Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tiroidectomie (extirpare tiroida)...


72 raspunsuri la acest subiect

#1
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 16:50

... a facut cineva?
Care sunt urmarile? Cum afecteaza lipsa acestei glande organismul? Se poate ramane insarcinata dupa aceasta operatie? Nu ma intereseaza informatii stiintifice, teoretice, pentru ca medicul endocrinolog mi-a spus deja ca n-ar fi probleme, dar vreau sa aflu lucruri concrete de la cineva care a trecut prin asta. Inca n-am facut operatia si experienta voastra personala ar putea sa ma ajute sa ma decid daca si cand sa fac aceasta operatie. In acest moment diagnosticul meu este de gusa polinodulara hipertiroidizata si ma aflu sub tratament pentru stabilizarea nivelului TSH-ului.
Va multumesc anticipat pentru orice informatie.
Am postat acest subiect si la aspirante, in ideea ca pot primi mai multe detalii din ambele parti. Daca se considera necesara stergerea/mutarea lui, rog moderatorii s-o faca.


Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 17:13

Singurul inconvenient este ca va trebui sa iei horoni tiroidieni toata viata.
In rest , nimic

http://pg.photos.yah...devil/my_photos

#3
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 17:54

Xio,

Asta o stiam deja, pe mine ma intereseaza care sunt consecintele din punctul de vedere al unei persoane care a trecut deja prin asta, care ar putea sa-mi spuna mai amanuntit care sunt repercursiunile asupra organismului ale acestui tip de interventie, care ar fi perioada de recuperare (in medie), daca s-au intampinat greutati in a ramane insarcinata dupa aceasta operatie, etc... Tu ai trecut prin asta?
Oricum iti multumesc pentru promptitudine [flo].

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor,de obicei se imita unii pe altii...

#4
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 20 iunie 2007 - 21:39

Buna Littlelight,
Sora mea a fost operata in 2004 de tiroida, avand acelasi diagnostic: gusa polinodulara. Vreau sa-ti zic ca se simte foarte bine si ca aceasta operatie nu i-a schimbat cu nimic viata! Ba mai mult, la o luna dupa operatie, a primit o veste soc: in momentul operatie era deja insarcinata fara ca ea sa stie!!! A dus sarcina pana la sfarsit fara probleme, iar acum are o minune de baietel de 2 ani si 8 luni pe care il iubim ca pe ochii din cap! Asa ca ... MULT CURAJ!!!!

#5
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 13:08

Ciresica5,
Iti multumesc mult. Sa va traiasca minunea si sa va bucurati de ea.
Ai putea sa-mi mai spui unde si de catre cine a fost operata sora ta, la cat timp dupa opreratie s-a cicatrizat taietura si cam ce dimensiuni a avut? I-a fost extirpata intreaga glanda sau numai un lob (eu am noduli pe ambii lobi, asa ca trebuie scoasa tiroida in intregime)? Scuza-mi avalansa de intrebari, dar pana ajung la urmatorul control as vrea sa am detalii cat mai multe despre subiect de la cineva care s-a confruntat cu asta, direct sau indirect.
[pup] si o zi cat mai buna.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor,de obicei se imita unii pe altii...

#6
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 21 iunie 2007 - 20:56

Buna Littlelight,
Sora mea a fost operata la Institutul Parhon de catre dr. STANESCU, un super doctor! S-a purtat f. frumos cu ea, mai ales ca era prima operatie din viata pe care o facea. Si ei i-a fost extirpata intreaga tiroida, pt. ca ti-am zis ca a avut acelasi diagnostic ca si tine. Taietura i s-a cicatrizat relativ repede ( nu mai tin minte exact in cat timp ), dar stiu sigur ca nu au fost probleme in sensul asta.
Singura problema care a ramas este ca operatia este vizibila si are cam 5 cm... [q]. Oricum, nu este ceva grav, s-a obisnuit cu asta si nici nu este privita ciudat de cei din jur!
La ce medic ai mers la control??? Nu te intreb degeaba, pentru ca si eu am probleme cu tiroida si se pare ca si eu trebuie sa ma operez! [:(]
Pe curand! [pup]

#7
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 22 iunie 2007 - 14:43

Ciresica,
Eu sunt sub control la d-na dr Gabriela Branza, dar nu ma va opera dumneaei. De dr Bogdan Stanescu de la Parhon mi-a mai vb cineva, ba mai mult, chiar in cabinetul dr mele am vazut o doamna operata de dansul, careia nu i se vedea aproape deloc cicatricea. Mi-a explicat dr mea ca depinde de timpul de piele pe care o ai, de cat de repede se regenereaza, mi-a spus ca au fost persoane care dupa mai putin de 1 luna jumatate aveau la baza gatului "o zgarietura de pisica". Eu fac acum un tratament preoperator si ma simt bine.
A..foarte important...mi-a zis ca, daca nu ma operez, o sa am pb., dar ca nu trebuie sa-mi fie teama pentru ca dupa operatie am sa fiu un om normal, nu ma va imiedica asta sa raman insarcinata sau sa-mi duc viata ca oricare alt om.
[pup] si sanatate multa.
Daca mai vrei si alte detalii, ti le dau cu placere. Stiu cum este cand te lovesti de asta si nu stii mai nimic (bine..nu pot spune ca stiu foarte multe, dar am mai fost la un control chiar azi si sunt mai optimista.
PS. Tu pe unde stai? Eu am ajuns la dr asta intamplator cu trimitere de la medicul de familie (amandoua sunt foarte dragute) si mi-a convenit ca are cabinetul aproape de casa mea.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...

#8
Ciresica5

Ciresica5

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 331 mesaje

Postat 22 iunie 2007 - 15:11

Littlelight,
Ma bucur pentru tine ca esti mai optimista pentru ca am inteles si eu ca aceasta operatie nu-ti schimba cu nimic viata. Eu am facut o ecografie prin ianuarie, unde mi-a zis ca am in tiroida de toate: noduli, chisturi, microcalcifieri, etc. Mi s-a zis atunci ca trebuie sa fac un control de specialitate, pentru ca nu e de gluma. Au trecut cateva luni de atunci, am tot amanat si uite ca nici in ziua de azi nu m-am dus. Eu fac un tratament cu Euthyrox( de 100 ), dar de multi ani si nu stiu daca mai este dozajul bun, etc.
Problema mea este ca as vrea sa raman insarcinata in curand si ma gandesc ca daca fac aceasta operatie o sa se amane momentul aparitiei bebelusului si nu as vrea!
Eu locuiesc in Rahova... tu???
Ce tratament preoperator urmezi tu?
Din cate am inteles, ai vrea sa ramai si tu insarcinata dupa operatie, nu? Mai ai vreun alt [bibe]???
Pe curand! [pup]

#9
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 23 iunie 2007 - 13:58

Eu am o prietena care si-a scos tiroida acu citiva ani. Acu are o minunatie de bebel! Mai multe amanunte insa nu stiu [hopsieu].

-----

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar



#10
Littlelight

Littlelight

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 452 mesaje

Postat 26 iunie 2007 - 13:09

Ciresica,
Scuze ca-ti raspund cu intarziere. Trebuie sa te duci cat mai repede sa faci acel control. Nu vreau sa te sperii, dar dr mi-a zis ca nu e de joaca, ca pot sa apara probleme mari daca nu se iau masuri din timp (si mi-a aratat concret la cateva persoane [:(]).
Acum eu locuiesc in Titan, iar tratamentul preoperator este o schema personalizata (Tyrozol, panangin, metoprolol si lexotanil - in cantitatile indicate strict pentru mine de medic pentru stabilizarea nivelului de TSH).
Sigur ca dupa operatie vreau sa raman insarcinata cat mai repede (undeva prin toamna, iarna - nu mai am alt bebe, pana acum n-am ramas insarcinata pentru ca ne-am protejat, iar acum, cat urmez tratamentul, n-am voie ) si dr mea a zis ca e mai bine sa ma operez intai, ca tiroida mea este "urata si proasta" si mai mult rau imi face. Deci pentru mine este cam unica solutie. Dupa perioada preoperatorie, cand dr va spune ca e ok sa raman insarcinata, am sa-mi fac iar analizele sa vad cum reactionez la tratamentul cu euthyrox (cred) pe care mi-l va prescrie dr, sa vedem daca e nevoie sa mi se ajusteze doza.
"Problema mea este ca as vrea sa raman insarcinata in curand si ma gandesc ca daca fac aceasta operatie o sa se amane momentul aparitiei bebelusului si nu as vrea!"
Eu am inteles de la dr ca nu se amana prea mult (eu l-am amanat pana dupa nunta ca asa am decis noi).
[pup] si o zi buna tuturor.

Atunci cand oamenii sunt liberi sa faca ce vor, de obicei se imita unii pe altii...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -