Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

educatie prin TV


8 raspunsuri la acest subiect

#1
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 11 octombrie 2009 - 23:32

Ce parere aveti despre televizor, ii lasam pe copii sa se uite, sau nu?
Cum putem controla ca ce invata ei de la TV sa fie pozitiv?


Andreea

#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 00:48

Dupa cum bine mi se scot ochii la fiecare opinie diferita , n-am copii , dar nu am putut sa nu remarc diferenta mare de tot dintre desenele la care ma uitam eu cand eram mica si desenele de acum de la TV.
Filmele au devenit din ce in ce mai violente , s-a bagat cenzura aceea , de fapt , avertismentul acela la inceputul programului ca sa ai o idee despre ce urmeaza dar nu stiu cat de important este.


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**

http://accesoriisihaine.blogspot.com/


http://www.4animals.ro/ajuta.html

#3
eu_logoped

eu_logoped

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 01:34

pai da, de la niste desene d-astea horror mi se trage si mie...
plus ca ma mai intreaba parinti despre asta si sper sa aflu parerile celor care au mai mult contact cu problematica asta (eu nu am copii si nici nu prea ma uit la tv, adica mai deloc)


Andreea

#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 octombrie 2009 - 03:41

Cand Andrei era mic a crescut numai cu casete video (Caliu, Teletubies,etc.) Nu l-am lasat la TV iar la casete am urmat indicatile de pe cutie cu privire la varsta.

Pe la 4 ani a inceput sa se uite la TV si sa urmareasca Cartoon si Nickelodeon. Pana la urma a ramas un fan fidel Nickelodeon.
Multe din desenele animate mie mi se par idioate altele nu. Evident ca nu mai sunt ca pe vremea noastra dar accept ca si ele evolueaza.
Oricum ii limitam uitatul la TV. In general are voie jumatate de ora dimineata cand se scoala si se pregateste de scoala. In restul zilei mai are voie o ora pe care si-o alege singur cum si-o imparte. In weekend are nelimitat...

Cand a inceput sa se uite la TV o buna perioada din timp se uita cu noi si asa am reusit o vreme sa monitorizam la ce se uita.

Cu Internetul aplicam cam aceiasi strategie. Dar asta este un subiect separat si am o serie de Tips si Sfaturi dar intr-un alt subiect.

O zi buna Echipa Desprecopii.com

#5
fritz

fritz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 15 octombrie 2009 - 12:52

Fetele mele, de 4 si 6,5 ani se uita doar la Minimax. Alte optiuni nu au la acest capitol. Eu pot spune ca au invatat f. multe cuvinte, care nu sunt utilizate in vorbirea zilnica. Eu sunt f. multumita de acest canal, singura problema este ca nu au colegi la gradinita cu care sa se joace folosind perosnaje din desen, deoarece toti se uita pe Jetix, Cartoon si altele...Din fericire au si alte activitati cu ceilalti colegi, iar acasa se joaca f. mult impreuna. La alte programe nu se uita la tv. La calculator deocamdata doar desene Disney si din an in Paste poissonrouge.com, starfall.com si cam atat.

#6
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 octombrie 2009 - 12:58

La tv doar Minimax si DisneyChannel. Si aici, daca eu consider ca nu are varsta necesara sa urmareasca ceva, schimbam. Sunt zile in care nici nu-si deschide tv-ul; la pc nu mai vrea ea, desi e si ala la discretie.



Cel mai pozitiv lucru invatat de pe Jetix - din serialul "Oraselul Lenes" - consuma in absolut fiecare zi un mar sau un alt fruct[pk] sa aiba energie [:D]



-------

Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) & [buburuza] Sela

-------

Port in suflet povestea licuriciului Emma

"Stelele care cad nu pier,

Stelele care cad se duc pe un alt cer"


NU RAMANE INDIFERENT !

AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !


#7
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 15 octombrie 2009 - 13:57

Al meu se uita mai mult la dvd-uri trase de mine si ce vede este educativ. Lazzy Town determina copiii sa manance fructe si legume, Mickey Mouse clubhouse invata copiii formele, culorile, cifrele,se pun intrebari la care trebuie sa raspunda ei,sant determinati sa.si puna mintea la contributie. Dora este educativ,in rest vede doar desene pt varsta lui, nimic cu batai,vorbe urate.



Monica

http://www.community...m/user/maraki36

mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )

Foto Angelo

Angelo1

Angelo2

Angelo3

Angelo4

filmulete maraki5



#8
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 16 octombrie 2009 - 14:27

Fetita mea se uita fff rar la TV, nu are rabdare sa stea prea mult in fata lui. Atunci cand se uita, de cele mai multe ori se uita pe Minimax, mi se par cele mai potrivite desene pentru ea. Luni insa, simtindu-ma ingrozitor de rau si neputand sa stau prea mult dupa ea, ne-am uitat impreuna la tv. Pe Minimax era "Brindi, fetita junglei" care fiica-mii nu-i place, cred ca e inca prea mica pentru serialul asta. Asa ca am mutat pe Disney Channel si nu trec 2 minute si unul din personaje ii zice celuilalt "Prostule" Vreau sa va zic ca desi am schimbat canalul imediat, fii-mea a repetat toata ziua "Prostule" sau "Mami/tati, esti prost!"[bang] Din fericire de a doua zi a uitat. Eu prefer sa ii pun la computer desene Disney sau sa ne jucam pe Mickez Mouse playhouse. Cum spunea si maraki, Playhouse e ff educativ, ca sa nu mai spun ca fii-mea a invatat sa numere in engleza pana la 10 datorita acestui site.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)

Din ce in ce mai mare

Si primele perlute

Vesnic cu Emma in suflet[ruga]


PENTRU SEBI[ruga]






Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -