Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tiroidectomie (extirpare tiroida)...


72 raspunsuri la acest subiect

#21
tamar

tamar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 11:29

Si eu am facut o tiroidectomie partiala, din cauza de hipertiroidism (Graves disease) care n-a vrut sa se calmeze cu medicamente. Operatia n-a fost grea (dar fiind prima operatie nu mi s-a parut nici prea usoara, in special trezitul dupa anestezie). Eu am facut in State. Cicatrice mi-a ramas (acusi se implineste un an) dar chirurgul a zis ca e pielea mea de vina. Oricum, nu ma deranjeaza deloc. Ce m-a deranjat mai tare a fost o senzatie f timpita la git, un fel de amortire, dar asta e normal dupa orice operatie.

Despre glandele paratiroide - mie nu mi le-a scos, chiar a zis ca trebuie operat f atent ca sa nu le deranjeze, si pt ca le-a miscat/dat la o parte a zis sa iau pastile de calciu (Tums) 2 zile dupa operatie. Oricum, n-am avut nici o probl cu calciu.

Ah, si singura chestie mai complicata e gasirea dozei ideale de hormon tiroidian dupa operatie (aici se cheama Synthroid, cred ca e accelasi lucru cu Eurothyroix sau cum se zice). Eu inca merg la teste de singe destul de des, ca nu mi s-a stabilizat perfect tiroida (dar asta e probabil pt ca mi-a mai lasat o parte inauntru, care produce si ea).
Succes, si casa de piatra [:D]

Mami de David (18 sept 2000) si Adina (11 mai 2005)


#22
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 15:30

Buna Littlelight,
Scuze ca-ti raspund cu intarziere, dar vreau sa-ti zic ca in ultimele trei zile am stat numai prin spitale. Ultimul tau mesaj m-a cam speriat (desi stiu ca nu asta a fost intentia ta), asa ca a doua zi, miercuri, m-am dus imediat la endocrinolog, am facut ecografie la tiroida si TSH-ul. Astazi m-am dus iarasi cu toate rezultatele si, asa cum stiam trebuie sa ma operez [q] [q] [q], dar la toamna de acum. TSH-ul il am f. f. f. mic (0,005), pentru ca am luat doze prea mari de euthyrox fara pauze, asa ca acum mi-a zis sa intrerup definitiv si sa repet TSH-ul in jur de 15 august, dupa care vom hotari operatia.
Cat despre [copil] am fost surprinsa cand mi-a zis ca n-ar fi o problema chiar atat de mare daca as ramane insarcinata, numai ca asta ar insemna sa amanam operatia cu cel putin un an si jumatate si atunci ar fi mai bine sa fac intai operatia si dupa aceea [copil]. Am intrebat-o daca sunt riscuri sa nu mai pot ramane insarcinata dupa operatie si mi-a zis ca nu, ca "sunt multi copii nascuti cu euthyrox"
Cam atat... Tu ce-ai mai facut???
Iti multumesc pentru faptul ca m-ai mobilizat si ca m-ai trimis la doctor!!! [flo] [flo] [flo] [flo] [flo]
Numai bine!!! [:X] [pup] [:X]

#23
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 15:49

quote:
Originally posted by Ciresica5

Buna Littlelight,
Scuze ca-ti raspund cu intarziere, dar vreau sa-ti zic ca in ultimele trei zile am stat numai prin spitale. Ultimul tau mesaj m-a cam speriat (desi stiu ca nu asta a fost intentia ta), asa ca a doua zi, miercuri, m-am dus imediat la endocrinolog, am facut ecografie la tiroida si TSH-ul. Astazi m-am dus iarasi cu toate rezultatele si, asa cum stiam trebuie sa ma operez [q] [q] [q], dar la toamna de acum. TSH-ul il am f. f. f. mic (0,005), pentru ca am luat doze prea mari de euthyrox fara pauze, asa ca acum mi-a zis sa intrerup definitiv si sa repet TSH-ul in jur de 15 august, dupa care vom hotari operatia.
Cat despre [copil] am fost surprinsa cand mi-a zis ca n-ar fi o problema chiar atat de mare daca as ramane insarcinata, numai ca asta ar insemna sa amanam operatia cu cel putin un an si jumatate si atunci ar fi mai bine sa fac intai operatia si dupa aceea [copil]. Am intrebat-o daca sunt riscuri sa nu mai pot ramane insarcinata dupa operatie si mi-a zis ca nu, ca "sunt multi copii nascuti cu euthyrox"
Cam atat... Tu ce-ai mai facut???
Iti multumesc pentru faptul ca m-ai mobilizat si ca m-ai trimis la doctor!!! [flo] [flo] [flo] [flo] [flo]
Numai bine!!! [:X] [pup] [:X]



Buna, Ciresica,
Ma bucur ca ai fost la medic...N-am vrut sa te sperii, dar si eu am ramas cam socata cand dr mi-a aratat fisa unei paciente, care de la niste simplii noduli ce se puteau opera foarte usor, a ajuns la cancer (nodulii au coborat in cavitatea toracica si au dat metastaze [:(]). De aceea am hotarat sa ma operez cat de repede posibil (chiar daca era ultima chestie care-mi trebuia acum [:((].
Eu fac luni recoltarea TSH si, daca da Dumnezeu, ma operez cat mai repede (si eu am avut nivelul de TSH foarte scazut, dar nu de la medicamente ca tine si pentru asta a trebuit sa fac un tratament in forta).
Iti doresc multa sanatate si amandoua sa avem forta sa trecem peste asta.
Fetelor care au raspuns [asia] mii de multumiri si multe[flo].
[pup] pe toata lumea.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#24
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 29 iunie 2007 - 18:05

[hia]Littlelight,
Cat ti-a iesit tie TSH-ul ultima data??? Unde anume faci recoltarea de sange luni??? Pe mine m-a trimis doctorita mea la un laborator de analize medicale-BIOS DIAGNOSTIC, este pe undeva prin spatele liceului Caragiale, mai precis pe str. Roma nr.39, zicandu-mi ca acolo se fac analize f. bune. Sincera sa fiu, eu nu am mai auzit de acest laborator si chiar as vrea sa postez un subiect nou pe forum pe aceasta tema. Tu ai auzit cumva de acest laborator???
Cand anume esti tu programata pentru operatie si unde???
Multa sanatate!!!
[pup]

#25
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 02 iulie 2007 - 13:34

Ciresica,
Scuze ca raspund cu intarziere, dar am fost plecata in we. Eu am facut recoltarile la Romar (acolo m-a trimis dr mea - o data la Romar Polizu si azi la Romar Dristor. Prima data TSH-ul mi-a iesit 0.01 (hipertiroidie). Acum mi-a dat si alte analize de facut pe langa TSH, dar o sa aflu rezultatul saptamana viitoare si pana atunci o sa continui tratmentul asa cum mi l-a prescris. Am aflat azi ca, in cazul in care s-a stabilizat TSH-ul si totul e ok, trebuie sa fac un tratament cu nu stiu ce solutie vreo 2 saptamani (n-am apucat sa discut detaliile [bang], ca eram presata de timp cu recoltarea si daca ma intindeam cu dr la discutie nu mai puteam s-o fac azi). O sa intreb mai multe data viitoare cand ii duc rezultatele analizelor de azi.
N-am auzit de Bios Diagnostic sincera sa fiu, dar probabil e vreo clinica/laborator cu care are contract dr ce te-a trimis (la mine asa s-a intamplat - dr mea lucreaza si la Romar).
Imi pare rau ca nu pot sa-ti dau mai multe detalii acum...N-am apucat nici s-o intreb de glandele paratiroide si chiar ma interesa treaba asta.
Multa, multa sanatate si tie si s-auzim numai de bine.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#26
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 02 iulie 2007 - 23:50

[hia] Littlelight,
Asa cum ti-am mai zis, se pare ca avem aceleasi probleme... Amandoua avem TSH-ul foarte scazut, dar ce sa-i faci??? Trcem noi si peste asta... si sa vezi dupa aceea cum impartasim impresii despre [gravi] [copil] [gravi]!!!
Ma bucur pentru tine ca avansezi cu controalele medicale si-ti doresc in continuare multa putere, rabdare si sanatate!!!! [cheers]
[pup]


#27
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 11 iulie 2007 - 12:42

[hi],

Revin cu amanunte (ceva mai tarziu ca n-am avut timp). Am primit rezultatul analizelor. Toate au iesit bine, tiroida s-a inhibat, dar TSH-ul ramane inca mic (acum e 0.00), asa incat o sa continui tratamentul prescris pana cand se va stabiliza. Mai nasol este ca m-am ingrasat de la tratamentul asta (dr a zis ca asta e semn bun [bang]) si nici nu prea am ce sa fac acum sa mai dau jos.
Deocamdata atat ca sunt pe [fuga]...
[flo] si multa sanatate tuturor!


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#28
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 13:33

Littlelight,
Scuze ca-ti raspund cu intarziere, dar am avut o groaza de treburi pe cap, am dat si un examen important, etc...
Imi pare bine ca ti-au iesit analizele bune si ca toate semnele sunt de bine, asa ca poti sta linistita de acum. TSH-ul se stabilizeaza el, asa ca nu ai de ce sa-ti mai faci griji!
In ceea ce priveste ingrasatul, sa stii ca poti slabi dupa operatie...
Oricum, nu la asta trebuie sa-ti stea gandurile acum, ci la rochita de mireasa in care vei arata minunat!!! Apropo, ti-ai cumparat-o???
Multa sanatate!!!
[pup]

#29
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 17 iulie 2007 - 15:57

quote:
Originally posted by Ciresica5

Littlelight,
Scuze ca-ti raspund cu intarziere, dar am avut o groaza de treburi pe cap, am dat si un examen important, etc...
Imi pare bine ca ti-au iesit analizele bune si ca toate semnele sunt de bine, asa ca poti sta linistita de acum. TSH-ul se stabilizeaza el, asa ca nu ai de ce sa-ti mai faci griji!
In ceea ce priveste ingrasatul, sa stii ca poti slabi dupa operatie...
Oricum, nu la asta trebuie sa-ti stea gandurile acum, ci la rochita de mireasa in care vei arata minunat!!! Apropo, ti-ai cumparat-o???
Multa sanatate!!!
[pup]


Ciresica,
N-am luat-o inca si nici n-am curaj s-o iau acum [:(] ca ma cam ingras vazand cu ochii (am luat deja aproape 8 kg de la 1 iunie de cand am inceput tratamentul pana acum [bang] ), iar dr vine si-mi zice ca "asta e semn bun din punctul ei de vedere" . In ritmul asta nu stiu ce-o sa fac.
Desi acum e cam tarziu, eu tot am sa-ti urez bafta la examenul pe care l-ai dat si la care, banuiesc, ca astepti rezultatul.
Sanatate si o zi buna tuturor.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#30
miri__b

miri__b

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 21 iulie 2007 - 18:28

Si eu am avut gusa polinodulara. m-am operat in martie.
e adevarat ca nu se compara cu cezariana. chiar e floare la ureche operatia. refacerea e rapida. e greu pana treci de efectele secundare ale anesteziei.
eu cam o luna am avut alta voce.si tot simteam ca nu pot inghiti bine.si eliminam ceva din gat, ziua, noaptea, caaah.
am facut o maaaare prostie ca m-am operat la sf ioan si nu la parhon, acu am un semn maare si urat care atrage atentia, dar nu pot purta nimic sa maschez pe caldurile astea.
este important sa te operezi la parhon. am auzit ca cele operate acolo nu au avut probleme cu pierderea vocii, cicatrice urate.
m-am operat luni la 3 dupaamiaza si miercuri acasa. marti dim deja bantuiam pe holuri. la cezariana... am lesinat cand m-au fortat sa ma ridic din pat dupa 14 ore.
si eu am probleme, nu-mi iese calciu bine dar mai iau cal;ciu de 1000 si D3 ca sa-l ajute sa se fixeze in organism.

Miri si [bicla]David - 23.12.2005


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -