pe mine m-ar fi deranjat..cred ca nici nu as fi vrut sa le vad. Dar asta ar fi fost reactia mea..si doar asta.

Si mai cred ca si a majoritatii crestinilor.













Daniella, mama lu'Alexis

#22
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 00:38

Crestinul intoarce si celalalt obraz iar musulmanul scoate dinte pentru dinte. De aici tragem concluzia ca majoritatea musulmanilor se fac stomatologi.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

#23
zeynat

zeynat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 01:22

Toata problema cu caricaturile se termina rapid, atunci cand au fost publicate, in septembrie anul trecut, daca ziarul respectiv isi cerea scuze ca a ofensat musulmanii danezi si daca guvernul danez avea alta atitudine cand i s-a cerut sa se intalneasca cu cei 11 ambasadori ai unor tari cu populatie musulmana... Cand ambasatorii respectivi au solicitat o intalnire cu primul ministru danez pentru a discuta, acesta i-a refuzat. Cand musulmanii danezi au depus o plangere la politie pentru insulta (conform legii daneze, este interzisa ridiculizarea si insultarea publica de care o persoana a dogmelor si credintelor comunitatilor religioase din Danemarca), iar politia a inceput o investigatie, procuratura daneza a respins aceasta investigatie, pe motivul libertatii de exprimare... Deci, sa stiti ca la inceput nici danezii nu s-au omorat sa incerce sa linisteasca spiritele..
In plus, se pare ca ziarul respectiv Jyllands- Posten, care acum striga in gura mare despre libertatea de exprimare, cu trei ani in urma, a refuzat publicarea unor caricaturi cu Isus, pe motiv ca cititorii sai nu vor gusta caricaturile si acestea vor provoca un val de proteste. Se pare ca stiau tipii ce stiau...Iar chestia cu libertatea de exprimare care ne-o flutura acum este pura vrajeala...
Binenteles, grija lor pentru a nu rani sentimente nu s-a aplicat cand a fost vorba de caricaturizarea Profetul Mohammed. Plus ca stiau sigur ca reprezentarea Profetilor (orice profeti, musulmani, crestini sau evrei) este interzisa de religia islamica.

#24
angelina

angelina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 14:19

Dupa ce am postat mesajul, mi-am dat seama ca ar fi mai bine sa-l sterg pt ca fusesem prea extremista. Imi pare rau, insa asta este ceea ce simt si gandesc.
Motiv pt care am preferat sa-mi retrag cuvintele si sa nu ma mai bag pt ca, am realizat ca se va intelege gresit si interpreta la nesfarsit si chiar nu am chef de polemici.
Asa ca nu cred ca este cazul sa purtam o discutie pe tema asta atat timp cat eu mi-am retras postarea la cateva minute dupa.

Eu am invatat un lucru: pe DC intru ca sa ma simt bine si, prefer sa nu mai dau cu parerea atunci cand stiu care vor fi reactiile.

Te anunt ca nu sunt xenofoba si nu am absolut nimic cu nimeni, dar de cand cu atentatele la WTC si in Spania....nu stiu cum ai mai fi gandit tu acum daca unul dintre cei dragi ai tai si-ar fi pierdut viata acolo...[V]

Stiu ca uneori nu gasesc cele mai potrivite cuvinte pentru a-mi exprima necazul.
In ceea ce priveste statutul romanilor in strainatate, asta e cu totul si cu totul altceva. Eu insami traiesc in Austria, dar pentru asta nu am daramat Millenium Tower-ul Vienei cu un avion. Consider ca toate tarile si toate nationalitatile trebuiesc respectate, mai ales tara gazda care te-a primit ca si refugiat.
Ori, unii dintre musulmani (membri ai asociatiilor teroriste) nu au venit in US sau alte tari ca sa locuiasca acolo happily ever after, ci ca sa cunoasca / invete terenul dinainte si au primit instructii ce si cum sa procedeze...

Si cu asta am incheiat cu "postarile" mele la acest subiect.[recevere]

"Our doubts are traitors, and make us lose the good we oft might win by fearing to attempt."
-William Shakespeare

#25
zeynat

zeynat

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 17:08


A, si despre violentele care au avut loc in lumea musulmana… Musulmanii s-au simtit umiliti de caricaturi ( si in special de o anumita caricatura, cea cu Profetul Mohammed purtand un turban in forma de bomba, care il asociaza cu teroristii) si jigniti ca in numele democratiei si a libertatii cuvantului nici macar nu au avut parte de niste scuze din partea ziarului pentru insulta (ma refer la inceput, ca ziarul a publicat caricaturile cu bucluc in septembrie, si abia la sfarsitul lui ianuarie, cand toata lumea musulmana era in fierbere si Danemarca a inceput sa piarda masiv inclusiv pe plan economic, a binevoit ziarul sa prezinte niste scuze pentru ofensarea cititorilor musulmani).
Toata lumea spune ca in Europa e democratie dom’le, exista libertatea presei etc… Sigur, sunt de acord, si e foarte bine, dar pana la urma democratia trebuie sa aiba si o latura de bun-simt…Exista cateva milioane de musulmani in Europa, de ce sa le ranesti sentimentele degeaba? Daca pentru mine ca si crestin, publicarea caricaturilor religioase este OK, de ce este obligatoriu ca pentru ceilalti sa fie la fel? Daca stii ca un gest anume nu este privit cu ochi buni de anumita comunitate si stii ca este jignitor pentru ea, si tot il faci, inseamna ca scopul tau a fost jignirea ei…
De asemenea, amploarea violentelor a fost deosebita datorita unei nepasari a europenilor fata de problemele Orientului Mijlociu sau a unor cauze de natura interna. In Liban, acea manifestatie in care s-a ars consulatul Danemarcei, a fost organizata cu alt scop… Politica Libanului este in continua fierbere, Libanul este o tara in care convietuiesc si crestini si musulmani si exista o situatie speciala aici… Iar de o perioada se incearca provocarea unui razboi civil in Liban intre crestinii maroniti (sprijiniti de Israel) si musulmani, de catre cei care au interes, iar manifestatia respectiva a fost o incercare in acest sens. Da, intr-adevar consulatul a fost ars, dar toate violentele care au avut loc apoi au fost provocate impotriva crestinilor libanezi de cei care au dorit sa provoace tulburari interne… S-a descoperit ca toata treaba a fost regizata in acest scop si printre manifestanti au fost oameni platiti sa reactioneze violent…
Manifestarile din Pakistan, in care a fost ars drapelul american si distruse produse americane (KFC, McDonalds)… Ce legatura a avut America cu caricaturile??? Nici una, doar ca este vorba de ceea ce simt pakistanezii cu privire la nepasarea societatii occidentale fata de ceea ce se intampla in regiune… Acum cateva luni, americanii au aruncat niste rachete in cateva cladiri dintr-un oras din Pakistan sub pretextul ca acolo se aflau niste teroristi… au murit oameni, femei si copii… Cand cineva procedeaza asa in tara ta, cred ca si tu ai ajunge la sentimente nu tocmai bune fata de occident..
Prezenta americanilor in zona accentueaza ura fata de Occident… Cineva spunea pe un forum ca americanii au intrat in Irak sa aduca democratia… Nimeni din Orientul Mijlociu, (nici macar copiii) nu crede ca americanii au venit in Irak pentru democratie si, vezi Doamne, de dragul irakienilor, chinuiti de Saddam. Americanii au venit condusi de interesul propriu, si daca interesul lor o arata se pisa pe democratie si libertate… Stiati ca datorita pirderilor masive pe care le sufera americanii zilnic in Irak, i-au propus lui Saddam sa se intoarca ca presedinte, binenteles cu conditia, ei se retrag, dar el sa faca un pact cu ei sa le dea petrol? Omu’ a refuzat, nu vrea nici un pact cu americanii… dar stiti ce s-ar intampla cu irakienii daca se intoarce Saddam? Mai mult de 60 % din populatia Irakului va fugi din Irak, iar pentru toti cei care au avut legatura cu americanii, viata nu ar mai valora nici cat o ceapa degerata… Sa-mi spuna cineva ca asta arata ca americanii au venit in Irak sa le aduca democratia si libertatea… Ce mai, asa democratie le-au adus pana acum, ca moartea a devenit fara nici o valoare in Irak, 200 000 de irakieni civili au fost omorati pana acum si mor in continuare…
Problema Israelului in zona… Israelul este “copilul rasfatat” al societatii occidentale, poate sa taie si sa spanzure in zona ca nimeni nu comenteaza si nu ia nici o masura impotriva lui. Imagineaza-ti ca esti un taran palestinian, n-ai nici o treaba cu nimeni, traiesti in satul tau cu familia ta si toata averea ta este pamantul tau si livada de maslini de pe el, din care traiesti tu si toate neamurile… Vine guvernul israelian cu propunerea sa faca faca un “zid de securitate” care sa protejeze Israel de teroristi, iar zidul sa fie ridicat pe linia verde de demarcatie intre Israel si Teritoriul palestinian … Acum, pentru tine nu ar fi o problema pentru ca, din fericire, pamantul tau nu este pe linia zidului, esti in teritoriul palestinian… Dar, traseul incepe sa fie modificat si zidul sa intre adanc pe teritoriul Palestinian, deoarece aici exista cateva colonii israeliene, care doresc si ele sa fie incluse si protejate de zid… si asa se ajunge ca zidul sa treaca exact prin pamantul tau, sa-ti ia pamantul, si sa-ti distruga livada de maslini din care traiesti… Stai fara nici o putere si vezi cum buldozerele intra in livada, iti taie maslinii batrani, iti scot maslinii tineri (cu mare grija, cu radacina cu tot), ii incarca in camioane si ii duc pe teritoriul israelian sa fie plantati acolo (intr-un teritoriul arid, pomii sunt de mare pret), ca tu tot nu mai ai nevoie de ei, ca nu mai ai pamant…Cui sa te plangi? Ca desi zidul a fost declarat ilegal de catre ONU, atat s-a vazut de la ei o declaratie, iar guvernul israelian continua construirea fara nici o greata…Si tu ai ramas fara nimic, fara nici o posibilitate sa-ti hranesti familia… si atunci decizia sa iei o bomba sa devii sinucigas, devine destul de usoara in conditiile date… Sau locuiesti intr-un sat, si guvernul israelian hotaraste ca pe teritoriul satului tau sa faca a colonie israeliana… Si vine armata si iti da 24 ore sa-ti aduni lucrurile si sa pleci unde vezi cu ochii, nu-i intereseaza ce se intampla cu tine… sau masacrul din Liban de la Shabra si Chatila, in care armata israeliana a omorat toti palestinienii de sex masculin, copii si batrani din cartierele respective unde traiau ei, masacrul nu o sa fie veci uitat de palestinieni…
Si societatea occidentala nu face nimic pentru ei, si nu i-a in calcul nici o nedreptate care le-a fost comisa…Ma intreb cum ar reactiona guvernele occidentale daca israelienii ar pati o chestie ca masacrul unui sat de catre palestinieni…
Toate astea le-am spus pentru a intelege ca violentele atat de hulite care au avut loc impotriva europenilor, nu sunt datorate exclusiv caricaturilor… Da, este adevarat, caricaturile au pus paie pe foc, si le-au aratat inca o data musulmanilor ca Europenilor nu le pasa de sentimentele si de credintele lor, dar intre societatea occidentala si Orient exista animozitati si din alte motive…
A, si in legatura cu teroristii…Am citit o gramada de opinii pe forum, cum da domn’le ce trebuie sa tinem cont de niste musulmani, ca oricum sunt niste teroristi si fanatici, daca nu le convine ca ne batem joc de credinta lor, treaba lor, la noi e democratie si libertate de exprimare… Intr-adevar exista o gramada de organizatii extremiste si de fanatici gata sa se explodeze pentru ceea ce considera ei credinta, dar nu poti generaliza si spune ca toti cei peste 1 miliard de musulmani sunt asa si ca din cauza asta tie nu-ti plac musulmanii… Este gresita credinta ca musulmanii aproba terorismul si omorarea persoanelor nevinovate…Organizatia Al-Qaeda, care a produs toate atentatele din America, Londra si Spania, considera toti musulmanii shiiti in afara legii, in ochii lor sunt mai rau decat crestinii, si sunt omorati pe capete in Irak de acesti fanatici… iar Bin Laden cu ai lui, nu sunt iubiti in tarile arabe.. irakienii daca l-ar prinde cred ca l-ar praji la foc marunt, cati dintre ei a omorat… Toti stiu ca Bin Laden lucreaza cu americanii si ca acestia stiau dinainte de atentatele din America, iar acesta prin ceea ce a facut, le-a dat mana libera sa declanseze “razboiul contra terorismului” si sa intre in Afganistan si Irak… Bin Laden este format de americani, si inca lucreaza mana-n mana cu ei… Stiati ca la rugamintea lui Bin Laden, americanii au facut o intelegere cu el si i-au omorat tatal, ca el sa mosteneasca averea? Relatia americanilor cu acest tip este mult mai profunda decat ce se vehiculeaza in presa occidentala… Fostul sef CIA a declarat si a adus dovezi intr-un reportaj difuzat pe postul Al-Jazzera, ca de cand a inceput razboiul in Afganistan, americanii aveau posibilitatea de cel putin 4 ori sa-l prinda si sa-l omoare pe Bin-Laden, a fost identificat si supravegheat prin satelit, iar cand au cerut permisiunea sa-l captureze, au fost refuzati de Casa Alba. De ce oare? Iar in Iraq, mana lui dreapta, Zarqawi, care omoara pe rupte irakieni (si culmea, nici un american, desi teoretic ei ar trebui sa fie dusmanii), nu poate fi gasit, desi toata lumea, rezistenta, shiitii si alte organizatii arabe care lupta acolo il cauta… s-a pus rascumparare milioane de dolari pe capul lui, chiar nu s-a gasit nimeni sa-l vada macar? Multa lume a inceput sa se indoiasca ca omul acesta isi desfasoara activitatea in zona.. se crede ca sta bine mersi, eventual si la soare la plaja, undeva in America…
Sper ca nu am suparat pe nimeni cu cele spuse, dar parerea mea este ca lumea occidentala stie destul de putin despre ceea ce se intampla cu adevarat in Orientul Mijlociu, despre jocul occidentalilor in zona, despre cultura si viata de zi cu zi de aici, ca pana la urma si aici sunt oameni care traiesc si muncesc zi de zi, cu bucurii si cu necazuri obisnuite, poate doar cu o credinta in Dumnezeu mai mare decat in Europa sau America, iar acesti oameni nu sunt teroristi gata sa arunce bombe si sa terorizeze Occidentul, cum am observat ca exista destul de multi care cred asta, si care discuta foarte vehement despre cat de inapoiati si fanatici sunt musulmanii, dar care ma indoiesc ca macar au calcat intr-o tara islamica..

Acestea fiind spuse,
Numai bine


#26
amuleta

amuleta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 17:12

"Binenteles, grija lor pentru a nu rani sentimente nu s-a aplicat cand a fost vorba de caricaturizarea Profetul Mohammed. Plus ca stiau sigur ca reprezentarea Profetilor (orice profeti, musulmani, crestini sau evrei) este interzisa de religia islamica."
Interzisa pentru cine ? Oare un ne-islamic trebuie sa urmeze regulile islamului ? Atunci o sa-i spun si eu unui islamic sa urmeze regulile crestine sau iudaice.
Repet, si eu cred ca a fost o prostie publicarea caricaturilor dar nu pentru ca nu aveau dreptul sa le publice, ci pentru ca pina acum jurnalistii ar fi trebuit sa-si dea seama cu cine au de-a face.
Chestia cu arsul ambasadelor a fost ceva asteptat din partea gloatei dezlantuite, m-as fi mirat daca ar fi reactionat civilizat. Asta este, facem parte din culturi incompatibile si mai bine sa nu ne amestecam unii cu altii, sa stea fiecare la el acasa.

#27
iileana

iileana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.024 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 17:37

quote:
Originally posted by zeynat
Stiati ca datorita pirderilor masive pe care le sufera americanii zilnic in Irak, i-au propus lui Saddam sa se intoarca ca presedinte, binenteles cu conditia, ei se retrag, dar el sa faca un pact cu ei sa le dea petrol? Omu’ a refuzat, nu vrea nici un pact cu americanii…
Nu, nu stiam, acuma am aflat de la tine. Saracu' de el, in ce situatie l-au pus...[hot]Pentru cei interesati de desfasurarea evenimentelor, uite un articol Wikipedia dedicat lor.
see details

#28
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 18:17

Apai cate caricaturi nu au fost si cu Iisus si daca ne amintim bine Cina cea de taina au folosit-o intr-o reclama la nu stiu ce firma de imbracaminte si nimeni nu a mai dat foc si distrus ambasade ca acum.Cine spunea mai devreme ca occidentul si musulmanii sunt ca apa si uleiul mare dreptate mai avea.
In Franta cand au avut loc revoltele de strada cand s-a ars o moschee gata vroiai scuze dar cand au ars cateva biserici catolice, nema scuze la crestini..

Cait
Home is where heart is...my heart is far away from here..

#29
Tzuni

Tzuni

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.104 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 18:42

traim o perioada sensibila dpdv al relatiei cu musulmanii. de ce sa punem paie pe foc? eu de dragul libertatii n-as mai vrea sa vad copii si adulti morti in zgarie nori si statii de metrou! zau asa. ne jucam cu chibriturile langa butelie.



____________________________________

Tzuni [sofer] mic si drag si scump si grasunel





#30
lena

lena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 709 mesaje

Postat 17 februarie 2006 - 20:24

si ce propunetzi aacum, sa ne luam toti covoras de rugaciune si sa respectam sharia[hot]

unii dintre noi mai au coloana vertebrala, iar celorlalti care nu le convine modul in care o tzara isi gestioneaza legile proprii sa se mute intr-o tzara care le convine din acest punct de vedere.

Danemarca respecta doar legile daneze, sa ne fie clar...cand s-o chema Irak o sa le respecte pe cele de acolo.

inainte de a spune ca noi astia ne-musulmani suntem ipocriti...v-as ruga pe cele care avetzi acces la Al-jazeera sa urmariti ce "mesaje pasnice" se transmit pe calea undelor.

Si absolut pentru toti cei care habar n-au cum a izbucnit acest conflict, please cititi inainte despre ce este vorba clar...adica din septembrie si pana acu s-au scurs ceva luni, nu-i asa?

domnii imami danezi, deci danezi(eu una stiu clar ca nu le-as fi acordat cetatenia asa usor, unora care predica contra "infidelilor"...e ca si cum as baga un sarpe io singura in casa mea, a mea, proprie si personala)s-au dus frumusel cu para, la toate tarisoare in care religia islamica predomina...valeleu si lacrimi multe, cum se face Domne ca nici macar unii dintre ceilalti nu s-au ofuscat in halul asta.

by the way, televiziunile islamice au acum un serial despre evrei in care ii reprezinta pe acestia in porci, maimute, ba chiar intr-un episod aratau cum omorau un copil...este serial nu realitate precizez[hot] pentru a arata ca vezi Doamne evreii fac sacrificii, presupun refritor la berbeci sau oi, ca nu stiu exact religia iudaica...cert este ca ma bucur ca televiziunea olandeza de stat darama mituri d-astea de ni le servesc musulmanii pe tava, precum copiilor de gradinitza:"spuse lu mama..." ipocrizia e la mama ei acasa printre ei.

dixit!!



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -