Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

clinica privata dr ursuleanu


117 raspunsuri la acest subiect

#111
boaba

boaba
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 18 ianuarie 2013 - 19:05

BUNA MAMICILOR!

INTR-ADEVAR, E O DECIZIE GREU DE LUAT, IN PRIVINTA OPERATIEI.EU M-AM HOTARAT FOARTE GREU, VROIAM SA O MAI LUNGESC, INSA FETITA MEA DE 5 ANI AVEA APNEE IN SOMN, SE TREZEA CU BUZELE USCATE , TUSEA PRELUNG CAND NUMAI PUTEA RESPIRA, PRACTIC ERA UN COSMAR INTREAGA NOAPTE, ATAT PENTRU EA, CAT SI PENTRU MINE.INCEPUSE SA O DERANJEZE SI LUMINA,RESPIRA PRACTIC NUMAI PE GURA SI APROAPE CA NU MAI INTELEGEAM CE VORBESTE.
DEOARECE DR. URSULEANU DA CONSULTATII SI LA CONSTANTA, AM FOST LA EL CU FIICA MEA, LA CLINICA MEDICAL ANALYSIS SI MI-A SPUS CA TREBUIE OPERATA DE POLIPI, ARE LICHID IN URECHE SI NICI AMIGDALELE NU ARATA PREA BINE.MI-A DAT CARTEA DE VIZITA A DANSULUI SI MI-A SPUS CA NE ASTEAPTA, DACA EU VOI HOTARI SA O OPEREZ.
FACTORUL DECISIV IN HOTARAREA DE A O OPERA PE MICUTA MEA, A FOST FINA MEA, CARE SI-A OPERAT BAIATUL IN URMA CU O LUNA, LA ACELASI LA DR.URSULEANU SI A FOST FOARTE MULTUMITA DE EVOLUTIA STARII COPILULUI.DACA IN URMA CU UN AN, PRACTIC TOATA IARNA A STAT IN CONCEDIU MEDICAL CU BAIATUL, CARE A FACUT RACEALA DUPA RACEALA, ACUM ERA PUR SI SIMPLU USURATA SI RELAXATA IN PRIVINTA ASTA.
BA MAI MULT, A SPUS CA MA INSOTESTE LA SPITAL SI VA STA CU MINE SI CU FETITA ATAT LA INTERVENTIE CAT SI DUPA, CAND, MI-A SPUS EA, E MAI RAU SI IMI VA TREBUI O PREGATIRE PSIHOLOGICA PENRU CE VA URMA, DAR AIGURANDU-MA CA NUMAI PENRU CATEVA ZILE, APOI TOTUL VA FI SUPER, CU RESPIRATIA , CU STAREA FIZICA A COPILULUI ETC.
IMBARBATATA DE CURAJUL FINEI MELE, MAI MICA CU 10 ANI DECAT MINE, DAR CU COPII DE ACEESI VARSTA, AM OPTAT PENTRU OPERATIE LA SPITALUL BUDIMEX SI NU REGRET O CLIPA.CONDITIILE SUNT MAI MULT DECAT DECENTE, CURAT, PLASMA SI ATENTIA CUVENITA DIN PARTEA ASISTENTELOR(BINE-NTELES DACA COTIZEZI, CUM STIM CA ESTE VALABIL PESTE TOT).NU CRED CA ESTE O MARE DIFERENTA INTRE CONDITIILE DIN CLINICA PARTICULARA SI BUDIMEX, DECAT DE PRET, PROBABIL CA IN AFARA DE COSTUL OPERATIEI SI ANALIZE NUMAI PLATESTI NIMIC ACOLO.CERT E CA ORICUM, M-AM DOCUMENTAT INAINTE UNDE AR FI BINE SA O OPEREZ, DAR DUPA CE AM CITIT FORUMUL DESPRE OPERATIA DE POLIPI LA CLINICA TINOS, M-AM HOTARAT PEMNTRU BUDIMEX.IAR CA PRET, INTR-UN FINAL, AM IESIT LA JUMATATE DECAT ACOLO, DACA MAI PREZINTA VREO IMPORTANTA, CAND TOTUL A IESIT BINE.IN CELE DIN URMA, DR. URSULEANU A HOTARAT SA-I SCOATA SI AMIGDALELE, AM FOST INTREBATA IN TIMPUL INTERVENTIEI SI ORICUM MA PREGATISEM PSIHOLOGIC PENTRU ASTA, PENTRU CA AM FOST AVERTIZATA INCA DE LA CONSULTATIE. DR. URSULEANU STIU CA NU E ADEPTUL SCOATERII AMIGDALELOR, DECAT DACA ELE INTR-ADEVAR RETIN SI INTRETIN TOATE INFECTIILE GENERATE DE VIRUSI SI BACTERII.
TOTUL A DECURS MAI BINE DECAT MA ASTEPTAM, OMIT SA VA SCRIU CE-AM SIMTIT CAND MI-AU LUAT FETITA SPRE BLOCUL OPERATOR SI TIMPUL CARE S-A SCURS PANA IN MOMENTUL CARE MI-AU ADUS-O.TOT TIMPUL ASTA FINA MEA A STAT CU MINE SI AVEAM IN SALON O FETITA MAI MICA DE 1 AN CU OPERATIE DE POLIPI CARE A REACTIONAT BINISOR, A VARSAT DE 2-3 ORI SANGE , S-A ZBATUT CAM VREO ORA IN BRATELE MAMEI, APOI A ADORMIT CA UN INGERAS.CAND S-A TREZIT, NU MAI AVEA NIMIC, MOTIV PENTRU CARE S-A EXTERNAT.
UN ALT CAZ CA ALT NOSTRU ,OPERATIE DE POLIPI SI AMIGDALITA A AVUT UN BAIETEL DE 4 ANI DIN ACELASI SALON, CARE S-A ZBATUT PUTIN, PANA SI-A REVENIT DIN ANESTEZIE, PARINTII I-AU DAT MULTA APA SA BEA, A ACUZAT DURERE DE GAT, DAR A ADORMIT PUTIN SI APOI SI-A REVENIT.L-AU EXTERNAT SI PE EL.MENTIONEZ CA CELE 2 CAZURI DIN SALONUL MEU AU FOST OPERATE DE ALT DOCTOR.
INTR-UN FINAL MI-AU ADUS FETITA, INCA SUB ANESTEZIE, A MAI DURAT VREUN SFERT DE ORA PANA SI-A REVENIT DIN ANESTEZIE, NU A VARSAT DELOC(AM INTELES CA NICI NU E BINE SA VERSE, CA SE POATE DECLANSA O HEMORAGIE, DAR A INCEPUT SA PLANGA DE DURERE IN GATULET, DUPA CUM SPUNEA EA.APOI A TREBUIT SA-I DAU LICHIDE MULTE, PE CARE EA NU LE BEA NICI MACAR SANATOASA FIIND, AM FORTAT-O SA BEA APA SI NI S-A SPUS SA-I DAM SI O INGHETATA, LUCRU PE CARE L-AM FACUT.ALTI DOCTORI NU RECOMANDA ASTA, EXEMPLUL L-AM AVUT LA CAZUL BAIETELULUI DIN SALON CU NOI, OPERAT DE ALT DOCTOR.
INTR-UN FINAL A ADORMIT, A BAUT SI PUTIN IAURT DE BAUT, CARE I-A PLACUT SI A INTRAT MAI BINE DECAT APA.AM FOST TINUTE O NOAPTE IN SPITAL SUB OBSERVATIE, SUB ANTIBIOTIC, LUCRU CARE NU M-A DERANJAT DELOC.FETITA MEA A DORMIT APROAPE TOT TIMPUL, A FOST TREZITA DOAR PENTRU TRATAMENT SI PENTRU O PERFUZIE CU GLUCOZA PE CARE I-AM CERUT-O EU ASISTENTEI, PENTRU CA FETITA MEA ESTE EXTREM DE MOFTUROASA ATAT LA MANCARE, CAT SI LA ORICE ALTCEVA.DOCTORUL A MAI CONSULTAT-O SEARA LA ORA 20.00, DEOARECE ERA DE GARDA SI MI-A SPUS CA SE PREZINTA F. BINE SI A DOUA ZI DE DIMINEATA, INAINTE DE EXTERNARE.
AM PLECAT ACASA, AM PRIMIT O FOAIE CU INSTRUCTIUNI POSTOPERATORII, MULTE LICHIDE, 3 ZILE NUROFEN ALTERNATIV CU PARACETAMOL DIN 4 IN 4 ORE, MANCARE USOARA (INSTRUCTIUNILE SUNT SI PE NET, DAR FOARTE SUMARE).
ACUM IMPRESIILE GENERALE STAU ASA: FETITA MEA S-A RECUPERAT EXTRAORDINAR DE BINE, A MANCAT FOARTE BINE DUPA OPERATIE, A MAI ACUZAT DURERI DOAR DE GATULET , A FACUT PUTINA FEBRA IN PRIMA ZI, DAR I-A TRECUT DE LA NUROFEN, DOARME EXTRAORDINAR DE BINE, IAR DE RESPIRATIE NUMAI ZIC.NICI NU O MAI SIMT.ATAT CA I S-A SCHIMBAT VOCEA, PARCA SI-AR FI ASCUTIT-O....E A 8-A ZI DE LA OPERATIE SI E FOARTE BINE, SA BAT IN LEMN!MI-ESTE GROAZA DE GRADINITA, CA STIU CA VA RACI, DAR TREBUIE SA O DUC IN CURAND.
DOCTORUL URSULEANU ESTE UN FOARTE BUN CHIRURG PEDIATRU, DAR LA CAPITOLUL COMUNICARE" ZERO BARAT".ESTE EXTREM DE SOLICITAT, SUNT CONVINSA, INSA AS PUTEA SA SPUN CA DEVINE SI BRUTAL, PENTRU CA NU MAI ARE RABDARE.COPIII POT SUFERI ADEVARATE TRAUME LA CONFRUNTAREA CU DANSUL, INSA REZULTATUL ESTE CEL SCONTAT.CRED CA AR AVEA NEVOIE DE O ASISTENTA RABDATOARE SI DOCILA CU COPIII, PENTRU A SALVA APARENTELE.STIM CA ESTE UN DOCTOR EXTREM DE BUN, DAR E NEVOIE SA COMUNICE CU PARINTII SI EI TRAUMATIZATI.ESTE EXTREM DE ZGARCIT CU VORBELE SI PARE IRASCIBIL IN MOMENTUL IN CARE-L INTREBI DIVERSE LUCRURI DESPRE INGRIJIREA POSTOPERATORIE, APROAPE CA SE ENERVEZA.L-AM SUNAT SA-L INTREB CE FAC IN CAZUL IN CARE -I CURGE NASUL SI EA NU STIE SA-L SUFLE NICI PAN-ACUM, DACA POT FOLOSI BATISTA BEBELUSULUI, IAR EL, IRASCIBIL, MI-A RASPUNS CA NIMENI PANA-N MOMENUL DE FATA NU SI-A EXPRIMAT NEMULTUMIREA, DESI EU , NICI POMENEALA DE-ASA CEVA NU L-AM INTREBAT..MI-A ZIS SA LAS COPILUL IN PACE,SA SE RECUPEREZE SINGUR...
DESI SUNT MULTUMITA DE REZULTATUL INTERVENTIEI, SUNT INCA NEDUMERITA, AM CAUTAT PE NET, DE INGRIJIREA POSTOPERATORIE IN URMA INTERVENTIEI DE SCOATERE A POLIPILOR SI AMIGDALELOR LA COPII SI N-AM GASIT DECAT ACELEASI INSTRUCTIUNI DATE PE HARTIUTA DATA DE LA SPITAL.
NOROCUL MEU E CA FATA MEA SE PREZINTA FOARTE BINE, APROAPE CA NICI NU-MI DAU SEAMA CA A FOST OPERATA, II MULTUMESC LUI DUMNEZEU!
VA UREZ BAFTA IN LUAREA UNEI DECIZII, IL RECOMAND PE DR. URSULEANU, DAR II TREBUIE UN CONSILIER PENTRU PARINTI...




[gravi] 35+

#112
Didididi

Didididi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 19 ianuarie 2013 - 22:25

Boaba, din pacate ca si multor alti dr, f buni profesional, dar incredibil de irascibili si necomunicativi.

#113
adastero

adastero

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 20 ianuarie 2013 - 17:56

Mie mi s-a parut Ok si din punctul asta de vedere. Mi-a raspuns la toate intrebarile, mi-a explicat strictul necesar... nu vad ce ar mai fi trebuit sa imi povesteasca...

#114
Luminita1973

Luminita1973
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 martie 2013 - 22:39

Eu am avut ieri o experienta aproape tramatizanta cu doctorul Ursuleanu.
Fetita mea de 5 ani a facut pe ea de frica la o vizita medicala, in conditiile in care in cei 5 anisori ai ei, toate vizitele noastre la doctor de pana acum au fost fara probleme.
Fetita mea, obosita fiind dupa o zi lunga, a inceput sa planga de cum l-a vazut iar dansul, vadit nervos, nu a depus nici cel mai mic efort pentru a o linisti. O lipsa de tact complet nejustificata pentru un doctor cu experienta de peste 15 ani in ORL pediatrie.
Am citit pe forumuri opinii despre dl. Ursuleanu, majoritatea foarte bune. Este insa deceptionant ca am ajuns sa consideram un doctor foarte bun numai pentru ca reuseste sa scoata polipi fara incidente neplacute.

La vizita de aseara, care m-a costat 150 lei (pentru care nu au putut sa-mi dea factura pt. ca "dna manager nu mai este") dupa o asteptare de 45 de minute (aveam programare la 18:30 si am intrat la 19:15 pentru ca intre timp dl. doctor a mai avut o vizita neprogramata) am intalnit un doctor care nu numai ca nu si-a cerut scuze pentru ca a trebuit sa asteptam la usa dar era si irascibil, foarte grabit si ca multi alti doctori romani, prea plin de el.

Din pacate, experienta mea cu doctorii din ultimul timp m-a facut sa cred ca sunt foarte putin cei care isi mai fac meseria cu adevarat, iar dl. Ursuleanu nu este nici pe departe unul dintre ei.


#115
albane

albane
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 11:03

Buna ziua, poate nu as fi scris un comentariu impotriva dr Ursuleanu daca la mijloc nu ar fi sanatatea copiilor nostri. Chiar daca multi s-au operat de polipi la dansul cu succes, noua ne-a lasat o impresie negativa. Dupa ce am consultat mai multi medici inainte, dr Ursuleanu s-a dovedit cel mai radical, insistand sa scoata si amigdalele. Am stiut asta de pe forumuri, asa ca episodul de teatru ieftin pe care ni l-a servit nu ne-a impresionat. Din contra, ne-a ambitionat sa mai cautam si altceva si din fericire am gasit metoda de a micsora amigdalele, fara a le scoate, oricum nu se scot pana la varsta de 9 ani daca nu prezinta infectii netratabile pentru ca au rol in imunitate. Nu vreau sa fac reclama vreunei clinici sau doctor, metoda si aparatura este importanta, se numeste coblatie cu radiofrecventa si cu ea am scos polipii si micsorat amigdalele fara probleme iar in Bucuresti este disponibila in mai multe spitale si clinici.
Asadar nu va lasati copiii macelariti de un doctor depasit.

#116
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 02 aprilie 2013 - 14:30

Citat:
citat din mesajul lui Luminita1973

Eu am avut ieri o experienta aproape tramatizanta cu doctorul Ursuleanu.
Fetita mea de 5 ani a facut pe ea de frica la o vizita medicala, in conditiile in care in cei 5 anisori ai ei, toate vizitele noastre la doctor de pana acum au fost fara probleme.
Fetita mea, obosita fiind dupa o zi lunga, a inceput sa planga de cum l-a vazut iar dansul, vadit nervos, nu a depus nici cel mai mic efort pentru a o linisti. O lipsa de tact complet nejustificata pentru un doctor cu experienta de peste 15 ani in ORL pediatrie.
Am citit pe forumuri opinii despre dl. Ursuleanu, majoritatea foarte bune. Este insa deceptionant ca am ajuns sa consideram un doctor foarte bun numai pentru ca reuseste sa scoata polipi fara incidente neplacute.

La vizita de aseara, care m-a costat 150 lei (pentru care nu au putut sa-mi dea factura pt. ca "dna manager nu mai este") dupa o asteptare de 45 de minute (aveam programare la 18:30 si am intrat la 19:15 pentru ca intre timp dl. doctor a mai avut o vizita neprogramata) am intalnit un doctor care nu numai ca nu si-a cerut scuze pentru ca a trebuit sa asteptam la usa dar era si irascibil, foarte grabit si ca multi alti doctori romani, prea plin de el.

Din pacate, experienta mea cu doctorii din ultimul timp m-a facut sa cred ca sunt foarte putin cei care isi mai fac meseria cu adevarat, iar dl. Ursuleanu nu este nici pe departe unul dintre ei.



Uite aici am povestit cum a decurs la noi experienta cu Dr. Ursuleanu, daca vrei sa citesti. Slava Domnului ca operatia in sine a fost cu succes.
http://forum.desprec...523&whichpage=4

#117
Tatic2019

Tatic2019
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 iunie 2019 - 06:31

Scriu aceste randuri fara patima, unicul motiv fiind acela de a-i pune in garda pe cei care in necunostinta de cauza fiind, ar putea deveni victimele doctorului Ursuleanu, sau, mai rău, si-ar putea lasa copiii pe mana acestui om. Consider ca este o datorie de constiinta sa fac acest lucru. Am facut greseala de a nu lua in considerare foarte multele critici la adresa lui, nici nenumaratele exemple de mutilari care iti invadeaza ecranul la o cautare cu "doctor Ursuleanu pareri". Am ajuns la doctorul Ursuleanu pe baza unei recomandari. Programare prealabila, 150 tarif, clinica Tinos. Ceva muculeti,cateva viroze, un morman de analize, polipi. Ajungem in cabinet, consultatia sumara, rapida, superficiala, nu se uita pe analize si ne spune ca are timpanul aproape transparent din cauza lichidului acumulat, deci trebuie operat urgent de polipi pentru ca altfel o sa ne para rau mai târziu. Programare la operație. Prima reactie a unui parinte este emotionala, fireste. Cum sa nu-l operam urgent? Ne-a intrebat daca uneori copilul nu ne pune sa-i repetam ceea ce am spus. Ba da, indeosebi cand se uita la televizor sau se concentreaza la altceva. Durata "consultatiei", cinci minute. Dupa cateva ore am inceput sa procesez "la rece". Daca are o asemenea presiune pe timpan, de ce nu-l doare? O otita de genul acesta te face sa te urci pe pereti si cum sa tratezi o asemenea infectie doar cu taierea polipilor? Cum sa nu intrebe copilul "ce ai spus tati?" cand se uita la tv? Pai la cinci ani atentia distributiva e aproape inexistenta. Merg totusi cu prichindelul la operatie, gandindu-ma ca l-as putea avea pe constiinta daca medicul are dreptate, desi incepuse sa-mi miroase a manipulare diabolica, a premeditare. Conform indicatiilor, nu i-am dat apa si mancare de la ora 11,30, ne-am prezentat la ora 13,30 la clinica Tinos, am facut analizele, inca 120 tarif. La analize nu s-a desigilat nimic in fata mea, cu formula uzuala "uitati, acum desigilez...". Sper sa nu ma trezesc cu vreo surpriza in timp. Coplesit de pretinsa situatie disperata in care mi s-a spus ca s-ar afla copilul, am sesizat acest lucru abia cand il tineam in brate, cu acul in vena. Vreau sa cred ca a fost un ac nou. Ajungem in salon. Mobilier destul de modest, caldura insuportabila, mult mai tarziu au dat drumul la aerul condiționat. Deh, curentul costa. Copilul transpirase si plangea dupa apa. Doctorul Ursuleanu isi vedea linistit de consultatii ca deh, nu poti renunta la 150 de ron din cinci in cinci minute. Vazand ca-si programase consultatii cu nemiluita, pe la 14,30 il intreb cand intram in operatie. "Intr -un sfert de ora vine echipa de anestezisti si incepem", imi spune. Echipa de anestezisti? ECHIPA? Hai s-o vad si pe asta. Muult mai tarziu a venit o doamna doctor anestezist pe care jur ca nu o chema "Echipa", nici "Grupul", nici "Lotul" sau ceva oarecum sinonim. Domnul doctor continua consultatiile, copiii continuau sa ceara apa. Pe la ora 16 il intreb din nou. Vechea formula s-a transformat in "imediat". Pe la 16,30 ne-am strans catrafusele si am plecat acasă. Culmea nerusinarii mele, dupa cinci ore in loc de naiba stie câte altele, i-am dat copilului apa. Bine ca n-am apucat sa platesc si cincisprezece milioane operatia. Parerea mea: bataie de joc, manipulare ieftina, lipsa TOTALA de omenie si scrupule.
ABIA ACUM VINE SURPRIZA.
Merg cu copilul la alt medic, consultatia dureaza o jumatate de ora, tot felul de aparate si camere video, omul chiar este o somitate. Nici urma de lichid, timpan transparent sau urgenta, nici pomeneala de operatie, ne-a dat un tratament cu care ne-a spus ca este foarte probabil ca polipii sa se retraga si in niciun caz operatie deocamdata. Si acest medic opereaza dar nu a incercat "sa ne puna pistolul la tampla" doar pentru a mai stoarce niste bani pe operație. Atunci cand a fost cazul chiar i-a recomandat operatie socrului meu. Imi pare rau ca nu m-am dus la el de la bun inceput si m-am luat dupa "recomandarile vecinilor". Adevarul este ca nici nu stiam daca se ocupa si de zona pediatrica. In final tot la el am ajuns, ca urmare a "situatiei extrem de grave", care a disparut miraculos dupa ce am plecat de la clinica Tinos.
BOMBOANA DE PE COLIVA 
   Plec de la control cu copilul si ne oprim in parculet sa se joace. Plin de revolta, ii povestesc intamplarea unei bunici cu al carei nepotel este prieten prichindelul. Raspunsul ei ma "lasa masca": "pe fata mea a terminat-o ne....rocitul asta. Aproape la fel a convins-o si i-a cauterizat... (nu mai retin ce anume) in nas desi nu avea nevoie de asta. Dupa operatie a inceput sa aiba dureri infernale si s-a dus la spital de stat. A facut niste teste si era o cauza alergica. Dupa operatie a ramas cu sechele si trebuie sa ia tot timpul niste pastile".
AVETI GRIJA PE MANA CUI VA DATI COPIII. REGRETELE NU II VOR AJUTA.
NU VA MINT. ASA SA-MI AJUTE DUMNEZEU

 



#118
Allaballa

Allaballa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 decembrie 2019 - 12:02

Despre ce medic este vorba la final?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -