Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

clinica privata dr ursuleanu


117 raspunsuri la acest subiect

#41
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 16:03

si am uitat sa-ti zic, daca stii ca fetita e mai vomitacioasa de fire, e bine sa ai la tine un rand de schimburi, e posibil sa verse din cauza anesteziei si sa se murdareasca.



[flo]



_________________________________________________



Mami de pui nazdravan (2/9/07)[avion] + [^]10+

Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba


#42
norina

norina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 18 noiembrie 2009 - 17:57

Multumesc inca odata, o sa tin cont de toate sfaturile., chiar imi sunt de mare ajutor. O sa vad maine ce stabilim cu dr. desi eu i-am zis ceva de clinica particulara si probabil acolo ma va chema, vedem maine,stii cum e, socoteala de acasa....acum nu vreau sa ma mai gandesc la nimic, sunt un pic cam panicata ca se apropie ziua, nici nu vreau sa stiu cum voi reactiona in ziua cu pricina, dar ma gandesc la voi ca ati trecut prin asta si a fost bine in final, asta ma incurajeaza....
Doamne ajuta!




#43
danaches

danaches
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 noiembrie 2009 - 12:11

BUna ziua,
acum 2 saptamani am ajuns la aceasta clinica deoarece baietelul meu are probleme cu polipii.La prima consultatie domnul doctor a pus diagnosticul:operatie, insa eu am fost foarte sceptica in aceasta situatie.In primul rand cred ca domnul doctor are nevoie de clienti pentru ca nu exista pacient care sa ajunga la dumnealui si sa i se recomande altceva. In al doilea rand este o clinica "privata" in care nimic nu corespunde sistemului privat(plata consultatiei am facut-o la domnul doctor fara nici macar o chitanta, asistentele trec pe culoar, nici nu te observa, iar domnul doctor, desi ai programere, primeste toate cunostintele lasand cun copil de 3 ani, care nu are rabdare, sa astepte). In ceea ce priveste discutia cu domnul doctor atat mie cat si sotului ni s-a parut cam "aiurit".Prin urmare, pentru ca noi suntem si adeptii medicinei alternative am apelat la un alt doctor care ne-a prescris niste infuzii pe care le facem de 2 saptamani si in urma carora polipii copilului s-au redus destul de mult. Apropo, cireasa de pe tort la domnul doctor a fost cand ne-a spus ca acesti polipi se pot regenera, ceea ce m-a determinat sa ma gandesc la faptul ca daca tot exista posibilitatea sa mai trec o data prin aceasta situatie de ce sa nu incerc sa o rezolv si altfel.Nu de alta, dar eu sunt genul de mamica "dusa rau cu capul", in sensul ca ma gandesc :"ok, si va dura 15 minute dar ii va face anestezie totala si am vazut eu nu stiu ce caz cand copilul nu a mai putut fi trezit...".Am scris acest mesaj,nu pentru a speria mamicile care vor trece prin aceasta situatie ci pentru a-mi spune parerea despre "clinica particulara"(si credeti-ma, am tot umblat prin spitale si clinici particulare cu baietelul meu).Va multumesc

#44
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 20 noiembrie 2009 - 17:53

Citat:
citat din mesajul lui danaches

BUna ziua,
acum 2 saptamani am ajuns la aceasta clinica deoarece baietelul meu are probleme cu polipii.La prima consultatie domnul doctor a pus diagnosticul:operatie, insa eu am fost foarte sceptica in aceasta situatie.In primul rand cred ca domnul doctor are nevoie de clienti pentru ca nu exista pacient care sa ajunga la dumnealui si sa i se recomande altceva. In al doilea rand este o clinica "privata" in care nimic nu corespunde sistemului privat(plata consultatiei am facut-o la domnul doctor fara nici macar o chitanta, asistentele trec pe culoar, nici nu te observa, iar domnul doctor, desi ai programere, primeste toate cunostintele lasand cun copil de 3 ani, care nu are rabdare, sa astepte). In ceea ce priveste discutia cu domnul doctor atat mie cat si sotului ni s-a parut cam "aiurit".Prin urmare, pentru ca noi suntem si adeptii medicinei alternative am apelat la un alt doctor care ne-a prescris niste infuzii pe care le facem de 2 saptamani si in urma carora polipii copilului s-au redus destul de mult. Apropo, cireasa de pe tort la domnul doctor a fost cand ne-a spus ca acesti polipi se pot regenera, ceea ce m-a determinat sa ma gandesc la faptul ca daca tot exista posibilitatea sa mai trec o data prin aceasta situatie de ce sa nu incerc sa o rezolv si altfel.Nu de alta, dar eu sunt genul de mamica "dusa rau cu capul", in sensul ca ma gandesc :"ok, si va dura 15 minute dar ii va face anestezie totala si am vazut eu nu stiu ce caz cand copilul nu a mai putut fi trezit...".Am scris acest mesaj,nu pentru a speria mamicile care vor trece prin aceasta situatie ci pentru a-mi spune parerea despre "clinica particulara"(si credeti-ma, am tot umblat prin spitale si clinici particulare cu baietelul meu).Va multumesc


Pe pagina 4 a subiectului si eu imi exprimam nemultumirea legata de organizarea si administrarea afacerii si chiar am spus si repet: este afacere privata cu oameni de la stat.
Insa...nu iti imagina (eu nu-mi pot imagina, de asta zic) ca vreun parinte cu scaun la cap constata ca virgula copilul are o nara infundata si da fuga cu el la dr Ursuleanu care, invariabil recomanda operatie, iar parintele zice: da, gata cand il operati ??!!! Sa fim seriosi...de obicei copiii au o istorie a racelilor destul de bogata cu complicatii, iar dr Ursuleanu este al 2-lea, al 3-lea, daca nu al 4-lea medic la care ajungi...
Din experienta mea pot sa spun ca l-am tratat pana la 6 ani si 5 luni si cu naturiste si cu homeopate si tot degeaba (am sperat ca odata cu varsta, vor ceda). Singura solutie ar fi fost sa stea acasa...ceea ce nu se poate...cum ajunge in colectivitate nu prea mai ai chef de pus la indoiala ce zic medicii.

Si...da...cu cat varsta la care-l operezi e mai mica cu atat e mai mare probabilitatea de a se reface...chiar la 6-7 ani e posibil sa fie nevoie de alta interventie chirurgicala, din pacate...

Eu va doresc sa reusiti sa invingeti "dusmanul" si sa nu fie nevoie de operatie...

#45
dianad

dianad

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 22 noiembrie 2009 - 09:17

Citat:
citat din mesajul lui danaches


pentru ca noi suntem si adeptii medicinei alternative am apelat la un alt doctor care ne-a prescris niste infuzii pe care le facem de 2 saptamani si in urma carora polipii copilului s-au redus destul de mult.


la ce medic ai fost, ce infuzii ti-a recomandat si cum ti-ai dat seama ca polipii s-au redus? intreb pentru ca Alex al meu dupa 2 otite facute in prima luna de gradinita a primit diagnosticul de polipi usor mariti si ca solutie operatia, lucru pe care caut sa-l evit pe cat posibil.

DianaD & Alexandru

#46
madybulancea

madybulancea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.158 mesaje

Postat 22 noiembrie 2009 - 16:22

Buna...eu l-am operat pe Razvan la 2 ani,adik prin mai la dr Ursuleanu,dar la Budimex...l-am operat pt ca in 2 ani a racit cat cred ca nu a racit nici un copil,in conditiile in care nu mergea in colectivitate,el la fiecre 3 sapt trebuia sa ia antibiotic,pt ca altfel facea bronhopneumonie,si asa a facut 2....de atunci razvi 5 luni nu a racit deloc,a racit in octombrie dar a trecut repede,o singura data febra mare,ceea ce la el nu exista,febre intre 39 si 40 facea 3 zile la rand,si in plus a trecut cu antibiotic suspensie,ceea ce inainte nu se intampla asta....Eu am fost f multumita de dr ursuleanu, a vb f frumos,mi-a raspuns a doua zi la tel knd razvi facea un pic de febra adik 38,e o reactie la anestezia generala...multa sanatate!
Poze Razvanelu vechi
poze razvanelu noi
varsta razvanel

#47
dianeta

dianeta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 12:57

Dragelor, ieri am fost la clinica si am regasit cite putin din spusele fiecareia dintre voi. Este o clinica particulara, departe de ceea ce ar trebui sa fie si ne imaginam noi, dar si mult diferita de spital. Pt o interventie simpla (cu un grad ridicat totusi de risc) si cu o spitalizare de citeva ore, e ok. Noi nu am asteptat mult, i-a recoltat sange lui tudor pe la ora 13:00 o asistenta ok si la 14:30 a intrat in operatie. La 18:00 plecam acasa. Cum spuneam, am regasit cite putin din ce citisem aici : nu ne-au dat chitanta, analizele a trebuit sa le cer eu, etc etc dar imporatnt este ca am terminat bine. Doctorul insa a fost extrem de atent cu noi si mi-a inspirat multa incredere. La fel si anestezista, care are un rol extrem de important. Mi-au plauct mult si am fost convinsa ca totul va fi bine. De aceea, incurajez mamicile care tb sa i-a o astfel de decizie si care doresc si pot sa mearga la clinica. Nu fiti speriate si nu dati importanta unor aspecte "minore" ... importanat este ca puii nostri sa se faca bine. Curaj. Daca are cineva nevoie de mai multe info le pot da pe PM.

#48
Vivela

Vivela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.261 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 16:08

evident, totul este bine atunci cand se termina cu bine...

sa fereasca Dumnezeu ca vreun mititel dus acolo la operatie sa pateasca ceva, ca atunci lucrurile se intorc 180 grade.



dianeta, ti-a explicat cineva pe indelete riscurile operatiei? mie nu, insa m-au pus sa semnez ca am luat la cunostinta.



eu cu cat ma gandesc mai mult, cu atat ma conving ca a doua oara n-as mai calca pe acolo, din pacate...



_________________________________________________



Mami de pui nazdravan (2/9/07)[avion] + [^]11+

Cand schimbati modul in care priviti lucrurile, lucrurile pe care le priviti se schimba


#49
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 17:38

Si eu la fel. In general e bine sa gandesti pozitiv insa nu pot cand realizez ca doar norocul ne salveaza.

Apropos de dr anestezista...draguta e adevarat..insa nu s-a prezentat si nici pe halat nu-i scria numele....si la sfarsit cand ne-a intrebat daca avem nelamuriri sau intrebari, eu am intrebat-o cum o cheama...a facut o fata...
Sunt aspecte "minore" atata timp cat nu se intampla nimic copilului tau....



#50
norina

norina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 24 noiembrie 2009 - 20:44

Buna dragelor,

gata, am facut-o, ieri a fost operata Teodora, acum suntem acasa, din pacate nu pot spune "bine merci" pt ca face febra si se vaita de dureri in gat, sper insa sa treaca repede...
Am intrat tocmai in speranta sa vad daca au patit asa si puii vostri si daca e cazul sa ma alarmez...

Am parte si de o mare surpriza, Dianeta, cred ca au fost copiii colegi de patucuri[:)],e imposibil sa nu fie adevarat, ieri pe 23, Tudor,clinica Ursuleanu...so, voi sunteti. Daca-ai sti ce rau mi-a parut ca nu ti-am cerut un nr. de tel ceva,nici macar nu ne-am prezentat [:I], vroiam sa te intreb ce face Tudor, cum se simte si ca in ciuda imprejurarilor, ne-a facut mare placere sa impartim "rezerva" cu voi[flo].

Poate reusesti sa mai scrii ceva, aici sau pe PM(cum ti-e mai comod), sa ne dai vesti despre Tudor, TEODORA din pacate nu e asa de bine, desi ai vazut-o ce vioaie era aseara...ma asteptam sa fie mai usoara perioada post operatorie.

Despre amanunte, sper sa reusesc sa revin, deocamdata sunt un pic anxioasa din motivele pe care vi le-am scris mai devreme...

Multa sanatate tuturor!






Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -